Sinemada Akımlar

Sinema Kitapları

sinemada-akimlarYüzyılların düşü 103 yıl önce gerçekleşecek beyaz perdeye yansıdığında, insanlar düşlerini de bu beyaz perdede izleyeceklerini henüz bilmiyorlardı. Lumiere Kardeşler’in 28 Aralık 1895’te Paris Grand Cafe’de yaptıkları ilk gösteri hem teknolojik olarak bir yenilgi sunuyor hem de sinemanın gerçeği aynen yansıtma gücünü müjdeliyordu. Georges Melies ise yaptığı filmlerle sinemanın büyücüsü oluyor ve düşün de sinemayla anlatılabileceğini gözler önüne seriyordu. Sinema bir sanat,  Sanat ise insanların yaşamı anlamalarındaki en büyük yardımcı. İşte sinema yaşamı algılamayı bazen bir karabasanı göstererek bazen gerçeği olduğu gibi gözler önüne sererek yapıyor.

Bastırılmış duyguların ortaya çıkardığı karabasanlar nasıl Dışavurumcu Alman Sineması’ nın temelini oluşturuyorsa, yaşanılan gerçekler, acılar ve zorluklar da Yeni Gerçekçilik Akımının temelini oluşturmuştur. Sinema toplumdan, tarihten, siyasetten ve ekonomiden soyutlanan, gücünü bunlardan almaktadır.

Bir toplumun geçirdiği tarihsel, siyasal,ve ekonomik gelişimler sinema yapıtlarında kendini gösterecektir. Eğer Almanya’ nın tarihsel gelişimi ve katı toplumsal yapısı olmasaydı Dışavurumcu Alman Sineması, İkinci Dünya Savaşı olmasaydı Yeni Gerçekçilik Akımı yine savaş öncesi günler yaşanmasıydı Şairane Gerçekçilik Akımı olmayacaktı. Bu çalışmanın amacı iyi ya da kötü düşlerin perdeye yansıma temel oluşturan toplumsal, siyasal, ekonomik güçlerin etkisiyle ortaya çıkmış, ortak özellikler taşıyan, bir döneme damgasını vuran çeşitli sinema akımlarını irdelenerek sinema  sanatına etkilerini ortaya koymaktır. Sinema sanatının öğretilmesinde ve sevilmesinde öğrencilere ışık tutmaktır.

Yazar:  Prof. Dr. Esra Biryıldız 

Yayınevi: Beta Yayınevi  –  İletişim Kitapları

 

Sinefesto | Emre Karakuş

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up