Sinema ve Kadın

Liste Manşet

Sinema yaşamın bir yansımasıdır. Gerçek ve ya kurmaca hikayeler bir filmin konusu olabilir. İşlenen karekterler de gerçek hayatta hepimizin kendinden bir parça bulduğu, içselleştirdiği, alışık olduğumuz monoton ve ya hayran kalabileceğimiz özelliklere sahiptirler. Kadın figürü de sinemanın yapı taşlarındandır. Sinemanın ilk yıllarına baktığımızda kadın karekterler ön planda değilken, günümüzde bu durum aşılarak kadın karakterlerin ve sinemacıların sektörde var olması gerektiğini savunan bir yapı oluşturulmuş diyebiliriz. Kadının olmadığı bir film düşünülemez. Kadın tasviri gerçek yaşamda olduğu gibi sinemada da belli ritüellerle karşımıza çıkar. Ev kadını, iş kadını hatta insanın sınırsız hayal gücüyle birlikte doğa üstü olayları sinemaya konu almasıyla süper kahraman kadın karekterleri de hayatımıza dahil oldu. 

Her toplumun kadın tasviri farklıdır. Kültür, eğitim durumu, yaşam standartları, coğrafyadan coğrafyaya kadının toplumdaki konumunu etkiler. Yani her ülkenin ele aldığı bir kadın sembolü vardır. Çocukları için direnen bir kadın, ülkesi için savaşmaya hazır olan bir kadın, yaşadığı toplumda bastırılmaya çalışılan bir kadın, ailesi tarafından zorbalık gören ya da hayatında her şeye sahip olan ama kendini insanlardan soyutlamış, yaşamdan zevk almayan bir kadın, hem gerçek hayatta hem de bir filmde karşımıza çıkabilir. Sinema bu bağlamda kadının gücünü kanıtlayan, bağımsızlık mücadelesine destek olan, erkek hegemonyası altında var olma savaşı veren ve aynı zamanda seslerini tüm dünyaya duyuran bir kitle iletişim aracı görevini üstlenir.

 Hazırlamış olduğumuz listede kadının toplumdaki yerini, ayaklarının üstünde duruşunu, kendi hakları ve bağımsızlığı, ailesi ve çocukları için mücadele eden güçlü kadınların yer aldığı filmler yer alıyor. Filmleri izlerken kadınların içinde bulunduğu toplumu, dönemin şartlarını, ekonomik standartlarını, eğitim düzeyini göz önünde bulundurarak izlerseniz, karekteri içselleştirip empati kurmanız daha da kolaylaşır. 

İyi seyirler.

Mustang – Deniz Gamze Ergüven (2015)

Yönetmenliğini Deniz Gamze Ergüven‘in yaptığı ve Fransa’nın yabancı dilde Oscar adayı olan filmi Mustang, büyüme çağındaki 5 yetim kız kardeşin maruz kaldığı toplumsal baskıya karşı kendi yöntemleriyle direnişlerini anlatıyor. Bir Karadeniz kasabasında büyükanneleriyle yaşayan kızların, maruz kaldıkları toplum baskısına karşı kendi yöntemleriyle direnişlerini ve özgürlük arayışlarını anlatıyor.

Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles – Chantal Akerman (1975)

Yalnız, takıntılı ve ritüelleri olan dul bir ev kadını günlük işlerini yapar; genç oğlu ile birlikte yaşadığı apartman ile ilgilenir. Zaman zaman geçinebilmek için fahişelik yapar. Müşterilerden bir ilk kez onun orgazm olmasına neden olur ve kadının hayatı yavaş yavaş değişir.

Coco Before Chanel – Anne Fontaine (2009)

Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat. Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel ’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor.

About Elly – Asgar Ferhadi (2009)

Yıllardır Almanya’da yaşayan Ahmet tekrar İran’a dönünce eski dostları, kutlamak için Hazar Gölü’nün kıyısında bir tatil yapmaya karar verirler. Bu üç günlük kaçamağı planlayan Sepideh, herkesten habersiz kızının anaokulu öğretmeni Elly’yi de davet eder. Çünkü bu genç ve güzel kadını, Almanya’da geriye mutsuz bir evlilik bırakan Ahmet ile tanıştırmak istiyordur.

Tatilin ilk günü, eski dostların kahkahaları eşliğinde su gibi akıp geçer. Fakat bir sonraki gün bu coşkulu atmosfer, kara bulutların gölgesinde kalır: Elly, ansızın ortadan kaybolur. Genç kadın, geriye sadece çantasıyla beraber cevapsız sorular bırakır. Ahmet ve arkadaşları Elly’yi bulmaya çalışırken beklediklerinden çok daha fazlasını bulacaklardır. Sırlar ve yalanlar su yüzüne çıkmaya başladığında ise kimse, gerçeklerle yüzleşmeye hazır olmayacaktır.

SuffragetteSarah Gavron (2015)

İngiltere’de, kadınların oy kullanma haklarının olmadığı ve sosyal ortamda pek göz önünde bulunamadıkları dönemde, bu hakkı elde etmek için kadınların verdiği mücadele anlatılmaktadır. Başlarda barışçıl giden ortam, kadınların aldığı sert tepkilerle, giderek ciddileşir.  Maud Watts buharların içinde çamaşırlar yıkayarak görürüz. Ailesine son derece bağlı ve emekçi bir kadındır. Katıldığı bir eylemle öteki olmayı kabul eden ve ailesi tarafından yok sayılan bir kadın çıkar karşımıza. Haklı mücadelesi için en değer verdiği şeylerden vazgeçer.

Uçurtmayı Vurmasınlar – Tunç Başaran (1989)

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu’nun 12 Eylül askeri darbesi sonrası dört yıl boyunca tutuklu kaldığı cezaevinde yaşadıklarından esinlenerek yazdığı filmdir. Uçurtmayı Vurmasınlar filminde kadınlar koğuşunda yaşayan direnişçi kadınların hikayesi anlatılır. Her biri hayatın farklı sillesini yemiş. Kimi zaman umut dolu, kimi zaman ise hüzünlü sahnelere şahit olduğumuz bir filmdir. Filmde bir çocuğun üzerinden hayata, kadınlara bakışı anlatılır. Barış’ın annesi uyuşturucudan hapise girmiştir. İlgisiz ve sorumsuz babasının annesini düşürdüğü hal anlatılır.Onun yanında hikayenin yan kadın karakterlerinin hikayesini ve direnişini de görürüz.

Hannah Arendt – Margarethe von Trotta (2013)

Hannah Arendt, elinden düşmeyen sigarası, hocası Martin Heidegger ile olan fırtınalı aşkı ile çok farklı bir filozof portresi sunar. Hannah Arendt, Nazi Adolf Eichmann’ın Kudüs’teki mahkemesine katıldıktan sonra, Holokost’u daha önce kimsenin yapmadığı şekilde yazma cesaretini gösterir. Çalışması, anında bir skandala yol açar, ama rakipleri ve arkadaşları tarafından saldırıya uğrasa da sarsılmaz. Kitapları İsrail’de yasaklanacak boyuta gelse bile ilkelerinden asla taviz vermez.

Frida – Julie Taymor (2002)

Film, sanat tarihinin sıra dışı insanlarından biri olan Frida Kahlo’nun hayatını anlatıyor. Frida’nın meşhur aşkı, bir kadın düşkünü olan Diego, Frida’ya ‘kendini farklı kadınlarla birlikte olmaktan alıkoyamayacağını, ama özünde sadece O’nu seveceğini’ söylemiş ve Frida tarafından anlayışla karşılanmıştır. Ancak zamanla ilişkileri problemli bir hal almaya başlamıştır.

The Help – Tate Taylor (2012)

Eugenia Phelan, bir genç kız olarak iyi eğitim aldığı okuldan mezun olmuştur ve diğer kız arkadaşları gibi evlenip, çocuk yapmak yerine kendine meslek edinmek ister. Bir yazar olmayı kafasına koyan genç kız, ailesinin beklentilerini de boşa çıkartarak yerel bir gazetede küçük bir köşe sahibi olur.
Ev işlerinde püf noktalarını yazdığı bu minik köşe için en yakın arkadaşının hizmetçisi Aibileen’dan yardım ister ve böylece kendisini sıra dışı bir projeye başlarken bulur. Bu gizli projede dokunaklı hikayeler yazmaya başlayınca ona bu ilhamı hizmetçi Aibileen ve
aşçılık Minny’nin anlattığı gerçek insan öykülerinden çok etkilenir…

1960’lı yılların Mississippi eyaletinde geçen ve anlattığı hikayeler açısından sosyal bir yönü de olan ‘Yardımcı’, gizli bir yazı projesi etrafında birbirlerine daha çok yakalaşan 3 farklı kadının dostluk öyküsünü anlatıyor

Hidden Figures – Theodore Melfi (2017)

Hidden Figures, yıldızları hedefleyerek ülkenin temellerini değiştiren parlak bir kadın grubunun inanılmaz, anlatılmamış, ancak gerçek hikayesini ortaya çıkarıyor. Film, NASA‘daki siyah kadın matematikçilerden oluşan seçkin bir takımın, Sovyetler Birliği‘ndeki Amerikalı rakiplerine karşı uzay yarışını kazanmasına yardımcı oldukları ve aynı zamanda, eşit haklara ve fırsatlara ilerlemeye yönelik arayışların hayati tarihini anlatıyor.

Kraliçe Lear – Pelin Esmer (2019)

Kraliçe Lear, Pelin Esmer’in Oyun belgeselinde hikâyelerini anlattığı Mersin Arslanköylü tiyatrocu kadınların Toroslardaki köylere yaptıkları otuz günlük turnede Shakespeare’in Kral Lear oyununun dağ yollarında yavaş yavaş Kraliçe Lear’e dönüşmesini konu ediniyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up