Sinemanın Kardeş Yönetmenleri

Liste Manşet

Bir sanat eserinin yaratım sürecinde fikir ayrılıkları neredeyse olmazsa olmazdır. Her sanatkâr kendi özgün düşüncesini eserine yansıtmak ister. Sinema dünyasında durum bundan farklı değildir. Sizlere bu hafta, bu algıyı kırıp, ortak bir paydada buluşarak, çektikleri filmlerle sinemaseverlerin gönlünde taht kuran “Kardeş Yönetmenler” listesi derledik…

Lumiere Kardeşler

Sinemanın yedinci sanat olmasını sağlayan, bu sanatın kurucuları, Auguste ve Louis Lumiere kardeşler…

Küçük yaşlardan itibaren fotoğraf ve resimle ilgilenen mucit kardeşler, babalarının onlara hediye ettiği bir kinetoskoptan aldıkları ilhamla sinematografı icat edip, patentini alırlar. 22 Mart 1895 günü, Paris’te insanları bir araya getiren Lumiere Kardeşler, sinemanın tarihi anlarından birine imza atarlar. 35 kişilik bir topluluğa yaptıkları “Trenin Gara Girişi” film gösteriminde, trenin gerçekten üzerlerine geldiğini düşünen izleyiciler, kaçışarak, ufak çaplı bir izdihama neden olmuşlardır.

Dardenne Kardeşler

Minimalist Avrupa sinemasının öncü isimlerinden; Jean Pierre ve Luc Dardenne Kardeşler…

Ajitasyona mahal vermeden ortaya koydukları duygusal yoğunluklu filmlerle bilinen sinemacı kardeşler, Cannes Film Festivali tarafından, çeşitli dallarda, toplamda 8 kez ödüllendirilmişlerdir. Dardenne Kardeşler; Rosetta, Oğul, Lorna’nın Sessizliği, Bisikletli Çocuk ve son olarak bu yıl çektikleri Genç Ahmed gibi birbirinden önemli yapımlara imza atmışlardır.

Coen Kardeşler

Sinemada kendi tarzlarını en iyi yansıtmayı başaran yönetmenlerdendir; Joel ve Ethan Coen Kardeşler…

İlk büyük çıkışlarını 1996 yapımı, iki oscarlı “Fargo” ile yapan, filmografilerinde; “Büyük Lebowski”, “İhtiyarlara Yer Yok”, “Sen Şarkılarını Söyle” gibi bol ödüllü filmler bulunan kardeş yönetmenler, şu sıralar Shakespeare uyarlaması Macbeth üzerinde çalışmaktadırlar.

Russo Kardeşler

Son dönemde özellikle Marvel (Marvıl) Sinematik Evreni’ne damga vuran isimler; Anthony ve Joe Russo Kardeşler…

Kariyerlerin birçok küçük bütçeli dizi ve filmle başlayan Russo Kardeşler; “Kaptan Amerika: Kış Askeri”, “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı”, “Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı” ve “Yenilmezler: Oyunun Sonu” gibi yüksek bütçeli yapımlara imza atmışlardır.

Wachowski Kardeşler

Şu sıralar dördüncüsünün çekimleri devam eden Matrix serisiyle bütün dünyada sinemaseverlerin sevgisini kazanmış isimlerdir; Lana ve Lilly Wachovski…

Sinema dünyasının en farklı ve özgün yönetmenlerinden olan Wachowski Kardeşler; “Jüpiter Yükseliyor” ve “Bulut Atlas”ı gibi yenilikçi filmlere imza atmış, “Sense8” dizisiyle de beğeni toplamışlardır.

Taylan Kardeşler

Türk Sineması’nın başarılı kardeş yönetmenleri; Yağmur ve Durul Taylan…

Kariyerlerine televizyon dizileri ve korku filmleri ile başlayan kardeş sinemacılar; 2009’da “Vavien (Vavyen)” ile büyük çıkış yakalarlar. “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde de yönetmen koltuğunda oturan Taylan Kardeşler; şu sıralar, başrollerinde Engin Günaydın ve Haluk Bilginer gibi isimlerin yer aldığı “Azizler” isimli film için çalışıyorlar.

Nolan Kardeşler

Her ne kadar “yönetmen kardeşler”den bahsediyor olsak da; Christopher Nolan ve Jonathan Nolan ikilisine değinmeden geçmek olmaz…

Usta yönetmen Christopher Nolan, girift anlatıya sahip filmlerinin başarısını, filmografisinin büyük çoğunluğunda birlikte çalıştığı kardeşi Jonathan Nolan’a borçludur. İkili; “Akıl Defteri”, “Prestij”, “Kara Şövalye Yükseliyor”, “Yıldızlararası” gibi, sinema tarihine geçen yapımlara beraber imza atmışlardır.  

Listeyi hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up