Sinema Eğitimi Liseye İnebilir mi?

Manşet

muhammeduyar

Bu ülkede Radyo TV ve Sinema bölümlerinde okuyup, mezun olan birçok öğrencinin ortak derdi okulda yeterli pratik eğitim alamamaktır. Eğer girişimci bir öğrenci iseniz okul bitmeden kendinize pratik yapabileceğiniz alternatif kanallar bulur ve bu eksiğinizi mümkün mertebe tamamlarsınız. Ve bu problemi bir derece aşmış olursunuz.

Tabii bir de iletişim fakültesi mezunlarının Milli Eğitim Bakanlığından beklediği kadro meselesi var. İletişim mezunlarının hâlihazırda okullarda ders verebileceği kadrolu Medya Okuryazarlığı vb. dersler bulunmuyor.

Sevgili Okan Akgün ve Umut Erol ile birlikte geçtiğimiz günlerde bir belgesel çekimi münasebetiyle Eskişehir’deydik. Röportajı Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı ile yaptık. Çekimin ardından ayaküstü de olsa ilköğretim ve liselerde sinema derslerinin müfredata girip giremeyeceğini konuştuk.

Nabi Bey’in konuya yaklaşımı oldukça ilginç ve güzeldi.

Özetleyecek olursam, sinema gibi alanların gençlerin “tabiri caizse” serserilik yapabilecekleri alanlar olduğunu, dolayısıyla böyle bir branşı “ders” olarak koyarlarsa gençlerin sinemaya mesafeli yaklaşabileceğini söyledi. Elhak doğru…

Peki, gençleri sinema-TV ve medya konularında daha çok bilinçlendirecek neler yapılabilir diye sorduk. Sayın bakan bu konuda atölye ve kulüp tarzı oluşumların okullarda yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılabilir dedi.

Yaklaşık yedi yılını belediyelerin gençlik merkezi ve sanat evi gibi kurumlarında geçirmiş birisi olarak böyle bir yaklaşımı mantıklı bulduğumu söylemeliyim. Çünkü üniversitelerde sinema bölümlerinde okuyan gençler bile gelip bizim gerçekleştirdiğimiz atölyelere katılmayı arzu ediyordu.

Okullardaki sıkıcı ve maalesef “sadece yazı üreten” hocaların derslerinden sıkılan çocuklar daha aktif ve sektör içerisinde bir şeyler üretenlerin atölyelerine katılarak “üretken” olmanın zevkine varmak istiyorlardı.

İnşallah bu güzel dilek ve temenniler yeni dönemde gerçekleşir.

***

TÜGVA İstanbul Şubesi’nin gerçekleştirdiği “Bir Film Bir Ufuk” programının ikincisini geçen Cuma akşamı gerçekleştirdik. Geçtiğimiz ay 12 Kızgın Adam’ı konuşmuştuk. Bu ay Mecid Mecidi’nin Cennetin Çocukları filmini izledik ve sonrasında gençlerle hasbihal ettik. Sinemaya bu kadar ilgili bir topluluk daha önce görmedim desem yeridir. İnternette bile çok rahat bulup izleyebilecekleri bir filmi gelip bizlerle izleyen geçlerin hepsine teşekkür ettim. Üstelik içlerinde sadece bir iletişimci vardı. O da gazetecilik bölümü öğrencisi. Bu çalışmalar beni umutlandırıyor. İnşallah önümüzdeki aylarda çok daha geniş dairede gerçekleşen bir etkinlik haline gelecek. Yeter ki vakıflarımız gençlerin kültür sanatla, özellikle sinema ile buluşması için elini taşın altına koysun…

twitter.com/muhammeduyar

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up