Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Sinema ve Futbol Pera Müzesi’nde!

Yayınlandı

tarihinde

Pera Müzesi Oditoryumu’nda 4 – 29 Şubat 2012 tarihleri arasında birbirinden ilginç 4’ü belgesel olmak üzere 5 film gösterilecek.

Pera Müzesi Film Etkinlikleri kapsamında Pera Film, Ankara Arjantin Büyükelçiliği, İstanbul Cervantes Enstitüsü ve INCAA – Arjantin Film Kurulu işbirliği ile hazırlanan Arjantin: Sinema ve Futbol film programı, futbol kültürünü perdeye taşımayı, futbol ve sinema hayranlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Güney Amerika’nın ilk kulübü, ilk milli derneği ve ilk ligi Arjantin’de kuruldu. Oyunun ilk dönemleri ağır bir İngiliz etkisi altındaydı, ki bu durum halen pek çok takımın isminde yer alan İngilizce kelimeler ile de dikkat çekiyor. AFA ambleminde ve aynı zamanda milli takım formasında  yer alan gök mavisi ve beyaz, Arjantin bayrağındaki gök mavisi ve beyaza saygı duruşu niteliğinde. Bu mavive beyaz kombinasyonu, zaman zaman milli takıma verilen takma isim olan Albicelestes’in de kelime anlamı. Arjantin, futbol ile ilk kez 19. yüzyılın sonlarına doğru İngiliz göçmenler sayesinde tanıştı, yıllar içinde popülerlik kazandı ve ülkenin en büyük tutkularından biri haline geldi. Arjantin, dünyanın en iyi futbol oyuncularından bazılarını  yarattı ve bu oyuncular pek çok uluslararası takımda oynadı. Arjantin futbolu, özellikle 1978 Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptığında ve golü atan kahraman Mario Kempes sayesinde kupayı kazandıklarında, ülkeyi uluslararası boyutta birleştirmeyi başardı. Aynı şekilde, 1986 Dünya Kupası’nda Diego Maradona ülkeyi galibiyete taşırken, Arjantin futbolu dünya çapında ün kazandı ama çekişmeli karşılaşmalar, takımlar ve taraftarlar arasındaki ezeli rekabet nedeniyle, Arjantin’in milli boyutta ikiye bölünmesine de sebep oldu.

Çünkü futbol güzel oyundur

Çünkü futbol, barışı sağlayabilecek ve savaşı başlatabilecek, bir şehri bir araya getirecek ya da ikiye bölebilecek, tüm dünyanın ilgisini toplayıp mutlak anonimlik sunabilecek, 90 dakikada binlerce hikaye ya da koskoca bir hayatta tek bir hikaye anlatabilecek, ilgimizi tek bir yere odaklamamızı, kendimizi kaybetmemizi, sevinçten ya da üzüntüden, bazen de her ikisinden birden ağlamamızı, takım çalışmasının değerini, bireysel kabiliyetin heyecanını, özverinin meyvelerini ve sınırların acımasızlığını ortaya çıkarabilecek tek şeydir.

Çünkü futbol evrenseldir

Çünkü film, bunların tümünü yakalamaya yakın olan tek araçtır.
Çünkü tıpkı bir maçta olduğu gibi kendimizi filme veririz: 90 dakika boyunca, hikayenin nasıl biteceğini bilsek bile, en sevdiğimiz karakterleri görmek ve belki de sadece bir ya da iki güzel hareket ya da mükemmellik anı gözleyebilmek için.

GÖSTERİM PROGRAMI

————————————————————————

4 Şubat Cumartesi / Saturday
14:00 Maradona’yı Sevmek
Loving Maradona

————————————————————————

5 Şubat Pazar / Sunday
14:00 Arjantin ve Futbol Fabrikası
Argentina and Its Football Factory

————————————————————————

15 Şubat Çarşamba / Wednesday
19:00 San Diego’ya Giden Yol
The Road To San Dıego

————————————————————————

17 Şubat Cuma / Friday
19:00 Maradona’yı Sevmek
Loving Maradona

————————————————————————

18 Şubat Cumartesi / Saturday
14:00 78 Dünya Kupası, Paralel Bir Hikaye
World Cup 78,  A Parallel Story

————————————————————————

19 Şubat Pazar / Sunday
14:00 Arjantin Futbol Kulübü
Argentına Fútbol Club
16:00 Arjantin ve Futbol Fabrikası
Argentina and Its Football Factory

————————————————————————

26 Şubat Pazar / Sunday
14:00  78 Dünya Kupası, Paralel Bir Hikaye
World Cup 78,  A Parallel Story
16:00 Arjantin Futbol Kulübü
Argentına Fútbol Club

————————————————————————

29 Şubat Çarşamba / Wednesday
19:00 San Diego’ya Giden Yol
The Road To San Dıego

————————————————————————

MARADONA’YI SEVMEK/LOVING MARADONA

Yönetmen / Director: Javier Vázquez
Oyuncular / Cast: Diego Maradona
Arjantin / Argentina, 2005, 75’, renkli / color
İspanyolca; Türkçe altyazıyla / Spanish with Turkish subtitles

Kendi sözleriyle… Hayat hikayesi… Diego Armando Maradona, uluslararası boyutta en çok sevilen spor süper starlardan biri. Dört Dünya Kupası’nda oynadı ve tüm zamanların en iyi futbol oyuncusu olarak  FIFA tarafından verilen Yüzyılın Oyuncusu ödülünü aldı. Arjantin’i Dünya Kupası’nda galibiyete taşıyarak, milyonların kahramanı haline geldi. Maradona dövmesi taşıyan sayısız futbol hayranı var, ismini taşıyan bir nehir ve kutsanmış bir kilise de mevcut. Maradona’nın, tarihteki en büyük ve en çok saygı duyulan futbol oyuncularından biri olduğu gerçek. Kendi sözleri  ve sayısız hayranının anlattıklarıyla, tartışmalı olduğu kadar çarpıcı bir film olan Maradona’yı Sevmek; Buenos Aires’in yoksul gecekondularından çıkıp şöhret ve serveti yakalayan bir adamın gerçek ve bir hayli etkileyici hikayesi. Maradona’nın skandallarının arka planı, Küba’da inzivaya çekilmesi, ailesine olan bağlılığı ve en iyi oyunlarından dikkat çekici sahneleri kaçırmayın.

ARJANTİN VE FUTBOL FABRİKASI/ARGENTINA AND ITS FOOTBALL FACTORY

Yönetmen / Director: Sergio Iglesias
Arjantin / Argentina, 2007, 52’, renkli / color
İspanyolca; Türkçe altyazıyla / Spanish with Turkish subtitles

Yüz binlerce çocuğun profesyonel futbol takımlarında oynatma hayalleri kuran aileleri tarafından istismar edilişi. Bir futbol kulübünde oynamak isteyen binlerce çocuktan yalnızca birkaç tanesi başarıyı yakalarken, geride kalanlar hayallerini kırıklığıyla sefalet içindeki hayatlarına geri dönüyor. Anne babalar da bu hayal kırıklığının kurbanı oluyor. Belgesel, ebeveynlerin durumuna, intikam takıntılarına ve yüklü bir banka hesabı tutkularına da odaklanıyor…
78 DÜNYA KUPASI, PARALEL BİR HİKAYE/WORLD CUP 78,  A PARALLEL STORY

Yönetmen / Director: Hernán Castellanos
Arjantin / Argentina, 2008, 52’, renkli / color
İspanyolca; Türkçe altyazıyla / Spanish with Turkish subtitles

78 Dünya Kupası, Paralel Bir Hikaye, daha önce hiç yayınlanmamış ifadeler, hikayeler arşiv dokümanları ile, futbol tutkusuyla yanıp tutuşan bir ülkedeki coşku ve eş zamanlı süren kanlı diktatörlüğün korkunçlukları yaşayan kurbanların öykülerini tüm zıtlıklarıyla bir arada ekrana taşıyor.
ARJANTİN FUTBOL KULÜBÜ/ARGENTINA FÚTBOL CLUB

Yönetmen / Director: Juan Pablo Roubio
Arjantin / Argentina, 2009, 85’, renkli / color
İspanyolca; Türkçe altyazıyla / Spanish with Turkish subtitles

Söylenen şarkılar. Atılan çığlıklar. Kitle isterisi. Arjantin futbol için yaşıyor. Boca Juniors ve River Plate arasındaki ezeli rekabet yalnızca spor ile ilgili değil; bu hiç bitmeyen bir kimlik çatışması ve  taraftarları arasında da sürüyor. Futbol, keskin sosyal ve ekonomik ayrımlarla karşı karşıya olan bu ülkenin fanatikleri için oyun, sağlamlık, güç ve birliği temsil ediyor. Bir gazeteci gözüyle çekilen film, Arjantin’e ve sevgili sporuna samimi bakışla bu eşsiz tutkuyu gözler önüne seriyor. Arjantin Futbol Kulübü’nü beyazperdeye taşıyan ünlü Arjantinli yönetmen Juan Pablo Roubio, senaryo ve prodüksiyonda Seattlelı sinemacı Gavin P. Sullivan ile iş birliği yapıyor.

SAN DİEGO’YA GİDEN YOL/THE ROAD TO SAN DIEGO

Yönetmen / Director: Carlos Sorín
Oyuncular / Cast: Ignacio Benítez, Carlos Wagner La Bella, Paola Rotela, Silvina Fontelles
Arjantin / Argentina, 2006, 98’, renkli / color
İspanyolca; Türkçe altyazıyla / Spanish with Turkish subtitles

Arjantinli yönetmen Carlos Sorín, ülkesinin hayalperest ve avarelerinin kurgusal tarihçisi olarak isim yapmış. Sorín’in Arjantin’in kırsalında geçen yol hikayeleri, Historias Mínimas ve Bombón: El Perro, bölgenin umutları ve çabalarından —ve dikkat çekici manzaralarından— çok daha fazlasını, yüzlerce belgeselden daha başarılı bir biçimde gözler önüne seriyor. Ünlülerin ilahlaştırılmasına, sözde belgesellere ve futbola zeki bir bakış açısı sunan San Diego’ya Giden Yol büyük olasılıkla yönetmenin en seyirci uyumlu çalışması. Arjantin’in unutulmuş kuzey ucunda yaşayan, taşralı ahşap işçisi Tati’nin sadece bir saplantısı vardır: Futbol starı Diego Maradona. Tati, sırtına futbolcunun forma numarasının dövmesini yaptırmış, hatta papağanlarına “Maradona” demeyi bile öğretmiştir. Efsanevi futbolcunun Buenos Aires’te —uyuşturucu, yemek ve alkol bağımlılığının kötü şöhretinin kurbanı olarak— hastaneye kaldırıldığını öğrenen Tati, ormanda bulduğu ve Maradona’ya benzer bir şekilde yonttuğu iyileştirici kökü ilahına vermek üzere başkente doğru bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Sorín, Tati’nin taşradan büyük şehre – modern Arjantin’in bir ucundan diğerine – gidişini, Homer’in “Odise”si gibi spiritüel bir yolculuk olarak kurguluyor; bunu yaparken ülkede süregelen gerçekliği inkar edilemeyecek boyuttaki ekonomik krizi, baştan çıkarıcı kadınları, kuşkucuları ve kahramanları da eksik etmiyor. Komik ve samimi olduğu kadar Arjantin’in gerçeklerini de doğru bir biçimde perdeye taşıyan ve nefretten çok içtenlik, kötülükten çok güzelliklerle dolu San Diego’ya Giden Yol, o çok az bulunan “sosyal eleştiri” filmlerinden biri.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar 3. Fragman Atölyesi’ne Katılacak Kurgucular ve Yapımcılar Belirlendi

“Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında, Avrupa Birliği’nin finansmanı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Köprüde Buluşmalar’ın üçüncü “Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar, 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamındapost-prodüksiyon aşamasında veya tamamlanmış filmlere yönelik Fragman Atölyesi’nin üçüncüsünü gerçekleştiriyor. 2017 yılı içerisinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen atölye, bu yıl 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Mattepost Post Prodüksiyon ve Fragman House’un ev sahipliğinde yapılacak. Filmlerin tanıtımı ve pazarlanması için vazgeçilmez malzemelerden biri olan fragmanın yapım aşamasının önemini vurgulamayı ve Türkiye’de yüksek kalitede fragman üretimini artırmayı hedefleyen atölye, aynı zamanda kurgucuların fragman yapımında uzmanlaşmasına destek olmayı da amaçlıyor.

Atölye kapsamında yönetmen ve kurgucu Eytan İpeker, seçilen filmlerin kurgucularıyla çalışacak. Film sektöründe pazarlama ve dağıtım alanında çalışan Derya Yanmış ise yapımcılar ile brief çalışmaları yapacak. Ayrıca dizilerin fragman kurguları konusunda son yıllarda çalışmalar yapan Fırat Terzioğlu da kurgucular ile deneyimlerini paylaşacak.

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK KURGUCULAR

 • Erhan Örs
 • İlay Arıkan
 • Nezihe Atun
 • Tuvana Simin Günay

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK FİLMLER

 • Boşlukta (yön. Somnur Vardar)
 • Maffy’s Jazz (yön. Deniz Yüksel Abalıoğlu)
 • Sardunya (yön. Çağıl Bocut)
 • Yaban (yön. Tareq Daoud)Okumaya Devam Et

Etkinlikler

MIKTA Film Haftası Başlıyor

MIKTA Film Haftası 24 Kasım günü başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Panora AVM’deki tüm gösterimleri ücretsiz olacak “MIKTA Film Haftası” 24 Kasım’da başlıyor.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kore Kültür Merkezi ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak ev sahipliği ve Avustralya Büyüleçiliği, Meksika Büyükelçiliği ve Endonezya Büyükelçiliği’nin işbirliği ile düzenlenen MIKTA Film Haftası başlıyor. Ankara Panora AVM’de gerçekleşecek  tüm gösterimler ücretsiz olacak.

İşte festivalin programı şu şekilde:

24 Kasım 2021 Çarşamba

 • 18:30 Kokteyl
 • 19:00 – 19:30 Konuşma ve etkinlik tanıtımı
 • 19:30 – 21:30 Türk filmi “Af” gösterimi
 • 21:30 – 22:30 Yönetmeni Cem Özay ile buluşma

25 Kasım 2021 Perşembe

 • 19:30 Avustralya filmi “The Dressmaker” gösterimi

26 Kasım 2021 Cuma

 • 19:30 Meksika filmi “Noche de Fuego” gösterimi

27 Kasım 2021 Cumartesi

 • 14:00 Türk filmi “Mavzer” gösterimi
 • 17:00 Endonezya filmi “Sultan Agung” gösterimi
 • 19:30 – 20:30 Kokteyl

28 Kasım 2021 Pazar

 • 13:30 – 14:00 Kokteyl ve Konuşma
 • 14:00 Kore filmi “Escape from Mogadishu” gösterimi
 • 16:00 – 16:30 Hediye çekilişi
 • 17:00 Kore filmi “Operation Chromite” gösterimi

Ankara Panora AVM Cinemaximum Salon 5

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Esenler’den Hümayun Erşadi’ye Onur Ödülü

Uluslararası Onur Ödülü, İranlı ünlü oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hümayun Erşadi

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Esenler Film Günleri kapsamında verilecek Uluslararası Onur Ödülü, usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin Cannes’da Altın Palmiye kazanan Kirazın Tadı filminin başrol oyuncusu, İranlı ünlü oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 11 – 14 Kasım tarihlerinde ikincisi düzenlenecek Esenler Film Günleri’nde uluslararası dalda Onur Ödülü verilecek isim belli oldu. Bu yılki ödül, dünyaca ünlü usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin Cannes’da Altın Palmiye kazanan “Kirazın Tadı – Tam-ı Gilas” filminin başrol oyuncusu İranlı oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

1947 yılında İran’ın İsfahan şehrinde doğan Humayoun Ershadi, İtalya’da mimarlık okudu ve uzun yıllar mimar olarak çalıştı. Kirazın Tadı filmiyle Türkiye’de de büyük üne sahip olan usta oyuncu, aynı zamanda dünya sinemasının büyük ustaları arasında yer alan İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin yanı sıra, ülkenin diğer önemli yönetmenlerinden Dariush Mehrjui ile de aynı filmde çalıştı. Alejandro Amenábar, Anton Corbijn ve Kathryn Bigelow gibi dünyaca ünlü ödüllü yönetmenlerle uluslararası projelerde yer alan Ershadi, Marc Forster imzalı “Uçurtma Avcısı” filminde de baba rolüyle büyük kitlelerin beğenisini kazandı. 

Ulusal daldaki Onur Ödülleri bu yıl Türk sinemasına sağladıkları büyük katkılar nedeniyle, 200’e yakın filmde canlandırdığı başarılı karakterle yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda ödülle dönen, usta oyuncu Hülya Koçyiğit ve Türk sinema eleştirmenliği ve tarihçiliğinin önemli isimlerinden Burçak Evren’e verilecek. Ödüller, 11 Kasım Perşembe akşamı gerçekleştirilecek Esenler Film Günleri’nin açılış gecesinde takdim edilecek.

Kısa Film Yarışması Başvuruları Sürüyor

Öte yandan Esenler Film Günleri kapsamında düzenlenen kısa film yarışması başvuruları devam ediyor. Yarışmada birinciliği elde eden filme 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye ise 5 bin TL ödül verilecek. Adaylar yarışmaya 15 dakikalık süreyi aşmayan bir filmle katılma hakkına sahipler.Yarışmada dereceye giren diğer filmler de unutulmayacak. İlk 10’a girip finalist olarak yarışan ancak dereceye giremeyen 7 filme motivasyon desteği olarak 2’şer bin TL’lik gösterim telifi takdim edilecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler