Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

”Sinema Geleceğe Umut Taşıyor”

Yayınlandı

tarihinde

Sinema Geleceğe Umut Taşıyor

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından ve Barya Akademi Yakup Öztürk Sinema Kulübü’nün Ana Sponsorluğunda, T.C. Kültür Bakanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesi, T.C. Malatya Sanayi ve Ticaret Borsası ve Fırat Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle gerçekleşen 4. Malatya Uluslararası Film Festivali, ikinci gününde de dolu dolu geçti!

Söyleşilerle Renklenen Gösterimler

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışmacı filmlerinden Karnaval ve Gözümün Nuru ile Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmlerinden Ilo Ilo izleyicinin ve jüri üyelerinin beğenisine sunuldu. Gösterimin ardından film ekipleriyle söyleşiler gerçekleştirildi.

Yapılan söyleşide Karnaval’ın Yönetmeni Can Kılcıoğlu, filmi izleyiciyle beraber izlemenin deneyimini yaşamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Bir izleyicinin filmin neden Seyfi Teoman’a ithaf edildiği sorusuna “Kısa filmlerimi izledikten sonra artık uzun metraja geçme zamanın geldi diyerek bana en çok enerjiyi ve özgüveni veren insanlardan biridir.” diyerek cevap verdi.

Gözümün Nuru ekibinden söyleşiye katılan yönetmen Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu ise filmde gerçeklik hissi vermek için herkesin kendisini oynamasını tercih ettiklerini, söyledi. Ekip amatör olduğu için  senaryoyu vermediklerini, olayları öncesinde bizzat yaşadıkları için de oynamakta çok zorlanmadıklarını, anlattı.

Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmlerinden 1997’de Asya’da yaşanan mali krizin bölgedeki etkilerini sosyolojik olarak ele alan Ilo Ilo filminin kurgucusu Joanne Cheong “Singapur’u bu şekilde tanıtıyor olmak bize çok gurur veriyor. Daha ülkemizin adını duymayan insanlar varken bu filmi birçok ülkede gösterebildiğimiz için çok mutluyuz.” dedi.

Filmlerimizle Geleceğe Umut Taşıyoruz

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Onur Ödülüne değer görülen Yönetmen Rashid Masharawi’nin çok ses getiren filmi Leyla’nın Doğum Günü de özel gösterimle Malatyalı sinemaseverlerle buluştu. Gösterimin ardından gerçekleşen söyleşi de Masharawi, işgalin filminin olmamasının imkansız olduğunu; çünkü işgalin hayatın bir parçası olup günlük hayatın çok içinde bir sorun olduğunu belirtti. Filmde adalet vurgusunun yoğun olduğunu açıklayan Masharawi, “Filistin’de adaleti yerine getirmek çok zor, çünkü bitmeyen bir işgal yaşıyoruz” dedi.

Bir izleyicinin Filistin Sineması var mı, sorusu üzerine “Bu soruyu 15-20 yıl önce sorduklarında yok diyordum; ama bugün artık evet diyebiliyorum. İşgal altındaki Filistin’deki ilk yönetmen benim. 24 yaşımda filmim Cannes Film Festivali’nde yarıştı, şimdiyse en yeni filmimle Berlin ve Toronto Film Festivallerinden döndüm. Bu durumda Filistin Sineması yok dersem olmaz…“

Her şeye rağmen bu işgalin son bulacağına dair umut taşıdığını söyleyen Masharawi, “Biz filmlerimizle geleceğe umut taşıyoruz. Umudum olduğu için ben bu filmi yaptım.” dedi.

Araştırılması Gereken Sevgi

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Kahkaha Kralı” Kemal Sunal’ı Anma Programı çerçevesinde usta oyuncunun en son rol aldığı film olan Propaganda’nın özel gösterimi gerçekleştirildi. Gösterimin ardından Kemal Sunal’ın değerli eşi Gül Sunal, Kemal Sunal’sız geçen yılların çok zor olduğunu, rehberini kaybetmiş olduğunu söyledi. 4 Yaşındaki çocukların dünyayı anlamadan Kemal Sunal filmlerini izleyip güldüklerini söyleyen Sunal, bu sevginin araştırılması gerektiğini söyledi.

Çocuklar Atölye’ de!

Festivalin yan etkinlikleri çerçevesinde canlandırma sanatçısı, yönetmeni ve yapımcısı olan Berat İlk, 9-12 yaş grubundan 20 Malatyalı çocukla bir araya geldi ve çocukların canlandırma (animasyon) ile tanıştı ve yaptıkları küçük denemelerle sinemayla buluşup keyif dolu 2 gün geçirdiler.

Atölye çalışması sonunda Vali Vasip Şahin çocuklara sertifikalarını verdi. Vali Vasip Şahin, “Bu tarz çalışmaların çocukların yaratıcılığını ve motor gücünü arttırdığını, çocukları sinemayla yakınlaştırdığını” söyledi.

“Onlar Çocuktular, İstemediler”

Ulusal Belgesel Panoraması kapsamında bugün de gösterimler devam etti.  Muhammet Beyazdağ’ın yönettiği Zarok belgeseli ve Esra Alkan’ın yönettiği Beyoğlu’nun Kalp Atışları belgesel filmleri izleyicilerden tam not aldı.

Evrensel bir sorun olan çocuk gelinlerin yaşadığı zorlukları yalın bir dille beyazperdede anlatan Muhammet Beyazdağ, filmde sadece ellerin görünmesini ellerin yüzden daha çok şey anlattığını vurguladı.

Sesin, ritmin bin bir türlüsüne tanıklık eden bir Beyoğlu Belgeseli’ni anlatan Esra Alkan, Beyoğlu’nun artık çok değiştiğini ve bu değişimlerin yerine konacak şeyler olmadığını belirtti. O yüzden değişmeden önceki Beyoğlu’na dair böyle bir belgenin olmasının kendisi için büyük mutluluk olduğunu söyledi.

4. Malatya Uluslararası Film Festival Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Bir Düş Gördüm Filmine Nepal’den Büyük Ödül

Festival yoluculuğu ödüller ile devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Düş Gördüm

Murat Çeri’nin ilk sinema filmi olan Bir Düş Gördüm, festival yolculuğuna topladığı ödüller ile devam ediyor.

2018 yılında Malatya Film Festivali’nin Platform Seçkisine kalan ve projeler arasından birinci olup TRT ön alım desteğini kazanan, TRT Ortak Yapımı olarak yola çıkan Bir Düş Gördüm filmi uluslararası adıyla In My Dream Dünyanın çeşitli ülkelerinden ve festivallerinden ödüller almaya devam ediyor.

Geçen hafta Hindistan’da düzenlenen 11. Dada Saheb Phalke Film Festival-22’de ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanan Bir Düş Gördüm filmi Nepal’den de ödülle döndü. Film, Nepal Uluslararası Film Festivalinde ‘En İyi Uzun Metrajlı’ filme verilen IFFS Don Kişot Ödülü’nü kazanarak yeni bir başarıya imza attı.

TRT Ortak Yapımı filmin konusu ise şu şekilde: Tarık 8-10 yaşlarında Şehirli bir çocuk. Babası bir araba kazasında ölür; Kendisi hafıza kaybı geçirir. Annesi ise hastanede komadadır. Kimsesi olmadığı için köye dedesiyle ninesinin yanına gönderilir. Tarık kazadan sebep Hiçbir şey hatırlamasa da sürekli geçmişiyle ilgili simgesel rüyalar görür. Günlerden bir gün evlerinin orada arabanın çarptığı bir eşek ölü bulunur. Bu eşeğin yeni doğmuş bir de sıpası vardır. Tarık bu Sıpayla kendi durumu arasında bir bağ kurar. Ve onu yaşatmayı kendine vazife bilir.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Mayıs Seçkisini Duyurdu

Pedro Almodóvar filmi The Human Voice da seçkide bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

40. İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali’nin dokuz filmden oluşan çevrimiçi Mayıs Gösterimleri’nin ilk bölümü, 6-16 Mayıs’ta yapılacak. Mayıs Gösterimlerinin biletleri 5 Mayıs Çarşamba passo.com.tr’de satışa açılacak. Gösterimlerin ikinci bölümü ise 20 Mayıs’tan itibaren yine filmonline.iksv.org’da gerçekleşecek.

İstanbul Film Festivali’nde uluslararası festivallerden merakla beklenen dokuz film, 6-16 Mayıs tarihlerinde filmonline.iksv.org’da çevrimiçi olarak gösterilecek. Mayıs Gösterimleri arasında 2021 Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü kazanan, Bence Fliegauf’un Orman – Seni Her Yerde Görüyorum, yine Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–Jüri Ödülü kazanan Bay Bachmann ve Sınıfı, Sundance’ten İzleyici Ödüllü belgesel Ateşle Yazmak, Fildişi Sahili’nin kısa listeye kalan Oscar adayı Kralların Gecesi ve Pedro Almodóvar’ın Jean Cocteau’nun aynı oyunundan uyarladığı iki filmi, İnsan Sesi ve Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar da yer alıyor.

  • 6 Mayıs Perşembe 21.00 – 11 Mayıs Salı 21.01 Dünyanın En Güzel Oğlanı / The Most Beautiful Boy in the World / Kristina Lindström, Kristian Petri
  • 7 Mayıs Cuma 21.00 – 12 Mayıs Çarşamba 21.01 Kralların Gecesi / La Nuit des Rois / Night of the Kings / Philippe Lacôte
  • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 İnsan Sesi / The Human Voice / Pedro Almodóvar
  • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar / Mujeres al borde de un ataque de nervios / Women on the Verge of a Nervous Breakdown / Pedro Almodovar
  • 9 Mayıs Pazar 21.00 – 14 Mayıs Cuma 21.01 Orman – Seni Her Yerde Görüyorum / Rengeteg – mindenhol látlak / Forest – I See You Everywhere / Bence Fliegauf
  • 13 Mayıs Perşembe 21.00 – 18 Mayıs Salı 21.01 Ateşle Yazmak / Writing with Fire / Sushmit Ghosh, Rintu Thomas
  • 14 Mayıs Cuma 21.00 – 19 Mayıs Çarşamba 21.01 Gezegen / El Planeta / Amalia Ulman
  • 15 Mayıs Cumartesi 21.00 – 20 Mayıs Perşembe 21.01 Bay Bachmann ve Sınıfı / Herr Bachmann und seine Klasse / Mr Bachmann and His Class / Maria Speth
  • 16 Mayıs Pazar 21.00 – 21 Mayıs Cuma 21.01 Suzanna Andler / Benoît Jacquot
Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Tarihleri Yenilendi

Festivalin tarihleri güncellendi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Bu sene 24. sü düzenlenecek olan “Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin tarihleri yenilendi.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs3 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi gösterimlerle, 4 Haziran 11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak. Festivalin Onur Ödülleri, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Tema Ödülleri ve Genç Cadı Ödülü’nün sahiplerini bulacağı açılış töreni ise 4 Haziran akşamı yapılacak.

Bu yıl Araftan Çıkmak temasıyla düzenlenen “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin programında direnen, ilham veren, dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alıyor. Ocak ayında gerçekleştirilen Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Belgesel bölümünde Jüri Özel ve İzleyici Ödüllerine layık görülen Writing With Fire programın öne çıkan filmlerinden. Sushmit Ghosh ve Rintu Thomas yönetmenliğini üstlendiği film, Hindistan’ın en alt kastı olan Dalit kadınlarının hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorlukları aşarak oluşturdukları kadın muhabirler ağını anlatıyor.

Programın heyecan veren diğer filmleri arasında ise; Şubat ayında yapılan Berlin Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Memory Box ve Copilot yer alıyor. Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige yönetmenliğinde ana yarışmada gösterilen Memory Box; 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesine dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlatırken, Panorama bölümünde gösterilen Anne Zohra Berrached imzalı Copilot özellikle başrol oyuncusu Canan Kir’in etkileyici oyunculuğuyla aşkın bizi nasıl çıkışsız bir yola sürükleyebileceğini anlatıyor.

Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde ilk kez iki kadın yönetmenin filmi birden aday olmuştu. Bu iki film de Uçan Süpürge’de izleyiciyle buluşacak. Kaouther Ben Hania’nın yönetmen koltuğunda oturduğu, sevgilisiyle buluşmak için Lübnan’dan Paris’e gitmeye çalışan Suriyeli mülteci Sam Hana’nın yaşamının izini süren Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin ve Jasmila Žbanić’in Srebrenitsa’da, Birleşmiş Miletler için tercümanlık yapan Aida’nın savaş sırasında eşinin ve çocuklarının hayatını kurtarma çabasını anlattığı Nereye Gidiyorsun Aida?/Quo Vadis Aida?. Her iki yönetmenin de festivale konuk olarak katılması bekleniyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programının tamamı ve etkinlikleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Okumaya Devam Et

Popüler