Mimarlık ile İlgili Filmler

Liste
Mimarlık ile İlgili Filmler

Yeni Bir Yaşam (2001) Life as a House

George Monroe, hayatını yeniden ‘inşa etmek’ istemektedir. Bütün sevdikleriyle birlikte daha ideal bir yaşam hayali kuran Monroe, bir mimardır. Önceleri karısının kendisinden boşanması üzerine tek başına kalan George inşaata başladıktan sonra, eski karısı, komşularının kızı ve genç oğlunun da kendisine destek olmak için seferber olduklarını farkeder. Amerikan kültürünün bu ‘hayal evi’ni yapmak ve deniz kenarındaki bahçe içerisinde ‘Amerikan Rüyasına’ ulaşmak George için hiç de kolay olmayacaktır.

____

The Lake House

Göl Evi (2006) The Lake House

Hayatında bir değişiklik yapma vaktinin geldiğini hisseden Dr. Kate Forster stajını tamamladığı yerel Illinois hastanesinden ayrılarak hasta trafiğinin yoğun olduğu Chicago’da bir hastanede çalışmayı kabul eder. Geride bırakmaktan üzüntü duyduğu tek şey kiralamış olduğu güzel evdir. Kate şehre doğru yola çıkmadan önce evin bir sonraki sakini için posta kutusuna bir not bırakır. Bu notta kendisine gelen mektuplar için yeni adresini bırakır ve kapının üzerindeki gizemli pati izlerinin kendisi taşınırken de orada olduğunu açıklar. Evin yeni kiracısı Alex eve geldiğinde ise hiçbir yerde pati izinden eser yoktur. Kate ve Alex göl evinin posta kutusu aracılığıyla yazışmayı sürdürürken, inanılmaz ve imkansız bir şekilde iki ayrı yılda yaşadıklarını görürler.

Filmdeki karakterler mimarlığı meslek olarak seçmemiş, yaşam biçimine dönüştürmüş. Filmin adını aldığı ev yalnızca görselliği ile değil aynı zamanda mimarinin terimlerini herkesin anlayabileceği bir biçimde anlatması ise de filmi mimar filmlerinin bir adım ötesine taşımıştır. Yaşanan evin sadece bir mekan olmadığı, evin insanların hayatına nasıl yön ve şekil verdiği de Göl Evi’ni özel kılan bir anlatımdır.

___

The Fountainhead

Hayatın Kaynağı (1949) The Fountainhead

Ayn Rand’ın aynı adı taşıyan romanından uyarlamadır. Meslektaşlarından çok farklı bir dünya görüşüne ve kariyer anlayışına sahip olan yetenekli ve yaratıcı mimar Howard Roark’un hikayesi konu edilir. Howard Roark, mesleğinde farklı düşünceleri sebebiyle dışlanır, yaratıcılığı meslektaşlarını kıskandırır, giderek iş yapamaz hale gelir. Tüm bu zorluklara rağmen Roark, dünya görüşünden taviz vermezden ayakta durabilecek midir?

Film, Ayn Rand’ın kurucusu ve savunucusu olduğu ‘objektivist felsefenin’ Howard Roark karakteri üzerinden bir anlatısıdır.

____

Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu

Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu (2003) My Architect

Nathaniel Kahn’ın yönetmenliğini yaptığı “My Architect, a Son’s Journey” bir oğlun çok erken kaybettiği babasını araştırma ve anlama çabasını konu ediniyor. Tabii ki mimari üzerinden.

___

Intersection

Kesişme (1994) Intersection

Ödüllü ve başarılı mimar Vincent Eastman özel hayatında dalgalanmalar yaşamaktadır. Güzel ama soğuk karısından ayrı olan Vincent, tutkulu ve hayat dolu bir yazarla yeni bir başlangıç olarak gördüğü bir ilişki yaşamaktadır. Ancak Vincent kendisini gelecekteki mutluluğu ve 13 yaşındaki kızı, geçmişi arasında duygusal olarak bölünmüş olarak bulur.

İlişkide problemler görülmeye başlar ve Vincent kaderini belirleyecek kararı vermek, gerçek duygularıyla yüzleşmek, çizginin hangi tarafında duracağına karar vermek zorundadır.

___

Inception

Başlangıç (2010) Inception

Film her ne kadar bir mimar filmi değilse de rüya eken karakterlerimiz, kişinin bilincini kandırmak için kusursuz bir mekan oluşturmak zorundadır. Filmde genç ve başarılı mimar rolündeki Ellen Page bu zorlu kısmı halleder. Zaten her farklı rüyada karşımıza çıkan farklı şehirler, düş kentleri, harabeler vesaire filmin mimari ile olan sıkı ilişkisini de gözler önüne seriyor.

____

Mimar (2006) The Architect

Mutsuz bir evlilik yaşamı olan bir mimar, kendi yaptığı binanın da işin içine girdiği bir entrikanın malzemesi olur.

___

Breaking and Entering

Hırsız (2006) Breaking and Entering

Kriminal ve duygusal anlamda hırsızlık üzerine bir öykü olan Breaking and Entering’de, farklı dünyalardan gelen ve yolları Londra’da kesişen iki grup insan vardır. Bunlardan birincisi, uzun süreden beri bu kentte yaşayan Londralılar: ikincisi ise, bu kente sonradan gelip King’s Cross bölgesine yerleşen yabancılardır. Londralı bir peyzaj mimarının kentin yoksul kesiminde açtığı lüks ofisi üst üste birkaç kez soyulur. Genç mimarın hırsızlık olayının sorumlusunu bulmak için yaptığı araştırmalar, onu alışkın olduğu dünyanın güvenli ortamından çok uzaklara düşürecektir.

_____

Aşk Üçgeni

Aşk Üçgeni (1999) Three to Tango

Oscar, işinde yükselmekte olan idealist bir mimardır. İş arkadaşı Peter ile birkaç milyon dolarlık bir kültür merkezinin dizaynı için işe alınırlar. Herkes tarafından iş arkadaşı Peter gibi homoseksüel olduğu zannedilen Oscar, patronu tarafından ek bir işle daha görevlendirilir : Gözünden bile kıskandığı metresi Amy’ye göz kulak olmak. Bu güzel ve yetenekli kadını görür görmez cazibesine kapılan Oscar, hayatının kadınını bulduğuna inanır. Fakat kısa zamanda homoseksüel olduğuna dair söylentilerin yayılmasıyla bütün dünyası bir anda yıkılıverir. Çünkü Amy de onu homoseksüel zannetmektedir.

___

Metropolis

Metropolis (1927)

Bu başyapıt bir mimar filmi olmasa da inşa ettiği şehirle mimar filmlerine taş çıkarır. Fritz Lang’in öncü hayal gücüyle bugün bile yeri doldurulamayan film, sıra dışı bir mimarinin izleriyle doludur.

Dream

Mimari: Rüya (2016) Dream IMDb 5.0

Sine; amcasının mimarlık ofisinde çalışan ama sektörün durumundan hoşlanmayan bir mimardır. Sine nin amcası Rüstem ihale almak için rüşvet dahil riskli ilişkilere girmeye başlamıştır. Sine ve amcası geçmiş senelerde küçük ve parasız bir dernek için İstanbul un varoşlarına bir toplu konut projesi yapmıştır. Aynı dernekte çalışan, kendisi ile aynı yaşlardaki Yaren adlı erkek, toplu konutlara yakın bir yere bir cami inşa ettirmek istediklerini belirtir.

Sine alışılmışın dışında bir cami tasarlar. Sine’nin erkek arkadaşı Hakan onları kıskanmaktadır. İnşaat başlar. Ancak toplu konutlardaki yer kayması ile süreç yarım kalır. Yer kayması dernek üyelerinin bazı konutlarının çökmesine yol açmıştır. Felaketzedeler Sine ye kötü davranırlar. Polis dernek üyelerini yakalar. Sine suçluluk duyar. Hakan dan ayrılmak ister. Hakan kıskançlık krizine girer, polisi arar ve şirketin rüşvet verdiğini ihbar eder. Polis Sine’yi aramaya başlayınca Sine yarım kalmış cami inşaatına sığınır. Mekan onu değiştirir.

___

Bonus: How I Met Your Mother (2005–2014)

Ted Mosby çocuklarını karşısına alır ve onlara uzun mu uzun bir hikâye anlatacağını söyler. Anneleriyle nasıl tanıştığının hikâyesi… Bizleri de geçmişe götürerek hikâyesini anlatmaya başlar.
Başarılı bir mimar olan Ted oldukça duygusal bir yapıya sahiptir. Bu duygularının da etkisiyle önünde yapması gereken en önemli şeyin peşine düşer: Hayat arkadaşını bulmak… Bu yol sanıldığı kadar kolay değildir ve her başarısızlık Ted’i biraz daha karamsarlığa sürükler. İşte bu anlarda ona destek olan arkadaşları sayesinde, Ted hayatının aşkına doğru yelken açarken bizleri de eğlendirmeyi başarır. Barney, Marshall, Lily, Robin ve Ted… İşte bu “efsanevi” grup yaşadıklarıyla Ted’i hayatının aşkıyla tanıştıracaktır.

Dizide bolca mimari ve kent ruhuna dair atıflarda bulunulur. Ted’in öğretmenlik yaptığı dönemlerin yanı sıra şehirdeki en eski yapıyı korumak için mücadele verdiği bölümler özellikle mimari ile ilgilidir.

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up