Bizimle İletişime Geçin

Hollywood

Sinemada Çeşitlilik Arttı

Sinemada çeşitlilik artıyor.

Yayınlandı

tarihinde

ABD’de yapılan bir araştırma, Hollywood’un popüler yapımlarında kadın ve renkli kimliklere baş karakterlerde yer verilme sayısının arttığını gösterdi.

Hollywood’un ödül sezonunda yapılan seçimlere yansımasa da yeni bir araştırmaya göre çoğu popüler filmde ‘çeşitlilik’ artıyor. Çeşitliliğin ödül sezonundaki adaylara yansımaması eleştirilirken, sinema sektörünün geçmişe oranla bu alanda ilerleme kaydetmesi takdirle karşılandı.

Southern California Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, 2019’un popüler filmlerinde, azınlıklara ve kadın baş karakterlere yer verme oranı yükseldi.

ABD yapımı 100 filmin incelendiği çalışmada, 31 filmde azınlıkta kalan ırksal gruplara baş karakterlerde yer verildiği görüldü. 2018’e göre, azınlıklara ana karakterlerde yer veren film sayısı 4 adet artmış oldu. Bu, 10 yıl öncesine göre yaklaşık 3 kat artış anlamına geliyor.

Araştırmada aynı durumun kadın baş karakterler için de gerçekleştiği ortaya çıktı. Aynı filmlerden 43 tanesinde ana karakterlerde kadına yer verildiği görüldü. Bu, 2018’e göre 4 film daha fazla olduğu anlamına geliyor. Bu rakam, 2007’ye göre iki katından daha fazla artış olduğunu gösteriyor. Zira 13 yıl önce kadın baş karakterlere yer veren film sayısı sadece 20 idi. 

Geçen ay yayınlanan ve kadın yönetmenlerin sayısında kayda değer bir artış olduğunu gösteren çalışmalarla birlikte bu araştırma, kameranın önünde ve arkasında kadın ve azınlık temsilinde yıllarca geride kaldıktan sonra gerçek ilerleme belirtileri gösteren bir endüstrinin resmini çiziyor. Amerikan nüfusunun yüzde 51’i kadın ve yaklaşık yüzde 40’ı renkli insanlardan oluşurken, sinema sektöründeki yansıması bu rakamlardan uzak olsa da bir ilerleme kaydedildiği görülüyor.

Sektörde kadın ve renkli katılımın artması söz konusu olsa da bu durum ödül törenlerine yansımadı. Bu yıl 92’ncisi düzenlenen Oscar Ödülleri’nde En İyi Yönetmen kategorisinde hiç kadın yönetmene yer verilmemesi eleştirilere yol açtı. Ancak Güney Kore yapımı Parazit’in, Oscar tarihinde ilk kez dili İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film seçilmesi, bir değişimin başlangıcı olarak görüldü. Ancak oyunculuk kategorilerinde tek renkli aday olarak Cynthia Erivo’nun olduğu Oscar’ın ‘fazla beyaz’ olması tartışmalara yol açtı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollywood

“Madonna”nın Hayatı Film Oluyor

Filmde ismin gençliğini kızı Lourdes Leon canlandıracak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Madonna

Dünyaca ünlü pop yıldızı Madonna’nın hayatı, “Material Girl” ismini taşıyacak biyografi filmiyle ekranlara gelecek.

1980’lerden beri “Popun Kraliçesi” olarak anılan dünyaca ünlü isim Madonna‘nın hayatı filmi oluyor. 63 yaşındaki şarkıcının gençliğini filmde kızı Lourdes Leon canlandıracak. Material Girl ismini taşıyacak biyografi filmini Madonna kendisi yönetecek. Filmin senaryosunu ise yıldız isim, Diablo Cody ile birlikte kaleme alacak.

Universal Pictures çatısı altında çekilecek Material Girl filminin yapımcıları arasında Amy Pascal, Sara Zambreno ve Guy Oseary yer alıyor. Hayranlar tarafından merakla beklenen film, Madonna’nın Katolik bir ailede yetiştirilmesinin ardından New York’a taşınmasıyla kariyerinin yükselmesini konu alacak.

Madonna, film hakkında önceden şunları söylemişti: “Bir sanatçı, müzisyen, dansçı ve bir insan olarak hayatın beni bu dünyada yoluna koymaya çalıştığı inanılmaz yolculuğu anlatmak istiyorum. Filmin odak noktası hep müzik olacak. Müzik benim yola devam etmemi, sanat hayatta kalmamı sağladı. Anlatılmamış ve ilham verici çok fazla hikaye var ve bunları benden daha iyi kim anlatabilir Hayatımın iniş ve çıkışlarını sesim ve vizyonumla paylaşmak çok önemli.”

Okumaya Devam Et

Hollywood

“Black Panther 2” Filminin Çekimleri Tekrar Başladı

İki aylık aranın ardından çekimler yeniden başladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Chadwick Boseman olmadan farklı bir hikayeye yelken açacak Black Panther: Wakanda Forever” filminin çekimleri tekrar başladı.

Oscar’lı yapım Black Panther‘in devam filmi olan “Black Panther: Wakanda Forever” prodüksiyonu, filmin başrolü Letitia Wright‘ın sette geçirdiği kaza sonucu durmuştu. Wright‘ın ağustos ayında geçirdiği büyük kaza, ismin omzunun kırılmasına sebep olmuştu. Prodüksiyonuna bir süre daha Wright katılmadan devam edilen film, ismin durumunun ciddiyeti artınca sete kasım ayında uzun bir ara vermişti.

İki aylık aranın ardından Amerika’nın Georgia eyaletinde çekimlerine yeniden başlayan Black Panther: Wakanda Forever‘ın yönetmen koltuğuna, serisin ilk filminde de imzası bulunan Ryan Coogler oturuyor. İlk filmin başrolü olan Chadwick Boseman‘ın 2020 yılında hayatını kaybetmesinden sonra filmin hikayesi de Boseman olmadan devam edecek.

Merakla beklenen filmde Wright‘a Martin FreemanLupita Nyong’oAngela Bassett, Daniel KaluuyaDanai Gurira gibi isimler eşlik edecek.

Okumaya Devam Et

Hollywood

Jared Leto “Al Pacino” ile Gucci Serüvenini Sürdürmek İstiyor

Jared Leto bir süre daha Al Pacino’nun oğlu olmak istiyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ridley Scott filmi House of Gucci’de birlikte çalışan Jared Leto ve Al Pacino tekrar bir araya gelebilir.

Jared Leto, son olarak seyirci karşısına çıktığı Ridley Scott‘ın yıldızlarla dolu filmi House of Gucci‘de Paolo Gucci rolüyle büyük ilgi görmüştü. Rolü gereği tanınamaz bir hale bürünen Leto, SiriusXM tarafından yapılan röportajında rol arkadaşı Al Pacino‘ya övgüler yağdırdı. Leto, babası rolünde seyrettiğimiz Pacino ile Gucci serüvenini noktalamak istemediğini açıkladı. House of Gucci‘de beceriksiz bir oğulu canlandıran Leto, filmin yan konularından biri olan baba oğul ilişkilerinin farklı bir film ile seyirci karşısına çıkabileceğine değindi.

Röportajının devamında Leto, usta isim Pacino için şunları söyledi: “Setin ilk gününde benim olduğumu bilmiyordu ve yanına gelip ‘merhaba’ dedim. Ve bir şekilde beni başından savdı. Benim sadece onunla konuşmaya ya da imzasını almaya çalışan bir İtalyan olduğumu düşündü.

IndieWire

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler