Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Sinemada aksiyon yaratmanın sırları

Yayınlandı

tarihinde

İnsanın algısını bilinci dışında kontrol altında alan psiko algı olgusunu eğitime dahil ederek medya öğrencilerini bilinçli eğitmekte olan Galatasaray ITM yıllardır kemikleşmiş tabuları yıkarak sektörde algısal farklar yaratan ustaları, sırlarını paylaşmaya davet ediyor.

Sinemada 3 tip zaman vardır: Görüntünün detaylarının algılanabilmesi için gereken zaman, uzun çekimler, Seyirciningörüntüden etkilenmesi için gereken zaman yakın çekimler, duyguların ifadesine odaklanılır.

Filmin anlamı bu üç görüntünün montajlanmasıyla olusturulur. Zaman kavramının yarattıgı etkilerileri mercek altına alarak siz gelecek nesilleri zamanı farketrmeye davet ediyoruz.

Film de zaman unsuruyla adeta dans eden, 3 boyutlu animasyonlarıyla bizi zamanda seyahate götüren hareketi ve efektleri yöneterek görüntüye anlam veren TARKAN-CEM ÖZEL kardesler , “Aksiyon sahnelerinin yaratılmasında kurgu, 3 boyutlu animasyon, özel görsel efektler ve aksiyon yönetmenligi”nin sırlarını anlatıyor.

Ekim ayının ilk haftasında başlayacak “Sinemada zaman ve algı”seminerlerinin birincisi 7 Ekim Cuma saat 20:00’de Galatasaray ITM’de gerçekleştirilecek.

Seminerin ardından başarılı iki katılımcıya film setinde uygulama imkanı verilecektir.

Galatasaray ITM Edexcel akreditasyonu ile Media, Moving Pictures, Music Production ve Sound Engineering alanlarında uluslararası düzeyde QCF seviyesinde egitim verir

Bir yönetmen gözüyle, belgesel, sinema, reklam filmi yapım aşamalarını isleyen eğitim, mesleki en yüksek seviyeli diplomayla sonlanır, akademisyen olmak isteyenler için iletişim alanında artı bir yıl eğitimle ”BA” Diploma (Lisans Diploma) derecesine geçiş yapma imkanı sağlar

Seminere katılım için tek yapmanız gereken isim soyisim ve iletişim numaralarınızı info@galatasarayitm.com.tr adresine mail atmanız.

AKUSTİK ÇALIŞMA GRUBU (Case Study)

EV STÜDYO AKUSTİĞİ

Endüstriyi sürekli bir gelişim ve değişim içinde olan ses alanında ilerlemeye teşvik etmek amacıyla “Ellerini Kirlet” sloganıyla sektöre kalifiye eleman yetiştirmeyi hedef edinmiş Galatasaray ITM, “SG Proder” le işbirliği içerisinde çalışma grupları oluşturarak sizlere çeşitli tecrübeler kazandıracaktır.

Ekim ayı içerisinde bir ev stüdyosu kurmak için takip etmen gereken akustik kurallarını mercek altına alan bir çalışma grubu oluşturulacaktır.

PROJE HAKKINDA

Büyük ticari stüdyoları sadece inşaa etmek değil, aynı zamanda kiralamakta pahalıdır. Büyük stüdyolar ve ev stüdyoları arasındaki temel fark ekipman değildir, aslında, ekipmanlar arasındaki uçurum her geçen gün kapanmaktadır. Ev ve ticari stüdyo arasındaki asıl fark akustik alan kontrolüdür. Birçok stüdyo elemanları veya ekipmanları yüzünden değil akustik alanlarıyla ünlüdür.

İyi kontrol edilmiş bir stüdyoda kayıt yaparken iyi akustik içerisindeki alanı kullanmanıza olanak verir. Ev içerisinde yatak odası ya da bodrumda aynı kayıt koşullarını yakalamak zordur.

Akustik proje grubunda, evine stüdyo kurarken takip etmen gereken akustik kuralları, donanımı ve stüdyo bağlantılarını mümkün olduğunca iyi kontrol etmeyi öğreneceksin.

KONULAR

1-Duvarların iyileştirilmesi (Izolasyon)
2- Emiciler ve bas tuzakları
2-Oda duyumunun düzeltilmesi
3-Tavan yalıtımı (Darbe)
4-Taban İletimi (Titreşim)
5-Havalandırma sistemleri(HVAC)
6-Malzeme seçimi
7-Donanım tercihleri
8-Bağlantılar ve optimizasyon

KATILMA KOŞULLARI

1-8-15-22 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek çalışma grubuna katılabilmek için tek yapmanız gereken cv ve katılmak isteme sebeplerinizi info@galatasarayitm.com.tr adresine mail olarak yollamanız.

Not: Projede süreklilik önemli olacağı için zamanı kısıtlı olan arkadaşların katılma isteğinde bulunmaması gerekir.

Sabah.com.tr

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk

TRT Ortak Yapımı “Kaptan Pengu ve Arkadaşları 2” 28 Ocak’ta Vizyon’da

28 Ocak’ta beyaz perdede izleyici ile buluşacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Kaptan Pengu ve Arkadaşları 2

TRT Çocuk’un sevilen çizgi filmi Kaptan Pengu ve Arkadaşları, ikinci animasyon filmiyle vizyona girmeye hazırlanıyor. Ana konusu çevre sorunları olan ilk yerli animasyon olma özelliğine sahip TRT ortak yapımı “Kaptan Pengu ve Arkadaşları 2”, yarıyıl tatilinde 28 Ocak’ta beyaz perdede izleyici ile buluşacak.

TRT ortak yapımı Kaptan Pengu ve Arkadaşları, ikinci animasyon filmi ile vizyona giriyor. TRT Çocuk’un sevilen kahramanları bu kez çevre sorunlarını çözmek için kolları sıvıyor. Dünya gündeminde üst sıralarda yer alan çevre sorunları, bu kez çocukların bilinçlenmesi için beyaz perdeye aktarılıyor. “Kaptan Pengu ve Arkadaşları 2”; iklim değişikliği, doğal afetlerin artışı, kuraklık, doğal bitki örtüsünde yaşanan kayıp, okyanus ve denizlerdeki yaşamı tehdit eden kirlilik gibi birçok büyük sorunu çözmek için beyaz perdeye taşınıyor.

TRT Genel Müdürü Sobacı Duyurdu

Filmin vizyon tarihini sosyal medya hesabından duyuran TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “TRT Çocuk’un uzun yıllardır en sevilen çevre dostu kahramanları Kaptan Pengu ve Arkadaşları ikinci kez sinemalarda! Yeni görevleri daha komik, daha heyecanlı ve şarkılarla dolu. TRT Ortak Yapımı ‘Kaptan Pengu ve Arkadaşları’ 28 Ocak’ta sinemalarda” ifadelerini kullandı.

Müzikal Özelliğiyle Eğlence Dorukta

Çevre sorunları hakkında bilgilendirmenin ötesinde çözüm yolları da sunan TRT ortak yapımı “Kaptan Pengu ve Arkadaşları 2” animasyon filmi hem müzikal yapısı hem de maceralı öyküsüyle çocukların ilgisini çekecek. Böylece çocuklar eğlenirken küresel bir sorun hakkında da bilgi sahibi olacak.

Bir Yardımlaşma ve Dostluk Hikâyesi

Kaptan Pengu, Mandalina, Misket, Pelik, Pene, Mirmir, Zeze, Pegu ve Gugu gibi çizgi filmlerden tanınan isimlerin yanında yepyeni karakterlerle de tanışacak olan izleyicileri bekleyen macera şöyle şekilleniyor:

İnci Koyunda sürekli çöp toplamak zorunda kalan Maki, yardım isteğini akla gelmeyecek bir yöntemle yapar. Maki’nin organize ettiği Müzik Festivali’ne katılmak için yola çıkan kahramanlar, kendini çeşitli maceraların içinde bulur. Sonunda unutulmaz bir müzik grubu kuran kahramanlarımız tüm sorunları çözecek bir planı da uygulamaya koyarlar.

Yapımcılığını Siyahmartı Animasyon Ajansı’nın üstlendiği filmin senaryosunu Arzu Yurtseven kaleme aldı. Nurullah Yenihan ve Pelin Tuğçe Şen’in yönetmenliğinde tamamlanan filmin müziklerini de Burak Çambel hazırladı. “Kaptan Pengu ve Arkadaşları 2”, ana konusu çevre sorunları olan ilk yerli animasyon olma özelliğine sahip.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Gişe Lideri “Kesişme; İyi ki Varsın Eren” 1 Milyonu Geçti

1 Ocak 2022’de vizyona giren film, 18 günde 1 milyon seyirciye ulaştı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Trabzon Maçka’da teröristlerin kurduğu pusuda şehit olan Eren Bülbül ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in yaşam öyküsünü anlatan TRT ortak yapımı “Kesişme; İyi ki Varsın Eren” filmi, vizyona girdiği günden bu yana 1 milyonu aşkın seyirci tarafından izlenerek büyük bir başarıya imza attı.  

Vizyona girdiği bir hafta içerisinde yaklaşık yarım milyon kişiye ulaşarak 2022’nin en iyi giriş yapan Türk filmi olan TRT ortak yapımı “Kesişme; İyi ki Varsın Eren”, yeni bir rekora imza attı. 1 Ocak 2022’de vizyona giren film, 18 günde 1 milyon seyirciye ulaşarak Türk filmleri arasında rekor kıran projeler arasına adını yazdırdı.

Eren Bülbül’ün doğum gününde vizyona giren ve pandemiye rağmen ilgi odağı olan filmi izleyenler beğenilerini sosyal medyadan paylaştıkları mesajlarla da dile getiriyorlar. Yurdun dört bir yanındaki sinema salonları önünde kuyruklar oluşturan ve filmi izlerken “İyi ki Varsın Eren” pankartı asan gençler, Eren Bülbül ve Ferhat Gedik’e olan sevgilerini tek yürek olarak seslendiriyorlar.

Pandemi döneminde en çok izlenen Türk filmi

Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaşan ve sinemaseverlerden tam not alan TRT ortak yapımı “Kesişme; İyi ki Varsın Eren” filmi, Türkiye haricinde Almanya, Avusturya, Fransa, İngiltere, Norveç, Danimarka, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Belçika ve Azerbaycan’da bini aşkın salonda vizyona girdi. Tüm Türkiye’de vizyona girdiği ilk hafta sonu gişe rekoru kıran film, pandemi döneminde en çok izlenen Türk filmi oldu.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarındaki Aşı ve PSR Testi Zorunluluğu Kalktı

İçişleri Bakanlığı açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema salonlarına girişlerdeki aşı ve son 48 saate ait negatif PCR testi zorunluluğu kaldırıldı.

21 Ağustos 2021’de İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelge ile aşı sürecini tamamlamamış kişiler sinema salonlarına alınmıyordu. Vatandaşların salona alınabilmesi için son 48 saate ait negatif PCR testi zorunluluğu bulunuyordu. 15 Ocak 2022 itibarıyla İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen yeni ek genelgeyle bu zorunluluk kaldırıldı.

Sinema salonları gibi girişte aşı veya negatif PSR testinin aranmayacağı diğer yerler arasında ise konser ve tiyatro gibi alanlar bulunuyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler