Sinema Tarihinin En Güvenilir İkinci Adamları

Liste

l-hokkabaz-b314f1c5

Hokkabaz – Maradona Orhan

Filmin başrolündeki sihirbazımız İskender Tünaydın çıktığı yolculukta kafayı ölümle bozmuş babası Sait Tünaydın ve Maradona Orhan’ı yanına alır. İskender her zor durumunda yanında olan Orhan’a şöyle der: “Sana niye Maradona diyorum biliyor musun? On numara arkadaşsın da ondan”.

Şişe dibi merceği ve kalın çerçeveli gözlükleri ile Maradona Orhan sinemanın en güvenilir ikinci adamlarındandır.

__

Batman – Alfred Pennyworth

Anne babasını çocuk yaşta kaybeden milyarder yetim Bruce Wayne’ye baba ve hizmetkar olan Alfred, İngilizce aksanı ve aristokratlığı ile dikkat çeker. Bruce Wayne’ye kahramanlık işine atıldığında da her türlü yardımı yapar. Batman’in sağ kolu, istihbaratçısı, yardımcısı ve akıl hocasıdır. Kimi zaman verdiği nasihatlar ve ettiği sitemlerle anneyi aratmaz.

___

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes – John Watson

Asker kökenli John Watson, Sherlock Holmes’in ikinci kolu, yoldaşı ve kan kardeşidir. Sherlock’a göre zeka bakımından düşük olsa da kilit zamanlarda yaptığı işler, ettiği sözler Sherlock’un ufkunu açıp davayı çözmesine neden olur. En zor zamanlarda bile Sherlock’un yanında olan Watson, aynı zamanda Sherlock’un tanınmasına ve şöhret kazanmasına katkı sağlayan kitapların da yazarıdır.

___

Interstellar – Tars

Bu köşeli karakterimiz, filmde göründüğü andan itibaren izleyenin sempatisini kazanan bir robot karakter. Tüm o arayışlarda Cooper’in yanında olan Tars, esprili, soğukkanlı ve kollayıcıdır. İnsanoğlunun geleceği için kendini feda eden Tars sinema tarihinin en güvenilir ikinci adamlarındandır. İsmini İngilizce Star’ın harflerinden alan Tars Bill Irwin tarafından seslendirilmiştir.

Kendisine çok benzeyen ‘kankası’ Case’yi de unutmayalım.

___

Selvi Boylum, Al Yazmalim

Selvi Boylum Al Yazmalım – Cemşit

Ahmet Mekin’in canlandırdığı Cemşit, sevginin iyilik ve güven olduğunun kanıtıdır. İlyas’tan kaçıp çocuğuyla Cemşit’e sığınan Asya için güvenli limandır. Kaza yapan İlyas’ın hayatını kurtaran adamdır. “Adamdır.”

___

The Godfather

The Godfather – Tom Hagen

Robert Duvall’in ruh kattığı karakter, Carloene Ailesi tarafından yetiştirilmiş, avukat olmuş Tom Hagen, işi kitabına göre yapan, yasal açıdan ailenin ailenin prestijini yükselten isimdir. Hagen öyle sadıktır ki, kendisine yapılan tüm teklifleri reddeder. Baba’nın sağ kolu, Michael Carleone’nin akıl hocasıdır.

___

Kabadayı – Sürmeli

Cinsel kimliği nedeniyle argo deyimlerle seslenilen Sürmeli camianın en harbi delikanlılarındandır. Filmdeki kilit rolü ile yeri ayrıdır.

___

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Yüzüklerin Efendisi – Samwise Gamgee

Bütün bir seri boyunca Frodo’ya yoldaşlık eden Sam, candır, dosttur. Yüzük onun için anlamsızdır, tek derdi dostu Frodo’nun sağlıklı bir şekilde yolculuğu tamamlayıp yüzüğü imha etmesini sağlamaktır.

___

Schindler’in Listesi – Itzhak Stern

Muhasebeci olarak Schhindler’in kurtarma operasyonuna katılan Itzhak Stern, bu zorlu mücadelede hesap-kitap vesaire işlerinde maharetini konuşturmuş ve onlarca Yahudi’nin hayatını kurtarmıştır.

___

Tüm Yeşilçam – Kadir Savun

Filmlerin ‘güzel’ ikinci adamı Kadir Savun güvenilir, sağlam pabuçlardandır. Yaşlandıkça babacanlaşmış ve jönlerin akıl hocası olmuştur.

___

Canim Kardesim

Canım Kardeşim – Halit

İşsiz güçsüz iki arkadaşın kısa boylusu Halit, Murat’ın ikinci kardeşi, Kahraman’ın amcasıdır. Lösemiye yakalanan Kahraman’ın son dileğini gerçekleştirmek için canını dişine takar.

___

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

Çıplak Silah – Ed

Sakar ve şapşal dedektifimiz Frank Drebin’in dostu ve mesai arkadaşı Ed, gözü kapalı güven denince akla gelen ilk isimlerdendir. Frank’a tüm o ‘felaket’ operasyonlarda yardımcı olur. Frank yanlış yapsa da vardır bir bildiği deyip dostunun arkasından gider.

___

Yedi

Esaretin Bedeli – Red Se7en – Somerset – Kara Şovalye – Lucuis Fox

Morgan Freeman bu listenin en eşsizlerindendir. Oynadığı her rol güvenilir ikinci adamdır. Esaretin Bedeli’nde Andy’nin can yoldaşı, tedarikçisi, Seven’de Mills’in akıl hocası, Kara Şovalye’de Bruce Wayne’nin sırdaşı ve tedarikçisi. Var olsun Morgan Freeman!

___

Tüm Yeşilçam – Hulusi Kentmen

Sert mizacının arkasında sımsıcak bir yürek taşıyan yeri geldiğinde tokadıyla hizaya getiren yeri geldiğinde tebessümü ile mutlu eden Hulusi Kentmen ne olursa olsun en güvenilecek ikinci adamlardandır. Babadır.

___

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up