Bizimle İletişime Geçin

Hollywood

Sinemada Çeşitlilik Arttı

Sinemada çeşitlilik artıyor.

Yayınlandı

tarihinde

ABD’de yapılan bir araştırma, Hollywood’un popüler yapımlarında kadın ve renkli kimliklere baş karakterlerde yer verilme sayısının arttığını gösterdi.

Hollywood’un ödül sezonunda yapılan seçimlere yansımasa da yeni bir araştırmaya göre çoğu popüler filmde ‘çeşitlilik’ artıyor. Çeşitliliğin ödül sezonundaki adaylara yansımaması eleştirilirken, sinema sektörünün geçmişe oranla bu alanda ilerleme kaydetmesi takdirle karşılandı.

Southern California Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, 2019’un popüler filmlerinde, azınlıklara ve kadın baş karakterlere yer verme oranı yükseldi.

ABD yapımı 100 filmin incelendiği çalışmada, 31 filmde azınlıkta kalan ırksal gruplara baş karakterlerde yer verildiği görüldü. 2018’e göre, azınlıklara ana karakterlerde yer veren film sayısı 4 adet artmış oldu. Bu, 10 yıl öncesine göre yaklaşık 3 kat artış anlamına geliyor.

Araştırmada aynı durumun kadın baş karakterler için de gerçekleştiği ortaya çıktı. Aynı filmlerden 43 tanesinde ana karakterlerde kadına yer verildiği görüldü. Bu, 2018’e göre 4 film daha fazla olduğu anlamına geliyor. Bu rakam, 2007’ye göre iki katından daha fazla artış olduğunu gösteriyor. Zira 13 yıl önce kadın baş karakterlere yer veren film sayısı sadece 20 idi. 

Geçen ay yayınlanan ve kadın yönetmenlerin sayısında kayda değer bir artış olduğunu gösteren çalışmalarla birlikte bu araştırma, kameranın önünde ve arkasında kadın ve azınlık temsilinde yıllarca geride kaldıktan sonra gerçek ilerleme belirtileri gösteren bir endüstrinin resmini çiziyor. Amerikan nüfusunun yüzde 51’i kadın ve yaklaşık yüzde 40’ı renkli insanlardan oluşurken, sinema sektöründeki yansıması bu rakamlardan uzak olsa da bir ilerleme kaydedildiği görülüyor.

Sektörde kadın ve renkli katılımın artması söz konusu olsa da bu durum ödül törenlerine yansımadı. Bu yıl 92’ncisi düzenlenen Oscar Ödülleri’nde En İyi Yönetmen kategorisinde hiç kadın yönetmene yer verilmemesi eleştirilere yol açtı. Ancak Güney Kore yapımı Parazit’in, Oscar tarihinde ilk kez dili İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film seçilmesi, bir değişimin başlangıcı olarak görüldü. Ancak oyunculuk kategorilerinde tek renkli aday olarak Cynthia Erivo’nun olduğu Oscar’ın ‘fazla beyaz’ olması tartışmalara yol açtı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollywood

Henry Cavill Artık Superman Olmayabilir

Elveda Henry Cavill!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Superman

Henry Cavill olarak seyrettiğimiz Superman karakterini artık siyahi bir oyuncu tarafından izleyebiliriz.

Warner Bros. geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamlar ile daha önce eşi görülmemiş bir Superman filminin geliştirme aşamasında olduğunu açıklamıştı. Gelen yeni açıklamalar ile eşi görülmemiş filmde Superman‘i yeni birinin canlandıracağı konuşuluyor. Henry Cavill tarafından izlediğimiz Superman karakterinin yeni filmde siyahi bir oyuncu ile ekranlara geleceği duyuruldu. Filmi yönetecek ismin de siyahi yönetmenler arasından seçileceği belirtildi.

Yeni filmin senaryosu için Ta-Nehisi Coates ile anlaşma imzalayan stüdyonun aklında bulunan isimler arasında ise Transformers ile anlaşması süren Steven Caple Jr., One Night In Miami filminde rol alan Regina King, Slight ile adını duyuran J.D. Dillard, Judas and The Black Messiah filminden tanıdığımız Shaka King, Black Panther yönetmeni Ryan Coogler ve Moonlight‘ın yönetmenliğini üstlenen Barry Jenkins bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Hollywood

Leonardo DiCaprio Oscar’lı Another Round Filminin Yeniden Çevriminde Rol Alabilir

Film, En İyi Uluslararası Film Oscar’ına layık görülmüştü.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Leonardo DiCaprio

Geçtiğimiz gün sahiplerini bulan 93. Oscar Ödülleri’nin En İyi Uluslararası Film kategorisinde ödüle layık görülen Another Round filminin yeniden çeviriminde, “Leonardo DiCaprio”nun başrolü üstleneceği konuşuluyor.

Sinema dünyasının merakla beklenen 93. Oscar Ödülleri geçtiğimiz gün sahiplerini buldu. Törenin en büyük ödüllerinden biri olan En İyi Uluslararası Film kategorisinde Oscar‘ı ise Danimarka yapımı Another Round evine götürmüştü. Yönetmenliğini Thomas Vinterberg‘ın yaptığı filme Hollywood’dan transfer geldi. Usta isim “Leonardo DiCaprio“nun prodüksiyon şirketi Appian Way filmin tüm haklarını, Jake Gyllenhaal’ın prodüksiyon şirketi Nine Stories ve Elizabeth Banks’ın tüm çabalarına rağmen satın aldı. Filmin başrolünü ise yine DiCaprio‘nun üstlenmesi bekleniyor.

Another Round

Orijinal Another Round filminin yönetmen koltuğuna oturan Thomas Vinterberg, yeniden çevrilecek filmin baş yapımcılığını Sisse Graum Jørgensen ve Kasper Dissing‘le birlikte üstlenecek. Filmin orijinal senaryosunu Vinterberg, Tobias Lindholm‘le birlikte kaleme almıştı. Yeniden çevrimin senaryosunda ise herhangi bir değişikliğin yapılıp yapılmayacağı gizliliğini koruyor.

Oyuncu kadrosunda Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang ve Lars Ranthe gibi ismlerin yer aldığı Oscar‘lı filmin konusu:

Martin, kendisini yorgun ve yaşlı hisseden bir lise öğretmenidir. Evliliğinde sorunlar yaşayan Martin’in iş hayatı da pek yolunda gitmez. Martin’in öğrencileri ve velileri, not ortalamalarının artması için onun sözleşmesini iptal etmesini ister. Belirli seviyede tüketilen alkolün, zihni dünyaya açtığını düşünen Martin, bir deney yapmaya karar verir. Üç öğretmen arkadaşı ile birlikte Martin, deney için her gün belirli miktarda alkol tüketmeye başlar. Sonuç başlarda gayet olumludur. Ancak bir süre sonra deney bazıları için olumsuz sonuçlar vermeye başlar.

25 Nisan gecesi düzenlenen 93. Oscar Ödülleri‘nde ödüle layık görülen yapımların tamamına buradan uluşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Hollywood

Oscar Nunez Lost City of D’nin Kadrosuna Dahil Oldu

Kadro genişliyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Oscar Nunez

Oscar Nunez, Sandra Bullock ve Channing Tatum gibi isimlerin kadrosunda yer aldığı The Lost City of D filminin kadrosuna dahil oldu.

Sandra Bullock ve Channing Tatum gibi isimlerin başrolünü paylaştığı Paramount’un The Lost City of D filminin kadrosu genişlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay Harry Potter serisi ile dünyanın tanıdığı yıldız oyuncu Daniel Radcliffe‘in kötü karakter olarak kadroya katıldığı filme şimdi de Oscar Nunez dahil oldu. Nunez, son zamanlarda tekrar popüler olan The Office dizisindeki rolü ile tanınıyor. Kadrosuyla dikkatleri üzerine toplayan filmde Brad Pitt de bir cameo sahnesiyle seyirci karşısına çıkacak.

Dana Fox tarafından kaleme alınan filmin yönetmen koltuğuna, Aaron Nee ve Adam Nee oturacak. İkili daha önce The Last Romantic ve The Last Romantic gibi filmleri yönetmişti.

Patti Harrison, Da’Vine Joy Randolph gibi isilerin de kadrosunda yer aldığı film, yazdığı romanda yarattığı kurgusal şehrin gerçekten var olduğunu keşfeden bir yazarın hikayesini konu ediyor.

Okumaya Devam Et

Popüler