Sinema ve Tango Buluşması

Liste

 

Aşkın Dansı

Aşkın Dansı 2006 (Je ne suis pas là pour être aimé)

Orta yaşlarda bir kadın ve erkek. Ve gittikçe ciddiye binen bir ilişki. Bir ikinci bahar hazırlığı. Fransız yapımı romantik-komedi filminde konunun kilit noktası tango dersleridir. Çiftimiz burada tanışır ve aşkın meyveleri olgunlaşmaya başlar.

_______

Bay ve Bayan Smith (2005) Mr. & Mrs. Smith

Evlilik de bir dans gibidir, karşınızdakinin gözlerine bakar ve birlikte hamle yaparsınız. Birbirinizi tanırken hamleler de değişir.
____

 

Gerçek Yalanlar (1994) True Lies

Jamie Lee Curtis ve Arnold Schwarzenegger’in gösterişli dansı, bol macera ve patlamalarla dolu bir Hollywood filmi.

____

Evlilik Provası (2008) Easy Virtue

1900’lerin Amerika’sında geçen bir gelin-kaynana çekişmesi. Ancak film bolca tango sahnesi içermekte ve tango sevenlere romantik komedi eşliğinde ziyafet sunulmaktadır.

______

Kadın Kokusu (1992) Scent of Woman

Al Pacino’ya Oscar kazandıran bu yapıt, kör bir adamın şaşırtıcı bir şekilde bir tango ustası olabileceğini kanıtlıyor. Film hem sinemaseverlerin hem de tangoseverlerin arşivinde muhakkak bulunan bir eserdir.

__________

Our Last Tango

Our Last Tango (2015)

Arjantinli film yapımcı German Kral seksenlerine merdiven dayamış iki tango sanatçısının 50 yıllık dans serüvenini anlatıyor. İkili, María Nieves Rego ve Juan Carlos Copes, çok erken yaşlarda tanışıyor, evleniyor ve ayrılıyor fakat dans etmeye devam ediyorlar. Kral röportajlar arasına yeni koreografiler sergileyen Buenos Airesli genç tango sanatçılarına yer vererek ünlü çiftin hikâyesine zenginlik katmayı amaçlıyor. Hollywood Reporter’a göre “film dansın (tangonun) tarihçesi ile tutkuları dengeli bir şekilde sunuyor”. Başlığından da tahmin edileceği gibi “yaşlı çiftin boş bir sahnede buluşup dans etmeden ayrıldığı sahne aslında filmin vermek istediğini imgeliyor, yani tangoda aslolan seyirci tarafından görülmeyen kısımlarındadır”.

_______

Şeytan'ın Tangosu

Şeytanın Tangosu (1994) Satantango

Başyapıt diyeceğimiz bu siyah-beyaz film içinde tango sahneleri olmasa da bolca tango müziği barındırır.

______

The Tango Lesson

Tango Dersi (1997) Tango Lesson

Sally Potter’in yönettiği film, bir film yapımcısının senaryo yazmak için gittiği Pariste Arjantinli tango dansçısından dersler almaya başlaması ile filizlenen aşk hikayesini anlatır.

_______

Tango libre

Tango Libre (2012)

Fransız yapımı film hapishanedeki bir grup mahkumun dans tutkusunu anlatıyor.

________

El exilio de Gardel: Tangos

Tangolar (1985)

Farklı çevrelerden, farklı yaşlarda bir grup Arjantinlinin dans ve tiyatro tutkularını anlatan Fransız yapımı film.

_________

Kuralsızlar

Kuralsızlar (2006) Take the Lead

Antonio Banderas’ın başrolde oynadığı film tango ve hip-hopun flörtünü anlatıyor. Söz konusu dans olunca tüm kuralları yıkan bir grup gencin dans öğretmeni ile olan sıcak hikayesi.

__________

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up