Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Sinemanın Savaşı, Savaşın Sineması…

Yayınlandı

tarihinde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’nün Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ile ortaklaşa düzenlediği Edebiyat Mevsimi etkinliklerinin ikinci gününde ‘Sinema ve Savaş’, ‘Sinema ve Tiyatro’ konuları masaya yatırıldı.

Gazeteci-Yazar Bünyamin Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliğie Sinefesto Genel Yayın Yönetmeni Abdulhamit Güler, Akademisyen Hasanali Yıldırım ve Star Gazetesi Kültür Sanat Editörü Bedir Acar konuşmacı olarak katıldı.

Yağmur ve soğuğa rağmen katılımın yüksek olduğu programda bir sürpriz yaşandı. Tam program vakti elektrik kesildi. Haliyle etkinlik de mum ışıkları altında yapıldı.

tyb-

Fotoğraflar: Ahmet Dur

Akademisyen Hasanali Yıldırım, bir tür olarak savaş sinemasının tarifini yaptıktan sonra, özellikle Hollywood’un üstünlüğünde yaşayan bu türün işlevi ve misyonunu ele aldı. Yıldırım, Hollywood’un elinden çıkan savaş filmlerinin, insanları yeni savaşlara hazırlayan bir tür simülasyon olduğunu ifade etti. Savaş sinemasının ciddi bir sektör olduğunun altını çizen Yıldırım, Hollywood’da bu sektörü ayakta tutan itici unsurun da ABD ordusu olduğunun altını çizdi, sadece teçhizat yardımı olarak değil, bilgi ve istihbarat paylaşımı noktasında da ordunun Hollywood’u beslediğini belirtti.

Sinefesto Yayın Yönetmeni Abdulhamit Güler ise ülkemizde savaş sinemasının mevcudiyetine dair bir konuşma yaptı. 100 yıl önce geçmişinden koparılmak istenen bir toplumda savaşın sinemasını yapmanın tek yolunun resmi ideolojinin kaleme aldığı resmi tarihi dillendirmekten öteye gidemediğini vurguladı, Güler. Yakın zamana kadar savaş sineması yapmanın, resmi ideolojinin propagandasını yapmaktan öteye geçemediğini söyledi. Savaş sinemasının en pahalı tür olduğuna dikkat çeken Güler, bu bakımdan sinemamızda bu türün yeterince gelişemediğine işaret etti.

Star gazetesi Kültür Sanat Editörü Bedir Acar ise tiyatro tarihinden bahsetti, savaşın, binlerce yıllık tiyatro tarihinde nasıl ele alındığını anlattı. Antik Yunan’dan bu yana savaşların tragedyayı besleyen bir unsur olduğunun altını çizen Acar, ülkemizde ise sahnede bu türe pek rastlanamadığını kaydetti.

tyb_

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollywood

Hızlı ve Öfkeli 9 Bir Kez Daha Ertelendi

25 Haziran’a erteledi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hızlı ve Öfkeli 9'un oyuncuları Vin Diesel ve Michelle Rodriguez.

Sevenleri tarafından merakla beklenen serinin yeni filmi “Hızlı ve Öfkeli 9” bir kez daha ertelendi.

COVID-19 salgını nedeniyle gösterim tarihleri ertelenen filmler arasında bulunan Hızlı ve Öfkeli 9, bir kez daha ertlendi. İlk olarak 2020 yazı için vizyon planlaması yapan film, salgın patlak verince 2 Nisan 2021’e ardından da 28 Mayıs’a kadar gösterim tarihini erteleme kararı almıştı. Şimdilerde yeni yeni aşılanmaya başlayan dünya ile Universal vizyon tarihini biraz daha ileri atarak 25 Haziran‘a erteledi.

Dünya çapında 908,4 milyon dolarlık hasılatın sahibi olan 8. filmin ardından yeni hikaye, Vin Diesel tarafından canlandırılan Dominic Toretto ve ailesi olarak gördüğü ekibinin maceralarını anlatmaya devam edecek.

Heyecanla beklenen filmin oyuncu kadrosunda Vin DieselMichelle RodriguezJordana BrewsterTyrese Gibson, Charlize Theron ve Helen Mirren gibi isimler yer alıyor.

25 Haziran‘a vizyon planlaması yapan Hızlı ve Öfkeli 9‘un macera dolu fragmanına burdan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Film

Bob Marley’in Hayatı Film Oluyor

Yönetmen koltuğuna Reinaldo Marcus Green oturacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hayatı film olacak Bob Marley

Raggie müzik türünün üstatlarından sayılan Bob Marley’in hayatı film oluyor.

Genç yaşta gözlerini dünyaya yuman ve ardında 130’un üzerinde plak ile yüzlerce şarkı bırakan Bob Marley‘in hayatı film oluyor. Paramount Pictures tarafından biyografi türünde çekilecek filmin yönetmen koltuğuna, Reinaldo Marcus Green oturacak. Green daha önce Stone Cars, Monsters and Men ve Joe Bell gibi filmleri yönetmişti.

Oyuncu kadrosu ve vizyon tarihine dair hiçbir açıklama yapılmayan filmin adı da henüz belli değil. 36 yaşında kansere yenik düşen ünlü şarkıcı Marley sevenlerini mutlu eden filmin yapımcılığını ise Ziggy Marley, Rita Marley ve Cedella Marley üstlenecek.

Okumaya Devam Et

Hollywood

43. Annie Ödülleri’nin Adayları Açıklandı

Netflix 40 aday çıkartarak zirveye ulaştı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

43. Annie Ödülleri'nin Adayı Soul

Animasyon filmlerin ödüllendirildiği “43. Annie Ödülleri”nin 2021 adayları belli oldu.

Bu sene 43. kez düzenlenecek Annie Ödülleri‘nin adayları belli oldu. Animasyon sevenlerinin ilgiyle takip ettiği tören, 1972’den beri dağıtılıyor. Yıl içinde dikkat çeken animasyon filmlerinin taçlandırılacağı ödül töreni, 16 Nisan‘da düzenlenecek.

Bu yılın dikkat çeken animasyonlarından biri olan Pixar imzalı Soul ve AppleGKIDS’in Wolfwalkers filmleri on adaylıkla öne çıkan yapımlar arasında bulunuyor. Dünya genelinde 200 milyon aboneyi geçen Netflix ise çıkarttığı 40 aday ile en fazla aday sunan platform oldu.

43. Annie Ödülleri'nin Adayı The Croods: A New Age

En İyi Animasyon Filmi

  • Onward, Pixar Animation Studios
  • Soul, Pixar Animation Studios
  • The Croods: A New Age, DreamWorks Animation
  • The Willoughbys, Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
  • Trolls World Tour, DreamWorks Animation
43. Annie Ödülleri'nin Adayı Wolfwalkers

En İyi Bağımsız Animasyon Filmi

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon, Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment, an Aardman Production for Netflix
  • Calamity Jane, Maybe Movies
  • On-Gaku: Our Sound, Rock’n Roll Mountain, Tip Top
  • Ride Your Wave, Science SARU
  • Wolfwalkers, Apple / GKIDS

Okumaya Devam Et

Popüler