Sinema Tarihinin En Uzun 8 Filmi

Liste Manşet
2020 yılında yayınlanacak olan dünyanın en uzun sinema filmi Ambiance, 720 saat yani 30 gün boyunca sürecek. Sizler için sinema tarihindeki en uzun süreli filmlerini hazırladık. iyi seyirler.

Ambiancé – 720 Saat (2020)

İsveçli yönetmen Andres Weberg, rekor kitaplarına girecek filmi için çekimlere devam ediyor. Toplam 720 saat olan Ambiance isimli film, 2020 yılında vizyona girecek. Film, 2020’de yayınlanmadan önce 2016’da, 7 saat 20 dakikalık bir fragman yayımlandı.

İki yıl önce 10 günlük uzunluğu ile bu rekoru elinde bulunduran, Modern Times Forever filmini tahtından edecek olan Ambiance, uzay ve zamanın gerçeküstü bir yolculuğunu konu ediniyor.

Shoah – 9 Saat 26 Dakika (1985)

Film, yeniden yerleştirme politikası adı altında, Avrupa’nın dört bir yanından toplama kamplarına gönderilen insanların yaşadığı dramı binlerce tanığın ve belgenin ışığında anlatmaktadır. Claude Lanzmann‘nın filmi, 2. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarındaki insanların trajedisini anlatıyor. 11 yıllık araştırma sonrasında ortaya çıkan filmde, olayların canlı tanıklarının röportajlarına yer verildi.

Savaş ve Barış – 7 Saat (1967)

Tolstoy‘un destansı başyapıtı, yönetmen Sergei Bondarchuk tarafından kusursuz bir şekilde beyaz perdeye aktarıldı. Oscar ödüllü bu başyapıtta, Rusya’ da 1805 de başlayan olaylar dizisi, beş aristokrat ailenin öyküsü etrafında anlatılır ve 1812′ de Napolyon‘un Rusya’yı işgaliyle zirve yapar.

Tolstoy’un 4 ciltlik bu dev eserindeki tarihi detayların inanılmaz bie özenle aktarıldığı filmde, 45 dakikalık savaş sahnelerinde 120.000 kişilik bir ordu oluşturuldu. Sovyetler Birliği’ndeki müzelerden alınan eşyaların kullanıldığı film, gerçeğe son derece yakındır.

Berlin Alexanderplatz – 15 Saat (1980)

Fassbinder’in başyapıtı niteliğindeki 1080 tarihli ”Berlin Alexanderplatz” filmi yüzyılın başındaki Almanya topraklarında geçen bir suç filmidir. Biberkopf, kız arkadaşını öldürmek suçundan yattığı cezaevinden yeni çıkmıştır. Çıktıktan sonra eski günlerine geri dönmemeye ve yeni bir başlangıç yapmaya karar veren Franz, yıllar önce bıraktığı Berlin’i beklediğinden çok farklı bulur. Dejenere olmuş bu Berlin’ de ister istemez uzak durmaya çalıştığı suç dünyasının içine çekilecektir. Berlin Alexanderplatz‘ın uzun metraj film olarak düzenlendiği bir bütün halindeki 15 saatlik versiyonu En İyi 10 DVD olarak seçildi.

Tiexi qu – 9 Saat 18 Dakika (2002)

Film, Çini’in Shenayng bölgesinde Tiexi isimli adlandırılan bir mahallesinde geçiyor. Film, Çin’in 21. yüzyıl başında ağır sanayinin çöküşünün insanlar üzerindeki etkisini anlatıyor.

Death in the Land of Encantos – 9 Saat (2007)

Uzun film çekme konusunda iddialı olan Filipinli yönetmen Lav Diaz, bu sefer 2007 yılında Death in the Land of Encantos adında bir başka film çekti. Bu filminde, ülkesinden ayrılıp Rusya’ya giden bir şairin tekrar ülkesine dönmesini konu alıyor.

Sátántangó – 7 Saat 30 Dakika (1994)

1980’lerin komünizm sonrası Macaristan’ının tahrip olmuş küçük bir köyünde, hayat fiili olarak durmuştur. Güz yağmurları başlamıştır. O akşamüstü köylüler büyük bir ödeme beklemektedirler, sonrasında da, bazıları hakkettiğinden fazlasını alma planlarıyla oradan ayrılmayı düşünmektedirler. Fakat o sırada iki yıl önce öldüğünü düşündükleri karizmatik Irimias’ın konuşmasını duyarlar, geri gelmiştir. Onlar da topluluğun devamlılığını koruma amacıyla Irimias’ın çevireceği tantanalı planla paralarını alacağı düşüncesiyle korkmuşlardır. Film Irimias’ın köye dönüşünün etkisi ve sonuçları üzerinedir. Yönetmeni Tarr‘ın bölünmeden seyredilmesini tavsiye ettiği filmi, başyapıt olarak kabul görmektedir.

Modern Zamanlar – 240 Saat (2011)

Modern Zamanlar, sinema tarihi boyunca çekilen ve kamuya açık bir alanda gösterilen uzun süreli filmdir. Bir grup Danimarkalı sanatçının Helsinki’de düzenlenen ”IHME” sanat festivalinde sinemaseverlere sundukları filmin kesintisiz gösterimi, 240 saat yani 10 gün sürdü.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up