Sinema tadında bir belgesel

Türkiye

Gazeteci Avni Özgürel’in hazırladığı ‘1914’ adlı belgeselin ilk bölümü, cumartesi günü TRT Haber ekranlarında yayınlandı.

Yönetmenliğini İsmail Sancak’ın yaptığı, müziklerini ise Tamer Süerdem’ın hazırladığı proje tam bir sinema filmi kıvamında… Belgesel için Türkiye, İngiltere ve ABD’den 30’u aşkın tarihçiyle röportaj yapıldı. Türkiye, Almanya, İngiltere ve Amerika’daki arşiv görüntüleriyle desteklenen belgeselde 100’ü aşkın oyuncu rol aldı.

ORTADOĞU SORUNU
Belgeselde Enver, Talat ve Cemal Paşa, Churchill, Lord Kitchener ve Liman von Sanders gibi tarihe damgasını vurmuş karakterler canlandırıldı. Çanakkale Savaşı’nın bazı sahneleri için 5 bin metrekarelik bir plato kuruldu. Çekimleri TFT Yapım tarafından gerçekleştirilen ve 45’er dakikalık sekiz bölümden oluşan ‘1914’ belgeselinde, Ortadoğu’da bugün yaşanan sorunların, yaklaşık 100 yıl öncesine gidiliyor ve bu sorunların nasıl oluştuğu gözler önüne seriliyor.

[Kaynak: Sabah]

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up