Sinemanın Savaşı, Savaşın Sineması…

Manşet Türkiye

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’nün Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ile ortaklaşa düzenlediği Edebiyat Mevsimi etkinliklerinin ikinci gününde ‘Sinema ve Savaş’, ‘Sinema ve Tiyatro’ konuları masaya yatırıldı.

Gazeteci-Yazar Bünyamin Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliğie Sinefesto Genel Yayın Yönetmeni Abdulhamit Güler, Akademisyen Hasanali Yıldırım ve Star Gazetesi Kültür Sanat Editörü Bedir Acar konuşmacı olarak katıldı.

Yağmur ve soğuğa rağmen katılımın yüksek olduğu programda bir sürpriz yaşandı. Tam program vakti elektrik kesildi. Haliyle etkinlik de mum ışıkları altında yapıldı.

tyb-

Fotoğraflar: Ahmet Dur

Akademisyen Hasanali Yıldırım, bir tür olarak savaş sinemasının tarifini yaptıktan sonra, özellikle Hollywood’un üstünlüğünde yaşayan bu türün işlevi ve misyonunu ele aldı. Yıldırım, Hollywood’un elinden çıkan savaş filmlerinin, insanları yeni savaşlara hazırlayan bir tür simülasyon olduğunu ifade etti. Savaş sinemasının ciddi bir sektör olduğunun altını çizen Yıldırım, Hollywood’da bu sektörü ayakta tutan itici unsurun da ABD ordusu olduğunun altını çizdi, sadece teçhizat yardımı olarak değil, bilgi ve istihbarat paylaşımı noktasında da ordunun Hollywood’u beslediğini belirtti.

Sinefesto Yayın Yönetmeni Abdulhamit Güler ise ülkemizde savaş sinemasının mevcudiyetine dair bir konuşma yaptı. 100 yıl önce geçmişinden koparılmak istenen bir toplumda savaşın sinemasını yapmanın tek yolunun resmi ideolojinin kaleme aldığı resmi tarihi dillendirmekten öteye gidemediğini vurguladı, Güler. Yakın zamana kadar savaş sineması yapmanın, resmi ideolojinin propagandasını yapmaktan öteye geçemediğini söyledi. Savaş sinemasının en pahalı tür olduğuna dikkat çeken Güler, bu bakımdan sinemamızda bu türün yeterince gelişemediğine işaret etti.

Star gazetesi Kültür Sanat Editörü Bedir Acar ise tiyatro tarihinden bahsetti, savaşın, binlerce yıllık tiyatro tarihinde nasıl ele alındığını anlattı. Antik Yunan’dan bu yana savaşların tragedyayı besleyen bir unsur olduğunun altını çizen Acar, ülkemizde ise sahnede bu türe pek rastlanamadığını kaydetti.

tyb_

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up