Bizimle İletişime Geçin

Günün Haberi

Sinema Salonları Açılıyor

Sinemaseverlerin beklediği gün geldi.

Yayınlandı

tarihinde

Sinema Salonları

Sinemaseverler tarafından uzun süredir beklenen müjdeli haber geldi. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri genelgesi ile birlikte sinema salonlarının kapıları yeniden açılıyor.

Dünyayı etkisi altına almış COVID-19 pandemisinin en fazla etkilediği sektörlerden biri de sinema olmuştu. Birçok gişe filmi gösterimlerini bir seneyi aşkın süre ile ertelerken bazı filmler streaming platformlar aracılığıyla ekranlara gelme fırsatı bulmuştu. Geçtiğimiz yıl pandeminin ilk zamanlarında kapanan ve yaz sonlarına doğru açılmayı başarıp salgının artmasıyla tekrar kapılarına kilit vuran sinema salonları sonunda açılıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri genelgesi ile duyurulan haber sinemaseverleri mutlu etti. Faaliyetlerine uzun süre ara veren sinema salonları alınan karara göre, pazar günleri dışında 07.0021.00 saatleri arasında gösterimlerini gerçekleştirecek. Bir koltuk dolu bir koltuk boş olarak %50 kapasite ile açılacak olan salonlar, 1 Haziran tarihinden itibaren kapılarını açacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Sinema+ “15/07 Şafak Vakti” Özel Bölümüyle Bugün TRT 2’de

18:45‘te TRT 2 ekranlarında.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

15/07 Şafak Vakti

Türkiye’nin kültür-sanat kanalı TRT 2’nin beğenilen programı Sinema+ bugün “15/07 Şafak Vakti” özel bölümüyle seyirci karşısına çıkacak.

Her hafta bir sinema unsurunun tema olarak işlendiği, vizyona girecek filmlerin ve güncel sinema haberlerinin verildiği, birbirinden değerli konukların ağırlandığı eğlenceli, tematik sinema programı Sinema+ bu hafta yine dolu dolu.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişimine karşı Türk milletinin ortaya koyduğu destansı mücadeleyi anlatan “15/07 Şafak Vakti” filmi ve ekibi bugün Sinema+‘nın konuğu olacak.

15 Temmuz hain darbe girişiminin “15/07 Şafak Vakti” filmiyle anılacağı özel bölüm, 8 Temmuz Perşembe (bugün) saat 18:45‘te TRT 2 ekranlarında sinemaseverlerle buluşacak.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

“Mahrem” 14 Temmuz’da TRT 1’de Başlıyor

TRT 1’de ekrana gelecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Mahrem

FETÖ’nün karanlık mahrem yapılanmasını, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) sızma faaliyetlerini ve 15 Temmuz hain darbe girişimine giden süreçteki bilinmeyenleri anlatan “Mahrem”, ilk iki bölümüyle 14 Temmuz’da, üç ve dördüncü bölümüyle ise 15 Temmuz’da TRT 1’de ekrana gelecek.

10 bölümden oluşan “Mahrem”in ilk iki bölümünde FETÖ’nün ortaokul çağlarından itibaren öğrencilere nasıl yaklaştığı, askeri okullara nasıl eleman yerleştirdiği tanıkların açık beyanlarıyla işleniyor. Askeri okullara yerleştirilen öğrencilerin örgüt tarafından takip edilme süreçleri ve yöntemleri örgüt içerisinde faaliyette bulunmuş etkin pişmanlar tarafından anlatılıyor.

Mahrem” belgeselinde TSK’ya sızan FETÖ’cü subaylar ele alınırken; ortalama bireyin nasıl soğukkanlı bir katile, ahlaki kaidelerden sıyrılmış bir fedaiye ve bir casusluk şebekesinin kullanışlı piyonuna dönüşme hikâyesi aktarılıyor.

FETÖ’nün, antidemokratik yönetimlerin mütedeyyin kitlelere yönelik baskıcı uygulamalarını da kullanarak kutsal değerleri nasıl istismar ettiğini, insanların duygularını nasıl sömürdüğünü, ihanete meşruiyet kazandırma amacıyla geliştirdiği yöntemleri, söylemleri ve tavırları da ilk kez tüm çıplaklığıyla “Mahrem” belgeseli ortaya koyuyor.

FETÖ’nün askeri okullara yerleştirmek için özel olarak yetiştirdiği ve takibe aldığı gençlere askeri okullara giriş sınavı sorularını nasıl ve hangi yöntemlerle verdiği, FETÖ’cü olmayan askeri öğrencilerin TSK bünyesinden sistematik biçimde dışarı atılışı ve örgütün TSK üzerinde hakimiyet kurmasında büyük etkisi olan “şok mangaları” da belgeselin ilk bölümlerinde yer alıyor.

Etkin pişmanlık yasasından yararlanan eski örgüt üyelerinin ilk kez açık kimlikle verdikleri röportajların yayımlanacağı ve 10 bölümden oluşan “Mahrem” ilk iki bölümüyle 14 Temmuz’da, üç ve dördüncü bölümüyle ise 15 Temmuz’da saat 20.00’de TRT 1 ekranlarına gelecek. FETÖ mağdurlarının da ifadelerine yer verilen belgesel dizisi ilerleyen haftalarda yeni bölümleriyle TRT 1 ekranlarına gelmeye devam edecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’ne Filistinli Oyunculardan Boykot

Oyuncular festivalin organizatörlerine mektup yolladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Let there be Morning

74. Cannes Film Festivali’ne katılan filmler arasıda bulunan Sabah Olsun (Let It Be Morning) filminin oyuncuları, filmin festival organizatörleri tarafından İsrail filmi olarak tanımlanmasını boykot etti.

Sabah Olsun (Let It Be Morning) filminde yer alan Filistinli oyuncuları Alex Bakri, Cuna Süleyman ve Selim Dav, Cannes Film Festivali‘nin organizatörlerini boykot etme kararı aldı. 74. Cannes Film Festivali‘ne katılan filmler arasıda bulunan Sabah Olsun (Let It Be Morning) filminin İsrail filmi olarak tanımlanmasına karşı gelen oyuncular, festivalin organizatörlerine bir mektup yolladı.

Filmin yönetmen koltuğuna oturan Eran Kolirin‘in İsrailli olmasından dolayı bu tarz bir tanımlamaya maruz kaldıklarını dile getiren ekip, Kolirin‘in aralarında yer almasından onur duyduklarını fakat bu tanımlamanın Filistin halkına şiddet uygulayan İsrail devletinin meşrulaştırılmasında etkili olduklarını belirtti.

Yönetmen Kolirin ise Facebook hesabından yaptığı açıklamada, boykot eden oyuncularla birlikte festivale gitmeyi istemesine rağmen onların bu kararına saygı duyduğunu dile getirdi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler