Bizimle İletişime Geçin

Hollywood

Sinemada Çeşitlilik Arttı

Sinemada çeşitlilik artıyor.

Yayınlandı

tarihinde

ABD’de yapılan bir araştırma, Hollywood’un popüler yapımlarında kadın ve renkli kimliklere baş karakterlerde yer verilme sayısının arttığını gösterdi.

Hollywood’un ödül sezonunda yapılan seçimlere yansımasa da yeni bir araştırmaya göre çoğu popüler filmde ‘çeşitlilik’ artıyor. Çeşitliliğin ödül sezonundaki adaylara yansımaması eleştirilirken, sinema sektörünün geçmişe oranla bu alanda ilerleme kaydetmesi takdirle karşılandı.

Southern California Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, 2019’un popüler filmlerinde, azınlıklara ve kadın baş karakterlere yer verme oranı yükseldi.

ABD yapımı 100 filmin incelendiği çalışmada, 31 filmde azınlıkta kalan ırksal gruplara baş karakterlerde yer verildiği görüldü. 2018’e göre, azınlıklara ana karakterlerde yer veren film sayısı 4 adet artmış oldu. Bu, 10 yıl öncesine göre yaklaşık 3 kat artış anlamına geliyor.

Araştırmada aynı durumun kadın baş karakterler için de gerçekleştiği ortaya çıktı. Aynı filmlerden 43 tanesinde ana karakterlerde kadına yer verildiği görüldü. Bu, 2018’e göre 4 film daha fazla olduğu anlamına geliyor. Bu rakam, 2007’ye göre iki katından daha fazla artış olduğunu gösteriyor. Zira 13 yıl önce kadın baş karakterlere yer veren film sayısı sadece 20 idi. 

Geçen ay yayınlanan ve kadın yönetmenlerin sayısında kayda değer bir artış olduğunu gösteren çalışmalarla birlikte bu araştırma, kameranın önünde ve arkasında kadın ve azınlık temsilinde yıllarca geride kaldıktan sonra gerçek ilerleme belirtileri gösteren bir endüstrinin resmini çiziyor. Amerikan nüfusunun yüzde 51’i kadın ve yaklaşık yüzde 40’ı renkli insanlardan oluşurken, sinema sektöründeki yansıması bu rakamlardan uzak olsa da bir ilerleme kaydedildiği görülüyor.

Sektörde kadın ve renkli katılımın artması söz konusu olsa da bu durum ödül törenlerine yansımadı. Bu yıl 92’ncisi düzenlenen Oscar Ödülleri’nde En İyi Yönetmen kategorisinde hiç kadın yönetmene yer verilmemesi eleştirilere yol açtı. Ancak Güney Kore yapımı Parazit’in, Oscar tarihinde ilk kez dili İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film seçilmesi, bir değişimin başlangıcı olarak görüldü. Ancak oyunculuk kategorilerinde tek renkli aday olarak Cynthia Erivo’nun olduğu Oscar’ın ‘fazla beyaz’ olması tartışmalara yol açtı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollywood

Alejandro González Iñárritu “Bardo” Filminin Çekimlerini Tamamladı

Filmin prodüksiyonu Mexico City’de tamamlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Oscar ödüllü yönetmen Alejandro González Iñárritu’nun yeni filmi “Bardo”nun çekimleri Mexico City’de tamamlandı.

Birdman ve The Revenant filmleriyle arka arkaya iki yıl boyunca En İyi Yönetmen dalında iki kez Oscar kazanan Alejandro González Iñárritu, yeni filmi “Bardo“nun çekimlerini tamamladı. Mexico City’de prodüksiyonu noktalanan film, “destansı bir yolculuğa karşı kurulmuş nostaljik bir komedi” olarak nitlendirliyor. Başarılı yönetmenin merakla beklenen yeni filminde başrolünü ise Daniel Giménez Cacho ve Griselda Siciliani paylaşıyor.

Iñárritu’nun 2015’teki hayatta kalma draması “The Revenant”ın devamı niteliğindeki Bardo, Iñárritu ve Nicolás Giacobone tarafından kaleme alındı. Bardo‘nun resmi açıklamsına göre konusu şu şekilde: Ünlü bir Meksikalı gazeteci ve belgesel yapımcısı olan ana karakterin kendi kimliği, aile ilişkileri, anıları ve ülkesinin geçmişi ve yeni gerçekliğiyle yüz yüze geldiği ülkesine geri döndüğü bir belirsizlikler tarihi.

Okumaya Devam Et

Hollywood

Don’t Breathe 2 “1 Ekim”de Sinemalarda

Macera kaldığı yerden devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Stephen Lang’in başrolünü üstlendiği korku-gerilim türündeki Don’t Breathe 2, 1 Ekim’de sinemalardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Rodo Sayagues tarafından yönetilen korku-gerilim türündeki Don’t Breathe 2, 1 Ekim tarihinde kaldığı yerden devam etmek için geri sayıma başladı. İlk filmi dünya çapında 157,8 milyon dolar hasılat yapan Don’t Breathe 2 filminin başrolünde yine Stephen Lang bulunuyor.

Serinin ikinci filminin senaryosu, ilk filminin yönetmeni Fede Alvarez ve  Rocci Boy Williams tarafından kaleme alındı. Devam filmi merakla beklenen filmin oyuncu adrosunda ise Stephen Lang ve Rocci Boy Williams‘a Christian ZagiaBobby SchofieldAdam Young ve Diaana Babnicova gibi isimler eşlik ediyor.

1 Ekim‘de sinemaseverlerle buluşacak olan filmin konusu: Yıllarca ıssız bir kulübede saklanan kör bir adam, bir evde çıkan yangın sonucu yetim kalan genç bir kızı yanına alır. Onların sakin yaşamı genç kızın bir grup tarafından kaçırılmasıyla bozulur ve adam genç kızı kurtarak için güvenli sığınağını terk etmeye zorlanır.

Okumaya Devam Et

Hollywood

The French Dispatch Filminden Müzik Klibi Yayınlandı

3 Aralık’ta sinemalarda!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The French Dispatch

Usta yönetmen Wes Anderson’ın uzun süredir merakla beklenen yeni filmi “The French Dispatch”ten yeni bir klip yayınlandı.

Wes Anderson‘ın 74. Cannes Film Festivali‘nde dünya prömiyerini yapan filmi “The French Dispatch“ten yeni bir müzik klip yayınlandı. 3 Aralık‘ta sinemalarda vizyona girecek film, 1950’li yıllarda Paris’te bir Amerikan gazete bürosunda çalışan gazetecilere odaklanıyor.

Wes Anderson’ın 10. filmi olan The French Dispatch‘ın oyuncu kadrosunda Benicio Del ToroTilda SwintonBill MurrayFrances McDormandSaoirse RonanLéa SeydouxTimothée ChalametAdrien BrodyOwen WilsonWillem DafoeMathieu AmalricJeffrey WrightChristoph WaltzElisabeth MossJason SchwartzmanHenry WinklerLois Smith ve Cécile de France gibi önemli isimler yer alıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler