Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Sinefesto Yeni Tasarımıyla Karşınızda…

Yayınlandı

tarihinde

muhammeduyar copy

Merhaba Sevgili Sinemaseverler;

Sinefesto yaklaşık 2 ay önce yayın hayatına başladı. Bizler çok profesyonel bir ekip değiliz. Ama sinemaya gönülvermiş ve bu uğurda canını dişine takarak çalışmaya azmetmiş kişileriz. İki ay gibi kısa bir süre içerisinde Sinefesto’nun ziyaretçi trafiğinin hızla artması bizlerin bu yolda yalnız olmadığını, siz değerli okuyucularımızın sitemizi sürekli takip ederek yanımızda olduğunuzu gösterdi. Bu bizim için gerçekten büyük bir onur.

Bir internet sitesi ancak ziyaret edildiği sürece bir önem arzeder. Bizler de sitemizi sürekli ziyaret eden siz değerli okuyucularımızın bu ilgisine hemen bir karşılık vermek istedik ve sizler için bir öncekinden daha gelişmiş ve içerik olarak daha zengin bir tasarım hazırlama çalışmasına aşkla ve şevkle başladık. Sitemizin yeni tasarımını bugün itibariyle yayına vermiş bulunmaktayız. Bugün 11 Temmuz 2011 Pazartesi ve saatlerimiz şu anda 03.00’ı gösteriyor.

Günümüzde sinema haberlerine ulaşabileceğiniz bir çok kaynak var. Özellikle habere ulaşma kaynağı olarak bahsettiğimiz mecra internet ise neredeyse binlerce seçenek var önünüzde. Ve fakat bu kadar seçeneğin arasından sizleri yanıltmayacak, güvenilir, hızlı, güncel ve seviyeli olanlarını seçmek pek de kolay değil. İşte bizler Sinefesto ailesi olarak ‘sinema’ alanında sizleri yanıltmayacak, güvenilir, hızlı, güncel ve seviyeli haberleri sizlere ulaştırmayı kendimize dert edindik. Bu yolda eğer bir yanlışımız ya da hatamız olursa bizleri uyarmak da siz değerli okuyucularımızın görevidir.

Sinefesto’nun yeni tasarımında sizlerle olacak bazı yenilikler hakkında bilgi vererek yazımı sonlandırmak istiyorum.

1) Manşet: Sinema dünyasında ses getiren ve çok önemli olayları bu kategoride bulacaksınız.

2) SineDünya: Dünya’da sinema alanında ne gibi gelişmeler var diye merak edenlerin kategorisi…

3) SineMüzik: Film müzikleri, müzik yapımcıları ve bir çok konuda bu kategori sizin bilgi kaynağınız olacak…

4) Yazarlar, Alntı ve Çeviri bölümleri sizlerin en çok takip edeceğini düşündüğümüz bölümlerimiz.

5) Sine/Film, Sine/Kitap: Bu bölümlerimizde siz değerli okuyucularımıza film ve sinema kitapları hakkında tavsiyelerimiz yer alacak.

6) SineReplik: Adı üstünde… Aklımızda çakılı kalan, kalbimizde iz bırakan en güzel film replikleri…

7) SineKare: Bazı fimlerde öyle kareler vardır ki izlemeye doyamazsınız… İşte bu anları paylaşacağız sizlerle… Tabi sizlerin de tavsiyelerinizi mutlaka göz önünde bulunduracağız.

Evet değerli dostlar yeni tasarımımız hakkında ilk olarak verebileceğimiz bilgiler bunlar. Unutmadan sizlerin çok daha kolay ulaşabilmesi için Vizyondaki filmleri bir bant şeklinde manşetin altına yerleştirdik.Yeni tasarımımız kurulum aşamasında olduğundan bazı bölümlerde sıkıntılar meydana gelebiliyor. İnşaallah iki-üç gün içerisinde o sıkıntıları da çözmüş olacağız.

Bugünden itibaren birbirinden değerli yazarlarımız sizlerle sinema dünyası hakkında görüşlerini paylaşacaklar. Sevilay Bingöl, Aslı Arıcı, Abdurrahman Badeci, Meryem Genç ve saygıdeğer büyüğümüz oyuncu  Ali Nuri Türkoğlu yazıları ile Sinefesto’nun bu yolculuğunda sizlerle olacak. Yazar arkadaşlarımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Yepyeni Sinefesto’dan taptaze merhaba… Seyriniz bol olsun… Sinefesto’da Sinema Bir Şenliktir… Neşeniz bol olsun…

Saygılarımla…

Muhammed UYAR

Sinefesto.com Yayın Yönetmeni

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

10. Malatya Uluslararası Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 10. kez geçekleşen “Malatya Uluslararası Film Festivali”, düzenlenen ödül ve kapanış gecesiyle sona erdi.

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyelerinin iş birliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Malatya Uluslararası Film Festivali” sona erdi. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

En İyi Film

Çatlak

En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Senaryo 

Fikret Reyhan – Çatlak

En İyi Görüntü Yönetmeni

İlker Berke – Koridor

En İyi Kadın Oyuncu

Emel Göksu – Koridor Ve Ece Çeşmioğlu – Bembeyaz

En İyi Erkek Oyuncu 

Hakan Salınmış – Çatlak

Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü

Ali Saran – İçimdeki Kahraman

Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü

Lacivert Gece

Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü

İki Şafak Arasında

Siyad En İyi Film Ödülü

Çatlak

Fölm-Yön En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Belgesel Film

Acı Ve Tatlı

Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü

Şin (Yas)

Ulusal Kısa Metraj Birincilik Ödülü

Aynı Gecenin Laciverti (Aa)

Okumaya Devam Et

Hollywood

“Tom Hardy” The Matrix: Resurrections Filminde

Jessica Henwick açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Matrix: Resurrections oyuncularından Jessica Henwick, “Tom Hardy”nin filmde ufak bir cameo ile göründüğünü açıkladı.

Merakla beklenen The Matrix: Resurrections filminde Bugs karakterine hayat veren Jessica Henwick, film hakkında yeni açıklamlarda bulundu. Henwick, Tom Hardy’nin de The Matrix: Resurrections filminde ufak bir cameo ile yer aldığını belirtti.

24 Aralık‘ta sinemalarda gösterime girecek filmin San Francisco çekimleri sırasında, Hardy’nin seti ziyaret ettiği biliniyordu. Hardy‘nin ziyareti sırasında Venom 2 filminin çekimleri için San Francisco’da olduğunu da açıklanmıştı.

İlk defa 1999 yılında vizyona giren ve devam filmleri merakla takip eliden Matrix serisinin dördüncü filmi olacak The Matrix Resurrections‘da Keanu Reeves ve CarrieAnne Moss başrolü tekrar paylaşıyor. Yahya Abdul  Mateen IINeil Patrick Harris, Jonathan GroffChristina RicciJessica Henwick ve Priyanka Chopra Jonas gibi ismler ise filmde Reeves ve Moss‘a eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Distopya Film Festivali”nin Kazanan İsimleri Belli Oldu

En İyi Kısa Film ödülünü, Murat Uğurlu’nun “Tapınak” filmi kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Distopya Film Festivali Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Festivalin ödül töreninde “En İyi Kısa Film Yarışması” Birincilik Ödülünü Murat Uğurlu’nun “Tapınak”, “En İyi Senaryo Ödülü”nü de “Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti” isimli projesiyle Ersin Karahaliloğlu kazandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, BKM Mutfak’ın desteği ve Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından ilk kez bu yıl düzenlenen Distopya Film Festivali’nde bu akşam (12 Aralık) ödüller sahiplerini buldu.

Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen festivalin sunuculuğunu Yosi Mizrahi üstlenirken, Akın Robotics’in meşhur robotu Mini Ada yine sahneyi boş bırakmadı. Ödül töreninin açılış konuşmasını Festival Direktörü Hatice Aşkın ve Sanat Yönetmeni Gülşah Elikbank yaptı.

“İyi hikayelerin anlatılmasına katkı sunmaya devam edeceğiz”

Açılış konuşmasını yapan Hatice Aşkın konuşmasının başında festivali hayata geçirme sürecini anlatırken, festivalin özetini izleyicilere aktarmayı da ihmal etmedi. Festivali hayata geçirmelerinde rol oynayan kurum ve kuruluşlara ve arka planda çalışan ekibe teşekkür eden Aşkın, “Bir film festivali yapmaya başladığınızda yaşlanmaya başlıyormuşsunuz.” diyerek süreci özetler nitelikte bir söylemde bulundu. İkinci Uluslararası Distopya Film Festivali’ni BKM Mutfak ve BKM Uniq’te gerçekleşeceği müjdesini veren Aşkın, “Dünyada iyi bir hikâyeden daha güçlü hiçbir şey yoktur. Biz de bu festival aracılığı ile iyi hikayeler anlatılmasına katkı sunmaya devam edeceğiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Festivalle sanatın iyileştirici yanının yayılmasına katkı sağlanıyor”

Gece de konuşan sanat yönetmeni Gülşah Elikbank, robot Ada’nın eşliğinde sahneye çıktı. Sanat dünya mükemmel olmadığı için var. “Sanatçılar kusurlu bir dünyadan güzel bir dünya yaratmaya çalışıyorlar” diyerek sözlerine başlayan Elikbank, film festivalinin sanatın iyileştirici yanının yayılmasına katkı sağladığını belirtti. Geleceğe bakmak ve oradan çıkmak için sanata başvurmamız gerektiğinin altını çizen Elikbank, festival için çok çalıştıklarını belirterek herkese teşekkür etti.

Festival’in Kazanan İsimleri Belli Oldu

Dünyanın dört bir yanından 200’ün üzerinde kısa film başvurusu ile gerçekleşen Uluslararası Distopya Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Jüri Başkanlığını Yunan yönetmen Babis Makridis’in gerçekleştirdiği Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda oyuncu Damla Sönmez, oyuncu Didem Balçın, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, kurgu editörü Ali Aga’nın özverili değerlendirmeleri sonucunda dört finalist dört ayrı kategoride ödüle layık görüldü.

Birincilik ödülü jüri başkanı Babis Makridis tarafından, “harika bir atmosfere sahip olduğu, korkularla dolu bir karakter gösterdiği ve iyi bir oyunculuk olduğu için korkularla yüzleşmemize olanak sağladığı” gerekçesiyle Murat Uğurlu’nun “Tapınak” filmine takdim edildi.

İkincilik ödülü ise Festival Direktörü Hatice Aşkın tarafından “2030” filminin yönetmenine takdim edildi. Pierre Dugowson’a ödülünü takdim eden Aşkın gerekçesini “Bizi kahramanların ve muhtemelen tüm insanlığın hayatlarının sonuna ve mutlak sona mantıksızlık ve mizah yoluyla çok sesli götürmeye başaran bir film. Distopya dramatik tonlar olmadan işlenen bir türdür. Hikâyenin mizahi yönü dramatik sonu daha güçlü hale getirmeyi başarıyor.” şeklinde açıkladı.

Üçüncülük ödülü Gökalp Gönen’nin “Lâl” filminin oldu. Ödülü takdim eden oyuncu Şebnem Özinal, ödül gerekçesini “Mükemmel bir animasyon. Film bittiğinde kafanızda yankılanan ses tasarımlarıyla doğan tartışma ve hayatta kalma üzerine sanatsal açıdan güzel, aynı zamanda kasvetli bir sanat eseri” diye sundu.

Son olarak gecede “Jüri Özel Ödülü” Nadin Alyekhina’nın “2040” filmine takdim edilirken, ödülü takdim eden Festival Danışma Kurulu Başkanı Biket İlhan, gerekçesini “Bilimkurgu çizgi romanından çıkmış gibi görünen, boğucu distopik hikaye. Dikey formatı araştıran görsel bir deney” şeklinde açıkladı.

“En İyi Senaryo Ödülü” Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti projesi oldu

Jüri Başkanlığını yönetmen Andaç Haznedaroğlu’nun yaptığı, oyuncu Fadik Sevin Atasoy, oyuncu Cansel Elçin, yapımcı Müge Özen ve yapımcı-dağıtımcı Marsel Kalvo’dan oluşan “Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması” ana jürisi tarafından ödül alan isim belirlendi.  Festivalde “En İyi Senaryo Ödülü”, “Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti projesi” ile Ersin Karahaliloğlu’na verildi. Ödülü jüri başkanı yönetmen Andaç Haznedaroğlu verirken ödül gerekçesini “ Dramatik kurgusunu beğenip, sahnelemeye en yakın bulduğumuz, bu ülkeye ait birçok hicivsel kodları barındıran, bizi 141 yıl yaşamak üzerine düşündüren bir proje.” olarak belirtti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler