Sinemanın Balıkları

Liste

Korkmayın, adında balık geçen filmler listesi değil! Bu derya kuzuları filmlerin ucundan kıyısından geçmiş ama izleyene dokunmuş güzel pullu yaratıklar. O yüzden Jaws’tı, Cesur Balık’tı, Pirana’ydı hepsini atladık. Özellerini topladık!

Amelie’nin İntihara Meyilli Balığı Kaşalot

Her defasında bir yolunu bulup intihar girişiminde bulunan bu kırmızı balık Kaşalot  küçük Amelie’nin çığlıklar içinde kalmasına ve annesinin de sinirlerini bozup gözünün birinin seyirmesine bile neden olmuştur. Nihayet ki bu girişimlerin sonunun gelmeyeceğini anlayan Poulain ailesi balığı suya bırakır. Akarsuyla buluşan balık veda ederken usulca bakar Amelie’ye, içimiz cız eder.

___

Mary and Max Balıkları

“Balıklar suda sigara içemez, çünkü çakmak koyacak cepleri yoktur” ya da “piranalar dişleri olan japon balıklarıdır”. Bu özel animasyonda farkında olmasak da epey balık görürüz. Hakeza Max’i bunalıma sokan şeylerden biri de sürekli ölen balıklarıdır.  İsminin yanına bilmem kaçıncı Henry koyulan talihsiz balıklar, Max’in sakarlıklıklarının kurbanıdır çoğunlukla.

___

Big Fish’teki Büyük Balık

Filme adını veren bu masalsı canlı, hem inadı ile hem de kahramanlarımızın hayatına dokunuşları, yol vermeleri ile önemli bir yer arz eder. Kahramanımızın babası da kendisin balık olduğunu iddia eder ve son arzusunun göle gitmek olduğunu söyler. Bu balık, güzel bir balıktır!

___

Yeni Ahit’te Yenilmiş Balık

Villy’nin sofrasında yarısı yenmiş bu çipura, esasında denizi özlemiştir. Ea’nın kendisi ile konuşması ile meramını anlatmıştır. Villy’nin rüyasına giren balık, bir müddet sonra hayal denizine yol almıştır.

___

İhtiyar Adam ve Deniz’deki Devasa Kılıçbalığı

1958 ve 1990’da iki defa çekilen bu roman uyarlamasında karşımıza çıkan dev balık oldukça inatçıdır. İhtiyar balıkçının son avında kolay lokma olmayacağını gösteren kılıçbalığı son nefesine kadar mücadele eder. Balıkçı da en az onun kadar inatçıdır. Ölümle burun buruna gelse de o balığı yakalayacaktır. Ama hikayenin sonu ikisini de mutlu etmez. İzleyin ve okuyun muhakkak.

___

Denizin Ortasında Filmindeki Devasa Balina

Petrolün henüz bulunmadığı zamanlarda aydınlatma için balina yağı kullanılıyordu. Gözünü hırs bürümüş bir kaptan olan Owen Chase uzaklara, büyük balıkların bulunduğu bölgeye gider, ancak karşısına o güne kadar görmediği büyüklükte bir balina çıkar. Yine bir inat hikayesinde balina, doğanın mesajını verir insanoğluna. Bu mesajı alamayan denizciler perişan bir yolculuğa mecbur kalır.

____

Kayıp Balık Nemo’daki Dory

Gerçekten balık hafızalı olan Dory, bir baba oğul macerası olan Nemo’nun en eğlenceli figürüdür. Büyük sözler verir, tanışır, hem verdiği sözleri unutur hem de tanıştığı kişiyi! Yakında onun da bir filmi olacak. Hatırlıyorsa kendisi tabii…

___

Wanda Adında Bir Balık’taki Balıklar

Sinemanın talihsiz balıklarıdır. Fildeki Otto karakteri tarafından çoğu çiğ çiğ yenilmiştir. Yeşil olanları ise paçayı kurtarmıştır; zira yeşil olan balıklar henüz olgunlaşmamıştır.

___

De rouille et d'os

Pas ve Kemik’teki Katil Balinalar

Bu ölümcül balıklar filmdeki başkarakterimize hayatının bunalımını yaşamasına neden olur. Birgün çığrından çıkan katil balinalar Cotillard’ın canlandırdığı Stéphanie’nin iki bacağını kaybetmesine neden olurlar!

___

The Simpsons’taki 3 Gözlü Balık

Televizyon tarihinin en uzun soluklu çizgi dizisindeki bu üç gözlü balık bir “doğayı koru” mesajıdır. Nükleer enerjiye karşıt bir mesajın vücuda geldiği balıkla çevremizi para için heba etmeyelim der Matt Groening!

___

Ben de Özledim’deki Mecnun’un Balığı

Ekran yolculuğunu talihsiz bitiren Leyla ile Mecnun’un sonu Ben de Özledim dizisinde anlatıldı. Mecnun’un yatalak olduğu ve dizide yaşananların tümünün Mecnun’un hayal ürünü olduğu söylendi. Dizideki balğın ise Leyla’yı temsil ettiği iddia edildi. Bir diğer komplo teorisi ise giydiği pullu kıyafetler nedeniyle balığın Leyla değil İsmail Abi karakteri olduğu!

___

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up