Bizimle İletişime Geçin

Film Müzikleri

Sinemanın Müzisyen Savaşcısı: Gatlif

Yayınlandı

tarihinde

yazar_şule_demirtaş_

“Film üzerine düşünmeye başladığımda müziği de düşünürüm. Müzik, filmin omurgasıdır, senaryoyu yazarken ve çekim mekanlarını saptarken eş zamanlı olarak müziği de tasarlarım.”

gatlif

 

Gatlif, göçmen bir ailenin çocuğudur, Cezayir’den Paris’e kaçak olarak gelmiş bir aymaz, ve gizlice kaldığı sinema salonunda Godart’ın Serseri Aşıklar filmini izlemesiyle, sinemanın büyüsünün peşinden gitmiş bir yönetmen aynı zamanda… Okuma yazma dahi bilmiyorken, ezberlediği uzun bir tiradla tiyatro sınavlarına girecek cesarette bir şahıs, sinema konusundaki özerkliğini, hiç bir kişinin ya da yönetmenin tedrisatından geçmemesine bağlayan bir bağımsız Çingene…

Çingenelerin yaşadığı sorunlar ve göçebelik kavramı filmografisinin çoğunun senaryosunu oluşturur. Dünyaya bu azınlığın yaşantısı, aşkları, çileleri ve müziği ile seslenen Gatlif, bu protest ruhtan beslenen filmlerini intikam, kan davası, imkansız aşklar, kaçışlar, sürgünler, soykırım gibi Çingenelerin yaşam özeti olan konularla besler, müzikleriyle dile getirir.

Gatlif denince sinemada bırakılan iki iz vardır; birincisi filmlerinin eşsiz müzikleri, diğeri de kavmine duyduğu sadakat… Bir filmde senaryo, kurgu, oyunculuk kadar müziğin de izlerini arayan ‘iyi film-iyi film müziği’ tutkunlarına Gatlif, bir nirvanadır.

Yönettiği her film onu ve hayatını anlatır; onun ruhunu, müziğini, hiçbir ekole ve yönetmene benzemeyen özerkliğini… Sınırları olmayan bir göçebeliğin, haksızlığa uğramış ve kendisini bir toprağa ait hissetmemiş ve tüm coğrafyalarda tek ortak dille, müzikle konuşmuş bu yaralı, bu hiçe sayılmış halkın acısını belleğinden hiç atamayan Gatlif, müziğin evrenselliği ile çaresizliğin ve arayışın dilini aynı amaç doğrultusunda filmlerinde buluşturur.

1993 yılında Latcho Drom ile birlikte hem mükemmel bir belgesel hem de Hindistan’dan Mısır’a, Türkiye’den Romanya’ya kadar uzanacak çeşitlilikte bir uluslararası Çingene müziği arşivi sunar hayranlarına. Filminde La Caita isimli Çingene şarkıcı mükemmel bir Romen ağıtı yakar belgeselin Endülüs ayağında… Diğer tüm şarkıların içinden sıyrılan bir büyüyle… Aradan yıllar, üzerinden filmler geçer…

2001 senesi. Rüzgarlı ve güneşli bir Nisan günü, Beyoğlu… Kadim Sinepop sinemasında bir öğle seansı… Gatlif ve -bana göre- en iyi filmi olan Vengo matinede…Filmin ilk sahnesi… Mısır’lı sufi müzisyen Ahmad Al Tuni, İspanyol gitarist Tomatito ile aynı parçanın içinde ahenkle. Bir kilisenin içinde tespihini bardağa vurarak ritm yapan bir müzisyen derviş ve İspanya’nın Fas’a akan ruhundan kopup gelen bir Endülüs penası… Bu birlikteliğin ezgilerine ruhuyla eşlik ederek beyazlar giymiş bir kadının büyülü dansı… Bu sekans ile birlikte, izleyiciyi ilk andan itibaren kendi dünyasına alan bu film, devamı boyunca o kadar iyi parçalarla ilerler ki, aynı sene Fransa’da ‘2001 Bir Film İçin Yazılan En İyi Müzik ödülü’ne layık görülür, oysa, bence müzikleri için yapılmış en iyi filmdir Vengo. Aynı filmde yine bir flamenko ezgisine ve dansına ney üfleyerek eşlik eden Kutsi Ergüner’i görürüz. Müzik ve dans, hususen flamenko ile hayat bulan engelli bir yeğenin tutkusunda, sevginin, merhametin, ancak aynı dili konuşan insanların ruhunda, müzikte birleşenlerin uyumunda olduğunu ispatlayan bir filmdir Vengo.

https://www.youtube.com/watch?v=avNyvRyaDwo

Filmde şarkı, dans ve ritm için ayrılmış özel bölmeler vardır adeta, başrolünde bir Flamenko dansçısının (Antonio Canales) oynaması, oyunculuktan ziyade müziğe atıflı bir duruştur, Gatlif de zaten mayası müzik olan bir yönetmendir ve filmlerinin gayesi, izleyiciyle melodi ve göçebelik temalı ortak bir dil oluşturup, bunun üzerinden öyküsünü aktarmaktır… Ve bunu en iyi başaran yönetmenlerden birisidir, çünkü filmlerini yönetir, müziklerini kendisi bulur, kendisi seçer, ve hatta –çoğu zaman- kendisi yapar.

Vengo’da da, Latcho Drom’da şarkılarıyla büyülendiğimiz La Caita sahnededir. Bir kan davası ve intikam korkusunun gölgesinde, ölen kızının ardından yeğeni Diego (Orestes Villasan Rodriguez) ’ya tutkuyla bağlanan ve bu şekilde acılarını hafifletmeye çalışan Caco (Antonio Canales), Flamenko tutkunu engelli yeğeni Diego’yu alır ve ona en iyi gelen şeyle, müzikle, flamenkoyla mutlu etmeye çalışır. Yine müziğin ve dansın gölgesinde, Caita söyledikçe ortamdaki herkes aynı ruhta birleşir, diğer masalar, askerler, çalışanlar, işçiler, Diego, Caco…

Fas ve İspanya topraklarında geçen film, Mısır’lı Abdelhaleem Hafız’ın en meşhur parçalarından birisi olan Sawwah parçasına Mostafa Benhmad’ın sesiyle yer verir.

Bu oryantal ruh aynı filmin içinde Mısır, İspanya, Fas, Türkiye ezgileriyle birlikte Gatlif’in aradığı müzikal senkronu oluşturur. Herkes bir noktada olabilir…Müzik bizi iyileştirir… Sosyal farklar, ırk, soy, yasaklar, öfke, gelenek hepsi unutulur o anda… Ortak payda insandır. Ve bunu müzik başarabilir.

Film, sözleri ve ezgisiyle olağanüstü bir şarkı ile son bulur. Hem filmin, hem Gatlif’in vermek istediği mesajın bir özetidir adeta. Remedios Slyvia Pisa söyler… Naci en alamo

https://www.youtube.com/watch?v=otdeWphzoIs

“adsız yerlerden geldim
toprağım yok
anavatanım yok
ateşler yakıyorum parmaklarımda
sana şarkılar söylüyorum kalbimle
yürek telim gönül yakıyor
alamo’da doğdum
yerim yok
toprağım yok
yurdum yok
alamo’da doğdum
böyledir bizim çingene kadınlarımız
acıyla şarkı söylediğinde
seni darmadağın eder”

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film Müzikleri

Once Upon a Time in Hollywood’ın Soundtrack Albümü Yayınlandı

60’ları günümüze getiren albüm yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Quentin Tarantino’nun merakla beklenen Once Upon a Time in Hollywood filminin soundtrack albümü yayınlandı.

Dünya prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde yapan Once Upon a Time in Hollywood’a ait soundtrack albümü yayınlandı. Yılın en çok merak edilen filmleri arasında yer alan Once Upon a Time in Hollywood’un etkileyici oyuncu kadrosunda Al Pacino, Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt gibi oyuncuların yanı sıra Margot Robbie, Timothy Olyphant, Luke Perry, Damian Lewis, Dakota Fanning, Kurt Russell, Emile Hirsch gibi isimler yer alıyor.

Sharon Tate’in kapı komşusu Rick Dalton ile onun uzun süredir birlikte çalıştığı dublörü Cliff Booth’un hikâyesinin konu edildiği filme dair geçtiğimiz aylarda açıklama yapan Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood benim Los Angeles’a yazdığım bir aşk mektubu.” sözlerini dile getirmişti. Aynı zamanda Tarantino, dönemi ilk olarak roman olarak yazmaya başladığını da açıklamış fakat yıllar geçtikçe hikâyeyi bir filme dönüştürme fikrinin daha da belirginleştiğini fark ettiğinden söz etmişti.

Simon & Garfunkel, Neil Diamond ve Deep Purple gibi 60’ların önemli isimlerinin şarkılarını barındıran film, ülkemizde 23 Ağustos‘ta vizyona girecek.

Okumaya Devam Et

Film Müzikleri

Dark’ın Soundtrack Albümü Yayınlandı

Dark’ın 2. sezonuna ait soundtrack albümü yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Netflix’in ilk Almanya yapımı orijinal dizisi Dark’ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2. sezonuna ait soundtrack albümü yayınlandı.

Baran bo Odar ve Jantje Friese iş birliği ile ekran hayatına başlayan Alman yapımı Netflix dizisi Dark’ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2. sezonu oldukça beğeniyle karşılandı. Dizi ilk sezonda Winden isimli bir Alman kasabasında iki çocuğun kaybolması üzerine gelişen gizem dolu olayları konu ediniyordu.

İlk sezonla beraber seyircilerin kafasında oluşan birçok sorunun cevaplandığı ve aynı zamanda olayların çok daha geniş bir çerçevede seyirciye aktarıldığı ikinci sezonun ardından, dizinin ekrana veda edeceği son sezonunun da çekimleri başladı.

Dizinin yönetmen koltuğunda oturan Baran bo Odar, bugün Instagram hesabında yaptığı paylaşımla dizinin Ben Frost imzası taşıyan soundtrack albümünün Spotify’da yayınlandığı duyurdu. Dark: Cycle 1 adını taşıyan albüm, 12 şarkından oluşuyor ve dizinin ilk sezonundaki müzikleri bir araya getiriyor.

Okumaya Devam Et

Film Müzikleri

Terminator: Dark Fate’in Müzikleri Junkie XL’e Emanet

Terminator: Dark Fate’in müziklerini Junkie XL hazırlayacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Terminator: Dark Fate’in müziklerini Junkie XL hazırlayacak.

Terminator serisinin devam filmi Terminator: Dark Fate ile ilgili yeni bir detay paylaşıldı. Resmi olarak duyurulan yeni bilgide, serinin altıncı filmi olan Terminator: Dark Fate’in müziklerini Junkie XL’in hazırlayacağı açıklandı.

Filmin haklarını yeniden eline alan James Cameron filmin yapımcılığını üstlenirken, yönetmen koltuğunda ise Tim Miller oturuyor.

Terminator serisinin önemli karakterlerini canlandıran ve The Terminator rölünde izlediğimiz Arnold Schwarzenegger ile Sarah Conor rolünde izlediğimiz Linda Hamilton gibi isimlerin devam filminde de yer alacağı belirtilirken, filmin oyuncu kadrosunda Mackenzie Davis, Diego Boneta; 2091,  Natalia Reyes, Bret Azar, Gabriel Luna gibi oyuncular yer alıyor.

Filmin senaryosunu David S. Goyer, Josh Friedman, Billy Ray, Justin Rhodes gibi isimler kaleme aldı. Cameron’ın, devam filminin 1984 yapımı The Terminator ve 1991 yapımı Terminator: The Judgement Day filmlerinin devamı niteliğinde olduğunu belirtmesi üzerine diğer filmlerin yok sayılacağı ifade edilmişti.

Terminator: Dark Fate filminin ülkemizdeki izleyicileriyle 1 Kasım 2019 tarihinde buluşması planlanıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler