Sinema Tarihinin İlkleri

Liste Manşet Meraklısına

İlk Film: L’arrivée d’un train à La Ciotat

Film 1895 yapımlı olup, süresi 55 saniyedir. Bu filmdeki en ilginç not ise , izleyicilerin Tren tarafından ezileceklerini sanarak açık hava sinemasından korkarak kaçmaları olmuştur.

___

İlk Korku Filmi: Le Manoir Du Diable – Şeytanın Kalesi

Sinema tarihinin ilk korku filmi Le Manoir Du Diable’dir.. Film 1896 Fransız yapımlı olup, süresi 3 dakikadır. Filmin yönetmeni Georges Melies’dir.

___

İlk Bilim Kurgu: Le Voyage Dans La Lune

Prof. Barbenfouillis başkanlığında bir grup astronom Ay’a gitmek üzere planlar yaparlar. Sonuçta dev bir toptan gönderilen mermi şeklindeki uzay gemileri ile hedeflerine ulaşırlar. Ancak burada Aylılar tarafından kaçırılıp Ay kralının sarayına götürülürler…

George Méliès’in çoğu Jules Verne’e dayanarak yaptığı yüzlerce kısa filmden bu en ünlüsü, -açıkça H.G.Wells’in First Men in the Moon’undan da esinlenerek- sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak haklı bir üne sahiptir. Méliès’in filmleri janra ait klişelerin tümüne sahiptir neredeyse; çılgın bilim adamları, dehşet verici icatlar, roketler vs vs..

Roketin Ay’a varışını simgeleyen sempatik sekans, kuşkusuz sinemanın en bilinen sahnelerinden birine vesile olmuştur.

___

İlk Gangster Filmi: The Mustekeers Of Pig Alley

Genç bir kadın ile müzisyen kocası New York’ta kötü bir dairede yaşamaktadır. Kocasının işi nedeniyle birkaç günlüğüne şehirden ayrılması gerekmektedir…
Sinema tarihinin ilk Gangster filmi olarak nitelendirilen ” The Mustekeers Of Pig Alley(Domuz Sokağı Silahşörleri) ” 1912 ABD yapımlı olup, süresi 17 dakikadır.Filmin yönetmeni David W. Griffith dir. Yapımın olay örgüsü Griffith ve Anita Loos’a aittir.

___

İlk Western: The Great Train Robbery

1903 yapımı The Great Train Robbery, Edison Film tarafından çekilen muhteşem bir soygun hikayesi ve tarihsel bir başyapıt.

____

İlk Renkli Film: The Black Pirate

Sinema tarihinin ilk renkli filmi The Black Pirate filmidir. Sessiz sinemanın da etkileyici örneklerinden olan ABD yapımı olan film 1926 yılında çekilmiştir.
Douglas Fairbanks ‘in ailesi küçük yaşta öldürülür. Evsiz kalan kahramanımız korsanların arasında büyüyerek “Kara Korsan” lakaplı bir korsan olur. Babasının intikamını almak isteyen korsanımız bir yandan da sevdiği kadın Isabel’in gönlünü almak istemektedir.

___

İlk Kesintisiz Film: Rope

Sinema tarihinin ilk kesintisiz filmi Rope (Ölüm Kararı). Film 1948 ABD yapımlı olup, türü gerilimdir. Alfred Hitchcock’un yönettiği 1 saat 20 dakikalık film aynı zamanda Alfred Hitchcock’un ilk renkli filmidir. Tek mekanda geçer.

___

Sinemaskopla Çekilen İlk Film: The Robe

Sinema tarihinin ilk sinemaskop tekniği ile çekilen filmi ”The Robe” Film 1953 ABD yapımlı olup, türü dram dır. Filmin yönetmeni Henry Koster’dir.

___

İlk Çizgi Film: Fantasmagorie

Émile Cohl adlı karikatürist tarafından çizilen yapım için Cohl kara tahtaya 700 resim çizmiştir.

___

İlk Sesli Çizgi Film: Steamboat Willie

Mickey Mouse’nin ikinci kez göründüğü yapımdır. Üzerinden geçen zamana rağmen Disney bu filmin telifini elinden bırakmamaktadır.

Daha fazlası için tıklayın.

Sinema Tarihinin İlkleri

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up