Sinema ile İlgilenenler İçin Hazine Değerinde Youtube Kanalları

Liste Manşet
Sinema ile İlgilenenler İçin Hazine Değerinde Youtube Kanalları

Dijitalleşen çağda bilgiye ulaşmak ve o bilgiyi alıcıya ulaştırmak daha kolay. Kalın kitaplar ya da asık suratlı makaleler arasında aydınlanmak için aranan bilgi artık ‘eğlenceli’ ya da daha az zahmetli. Eğlenceli kedi videolarından hayatı kolaylaştıran, bilgi sunan ve araştırmacılara yön gösterici bir platforma dönüşen Youtube’de Türkçe (bazıları altyazılı) içerikli işlere dair bir liste hazırladık. (Bizim ulaşamadığımız, göremediğimiz için listeye koyamadığımız o güzel kanallardan şimdiden özür dileriz. Ayrıca ey okur, listeye eklemek istediğiniz varsa yorum kısmına yazın lütfen). Filmler üzerine konuşan, kritik yapan kanalları da bir başka listeye koyacağız.

Senaryo Doktoru

Film öyküsü, sinopsis, tretman, diyalog yazarlığı ve senaryo yazımı hakkında ipuçları ve ustalardan tavsiyelere erişebileceğiniz kanala https://twitter.com/senaryodoktoru üzerinden de ulaşabilirsiniz.

____

Eylem Planı

Sinema üzerine sohbetler, fikir paylaşımları, eğitim videolarına erişebileceğiniz kanal oldukça aydınlatıcı içeriklere sahip.

___

Burhan Ökmen – Sinema Akademi

Radyo, televizyon, sinema, tiyatro ve fotoğrafçılıkla ilgili eğitim videolarına erişeceğiniz kanalda hem film çekimi hem de izlemeye dair videolar bulabilirsiniz.

___

Senarist Bir 

Özellikle senaryo yazarlığı ve sinema tarihine dair kıymetli röportajlara sahip olan bu kanal usta isimlere kulak kesilmemizi sağlıyor.

____

Flu TV – Olmaz Öyle Saçma Şey

Yönetmenlik okulu eğitmenlerinden İlker Canikligil, Nazım ve Veysi’nin kendisine sinema ile ilgili sorduklarını cevaplıyor.

İstanbul Film Akademisi – İFA: Sinema ve Psikanaliz

Tan Tolga Demirci ve Eda Tutar sinemada psikanaliz üzerine birçok başlığı ele alıp karşılıklı tartışıyor.

İstanbul Film Akademisi – Senaryo Analizleri

Gülengül Altıntaş ve Ali Deniz Şensöz’ün yeni başladığı bu bölüm, filmleri senaryo odaklı inceliyor.

____

Guerrilla Filmmaker

Çekim sırasında ve kurgu esnasında kullanabileceğiniz çeşitli bilgilere sahip bir kanal.

____

Yazabilirsin

Senaryo yazarlarına, yazar adaylarına yol gösteren kanalda, senaryonun fikir aşamasından son haline kadar tüm konularda çeşitli videolar barındıran Yazabilirsin, hala her hafta yeni içeriklerle zenginleşen bir Youtube kanalı. Zeynep Dilara’nın sunumuyla.

___

Kısa Kafası 

Film yapımı hakkında bilinmesi gerekenler hakkında, elindeki imkanlarla film çekmek isteyen herkese yönelik pratik bilgiler, kısacası film çekmek istiyorum diye düşünüp nereden başlayacağını bilmeyenlere yol gösteren adeta destek, tüm sorularına cevap veren sinema sektöründe alanlarında uzman kişilerin bir araya gelip oluşturduğu Youtube kanalı.

____

Now You See It

Sinema hakkında derinlikli analizler, kıyaslamalar ve akla gelmeyecek kadar farklı inceleme videolarına sahip olan bu kanal, başında binlerce dakikayı harcamaya gönüllü olacağınız bir yer. Bazılarında olmasa da birçok videoda altyazı seçeneği mevcut.

_____

Bonus: Bir Nevi Dipnot

Kanal, dünyaya iz bırakmış yaşayan veya dünyayı terk etmiş birçok ismin önemli sözlerini çevirerek Türkçeye kazandırıyor. Bu çeviriler arasında çokça yönetmen de var.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up