Bizimle İletişime Geçin

Eleştiri

Sinemamız Fon Meselesinin Çözümünü Bekliyor

TRT’nin yürütücü olarak yer alacağı ama Kültür Bakanlığı tarafından fonlanacağı bir sistem hayata geçirilebilir mi?

Yayınlandı

tarihinde

muhammeduyar

53. Antalya Film Festivali kapsamında düzenlene Antalya Film Forum’a bu yıl ilk defa katılma fırsatım oldu. Antalya Film Forum ‘öncelikli olarak Türkiye’de olmak üzere Türkiye’ye yakın coğrafyalarda (Avrupa, Güneydoğu Avrupa, Ortadoğu, Akdeniz ve Orta Asya) ortak yapım olanaklarını arttırmayı, sinema sektörünün gelişimini desteklemeyi, yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi katkı sunarak onları teşvik etmeyi ve projelerinin uluslararası platformlarda tanıtılmasını sağlamayı amaçlayan bir ortak yapım ve proje geliştirme platformu.’

Türkiye’de bu tarz çalışmaları çok fazla görmeye alışık değiliz aslında. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar’ı başka bir örnek olarak ekleyebiliriz. Dolayısıyla mevzunun amaçlarının daha net anlaşılması için biraz daha konuyu açalım.

Antalya Film Forum’un amaçları:

– Uluslararası Antalya Film Festivali’nin markasını kuvvetlendirmek,

– Türkiye’deki film üretimine destekte bulunmak,

– Türkiye sinemasının en önemli ulusal endüstri merkezi olmak, sektörel iletişimi ve dayanışmayı arttırmak,

– Dünya sinemasından saygın isimleri, ustalık sınıfları, paneller, atölyeler ile festival kapsamında ağırlamak.

– Antalya’nın uygun coğrafi ve fiziki özellikleriyle dört mevsimin aynı zamanda yaşandığı bir sinema platosu olması üzere uluslararası film sektöründe tanınmasını sağlamak…

19 Ekim’de başlayan Antalya Film Forum’da ilk panel “TRT TV Filmleri: Sonuçlar ve Gelecek Vizyonu” başlığıyla düzenlendi. TRT Televizyon Dairesi Başkan Yardımcısı Halid S. Şimşek TRT TV Filmleri’nin başlangıcından bugüne kadar geçen sürede yaşananları oldukça net ve samimi bir şekilde katılımcılar ile paylaştı.

TRT TV Filmleri kapsamında bugüne kadar toplam 33 proje gerçekleştirilmiş. Bunlardan 29 tanesi tamamlanmış ve 4 tanesi de henüz yapım aşamasında. Bir yıl içerisinde (tabiri caizse) üzerine vazife olmadığı halde TRT gibi bir kurumun bu kadar filmi sektöre kazandırmış olması bile başlı başına büyük bir başarı. Ve çok iyi bir istatistik.

Bu güzel tablonun hali hazırdaki durumu ise sektör açısından pek iç açıcı değil maalesef. Panelin yapıldığı gün ve saat itibariyle TRT TV Filmleri, Ortak Yapım, Mini Dizi, Uluslararası yapılan başvuru sayısı 1504! Bunlardan 1032’si TRT TV Filmleri’ne yapılmış. TRT bu yıl 30 filmin daha yapımına katkıda bulunsa halihazırdaki başvuruların %5’ini bile değerlendirememiş oluyor.

Burada sorulması gereken bazı sorular var. TRT yapımına destek verdiği 33 film ile Türkiye’de 1 yılda vizyona giren ortalama 300 filmin %10’una tekabül eden bir desteğe imza atmış oluyor. Peki; bunu yapmak TRT’nin vazifesi mi? TRT sonuçta bir televizyon kanalı. Evet projenin adı TV filmleri ama üretilen işlerin sinema salonlarında yayınlanan filmlerden bir farkı yok. Zira bu filmlerden bazıları vizyonda yer bulurken bazıları da festivallerde yarışıyor.

FON MESELESİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

TRT başvuran filmlerin %5’ine destek sağlamayı başarsa bile geriye kalan %95’lik başvuru ne olacak? Ve bu başvurunun her geçen gün katlanarak artacağını düşünürsek, bu işin sonu nereye gidecek? TRT’nin yeni ve genç sinemacıları desteklemek gibi bir misyon ile çıktığı yolda elinden ne kadarının geleceği ortada. Zaten çok daha fazla film yaptırsa ve onları da yayınlamaya kalksa yine de işin içinden çıkamıyor. Ki bunu yapmak da TRT’nin görevi sayılmaz. TRT’nin bu kadar başvuruyu fonlayacak bir gücünün olmadığı da ortada.

Peki, ne olacak? Fon desteği bekleyen, daha da öncesinde incelenmek için bekleyen bunca -bence- kıymetli başvuru varken bu işe acil bir çözüm üretmek gerekmez mi? TRT’nin başladığı bu sistem ülkemizde sektörün büyümesi ve gelişmesi için ciddi bir imkan olabilir mi? TRT’nin yürütücü olarak yer alacağı ama Kültür Bakanlığı tarafından fonlanacağı bir sistem hayata geçirilebilir mi? Açıkçası bu soruların çok daha fazlasını sormak ve ‘fonlama’ meselesine el atmak gerekiyor. Bu meselenin bir çok platformda ciddi şekilde tartışılması ve uygulanabilir sonuçlar elde edilmesi şart. Yoksa ülkede -en azından incelenmeyi hak eden- binlerce senaryo maalesef tozlu (dijital) raflarda beklemeye mahkum olacak.

ASGHAR FARHADİ İLE DOYUMSUZ BİR MASTERCLASS

İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin forumun 3. gününde gerçekleştirilen masterclass etkinliği katılımcıların neredeyse tamamı üzerinde çok önemli etkiler bıraktı. Asghar Farhadi konuşmasına başlarken iki kilit kavramın kendisi için ne anlam ifade ettiğini açıkladı: Sembol ve İşaret.

Sembol için filmlerinde kullandığı ve şüpheyi temsil ettiğini söylediği sarı renk kullanımını örneklendirirken, işaret için Elly Hakkında ve son filmi Satıcı (The Salesman) filmleri üzerinden örnekler verdi. Örneğin Elly Hakkında filminde oyuncuların sadaka vermemesi, gittikleri evin duvarının yıkık olması, çocukların ailelerinden uzaklaşarak denize doğru gitmelerinin aslında geçerkleşmek üzere olan kötü bir olayın işaretçileri olduğunu söyledi. Bu işaretlerin tek başına bir anlam ifade etmeyebileceğini ama hepsinin bir bütün hale geldiğine aslında filmin mesajını dair işaretler olduğunun anlaşılacağını aktardı.

Böyle bir başlangıç ile zihinlerimizde bir kapı aralayan Farhadi, yönetmenliğin aslında gönül ile yapılan bir iş olduğunu, bize öğretilen bazı klişelerden sıyrılmamız gerektiğine dair çok kritik bilgileri konuşması boyunca katılımcılara aktardı.

Yerimiz kısıtlı olduğundan bazı bilgileri kısaca yazacağım ama bu söyleşinin tamamının deşifresini Sinefesto’da önümüzdeki günlerde yayınlamayı planlıyorum.

Kameranın Durduğu Yer

Asghar Farhadi bu konuda gelen teknik soruya “Oyuncularıma sık sık prova yaptırırım ve onlar provalarının yaparken çeşitli açılardan bazen gezerek bazen yaklaşıp uzaklaşarak bazen de durarak onları izlerim. Eğer ayakkabılarımın altına boya vurulsa ve ben çekim için başlayacağımda yerdeki izlere bakılsa, kamerayı koyduğum yer en çok gezdiğim veya durduğum yerdir. Çünkü ben o sahnenin duygusunu en çok orada hissetmişimdir.”

Sanatçı Eseri ile İzleyici arasından Çıkmalı

Asghar Farhadi’nin bu konudaki sözleri salonda ne kadar karşılık buldu bilmiyorum ama benim için oldukça anlamlıydı. Zira insan Sani-i Hakiki’nin yarattığı eserler ile sürekli iç içe yaşarken kendi ürettiği, yarattığı, oluşturduğu (adına ne derseniz deyin) eserler ile ulaştırmak istediği kitlenin arasında durmaya çalışıyor. Aslında sanatçının bu öne çıkma gayretinin altında bir ego ve “ben yaptım!” duygusunun yattığı muhakkak. Asghar bu konuda “Sanatçı eseri ile izleyicisi arasından çıkmalıdır. Bir filmi izleyen kişi sanatçıyı ve senaryoyu, bunların birisi tarafından yazıldığını hissetmemelidir.” diyor.

Kadın ve Erkek Yoktur, İnsan Vardır

Filmlerindeki kadın ve erkek karakterler ile ilgili yazım aşamasında herhangi bir ayrım yapmadığını söyleyen Farhadi “Ben bir karakteri yazarken “kadın olduğu için şurada şöyle davransın” gibi bir yaklaşım içine girmiyorum. Yazdığım her sahnede hem kadının hem erkeğin insan olarak nasıl tepkiler vereceği üzerinde çalışıyorum.” diyerek senaryo yazımı konusunda güzel bir yaklaşım örneği vermiş oldu.

Filmlerimin 1 Sonu 2 Başlangıcı Var

Farhadi filmlerinin sonlarının açık olduğuna ve tamamen sonlanmadığına dair genel bir yaklaşımın olduğunu ama bunu doğru olmadığı söyledi. Filmimin başında size anlatmaya başladığım hikaye aslında film ile birlikte bitiyor. Ama filmin sonunda biten hikayenin geldiği noktada siz filmden çıkıp eve gittiğinizde kafanızda başlayan ikinci bir hikaye oluşuyor. Örneğin Bir Ayrılık filminde kız “Babasıyla yaşarsa ne olur? Annesiyle yaşarsa ne olur?” diye kafanızda iki soru oluşuyor ve bunu üzerine yeni şeyler üretmeye devam ediyorsunuz. Oysa filmin başında cevabını aradığımız şey anne ile babanın ayrılıp ayrılmayacağına dair idi.

“Boğaziçi Film Festivali Yapım Destek Platformu”nu Kaçırmayın

Antalya Film Forum ve Köprüde Buluşmalar’ın ardında yeni bir yapım destek platformu daha başlıyor. Bu yıl 4.sü düzenlenecek Boğaziçi Film Festivali’nde ilk kez gerçekleştirilecek olan yapım destek platformu ile “TRT Ortak Yapım Ödülü” ve 100 bin liralık “Digiflame Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü” verilerek Türk sinemacılar desteklenecek. Destekleri alabilmek için başvuran filmlerin yönetmen ve yapımcıların sunumlarına katılma fırsatınız olursa mutlaka değerlendirin. Detaylı bilgiye festivalin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Robert McKee Sinemaseverler İle İstanbul’da Buluşuyor

4.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Robert McKee ile sinemaseverleri bir araya geritecek güzel bir etkinlik düzenliyor. TV Series, Comedy ve Thriller başlıkları ile üç gün sürecek olan bu özel etkinliği de kesinlikle kaçırmayın.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eleştiri

Eleştiri: The Invısıble Man

Seher Kavut, The Invısıble Man filmini değerlendirdi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ünlü İngiliz yazar ve yayıncı H.G. Wells, eserinde zamanının çok ötesindeydi ve dünyaya aynı zamanda bilim adamlarının zihinlerini araştırmaya başlamaları için ilham veren, korkutan ve harekete geçiren hikayeler anlattı. Bu daha önce boş bir hayal ve fanteziden başka bir şey olarak görülmemişti. Tabii ki, Wells’in kağıt üzerindeki varsayımlarının tümü uygulanabilir değildir.  Çalışmalarından ödünç alınan bazı şeyler, en azından birkaç yüzyıl boyunca bilimle pek ilgisi olmayan boş hayaller gibi görünebilir, ancak yine de yazar bizi harekete geçirmeyi başarır, hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığına bizi ikna eder. Aynı zamanda Wells, izleyicilerini her anlamda, ne zaman nerde durulması gerektiğini bilme konusunda defalarca uyarır. Belirli bir fikre aşırı derecede kapılırsanız, zihni ele geçirebilir, saptırabilir ve bir kişiyi hiç de sağlıklı olmayan arzular tarafından yönlendirilen agresif ve öngörülemeyen bir makineye dönüştürebilir. Özellikle canlı bir biçimde, ünlü romanı Görünmez Adam’da hayalperest ve romantiklerin kontrol edilemez kötülük ve çılgın hırslar tarafından kademeli olarak düşüşünü gözlemleyebiliriz. 1897’de kitap raflarında boy gösteren Wells’in kitabı, herkesin çok doğru bir şekilde ve özel entrikalarla denemek isteyeceği en imrenilen özelliklerden birini tanımladığı için çok ses getirdi. Ve bilim adamları oybirliğiyle, canlı bir organizma ile benzer bir şey yaratmanın fiziksel ve teknik olarak imkansız olduğunu iddia etseler de, halk Wells‘in fikrini takdir eder, çünkü “Görünmez İnsan’ı” şüphesiz bir tür klasiğine dönüşür. Ve bu olumlu senaryo göz önüne alındığında, Görünmez Adam’ın er ya da geç ekranlarda görüneceği ve böylece Wells‘in romanının zaten geniş olan popülaritesini ikiye katlayacağından şüphe yoktu.

Görünmez Adam’ın daha ünlü varyasyonlarından biri, Universal Studios’un 1933 versiyonuydu. Kendi araştırmalarının ve hırslarının kurbanı olan, içinde yerleşik parlak bir bilim adamının imajının klasik olduğu ve dönüşüme hoşgörülü olmadığı ortaya çıkar. Bununla birlikte, sonraki nesiller, orijinal romandan kolayca çıkarılabilen tamamen beklenmedik, daha parlak ve daha öngörülemeyen motifleri görmek için hikayenin genişletilmesini, gizli anlamların araştırılmasını ve Wells‘in ortaya koyduğu anlamsal sınırlamaların üstesinden gelmesini talep eder. Bu bağlamda, John Carpenter, Paul Verhoeven ve Stephen Norrington gibi tanınmış yönetmenlerin katılımıyla yaratılan “Görünmez Adam”ın birden fazla reenkarnasyonunu görürüz. Confessions of the Invisible Man, The Invisible Man veya The League of Extraordinary Gentlemen filmlerin her biri efsanevi Wells temasına özel bir şey ekledi, ancak bu temelde çok daha ilginç bir şey yaratılabileceği açıktı. Ve Universal stüdyosunun yapımcıları, Görünmez Adam’ın kendisinin onurlu bir yer işgal ettiği klasik canavarların katılımıyla kendi Karanlık Evrenlerini kurmaya karar verdiğinde, hiç kimse popüler hikayenin yeni bir versiyonunun ilgi çekici bir fikirle geleceğinden şüphe etmedi. Bununla birlikte, “Mumya”nın göreceli başarısızlığı, Karanlık Evreni ölüm kalım eşiğine getirdi, ardından yapımcılar, biri 2020 olan yerel hikayelere odaklanan bir grup filmden tek bir tutarlı franchise oluşturmayı bırakmaya karar verir. 2020’nin “Görünmez Adam” filmi… Ve bize sunduklarına bakılırsa, bu çok doğru bir karar.

Ekranda sunulan hikaye bizi, parlak bir kariyere sahip kocası ve despotu Adrian Griffin’in (Oliver Jackson-Cohen) yaşadığı sözde “altın kafes”ten çıkamayan son derece mutsuz genç bir kadın olan Cecilia Cass (Elisabeth Moss) ile tanıştırıyor. Cecilia evden kaçmayı başardığında ve görünüşe göre güvenebileceği insanlarla tamamen yeni bir hayata başladığında, hayatında başka bir kabus döngüsü başlar. Ve en kötüsü, sofistike bir düşmana karşı mücadelesinde, yalnızca kendisine güvenebilmesidir, çünkü insanlar yalnızca gözlerinin gördüğüne inanma eğilimindedir. Ve Cecilia, hayatını mutlak bir kabusa dönüştürmek isteyen görünmez bir düşmanla karşı karşıya kaldığından, kahramanın özel önlemler alması ve sonunda ona istediğini verebilecek gergin, öngörülemeyen bir oyunu kazanmaya çalışması gerekecektir. 

Lee Whannell‘in filminin H.G. Wells‘in anlattığı olay örgüsünden oldukça uzak olmasına rağmen, eski gerilim ve endişe atmosferi hiçbir yere kaybolmaz. Tabii ki, orijinal roman bir bilim-macera kurgusuydu, ancak içinde çok fazla klasik korku, dedektif, drama vardı ve bu da Whannell tarafından kendi uyarlaması üzerinde çalışmaya başladığında fark edildi.  “Testere” ve “Astral”ın yaratıcılarından birinin çabalarıyla, atmosferik, orta derecede sert, gerçekten korkutucu ve aynı zamanda büyüleyici, merak uyandıran, gerekli anlarda nasıl tavizsiz ve sağlam olunacağını bilen bir film gördük. Son olarak, Görünmez Adam‘ın hikayesi pahalı bir gişe rekorları kıran kalıplardan uzaklaşır, yönetmen ve ekibinin daha belirgin adımlar atabileceği daha samimi, cesur bir çalışma haline gelir ve böylece filmden özel bir şey bekleyen izleyicilerin dikkatini çeker. Elbette Lee Whannell festivaller ve özel bir seçkin izleyici kitlesi için film çekmedi, kitlesel izleyiciler için ilgi çekici eğlenceler yaratmakla görevlendirildi ama The Invisible Man kesinlikle şaşırtıyor. Onunla şakalaşıyor, çünkü tek bir yanlış harekette, omurgasından aşağı bir ürperti inen dehşeti uyandırabilir. Klasik romanın bu versiyonu kesinlikle ilgiyi hak ediyor ve yaratılışına çok az para harcanması harika, bu da Wannell‘in ekibinin yaratmasına ve her seferinde büyük stüdyo yöneticilerinin yatırım yapılan milyonlar için endişelenen fikirlerine bakmamasına izin veriyor.

Mad Men ile tanınan Elisabeth Moss ve Jordan Peel‘in We Are filminin başrolde olduğu oyuncu kadrosu kesinlikle kazanıyor. Eğlence projelerinin ana karakterleri için en sıradan görünümden çok uzak olan Moss, gerçek dramatik yeteneği ve hikayenin havasını hissetme yeteneği sayesinde yine de kendi rolünü oynuyor. Kahramanı Cecilia sayesinde Görünmez Adam’ın hikayesini öğreniyor ve izleyip tartıştıktan sonra düşünülebilecek tüm olası sonuçları bir kenara bırakarak tüm dikkatimizi yalnızca onun bakış açısına yoğunlaştırıyoruz. Meslektaşı Oliver Jackson-Cohen, Moss‘un arka planında biraz kaybolur, ancak yönetmen Lee Whannell için çılgın şakalarının nesnesi olarak seçtiği kişilerin nasıl görünmez hissettiklerini ve nihayetinde neyin saygıyı hak ettiğini göstermek çok daha önemliydi. Görünmez Adam efsanesini yeniden canlandıran özlü, samimi ve gerçekten ilginç bir hikayeye hazır olun.

Seher Kavut

Okumaya Devam Et

Eleştiri

Eleştiri: Minari

Seher Kavut, Lee Isaac Chung imzalı Minari filmini inceledi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

“Minari veya Omezhnik ise yararlı, şifalı bir bitkidir. Asya’da özellikle Çin, Kore ve Japonya’da çeşitli kronik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Doğulular bu bitkinin karaciğer ve mide için çok faydalı olduğunu iddia ederler.”

Her yıl, ana temanın insanların göçü olduğu daha çok film izlemeye başladık. Çoğunlukla, bu tür filmlerin çok fazla dramatik etkisi yoktur, dokunaklı bir şekilde sosyaldir. Bu filmler göçmenlerin ve yerli halkın kendilerinin doğrudan dahil olduğu daha küresel bir sorunu ortaya koyar. Ancak bu çoğunlukla Avrupa sineması için geçerlidir. Lee Isaac Chun’un “Minari“sine yaklaşırken, bu indie filminin yeni bir ülkede kalıp, oraya alışmakla ilgili olmadığını, aile gibi bir kavramın ne olduğuyla ilgili olduğunu hemen eklemek gerek. Bu film bir aile hakkındadır, uyum ve birliğin bir insanda nasıl en iyi niteliklere yol açtığı fikrini ortaya koyar.

Daha spesifik olarak Minari, bir süre Kaliforniya’da yaşadıktan sonra tek amacı yeni bir hayat inşa etmek için Arkansas’a taşınan Koreli bir ailenin hikayesini anlatır. Bir karavanları ve ailenin reisi Jacob’ın kendi çiftliğini kurmaya karar verdiği tarlaları vardır. Geçmiş yaşamdan her şeyi atan aile, doğanın koynuna yerleşir. Ve göçmenlerin diğer insanlarla nasıl geçindikleri, yabancı bir devletin kısır sistemiyle nasıl yüzleştikleri konusundaki sosyal çağrışımları burada görmeyeceğiz, hayır, film bu konuyla ilgili bir hikaye değildir. Elbette kahramanlar dış sorunlarla karşılaşırlar, ancak bu hikaye göründüğünden daha açıktır. Bu kahramanlardan bahseden Lee Isaac Chun, ailede belli belirsiz oluşan çatlaklardan bahseder.

Bir dereceye kadar “Minari“, çocukluğu benzer şekilde Arkansas’ta bir çiftlik ortamında geçen Lee Isaac’in biyografik bir yansıması olarak adlandırılabilir. Andrei Tarkovsky’nin en güzel anıların çocukluğumuzdan kaldığı fikrini miras bıraktığı gibi, Minari de Amerikalı yönetmenin filmine ne kadar hürmetle yaklaştığını tam olarak böyle gösterir. Diyaloglarla aktarılan tüm bu incelik, güneş ışınlarında yakalanan çocuksu duygular ve geleneksel bağımsız sinema şablonlarında boğulmasını engellerken filmi saran sadelik kendini daha iyi hissettirir. Koreli aileyi anlatının merkezine yerleştiren film, sadece ailenin korunmasını değil, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri gibi çok uluslu bir ülkede kendi kültürünün korunmasını da anlatır.

Filmin en hoş özelliklerinden biri, aile biriminin bütünlüğüne rağmen, tüm karakterlerin dini bir yönelim de dahil olmak üzere tamamen farklı görüş ve inançlara sahip olmasıdır, bu sayede hikaye orada olduğu gibi daha anlamlı, heyecan verici ve ilginç hale gelir. Sürekli bir fikir çatışması vardır. Ailenin babası yaptığı işe tüm ruhu ve bedeniyle inanır ve kararın doğruluğuna başkalarını da ikna etmeye çalışır. Eş, tam tersine, kendisine ve diğerlerine en iyi seçeneğin hala geri dönmek olacağına dair güvence vererek herhangi bir umut görmez.

İlk başlarda, film, yazarın sunumu ve üslup atmosferinin tanınabilir bir özgünlüğü ile modern Amerikan bağımsız dramasının ayak izlerini takip eder, ancak daha sonra film, bir torun ve bir büyükanne arasındaki eğlenceli bir çatışma ile gerçek bir Kore komedi melodramına dönüşür. Ancak sonunda film, sanki kaderin, aile ilişkilerinin gücünü ve kendine olan inancını test etmeye karar vermiş olması gibi iç karartıcı bir dramaya dönüşür. Elbette türlerin çeşitliliği filme, Kore sinemasının formatını daha çok anımsatan özel bir estetik kazandırır, ancak genel olarak bu film insan yaşamının aileyi, aşkı ve hayalleri etkileyen önemli yönleri hakkında iyi çekilmiş bir Batı çalışmasıdır.

Teknik bileşenden bahsetmişken, yapım oldukça mütevazı, ancak hikayenin kendisi ve ana karakterler son derece olumlu duygular uyandırdığı için sınırlı bütçe genel izleme deneyimini bozmaz. Filmdeki diyalogların neredeyse tamamının Korece olduğu, film Amerikan filmi olmasına rağmen, dilin önemini vurgulayarak kahramanların geçmişi (tarihi kökleri ve Kore kültürü) ile gelecekleri arasında net bir ayrım yapıldığını da eklemek gerekir. (Amerikan kültürü, Amerikan rüyası)

Ayrıca, hislerini bu aileyle anlatan Lee Isaac Chung, insanların, kültürlerin, ilgi alanlarının farklılığı fikrini de ortaya koyuyor. Birbirimizden farklı olmamız normaldir ve özellikle başka birinin ülkesinde kendimiz olmaktan korkmamıza gerek yoktur.

Minari“, olay örgüsü itibariyle küçük ama çocukluktan gelen hafif bir tadı olan, birbirine ne kadar birlik, beraberlik ve güvenin emsalsiz bir güce yol açtığını gösteren bir film. Lee Isaac, filmiyle bu kavramı aileyi sadece akrabaların ilişkisi ve birliği açısından değil, aynı zamanda kültürler ve milliyetler açısından da göstererek genişletiyor. Milletimiz ne olursa olsun hepimiz insanız ve herkesin geleneklerini geliştirme ve sürdürme hakkı vardır. Ve büyük olasılıkla, aile yuvasında, Lee Isaac Chung, günümüz dünyasındaki insanların birbirleriyle nasıl işbirliği yapması gerektiği imajını da ortaya koyuyor.

Seher Kavut

Okumaya Devam Et

Eleştiri

Eleştiri: The Father

Seher Kavut, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscar ödüllerinin sahibi The Father’ı kaleme aldı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Father

“Tanrı bir kişiyi cezalandırmak istediğinde, onu mantığından mahrum eder.” 

Anthony Hopkins‘in kahramanı hayatında kınanacak bir şey yapmamış gibi görünüyordu, ancak Providence farklı ve metodik bir şekilde karar verir, adım adım yaşlı adamı zihinsel yönelim bozukluğundan dolayı kafa karışıklığı ve endişeye sürükler, bu da esas olarak oyun yazarı tarafından neredeyse tiyatral bir havada ve çok çarpıcı bir şekilde hissettirilir.

82 yaşındaki Anthony, Londra’daki dairesinde yalnız yaşar, kızı ise bu konuda çok endişelidir ve periyodik olarak yaşlı adam için bir hemşire bulmaya çalışır. Ancak yaşlı adam hayatında böyle bir müdahaleye karşıdır ve onunla her şeyin yolunda olduğuna inanır.  Bununla birlikte, aslında, Anthony’nin durumu bir yandan hızla kötüleşir ve bu da ilerleyen demans nedeniyle onu yavaş yavaş akıl sağlığından mahrum bırakmaya başlar.

Bu film, İngiliz tiyatrosunda başarıyla sahnelenen, elden geçirilmiş bir tiyatro oyunundan doğar. Üç kişilik oda prodüksiyonu (aslında filmde daha fazla oyuncu kullanılıyor, ancak aynı anda üçten fazla kişi asla aynı karede görünmez), tüm aksiyon bir dairenin duvarları içinde gerçekleşir. Tür “drama, komedi” olarak ilan edilse de bu filmde komik bir şey görmek neredeyse imkansızdır. Bu zor bir hastalık tarihidir, yalnız, mutsuz bir kişinin bilincinin yok oluşunun tarihidir. 

Teşhisi isimlendirmeden sadece hastalığın gelişiminde birbirini takip eden bir dizi aşamadan geçtiğini söyleyebiliriz. Birincisi, operatif hafıza başarısız olur, hasta daha önce ne olduğunu iyi hatırlar, ancak soruları cevaplayamaz, kahvaltıyı ne zaman yaptığı gibi. Ve yıllardır yaşadığı tüm anılar bir güne sıkışıp kalmış gibidir. Daha sonra hasta, ona yakın insanları tanımayı bırakır ve uzayda kaybolur(mekanlar tamamen birbirine girer). Hastalığın seyrine ani ruh hali değişimleri eşlik eder, sınırsız, motive edilmemiş eğlenceden öfke ve saldırganlık patlamalarına beklenmedik geçişler karakteristiktir. Bu geçişler aynı zamanda filmdeki “çizgi roman”ın da kaynağıdır. 

Bu inanılmaz derecede zor bir durum ve aynı zamanda yaşlılığın beraberinde getirdiği sonuçların size ve yakınınızdaki insanlar üzerindeki etkisi hakkında dürüst bir film.  Florian Zeller’in yönetmenlik yaklaşımı, bulanık gerçekliğin etkisinin elde edilmesindeki basitlikte dikkat çekicidir. Zamanın hassasiyeti filmin algılanmasında önemli bir rol oynar. Film, ilk başta gözden kaçabilecek önemsiz metaforik detaylarla iç içe geçmiş durumda ama bu küçük şeyler karakterlerin gelişiminde önemli bir rol oynar ve böylesine kafa karıştırıcı bir tuvalin şekillenmesine yardımcı olur.

Zeller‘in prodüksiyona yeni başlayan yönetmenden daha çok oyun yazarı olduğu gerçeği açıktır. Taktikleri biraz şematik ve çekingendir, araya girmeden kenardan izliyor gibi görünse de bu hikayenin dikkat çekici olmasını sağlar. Esasen bu senaryo, herhangi bir akıl hocası olmaksızın, neyi ve nasıl oynaması gerektiğini mükemmel bir şekilde anlayan mükemmel deneyimli oyuncular tarafından yönetiliyor.

Hikayeyi sunma tekniğinin hem inanılmaz derecede basit hem de aynı zamanda çok etkileyici olduğu aşikardır. Evinde büyüyen, yaşlanan ve hastalanan bir insanın gözünden filmin olayları bize gösterilir, ancak sevindirmekten ziyade fazlasıyla korkutucudur. Yakın zamanda konuştuğu kızı yerine, tanıdık olmayan bir kadın belirir, sonra biri saatini çalar ve sonra ana karakterin koltuğunda, bunu yapan belirli bir şüpheli adam vardır. Hayatınızda buna benzer bir şeyle karşılaştıysanız, ailenizden, arkadaşlarınızdan veya tanıdıklarınızdan biri bunama geçirdiğinde, filmde olan biteni hemen ilk ona işaretlemekte fayda var.

Her iki ana rol de Oscar kazananlar tarafından oynanır. Dünya sinemasının iki önemli ismi; Anthony Hopkins ve 2018 filmi The Favourite için imrenilen heykelciği alan Olivia Coleman. İlkinin oyunculuk çalışması şaşırtıcı değil, çünkü İngiliz yeteneğini uzun zamandır bilinen bir gerçek. Her zaman mükemmel yapmayı bildiği şeyi bir kez daha mükemmel bir şekilde yapar. Ancak bu sefer yıldızlar bir araya gelir ve böylece oyuncunun oyunu ona ikinci bir Oscar kazandırabildi. Coleman‘a gelince, onun rolüyle ilgili en sevilen şey, oyuncunun aşırıya kaçmaması, Hopkins‘i gölgede bırakmaya çalışmaması ve battaniyeyi kendi üzerine çekmemesi. Bunun yerine oyuncu, ekranda büyük bir başarı ile yaptığı sevgi dolu bir kızın imajını somutlaştırır.

Filmin ana teması Kral Lear’daki ile aynı çocukça nankörlüktür. Hopkins‘in neden bu film için harekete geçmeyi kabul ettiği anlaşılabilir(Kral Lear’ı oynadı ve Anthony’nin rolü Lear’ın rolüne benzerdir). Olivia Colman‘ın kahramanı, başarılı bir şekilde Cordelia gibi davranan Goneril’dir. Babasını sever ve yaşlı adamla empati kurar ama bunun bir çözümü yoktur. Piyasa ilkelerine dayalı bir toplumda yaşıyoruz. İktisat teorisi açısından hepimiz tüketiciyiz ve tüketici davranışı rasyonalite ilkesine ve fırsat maliyeti teorisine dayanır.  Herkes ebeveynlerin bakıma ihtiyacı olduğunu anlar, ancak alternatif bir zaman kullanma olasılığı vardır ve bazen tatile gidebilirsiniz. Bu kahramanımızın ise en sonunda kararı bu olur.

Anthony Hopkins sayesinde ise hikaye tamamen farklı bir seviyeye gider. Bu, en iyi olmasa da en iyi eserlerinden biridir. Karakterdeki tam çözülme, sizi olay örgüsünün içine daha da fazla sokar, bütün bir duygu gamını uyandırır ve finalde sizi sadece karşı konulmaz sonuçlar katmanıyla lekeler. Ruh hali açısından “Baba”, Mikael Haneke’nin muhteşem “Aşk” filmine benziyor. Yaşlıların yaşadığı zorlukları da ortaya koyan önemli bir tablo.

Tanıdık dünyanın yabancı ve düşmanca hale geldiği bir trajedi. Bu çok şiddetli ama gerçekçi bir film. Hopkins, bilinci değişmiş bir kişinin davranışını çok iyi aktarır. Şaşırtıcı, ancak gelecek vaat eden 82 yaşındaki bir çocuk, saygıdeğer oyuncuların performansını kıskandırabilecek yarım tonları yapar.

Filmin sonu gözyaşlarına sarılmak için ucuz hileler olmayacak, içinde yağmur, mezar ya da ana karakterleri ayıran bir çıkış treni olmayacak şekilde hazırlanmıştır. Sonunda, yapay drama geliştirmeleri olmadan bile trajik görünen varoluşun özünü keşfedersiniz. Olgun bir yaşlılığa kadar yaşamayı başarırsak, sonunda çaresizliğimizle hepimiz hayatın ilk yıllarındaki hatta aylarındaki kendimize benzer hale geliriz.

Seher Kavut

[rwp_box id=”0″]

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler