Sinemada Kadın ve Kadınların Mücadelesi

Liste

Feyza Yeşilyılmaz hazırladı.

Sinema da diğer her mecra gibi kadınlardan biraz arınmış, kadını merkezine pek almayan bir alan. Kamera arkasından önüne, üretimden sunuma kadar kadının kendine yer bulmakta güçlük çekiyor. 2016 kadın kahramanların rekor kırdığı bir yıl olsa da rekor dediğimiz şey eşitsizliğin en az seviyeye inmesi olarak nitelendirebiliriz bu durumu.

Sinemada kadını ve kadınların mücadelesini, var olma ve kimlik savaşlarını çok az film ele alır. Onlardan bazılarını sizler için derledik.

Hidden Figures

Hidden Figures (2016)

Henüz ırkçılık dahi ortadan kalkmamışken bir de cinsiyet ayrımına maruz kalan üç dahi siyahi kadının öyküsü Hidden Figures.

Üç siyah kadın NASA’da büyük işlere imza atmaktalardır. Uzay ve bilimlerinin derinliklerindeki sorunları müthiş zekalarıyla çözmeye çalışan bu kadınlar gelmiş geçmiş en önemli NASA operasyonlarından birinde de büyük rol oynayacaklardır. Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in bütün dünyayı heyecana boğan operasyondaki her adımı bu 3 zeki bilim kadınının yardımıyla olacaktır….

Önyargıya, adaletsizliğe ve yerleşmiş tüm yanlışlara başkaldıran gerçek bir hikaye.

Uçurtmayi Vurmasinlar

Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu’nun 12 Eylül askeri darbesi sonrası dört yıl boyunca tutuklu kaldığı cezaevinde yaşadıklarından esinlenerek yazdığı filmdir. Uçurtmayı Vurmasınlar filminde kadınlar koğuşunda yaşayan direnişçi kadınların hikayesi anlatılır. Her biri hayatın farklı sillesini yemiş. Kimi zaman umut dolu, kimi zaman ise hüzünlü sahnelere şahit olduğumuz bir filmdir. Filmde bir çocuğun üzerinden hayata, kadınlara bakışı anlatılır. Barış’ın annesi uyuşturucudan hapise girmiştir. İlgisiz ve sorumsuz babasının annesini düşürdüğü hal anlatılır.Onun yanında hikayenin yan kadın karakterlerinin hikayesini ve direnişini de görürüz.

_____

Gelin

Gelin (1973)

Filmde Yozgat’tan İstanbul’a göç eden bir ailenin hikayesi anlatılır. Gelin Meryem, ailenin muhalif ve başkaldıran rolünü temsil eder. Filmde bilindik ezilen Anadolu kadını figürü yoktur. Meryem hem evladı için hemde kendi için eşi ve eşinin ailesi ile mücadele eder. Evladı çaresiz bir hastalığa yakalanmıştır. Eşi ile eşinin ailesinin yanında yaşar. Çocuğunun tedavisi için mücadele eder. Kayınpederi Hacı İlyas, feodal ve ataerkil geleneklere bağlıdır. Meryem evi terk eder ve fabrikada çalışmaya başlar. Filmde Meryem’in feodal aile düzenine kurban gitmemek için çabalamasını görürüz.

______

persepolis

Persepolis (2007)

Marjane ve ailesi, baskıcı Şah iktidarının devrilmesini büyük bir sevinç ile karşılarlar. Yıllarca ekonomik ve toplumsal anlamda yaşanan zorluklardan sonra yepyeni bir yaşam için yeni bir umut doğmuştur. Sancılı yılların ardından demokratik bir yönetimin geleceğini ümit eden İranlılar, bir kez daha büyük bir hayal kırıklığına uğrarlar. Şah’ın baskısından sonra sıra mollaların baskısına gelmiştir.Filmde olayları Marjane gözünden izleriz. Ailesi onu yurtdışında okula gönderir ama orada da kendini yabancı hissetmesi ülke özlemini doğurur. O ülkesine geri döndüğünde kadınların cinsel obje olarak görülmesi, kadına olan hakkın yok denecek boyuta gelmesini görür. Marjane için bu yaşananlar derin bir hayal kırıklığına dönüşür.

_____

sultan türkan şoray bulut aras ile ilgili görsel sonucu

Sultan (1978)

Bir gecekondu mahallesinde dul bir kadın olan Sultan’ın hikayesi var. Sultan hem çocuklarının hem de ailenin bütün yükünü almış dul bir kadındır. Bir yandan sevdiği adamla yaşayacağı sorunlar ve ona karşı durduğu onurlu tavrı diğer yandan evinin yıkımına karşı gösterdiği duruşunu görüyoruz. Film, kadının özne olarak Türk sinemasında bu kadar etkili rol aldığı sayılı filmlerdendir.

_______

Coco Chanel'den Önce

Coco avant Channel (2009)

Coco Chanel, içinde bulunduğu gösterişli yaşama ayak uydurmadı, bu yaşam içinde kendi kurallarını koydu ve bir fenomen oldu. Yetimhanede mutsuz geçen çocukluğu ve çilekeş genç kızlık dönemlerinden sıyrılıp moda dünyasında bir ikona dönüşmesi anlatılır. Kadının gücünü ve yeteneğini keşfedeceğimiz bir filmdir.

_______

Duyguların Rengi

The Help (2011)

Filmde kadının kadına önyargı ile bakışı anlatılır. Alışılagelmişin dışında bir durum ve hikaye ile karşılaşırız. Filmde ırk ayrımı, önyargılar ve statükocu sistemin yıkılması anlatılır. 1960’lı yılların Mississippi’sinde üç farklı ve sıra dışı kişilikleri canlandıran bu cesur kadınlar, kendilerini tehlikeye atan ve toplumsal kurallara karşı gelen gizli bir yazı projesi sayesinde alışılmadık bir dostluk kurarlar. Beklenmedik bu ittifaktan, önemli bir kardeşlik doğar. Hepsi, onları tanımlayan sınırları aşma cesaretini kendilerinde bulur ve bu sınırların bazen aşılmak için konulduğunu fark eder.

_______

Kaldırım Serçesi

Kaldırım Serçesi (2007)

Film, Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın, Çocukluğundan 40’lı yaşlarına kadar geldiği süreci anlatıyor. 1915 yılında dünyaya gelen Piaf, babasının çalıştığı sirk sayesinde küçüklüğünden itibaren pek çok yer dolaştı. O dönemlerde, en yakın arkadaşı Mômone ile sokaklarda şarkı söyleyerek para kazanıyordu. Bu sırada bir kabare işleten Leplée tarafından keşfedildi ve kısa sürede, onu meşhur edecek çevre içine girdi. Piaf’ın hayatı değişti. Değişen hayatının bedelini de kendi ödedi.

_____

Diren!

Suffragette (2015)

İngiltere’de, kadınların oy kullanma haklarının olmadığı ve sosyal ortamda pek göz önünde bulunamadıkları dönemde, bu hakkı elde etmek için kadınların verdiği mücadele anlatılmaktadır. Başlarda barışçıl giden ortam, kadınların aldığı sert tepkilerle, giderek ciddileşir.  Maud Watts buharların içinde çamaşırlar yıkayarak görürüz. Ailesine son derece bağlı ve emekçi bir kadındır. Katıldığı bir eylemle öteki olmayı kabul eden ve ailesi tarafından yok sayılan bir kadın çıkar karşımıza. Haklı mücadelesi için en değer verdiği şeylerden vazgeçer.

Filmin eleştirisi için tıklayın.

_______

40 M2 ALMANYA

40 Metrekare Almanya (1986)

Film, Almanya’da kırk metrekarelik bir evde yaşayan bir Anadolu kadınının öyküsünü anlatır. Kocası Dursun’un onu sadece cinsel bir obje olarak görmesi, dış dünyadan uzak bir hayat yaşatması Turnayı bunaltır. Turnaya ev dışında yaşamak yasaktır. Dursun çalışır, eğlenir kendi hayatını yaşar. Ama karısına bu tavizi vermez. Filmde aslında hayatın acı ve kötü taraflarını da göstermek gerektiğini ve buna göre hayatımızı şekillendirmemiz gerektiği anlatılır. Çünkü Dursun bir kaza sonucu öldüğünde Turna dışarıya çıkar ve ne yapacağını bilmez bir haldedir.

_______

Gözlerimi De Al

Gözlerimi de Al (2003)

Çekilmez bir evlilik hayatı olan Pilar, kocasının şiddeti altında ezilmektedir. Aşık olduğu adamın öfkelenince tanınmaz hale gelmesi Pilar’ı evi terk etme noktasına kadar getirir.
Pilar, oğlunu da yanına alarak kız kardeşinin evine taşınır. Ama kocası Antonio’nun kendini affettirme çabalarına başlaması uzun zaman almaz. Pilar, çevresindeki insanların onu durdurma çabalarını görmezden gelir ve kocasını affetmeye karar verir. Pilar yalnız bunun bedelini çok ağır bir şekilde öder. Pilar, kocası tarafından çırılçıplak olarak balkona atılır. Bir kadının çaresizliği, hayal kırıklığı oyuncu tarafından çok iyi yansıtılmıştır. Bu artık kocası ve onun arasındaki son hamle, son kopuş olmuştur.

_______

Demir Leydi

The Iron Lady (2011)

Demir Leydi, Batı’nın ilk kadın hükümet başkanı olan ve 20 yüzyılda İngiltere Başbakanı olarak en uzun sure hizmet veren Margaret Thatcher’ın hayatını konu alıyor. Demir Leydi erkek egemen bir dünyada, sınıf ve cinsiyet engellerini çökerten ve yerine yenilerini kuran bir kadının hikâyesi. Hikâye, güç ve güç için ödenen bedeli konu alıyor. Aldığı kararlarda muhalefetin baskısına rağmen adımlarından taviz vermeyen bir kadınla karşılaşıyoruz.

______

Hannah Arendt

Hannah Arendt (2012)

Hannah Arendt, elinden düşmeyen sigarası, hocası Martin Heidegger ile olan fırtınalı aşkı ile çok farklı bir filozof portresi sunar. Hannah Arendt, Nazi Adolf Eichmann’ın Kudüs’teki mahkemesine katıldıktan sonra, Holokost’u daha önce kimsenin yapmadığı şekilde yazma cesaretini gösterir. Çalışması, anında bir skandala yol açar, ama rakipleri ve arkadaşları tarafından saldırıya uğrasa da sarsılmaz. Kitapları İsrail’de yasaklanacak boyuta gelse bile ilkelerinden asla taviz vermez.

________

l-todo-sobre-mi-madre-855a6640

All About My Mother (1999)

Madrid’de yaşayan yalnız bir anne olan Manuela, henüz 17 yaşındaki oğlunun doğum gününde hayatını kaybetmesine tanık olur. Genç Esteban, başarılı bir yazar olmayı ve de bir gün babasının kim olduğunu öğrenebilmeyi umarak yaşamıştır. Oğlunun günlüğünü okuyan Manuela, ardından Barcelona’ya gidip oğlunun babasını aramaya koyulur. Yalnız eşinin bir başka kadına da kendisine yapılanları yaşatması ve eşiyle karşılaşma sahneleri çok etkileyici ve travmatiktir.

______

Kara Kitap

Black Book (2006)

İkinci Dünya Savaşı’nın son yıllarında güzel şarkıcı Rachel Stein, Tsjempkema ailesinin yanında, Hollanda kırsalında saklanmaktadır. Bir zamanlar popüler ve zengin bir şarkıcı olan Rachel, şimdi Avrupa’daki bir çok yahudi gibi ailesinden ayrı, her an Gestapo tarafından yakalanma korkusuyla savaşın bitmesini beklemektedir. Geçici güvenli evi, Alman savaş uçaklarının ateşi altındaki bir müttefik hava bombardımanı sırasında yıkılınca, Rachel, kendisini güvenli bir yere ulaştırmaya söz veren Rob isminde sempatik bir genç ile tanışır. Yalnız Rachel’in hayatında da planlarına gore gitmez ve hep bir engeller zinciri takılır. Rachel kaçmak için bir teknede bulur kendini ve o teknede tek kurtulan olur. Bundan sonra hayatı da kendide büyük değişimlerden geçer.

_______

Mor Yıllar

Mor Yıllar (1985)

Film biri bastırılmış diğeri ayakları üzerinde duran iki farklı kadın portresi sunar bizlere… 1900’lu yılların başlarında, güneyli bir siyahi kız olan Celie, önce babası tarafından hamile bırakılır, ardından yıllar boyunca efendisi olarak göreceği adama evlenmek üzere satılır. Cellie sonunda kuru gürültüye papuç bırakmayan, güçlü, dobra bir kadın olan Sofia ile tanışacak ve ondan çok şey öğrenecektir. Kadınlığın nesne olarak değil, kendi öznesi olarak ayakta kalma mücadelesini geçişini anlatan bir filmdir.

________

Kızım Olmadan Asla

Mutlu bir çift tatil bahanesiyle kızlarını da alıp, Tahran’a eşinin ailesinin yanına gidiyor. Mekan değişimi hayatında değişimine neden oluyor. Adam karısını ve kızını eve kapatır. Anne ve kızın Türkiye’ye kaçış süreci anlatılır. Film, bir kadının ayakları üzerinde durmasını ve ataerkil topluma başkaldırı hikayesidir.

_____

He Named Me Malala

He Named Me Malala (2015)

Henüz on beş yaşındayken Taliban tarafından sıkılan bir kurşunla susturulmaya çalışılan ancak iyileşerek tüm dünyada kızların eğitim hakkı sözcüsü haline gelen Nobel ödüllü genç aktivist Malala Yousafzai ve ailesinin çarpıcı ve dokunaklı hikayesi. Malala Yousafzai tüm dünyanın tanıdığı bir isim. Henüz on beş yaşındayken Pakistan’ın Swat Vadisi bölgesinde kız çocuklarının eğitimi için verdiği uğraş nedeniyle Taliban tarafından kafasına sıkılan kurşunla susturulmaya çalışıldı. Mucizevi bir şekilde kurtulan Malala ailesiyle İngiltere’de yeni bir yaşama başladı. Tüm dünyada çocuk hakları sözcülüğü yaptı, Aralık 2014’te Nobel Barış Ödülü’nü kazanan en genç insan oldu.

____

Elizabeth: Altın Çağ

Elizabeth (1998)

Katolik kraliçe Mary ölür ve tahta pek istenmese de protestan olan ve öldürmeye kıyamadığı kardeşi Elizabeth geçer. Elizabeth in önünde uzun ve bolca dikenli bir yol vardır. etrafında hem destekçileri hem de her fırsatta katolik egemenliği geri getirmeye çalışan insanlar vardır. Bunun yanında evlenmesi ve kendisinden sonra tahta geçmesi gereken bir vasi bırakmak zorundadır. Tüm bu zorlukların arasında Elizabeth’in İngiltere’yi nasıl yöneteceği ise tam bir muammadır.

_______

Gloria

Gloria (2013)

58 yaşında özgür ruhlu, dul bir kadın olan Gloria, tüm çocuklarının yanından ayrılmasıyla tek başına kalmıştır. Yalnızlığa razı gelecek kadar kaderci bir yapıya sahip olmayan Gloria soluğu yalnızca bekarların katılabildiği sıra dışı partilerde alır ve bu partiler umduğunun aksine her seferinde hayal kırıklığıyla sonuçlanır. Ta ki eski bir bahriyeli olan Rodolfo ile tanışana kadar. Kendisinden yedi yaş küçük olan bu adama karşı romantik anlamda bir şeyler hissetmeye başlayan Gloria, uzun süreli bir ilişkinin de hayallerini kurmaya başlamıştır. Ancak karşılaşacağı beklenmedik zorluklar kendi karanlık sırlarıyla baş başa kalmasına neden olacaktır.

____

Mad Max: Fury Road

Mad Max Fury Road (2015)

George Miller’in bu aksiyon filminin alt metninde kadın yüceltilir. Kadın yaşamın kaynağıdır, medeniyetleri o doğurmuştur ve sütüyle beslemiştir. Aynı zamanda çölleşen dünyanın kurtarıcısı da heybelerindeki tohumlarla yine kadınlar olacaktır.

_____

Şalvar Davası (1983)

Elif, köyüne uygar bir kadın olarak dönünce, hemcinslerinin erkeklerinin boyunduruğu altında bir köle gibi yaşadıklarını görür. Tüm erkeklerin bir mal gözüyle baktığı tüm kadınları uyarır. Bir süre sonra da toplu bir başkaldırışa geçerler. Sonunda köyün erkekleri dize gelince, eşitlik sağlanır.

______

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up