Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

”Sinema Geleceğe Umut Taşıyor”

Yayınlandı

tarihinde

Sinema Geleceğe Umut Taşıyor

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından ve Barya Akademi Yakup Öztürk Sinema Kulübü’nün Ana Sponsorluğunda, T.C. Kültür Bakanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesi, T.C. Malatya Sanayi ve Ticaret Borsası ve Fırat Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle gerçekleşen 4. Malatya Uluslararası Film Festivali, ikinci gününde de dolu dolu geçti!

Söyleşilerle Renklenen Gösterimler

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışmacı filmlerinden Karnaval ve Gözümün Nuru ile Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmlerinden Ilo Ilo izleyicinin ve jüri üyelerinin beğenisine sunuldu. Gösterimin ardından film ekipleriyle söyleşiler gerçekleştirildi.

Yapılan söyleşide Karnaval’ın Yönetmeni Can Kılcıoğlu, filmi izleyiciyle beraber izlemenin deneyimini yaşamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Bir izleyicinin filmin neden Seyfi Teoman’a ithaf edildiği sorusuna “Kısa filmlerimi izledikten sonra artık uzun metraja geçme zamanın geldi diyerek bana en çok enerjiyi ve özgüveni veren insanlardan biridir.” diyerek cevap verdi.

Gözümün Nuru ekibinden söyleşiye katılan yönetmen Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu ise filmde gerçeklik hissi vermek için herkesin kendisini oynamasını tercih ettiklerini, söyledi. Ekip amatör olduğu için  senaryoyu vermediklerini, olayları öncesinde bizzat yaşadıkları için de oynamakta çok zorlanmadıklarını, anlattı.

Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmlerinden 1997’de Asya’da yaşanan mali krizin bölgedeki etkilerini sosyolojik olarak ele alan Ilo Ilo filminin kurgucusu Joanne Cheong “Singapur’u bu şekilde tanıtıyor olmak bize çok gurur veriyor. Daha ülkemizin adını duymayan insanlar varken bu filmi birçok ülkede gösterebildiğimiz için çok mutluyuz.” dedi.

Filmlerimizle Geleceğe Umut Taşıyoruz

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Onur Ödülüne değer görülen Yönetmen Rashid Masharawi’nin çok ses getiren filmi Leyla’nın Doğum Günü de özel gösterimle Malatyalı sinemaseverlerle buluştu. Gösterimin ardından gerçekleşen söyleşi de Masharawi, işgalin filminin olmamasının imkansız olduğunu; çünkü işgalin hayatın bir parçası olup günlük hayatın çok içinde bir sorun olduğunu belirtti. Filmde adalet vurgusunun yoğun olduğunu açıklayan Masharawi, “Filistin’de adaleti yerine getirmek çok zor, çünkü bitmeyen bir işgal yaşıyoruz” dedi.

Bir izleyicinin Filistin Sineması var mı, sorusu üzerine “Bu soruyu 15-20 yıl önce sorduklarında yok diyordum; ama bugün artık evet diyebiliyorum. İşgal altındaki Filistin’deki ilk yönetmen benim. 24 yaşımda filmim Cannes Film Festivali’nde yarıştı, şimdiyse en yeni filmimle Berlin ve Toronto Film Festivallerinden döndüm. Bu durumda Filistin Sineması yok dersem olmaz…“

Her şeye rağmen bu işgalin son bulacağına dair umut taşıdığını söyleyen Masharawi, “Biz filmlerimizle geleceğe umut taşıyoruz. Umudum olduğu için ben bu filmi yaptım.” dedi.

Araştırılması Gereken Sevgi

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Kahkaha Kralı” Kemal Sunal’ı Anma Programı çerçevesinde usta oyuncunun en son rol aldığı film olan Propaganda’nın özel gösterimi gerçekleştirildi. Gösterimin ardından Kemal Sunal’ın değerli eşi Gül Sunal, Kemal Sunal’sız geçen yılların çok zor olduğunu, rehberini kaybetmiş olduğunu söyledi. 4 Yaşındaki çocukların dünyayı anlamadan Kemal Sunal filmlerini izleyip güldüklerini söyleyen Sunal, bu sevginin araştırılması gerektiğini söyledi.

Çocuklar Atölye’ de!

Festivalin yan etkinlikleri çerçevesinde canlandırma sanatçısı, yönetmeni ve yapımcısı olan Berat İlk, 9-12 yaş grubundan 20 Malatyalı çocukla bir araya geldi ve çocukların canlandırma (animasyon) ile tanıştı ve yaptıkları küçük denemelerle sinemayla buluşup keyif dolu 2 gün geçirdiler.

Atölye çalışması sonunda Vali Vasip Şahin çocuklara sertifikalarını verdi. Vali Vasip Şahin, “Bu tarz çalışmaların çocukların yaratıcılığını ve motor gücünü arttırdığını, çocukları sinemayla yakınlaştırdığını” söyledi.

“Onlar Çocuktular, İstemediler”

Ulusal Belgesel Panoraması kapsamında bugün de gösterimler devam etti.  Muhammet Beyazdağ’ın yönettiği Zarok belgeseli ve Esra Alkan’ın yönettiği Beyoğlu’nun Kalp Atışları belgesel filmleri izleyicilerden tam not aldı.

Evrensel bir sorun olan çocuk gelinlerin yaşadığı zorlukları yalın bir dille beyazperdede anlatan Muhammet Beyazdağ, filmde sadece ellerin görünmesini ellerin yüzden daha çok şey anlattığını vurguladı.

Sesin, ritmin bin bir türlüsüne tanıklık eden bir Beyoğlu Belgeseli’ni anlatan Esra Alkan, Beyoğlu’nun artık çok değiştiğini ve bu değişimlerin yerine konacak şeyler olmadığını belirtti. O yüzden değişmeden önceki Beyoğlu’na dair böyle bir belgenin olmasının kendisi için büyük mutluluk olduğunu söyledi.

4. Malatya Uluslararası Film Festival Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Gezici Festival’in Sinop ve Kastamonu Programı Açıklandı

26. Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri tüm hızıyla sürerken Sinop ve Kastamonu yolculuğu için hazırlıklar başladı.

Gezici Festival, 3-5 Aralık’ta Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde, 6-8 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimlerde izleyicilerle yılın dikkat çeken yapımlarını ve film ekiplerini buluşturacak. Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olacak. 

Gezici Festival 3 Aralık’ta Sinop’ta!

Gezici Festival, 3 Aralık akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde “Anadolu Leoparı” filminin gösterimiyle Sinop’taki açılışını yapacak. Gösterim sonrası yönetmen Emre Kayiş ve filmin oyuncusu İpek Türktan izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde gösterimler 4 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Yohan Manca’nın “Kardeşlerim Ve Ben / La Traviata, My Brothers And I”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Tayfun Pirselmoğlu’nun “Kerr” filmleriyle devam edecek. “Kerr” filminin gösterimi sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve filmin yapımcısı Vildan Erşen Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak.

5 Aralık’ta gösterimler Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”ile başlayacak. Günün ikinci filmi “Diyalog”un gösterimi yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz’un katılımıyla gerçekleşecek. Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filmlerinin gösterimiyle Gezici Festival, Sinop’a veda edecek. “Okul Tıraşı” filminin gösterimi sonrasında yönetmen Ferit Karahan, filmin senaristlerinden Gülistan Acet ve oyuncu Melih Selçuk, “Zuhal” filminin gösterimi sonrasında ise yönetmen Nazlı Elif Durlu, başrol oyuncusu Nihal Yalçın ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival’in son durağı; Kastamonu!

Gezici Festival’in son durağı Kastamonu’da gösterimler 6 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Diyalog” filmiyle başlayacak. Yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz filmin gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Tribeca Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, Levan Koguashvili imzalı “4. Sokaktaki Pansiyon / Brighton 4th” filminin 7 Aralık’taki gösterimi yapımcı Olena Yershova’nın katılımıyla gerçekleşecek.

7 Aralık’ta yapılacak “Zuhal”, “Okul Tıraşı” ve “Anadolu Leoparı” filmlerinin gösterimleri sonrasında söyleşiler gerçekleşecek. “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, senaristlerinden Gülistan Acet, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ile yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş, oyuncusu İpek Türktan ile yapımcısı OlenaYershova söyleşilerde filmleriyle ilgili yanıtlayacaklar. 

Gezici Festival, 8 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir imzalı “Bembeyaz”, Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Dominik Graf’ın bu yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapan filmi “Fabian veya Bok Yoluna Gitmek / Fabian – Going To The Dogs” filmlerinin gösterimleriyle Kastamonu’ya veda edecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uluslararası Ödüllü Yapımlar Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde

Ödüllü yapımlar, Distopya Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında ilk kez “daha derine dal” sloganıyla sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde Türkiye’de ilk kez gösterilecek uluslararası ödüllü filmler yer alacak.

Program direktörlüğünü sinema yazarı Kerem Akça’nın üstelendiği Uzun Metraj Film Seçkisi’nde bu yıl Yuusuke Hirota’nın 44. Japan Academy Film Prize, 2021 Fantasia Film Festival En İyi Anime Ödülü, 2021 Annecy International Animated Film Festival Cristal için yarışan filmi “Poupelle Of Chimney Town”, Jonathan Nossiter’ın 73. Cannes Film Festivali’nin “2020 Seçkisi’nde yer alan filmi “Last Words”, Matthew Eade’nin dünya prömiyerini Slamdance Fim Festival’inde yapan filmi “A Black Rift Begins To Yawn” ve Erdem Tepegöz’ün Altın Portakal Ulusal Film Yarışması’nda “En İyi Yönetmen”,“En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Sanat Yönetmeni”, “SİYAD En İyi Film” ödülleri, Moskova Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” ve  8. Boğaziçi Film Festivali’nde  “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülleri ile 32. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “En İyi Özgün Müzik” ödülleri kazanan filmi  “Gölgeler İçinde” yer alıyor.

Festivalde “Poupelle Of Chimney Town” ve “Last Words” Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirirken, “A Black Rift Begins To Yawn” ise Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Üsküdar Belediyesi iş birliği, BKM Mutfak desteği ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali açılışını Yuusuke Hirota’nın “Poupelle Of Chimney Town” ile yaparken kapanışı ise Jonathan Nossiter’ın “Last Words” ile gerçekleştirecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin Başvuruları Başladı

Başvurular 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Galatasaray Üniversitesi tarafından organize edilen 12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı.

Bu sene 12’ncisi düzenlenecek olan Sinepark Kısa Film Festivali‘nin başvuruları 15 Kasım 2021’de başladı ve 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek. Türkiye genelinde herkesin başvurabileceği festivalin başvuruları www.sinepark.org adresinden alınıyor.

Başvuracak filmler, adını lunapark oyuncaklarından alan 7 ana kategoride toplam 16 ödül için mücadele verecekler. Filmler ilk olarak Galatasaray Üniversitesi Sinema Akademisyenleri tarafından değerlendirilecek. Daha sonra finale kalanlar ana jüride yer alan sürpriz isimlerin karşısına çıkacak.

Sinepark Kısa Film Festivali, tür sinemasına teşvikte bulunmak ve türlerin bilinirliliğini arttırmak amacıyla 2007 yılında uygulamaya geçmiştir. Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından yürütülmektedir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler