Sinema salonlarına ilişkin alınacak tedbirler açıklandı

Manşet Türkiye
1 Temmuz’da açılacak sinema salonlarına ilişkin alınacak tedbirler açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy‘un imzasıyla 81 ilin kültür ve turizm müdürlüğüne, Türkiye Otelciler Federasyonu’na, Türkiye Otelciler Birliği’ne, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’ne, Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği’ne ‘Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci’ konulu genelge gönderildi.

Corona virüs salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında kontrollü normalleşme sürecine geçildiği belirtilen genelgede, kültür ve sanat faaliyetlerinin güvenli gerçekleştirilebilmesi için kültür ve sanat tesislerinde, önlemlerin alınması ve sürekliliğinin sağlanmasının gerektiği ifade edildi. Genelge kapsamında alınacak önlemler, Giriş, fuayede ve salonlar, Sanatçı ve personel, Temizlik ve Bakım, İşletme/personel araçları başlıkları altında belirlendi. 

Alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

  • İşletmeler, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun (COVID-19) Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni esas alarak genelgede yayımlanan tedbiler çerçevesinde bir eylem planı hazırlayıp bunun güncellenmesinden sorumlu olacak.
  • İşletmeler, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ziyaretçi/seyirci/katılımcı kabulü yapacak; salonlar ile fuaye alanları, yeme içme üniteleri, satış üniteleri gibi genel kullanım alanları ile geri hizmet ünitelerinin kullanımına ve sıra bekleme olasılığı olan her yerde sosyal mesafe kuralları gözetilecek.
  • Girişte seyircilerin ateşi ölçülecek, 38 dereceden yüksek ateşi olanlar işletmeye alınmayacak.
  • Seyirciler, sinema içerisinde tüm zamanları boyunca maske takmak zorunda olacak.
  • Bilet işlemleri olabildiğince çevrimiçi yapılmaya çalışılacak, bilet çıktısı olmadan girişler sağlanacak.
  • Fuaye alanlarında her dört metrekareye bir kişi düşecek şekilde sosyal mesafeye dikkat edilecek.
  • Salonlar etkinlik başlama saatinden en az 30 dakika önce hazır hale getirilicek ve etkinlik başlama saatinden önce salona kademeli olarak misafir alımlarının başlatılması sağlanarak kalabalık oluşumu engellenecek.
  • Seyirci koltuklarında kişiler arası her yönden bir koltuk boşluk bırakılarak, salon kapasitesinin %60’ını aşmamak kaydıyla sosyal mesafe planına uygun oturum düzeni sağlanacak.
  • Seyirci salon içerisinde su haricinde içecek ve yiyecek tüketimine izin verilmesi durumunda yeme-içme sırasında maske çıkarılacağından izleyiciler arası sosyal mesafenin her yönden 2 koltuk boş bırakılarak artırılması sağlanacak. Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olanlar arasında uygulanmayacak
  • Tesis içerisindeki tüm klimalar %100 dışarıdan temiz hava alacak şekilde çalıştırılacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up