Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Sinemanın Kalbi ‘Antalya Film Forum’da Atacak

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl ilk kez düzenleyeceği “Antalya Film Forum” ile festivalin uluslararası markasını güçlendirerek, Türkiye sinemasına sektörel bir katkı sağlayacak.

Yayınlandı

tarihinde

antalya-film-forum-1

ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİNDE “BİR İLK”

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl ilk kez 14-17 Ekim tarihleri arasında düzenleyeceği “Antalya Film Forum” ile festivalin uluslararası markasını güçlendirerek, Türkiye sinemasına sektörel bir katkı sağlayacak.

Antalya Film Forum çerçevesinde gerçekleştirilecek  “Sunum/Pitching Platformu”na katılacak 10 proje arasından seçilecek iki projeye, proje başına 30.000 TL,

“Yapım Aşamasındaki Filmlere Destek Platformu”nda seçilecek projeye ise 100.000 TL “Work In Progress Ödülü” verilecek.

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 51. yılında yeni bir solukla güçleniyor. Bir ortak yapım ve proje geliştirme marketi olan Antalya Film Forum, Antalya’yı Türk sinemasının en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştürmeyi hedefliyor.

Antalya Film Forum, öncelikli olarak Türkiye’de olmak üzere Türkiye’ye yakın coğrafyalarda (Balkanlar, Ortadoğu, Akdeniz ve Türki Cumhuriyetler) ortak yapım olanaklarını arttırmayı, film çekecek yapımcıları ve yönetmenleri teşvik etmeyi ve bunların projelerinin uluslararası platformlarda tanıtılmasını sağlamayı amaçlıyor.

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında, 14-17 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Antalya Film Forum, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği’nin (SE-YAP) Yönetim Kurulu Başkanı, European Woman Audiovisual Network EWA’nın Başkan Yardımcısı ve Kış Uykusu filmiyle Altın Palmiye ödüllü yapımcı Zeynep Özbatur Atakan liderliğinde gerçekleştirilecek. Antalya Film Forum’un danışma kurulu Nadir Öperli, Marsel Kalvo, Sevil Demirci, Yamaç Okur ve Zeynep Özbatur Atakan’dan oluşuyor.

Antalya Film Forum’un belirlediği öncelikli görevler; festivalin uluslararası markasının kuvvetlendirilmesi, festivalde gösterilmesi muhtemel filmlerle proje aşamasında bağ kurarak, Antalya’nın adının uluslararası önemli filmlerde yer alması ve bu sayede kentin tanıtımına katkı sağlanması, sektörel iletişimi ve dayanışmayı arttırmak amacıyla dünya sinemasının saygın isimlerini, Ustalık Sınıfları ile festival kapsamında ağırlanmasıdır.

SİNEMA ENDÜSTRİ MERKEZİ OLARAK ANTALYA

Antalya Film Forum Endüstri Merkezi, tüm Antalya Film Forum endüstri etkinliklerinin yapılacağı ve endüstri akreditasyonlarının sağlanacağı bir mekân olarak film profesyonellerinin ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmaktadır. Bununla birlikte Endüstri Merkezi, Antalya Film Forum ve Antalya Film Festivali’ne katılan tüm konuklar için bir buluşma noktası olacaktır.

Antalya Film Forum’a yapımcılar, satış şirketleri temsilcileri, dağıtımcılar, sinema fonları yöneticileri, festival programcılarından oluşan uluslararası konukların çağrılması planlanmaktadır. Bunun yanı sıra, ulusal film endüstrisinden de yapımcılar, dağıtımcılar, meslek birlikleri ve televizyon kanalları temsilcileri de Forumun bileşenleri arasında yerlerini alacaklardır.

YENİ FİLM PROJELERİ İÇİN ULUSLARARASI BAĞLANTI KURMA ŞANSI: PITCHING PLATFORMU

Pitching (Sunum) Platformu’nun amacı, uzun metraj sinema projelerinin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesini ve proje sahiplerinin, uluslararası ve ulusal film profesyonellerinden geri bildirim almasını sağlamaktır.

Platforma seçilecek 10 projenin yönetmen ve yapımcıları, festivale davet edilerek, uluslararası ve ulusal konuklara yönelik bir sunum gerçekleştireceklerdir. Yabancı ve yerli yapımcı, satış şirketleri temsilcileri, festival, televizyon ve dağıtımcı şirket profesyonellerinden oluşan üç kişilik ana jüri, Pitching Platformu’na katılan 10 projeden seçtikleri 2 projeye, proje başına 30.000 TL “Pitching Platformu Ödülü”nü verecektir.  Platform bu yıl sadece Türkiye’den yapımcı başvurularına açık olacak, gelecek sene başvurular bölgesel hale getirilecektir.

YAPIM AŞAMASINDAKİ FİLMLERE DESTEK: WORK IN PROGRESS PLATFORMU

Work In Progress (Yapım Aşaması) Platformu, Antalya Film Forum’a konuk olan satış temsilcisi, film fonları yöneticileri, dağıtımcı ve festival programcılarına, Türkiye’de üretilen en yeni filmleri post-prodüksiyon aşamasında keşfetme şansını sunacaktır.

Bu bölüm kapsamında çekimleri tamamlanmış veya post-prodüksiyon aşamasında olan uzun metraj filmler arasından 5 filmin yönetmen ve yapımcıları, filmlerinden 10 dakikalık bölümü sunmak üzere festivale davet edileceklerdir. Yabancı ve yerli yapımcı, satış şirketi temsilcileri, festival, televizyon ve dağıtımcı şirket profesyonelleri arasından belirlenecek olan üç kişilik ana jüri, bu projelerden seçeceği yapıma 100.000 TL değerinde “Work In Progress Ödülü”nü verecektir.

SİNEMA ENDÜSTRİSİNİN GÜNCEL KONULARI USTALIK SINIFLARINDA İŞLENECEK

Antalya Film Forum kapsamında, her gün sinema endüstrisini ilgilendiren güncel bir konu üzerinde, yönetmenler, yapımcılar ve film profesyonelleri tarafından verilecek olan “Ustalık Sınıfları” düzenlenecektir. Bu özel etkinliklerin internet ortamında canlı olarak yayınlanması planlanmaktadır. Ayrıca hem Ustalık Sınıfları hem diğer söyleşilerin video kayıtlarına Antalya Altın Portakal Film Festivali internet sitesinden erişim sağlanacaktır. Ustalık Sınıfları ve Forum kapsamındaki diğer söyleşiler, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP) tarafından düzenlenecektir.

NETWORK ETKİNLİKLERİ

Endüstri Merkezinde her gün düzenlenecek olan “happy hour”lar festivalin yabancı ve yerli konuklarının bir araya gelmesini sağlayarak, festivalin en önemli network etkinliğini oluşturacaktır.

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin tüm konuklarının da davetlisi oldukları etkinliklerden, açılış partisinde, Pitching Platformu ve Work In Progress Platformu’na katılan proje sahipleri tanıtılacak, kapanış partisinde ise Antalya Film Forum kapsamındaki ödüller, hak kazananlara sunulacaktır.

Antalya Film Forum hakkında detaylı bilgiye Uluslararası Antalya Altın Portakal web sayfasından ulaşılabilir.

http://www.altinportakal.org.tr

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Türk Sineması 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Türk Sineması’nın tanıtılacağı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca açıklandı.

Bu sene 71. kez düzenlenecek olan, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde Türk sineması yine yerini alacak ve uluslararası sinemaseverlerle tanıştırılacak. Festivalin Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde, 2020 yılında çekilen ve bu yıl yapımı devam eden uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile kısa metraj filmler seyirci karşısına çıkacak. Bakanlık ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde “Yabancı Film Yapım Desteği” de uluslararası sinema profesyonellerine tanıtılacak.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarının iade edilebilmesine imkân sağlayan destekler ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin, bu alandaki rekabet gücünün artması ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olması hedefleniyor.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenecek 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk olarak 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşecek. Festivalin farklı bölümlerinde yarışan filmlerin basına ve jüriye yönelik gösterimlerinin de yapılacağı programın sonunda, ödül kazananlar açıklanacak. 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin, sinemaseverlerin de kabul edileceği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapılacağı program kapsamında, daha önce açıklanan ödüller de sahiplerini bulacak.

Yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği Okul Tıraşı (Brother’s Keeper), çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım oldu. Film, festivalin giderek daha sınırlı bir seçkiye yer veren Panorama bölümünde 20 filmle birlikte yarışacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başladı

Festival, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 4. kez düzenlenecek “Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali” çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

1-7 Mart tarihleri arasında ilk etabının gerçekleşeceği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. Film gösterimleri ve atölyelerin yer alacağı programın 4. yılına kadar olan gelişmeleri Festival Direktörü Gülten Taranç anlattı. Taranç 2018’de ‘hafta olarak başlayan etkinliğin dördüncü yılında uluslararası bir festival olarak gerçekleştiğini ve ‘sığamıyoruz’ diyerek bu festivali yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Dördüncü yılında aynı zamanda Kadın Yönetmenler Derneği’ni kurduklarını dile getiren Taranç kadın sinemacı olmanın zorluklarını paylaşan, kimseyi dışarıda bırakmayan bir yapıyı özlediklerini ve bu yüzden Türkiye‛deki kadın sinemacıların sektördeki uluslararası ve ulusal başarılarını öne çıkarmak, dağıtım problemlerini gidermenin en büyük amaçları olduğunu da söyledi.

Festivalin uluslararası direktörlerinden Dr. Öğr Üyesi Zeynep Merve Uygun 25-30 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da yapılması planlanan fiziki etaba dair gelecek planlarından bahsederek, festivalin üçüncü ayağı olan 25-30 Haziran’da ödül töreni, atölyeler ve sektörel buluşmaların gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Atölye Programı

 • 1000 Volt Renk Atölyesi – 02.03.2021 – saat 15.00 – 1000 Volt Post Production
 • Bak, Gör, Bekle, Çek Atölyesi – 06.03.2021 – Saat 14.00 – ArtLens, Nilay İşlek
 • Film Müziği Atölyesi – 03.03.2021 – Saat 14.00 – Prof. Berrak Taranç

Atölyelere festivalin web sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İFF Çevrimiçi Film Gösterimleri’nin Mart Seçkisi Açıklandı

Seçkide prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış filmler bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. 

İstanbul Film Festivali’nin Mart Seçkisi, prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 filmden oluşuyor.

Gösterimleri 5 Mart akşamı 21.00’de başlayacak ve filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabilecek. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek. Her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere tek tek bilet alınabileceği gibi gösterime açık filmleri içeren Kombine Film Paketleri de daha avantajlı bir fiyatla satın alınabilir. Tüm filmler Türkçe altyazılı gösterilecek, filmlere yalnızca Türkiye’den erişilecek.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Mart seçkisi filmleri:

 • Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)
 • Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)
 • Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)
 • Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)
 • Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)
 • Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)
 • Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)
 • Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)
 • İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)
 • Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)
 • Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)
 • Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Çevrimiçi gösterimlerin biletleri 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak.

Okumaya Devam Et

Popüler