Sinema Salonlarında Koronavirüs Etkisi: Yüzde 59 Gişe Kaybı

Dünya Hollywood
Sosyal hayatı tamamen etkisi altına alan koronavirüs salgının sinema sektörüne verdiği zarar belli oldu. Yayınlanan raporlara göre; 10 büyük sinema pazarının 2020’nin ilk çeyreğindeki gişe kaybının yaklaşık yüzde 59 olduğu belirlendi.

Tüm dünyayı etkisi altısına alan koronavirüs, sinema sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Salgının sinemaya verdiği zararın yeni verileri de ortaya çıktı; 10 büyük sinema pazarının 2020’nin ilk çeyreğindeki gişe kaybı %59 olarak açıklandı.

Salgın nedeniyle kapatılan sinemaların, destek almazlarsa kapılarını tekrar açamayacaklarını ilan etmelerinden kısa bir süre sonra dünya çapında yayınlanan raporlara göre; 10 büyük sinema pazarının 2020’nin ilk çeyreğindeki gişe kaybının yaklaşık %59 olduğu belirlendi.

Sinema anlamda en büyük kayıp ise, 25 Ocak Çin Yeni Yılı öncesi salgın tehdidi nedeniyle sinema salonlarını kapatma kararı alan Çin’de gerçekleşti. 2019’un aynı dönemine göre %91 gişe kaybı yaşanan ülkede, geçtiğimiz haftalarda bazı salonların yeniden hizmete açılmasına başlanmış fakat sonrasında Ulusal Sinema Bürosu‘nun kararıyla tüm salonlar süresiz kapatılmıştı. 

Büro tarafından yapılan açıklamada stream servisleri ve online platformların altının çizilmesi, Çin’de salonların bir süre daha açılmayabileceği şeklinde yorumlanıyor. 2019 yılında toplam 9,2 milyar dolar hasılata erişilen Çin’de, en iyimser senaryolarda bile 2020 yıllık bilançoda kaybın yüzde 50’nin üzerinde olacağı belirtiliyor.

2019’da elde edilen toplam 11,4 milyar dolar hasılatla bu anlamda zirvedeki yerini koruyan ABD ve Kanada‘da ise, ilk çeyrekte yaşanan düşüş geçen yılın aynı dönemine göre %25 oranında gerçekleşti. ABD’de box office anlamında yıla iyi bir giriş yapılmış, Ocak ve Şubat aylarında bir önceki yılın aynı aylarına göre artış gözlenmişti. Ülke genelinde 19 Mart’ta kapatılan salonların, en az yaz aylarına kadar açılması beklenmiyor.

Sinema sektöründeki üçüncü büyük market olan Japonya‘da, önceki yılın ilk çeyreğine göre %36 oranında düşüş gözlenirken, salgınla mücadelede örnek gösterilen ülkeler arasında yer alan ve henüz ülke geneli tüm sinema salonlarını kapatma gibi bir karar almamış olan Güney Kore‘de ise ilk çeyrek düşüşü %56 oranında gerçekleşti.

Virüsün Avrupa‘da büyük ölçekte vurduğu ilk ülke olan İtalya‘da ise ilk çeyrek düşüş oranı %18 olarak gerçekleşti. Fransa‘da %36 olan oran, Almanya‘da ise %19.

Salgının global olarak sinemaya etkisini tespit etmek için Haziran ayına kadar beklenmesi gerektiği savunuluyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up