Simpsonların Trump Kehaneti Gerçek Mi Olacak?

Diziler Dünya

Aşağıdaki haber başkanlık seçiminin henüz alevlenmediği zaman kaleme alınmıştı . Başlığı  “gerçek oldu” diye değiştirmek yerine aynen veriyoruz .

Simpsons’ın senaristi: Başkan Trump’lı bölüm ABD’nin geleceğine dair bir uyarıydı.

16 yıl evvel yayınlanan “Bart Geleceğe Doğru” bölümünün senaristi yazdığı senaryonun akli dengesini yitirmeye başlayan bir Amerika’yla ilginç bir uyum içerisinde olduğunu söyledi. 11. Sezon’un 17. bölümünün yazarı olan Dan Greaney buradaki amacın Donald Trump’ın başkan olarak seçildiği fantastik ve korkunç bir geleceği Amerikan seyirciye sunarak uyarıda bulunmuş olmaktı.

16 yıl evvel gülerek seyredilen bu bölüm, Trump’ın şu günlerde Cumhuriyetçi’lerin arasından sıyrılıp başkanlığa oynuyor olması kendini daha çok tedirginliğe bırakıyor. Greaney’e göre, “O zamanlar Trump’ın geleceğin başkanı olabilme ihtimali Amerika’nın dibe vurmadan evvel son durağı olarak görülüyordu. Çünkü kafayı sıyırmak üzere olan bir Amerika ile paralel bir gelişme olabilirdi ancak”.

Tam olarak 16 yıl evvel 19 Mart’ta yayınlanan bu bölümde Bart 30 yıl sonrasına gider ve kendini alkolik bir serseri olarak bulur, kızkardeşi Lisa ise Trump’tan başkanlığı devralmış “ilk kadın başkan”dır. Trump ülkenin bütçesini bir hayli zorlamış ve ardından ciddi bir borç bırakmıştır ve Lisa oval ofiste danışanlarıyla sürekli çözüm üretmeye çabalar. Bart’ın gördüğü hayali gelecek 30 yıl sonrasını gösteriyor, bu durumda Greaney’ın tahmini süresinden çok daha öncesinde başlayan bir çılgınlıktan bahsede bilir miyiz? Sanırım cevabı hepimiz biliyoruz.

Çeviri: Elif Şimşek

Kaynak: The Guardian

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up