Sinema Sektöründe Emek Hırsızlığını…

Dünya Türkiye

Sinema Sektöründe Emek Hırsızlığının Önüne Geçmek İçin Kollar Sıvandı

Telif Hakları ve Online Yayıncılık Projesi konusunda bilgilendirme amaçlı basın toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Alman Belgesel Sinemacılar Birliği Temsilcisi ve Cay Wesnigk, emek hırsızlığının dünyanın her yerinde yaygın olduğunu belirtti. Bunun önüne geçmek için birlik ve dayanışma içinde olmak gerektiğinin altını çizen Wesnigk, Türkiye’yi de Alman Belgesel Sinemacılar Birliği’nde görmeyi arzu ettiğini dile getirdi.

alman

Basın toplantısındaki ilk konuşmacı olan Mustafa Ünlü, “AB ülkeleri telif hakları konusunda bizden daha ileride. Bu yüzden Avrupa’daki gelişmiş modelleri inceleyerek Türkiye’ye nasıl bir model uygulayabiliriz diye çalışıyoruz. Bu proje ile birlikte sinema için ciddi bir risk yaratan internet ortamını daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyoruz.’’ dedi.

 

Yasin Ali Türkeri ise belgesel sinema alanında Türkiye’ye özgü bir telif dağılım modeli geliştirmek istediklerinden, bu alanda oturmuş bir sistemin olmadığından bahsetti. Şu an, nelere göre hak dağılımının gerçekleştirildiği, hak sahiplerinin kimler olduğu ve hakların yüzdelik olarak nasıl paylaşıldığını incelediklerini ifade etti.

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up