Sinemada Göç: Coğrafya Kaderdir

Genel Liste

Feyza Yeşilyılmaz hazırladı…

Gurbet kuslari

Gurbet Kuşları (1964)

İlk Altın Portakal film festivalinin en iyi film ödülünü almıştır. Maraş’tan İstanbul’a büyük umutlarla gelen taşralı bir aileyi konu alıyor. Filmde köyden kente göç olgusunun işlendiğini görüyoruz. Bazı mekânlar insan ruhunda olumlu ya da olumsuz hep bir iz bırakır. Filmin açılış sahnesindeki Haydarpaşa Garı’nda çoğu insana hayaller, umutlar sunan bir duyguya sahiptir. Aynı şekilde filmimizdeki Bakırcıoğlu ailesi de bu umutlarla adım atmıştır. Âmâ İstanbul bu ailenin umutlarını çalmış belleklerinden çıkmayacak travmalara yol açan hikâyelere dönüşmüştür. Dört kardeş üzerinden İstanbul’da hayatta kalabilmeyi, ahlaki değerlerin çöküşünü ve aile kavramının çatırdadığını görürüz. Film Haydarpaşa Garında ailenin tekrardan memleketlerine dönüşü ile sonlanır. Bir mekânın insan ruhunda yarattığı gelgitleri yıkımları görmüş oluruz.

___________

Gelin

Gelin (1973)

Filmde Yozgat’tan İstanbul’a göç eden bir ailenin hikayesi anlatılır. Gelin Meryem, ailenin muhalif ve başkaldıran rolünü temsil eder. Filmde bilindik ezilen Anadolu kadını figürü yoktur. Meryem hem evladı için hemde kendi için eşi ve eşinin ailesi ile mücadele eder. Evladı çaresiz bir hastalığa yakalanmıştır. Eşi ile eşinin ailesinin yanında yaşar. Çocuğunun tedavisi için mücadele eder. Kayınpederi Hacı İlyas, feodal ve ataerkil geleneklere bağlıdır. Meryem evi terk eder ve fabrikada çalışmaya başlar. Filmde Meryem’in feodal aile düzenine kurban gitmemek için çabalamasını görürüz.

_____________

40 Metrekare Almanya (1986)

Film, Almanya’da kırk metrekarelik bir evde yaşayan bir Anadolu kadınının öyküsünü anlatır. Kocası Dursun’un, dış dünyadan uzak bir hayat yaşatması Turnayı bunaltır. Turnaya ev dışında yaşamak yasaktır. Dursun çalışır, eğlenir kendi hayatını yaşar. Ama karısına bu tavizi vermez. Filmde aslında hayatın acı ve kötü taraflarını da göstermek gerektiğini ve buna göre hayatımızı şekillendirmemiz gerektiği anlatılır. Turna sadece evinin balkonundan Almanya’nın dışını görebilir. Karşı komşusu ile objeler üzerinden işaret dili kurar. Dursun bir kaza sonucu öldüğünde Turna dışarıya çıkar ve ne yapacağını bilmez bir haldedir. Eşinin ölümü hem kendisi için hem de Almanyayı keşfetmesi açısından bir dönüşüm olur.

_______________

Dönüş (1972)

Bir gurbetçi olarak Almanya’ya giden İbrahim çok büyük bir değişim ile köyüne geri döner. Köyünde terk ettiği karısı Gülcan bu değişimde en büyük bedeli ödeyecek kişidir. İbrahim’in giyim tarzı, diksiyonu, Almanya’dan getirdiği hediyeler (teyp) onun gittikçe yabancılaştığını gösterecek belirtilerdi. Karısının köyde bazı dedikodulara karışması nedeniyle gurbetçi İbrahim, namusunu temizlemek için köyüne döner. Ancak İbrahim de Gülcanın üzerine Almanya da evlenmiştir. Alman kadından bir de çocuğu vardır. Bu filmde göç olgusu karakterlerin hem evlerinde hem de kişiliklerinde çok büyük bedeller ödediklerini ve değişime uğradıklarını gösterir.

_____________

Otobüs

Otobüs (1975)

Bu filmde, iyi bir yaşam umuduyla yurtdışına kapağı atmak isteyen dokuz mülteci Türk’ün hikayesi anlatılıyor. Türlü zorluklardan sonra amaçlarına ulaşıyorlar. Ancak şoför, Stockholm’de bir meydanda otobüsü park edip resmi işlemleri yürütme bahanesiyle dokuz işçi adayının pasaportlarını ve paralarını alıp kayıplara karışıyor. Giderken de yolculara ne olursa olsun otobüsü terk etmemelerini tembihliyor. Bir süre otobüsten çıkmayan bu insanlar açlık sonucu otobüsün dışındaki dünyayla tanışmak zorunda kalıyor. Bu film sözde medeniyet ortasına giden Türklerin nasıl bir yabancılaşmaya uğradıklarını anlatıyor.

_______________

America, America

America America (1962)

Film, yönetmen Kazan’ın, 19. yüzyıl sonlarında Anadolu topraklarında yaşamakta olan Ermeni azınlıklarından olan dayısının hikayesidir. Türklerin baskıları artmaya başladığında, babası genç adama bütün aile servetini verir ve onu İstanbul’a yollar. Genç adamın burada para kazandıktan sonra ailesini yanına alacağını ummaktadırlar. Fakat onun hayali, Amerika’dır.

__________

kaplumbagalar-da-ucar-film-636x294

Kaplumbağalar da Uçar

İran ve Türkiye arasında Amerika’nın işgal ettiği bir Kürt mülteci kampında, yaşıtlarından çok daha kötü şartlar altında hayatla mücadele eden, hiç çocukluğunu yaşayamamış gençlerin hikayesi anlatılıyor. Kamptaki diğer çocukların liderliğini yapan 13 yaşındaki Saran, geçimini mayın toplayarak sağlamaktadır. Amerika-Irak savaşına az bir zaman kalmıştır ve Saran günlerini uydudan duyduğu haberleri köylülere çat pat İngilizcesiyle çevirerek geçirir.

_____________

Almanya Acı Vatan (1979)

Amaçları sadece para kazanmak olan bir robot haline gelen fabrika işçisi Güldane ile, formalite icabı evlendiği kocasının Almanya’dan köyüne iznini geçirmek üzere gelen Güldane Mahmut ile tanışır. Almanya düşleriyle yaşayan Mahmut, para ve arazi karşılığında Güldane’ye evlenme teklifi eder. Mahmut’un amacı böyle bir formalite evliliği sayesinde Almanya’ya gidip yerleşmektir. Evlenip birlikte Almanya’ya giderler. Para biriktirmekten başka bir şey düşünmeyen Güldane Almanya’ya vardıklarında Mahmut’u terkeder. Mahmut tek başına yabancı bir ülkede kalırken, Güldane çalıştığı fabrikada giderek robotlaşır. Mahmut eşi Güldane’nin ondan çocuk beklemesine bile duyarsızlaşır. Mahmut kendi geleneklerinden kopmuş, özbenliğinden sıyrılmış bir hale dönüşür. Filmde çekirdek bir ailenin yozlaştığını ve birbirine yabancılaştığını görürüz.

____________

İyi Yolculuklar

Latcho Drom (1993)

Film 1993 yılında çekilen bir Tony Gatlif filmidir. Bu filmde Hindistan, Türkiye, Mısır, Romanya, Slovakya, Fransa ve son olarak İspanyada bulunan  çingenelerin hayat hikayelerine gidiyoruz. Belgeselde çingeneler için müziğin hayatlarında ayrılmaz bir yere sahip olduğuna tanık oluyoruz. Çingenelerin kültürüne, dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar müzik tutkularına ve yaşam tarzlarına dair birçok şey öğreniyoruz.

______________

Kesik

The Cut (2014)

Mardin’de eşi ve ikiz çocuklarıyla birlikte yaşayan ve demircilik yaparak geçimini sağlayan Nazaret’in hayatı Birinci Dünya Savaşı’nın hüküm sürdüğü 1915 yılının kara gecelerinden birinde bambaşka bir noktaya sürüklenir. Bölgedeki tüm Ermeni halk evlerinden sürülmektedir. Genç adam da ailesinden koparılır, bilmediği yerlere uzanan zorlu bir yolculuğa çıkar ve bir şekilde hayatta kalmayı başararak yolculuğuna devam eder. Artık sahip olduğu her şeyi ardında bırakmış, ailesi ve evi çok uzakta kalmıştır. Ne var ki aradan geçen zamana ve tüm bilinmezliklere rağmen çocuklarını aramaktan vazgeçmeyecektir.

_______________

Günesi gördüm

Güneşi Gördüm (2009)

Güneşi Gördüm, kalabalık bir ailenin hayat hikayesini anlatır. Karsta askerin emriyle köylerini boşaltan ve bir kısmı İstanbul’da şansını denerken diğerleri de umudu Norveç’e kaçmakta arayan büyük bir ailenin göç hikayesine şahit oluruz. Filmin alt metninde büyükşehire adapte olamama sorunu, insanların kimlik bunalımları gibi birçok konuyada atıf vardır.

_____________

Berlin in Berlin

Berlin in Berlin (1993)

Berlin’de bir inşaatta ustabaşı olarak çalışan Mehmet, üç kuşaktır Almanya’da bulunan ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Öğle paydoslarında sefertasıyla kocasına yemek getiren Dilber’e, dayanılmaz bir ilgi duyan Alman Mühendis Thomas, genç kadının gizlice fotoğraflarını çeker. Thomas’ın şantiyedeki odasında duvara asılmış fotoğrafları gören Mehmet, birden çılgına döner ve Dilber’i dövmeye başlar. Aralarına girip onları ayırmaya çalışan mühendisin, bu itişme sırasında duvara ittiği Mehmet, kafasına bir inşaat çivisi saplanarak ölür. Olaydan sonra vicdan azabı duyan Thomas, özür dilemek için Mehmet’in ailesine gider. Göç’ün insanların törelerine ve kültüründe değişim yaşattığını bu film aracılığıyla görürüz.

____________

Bu Dünyada

In This World (2002)

Pakistan’da bir kampta yaşayan iki Afgan mültecinin, uyuşturucu kaçakçılarının yardımıyla Londra’ya doğru uzanan kaçış hikayeleri anlatılır. Amaç daha iyi bir yaşama ulaşmaktır. Bu yolda çekilen sıkıntılara bedel olacaktır.

______________

Mükemmel

Spanglish (2004)

Flor, Meksika’dan Los Angeles’a daha iyi şartlar için göç etmiştir bir kız çocuğu annesidir. Burada John ve Deborah Clansky çifti tarafından evlerine bakıcı olarak işe alındıktan sonra Flor kendisini hem koca bir yabancı dil engelinin hem kalbinde yeşermeye başlayan bir aşkın, hem de gelişme çağındaki kızı Christina’nın sorunlarının hem de Claskylerin ilginç yaşam biçimlerinin ortasında bulur.

________________

Taşı Toprağı Altın Şehir (1978)

Zengin olma hayaleri kuran Ökkeş (Levent Kırca), ailesini de yanına alarak “taşı toprağı altın şehir” olarak bilinen istanbul’a gelir…
İlk başlarda her şey güzel gözükse de zamanla aile büyük şehirin sıkıntılı ve alışık olmadığı şartlarına bir türlü uyum sağlayamaz
ve zamanla parçalanır. Film, usta sanatçı Levent Kırca’nın filmografisinde kendine has bir yere sahip bir klasik olarak göze çarpıyor.

______

Cennet Batıda

Cennet Batıda (2010)

Elias, kendisine benzer milyonlarca yoksul genç gibi gurbet ellerde ekmek peşinde koşan ve yabancısı olduğu topraklarda yasa dışı göçmen olarak varlığını sürdürmeye çalışan bir çocuktur.

Elias Fransa’ya giden bir gemiye gizlice binebilmek için açıktan para ödeyip kaçak olarak yolculuk etmeyi kafaya koymuştur. Sahil güvenlik teknesinden gemide arama yapılacağı duyurulunca Elias ve arkadaşı diğer birkaç çaresiz yolcuyla birlikte denize atlarlar. En yakın kıyının ışıklarına doğru ilerleyip Eden adlı lüks bir tatil köyüne varırlar. Pek çok kısa maceranın ardından, Cennet’e uğrayıp Cehennem’de kısa bir mola verdikten sonra, epik yolculukları Paris’te son bulur.

_____________

Umut Adası (2007)

Değişik toplumsal kesimlerden bir araya gelen bir grup insanın, İngiltere’de yeni bir yaşam kurabilmek için çıktıkları, yasa dışı umut yolculuğunun öyküsü Umut Adası. Birçoğu genç yaştaki bu insanların her biri farklı amaçlarla ve isteklerle bu yolculuğa başlamış olsalar da hepsinin tek bir amacı vardır: Yeni ve daha müreffeh bir yaşama sıfırdan başlayabilmek! Fakat Londra’da yolları kesiştiğinde, birleştikleri bu tek ortak noktaya bir yenisi daha eklenecektir: düşlediklerinden çok daha farklı gerçeklerle yüzleşmek! Kaçak göçmenler temasının işlendiği ve Mustafa Kara tarafından yönetilen Umut Adası, genç ve tecrübeli oyuncuları bir araya getiren kadrosu ile dikkat çekiyor.

______________

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up