Sight & Sound’a Göre En İyi 50 Anime Filmi

Liste Manşet

Britanya Film Enstitüsü‘nün çıkardığı sinema dergisi Sight & Sound, izlenmeyi hak eden 50 Japon anime filmini listeledi. Listede Hayao Miyazaki‘den Makoto Shinkai‘ye kadar uzanan, seyir zevki yüksek animeler yer alıyor.

Listede Miyazaki‘nin Oscar’lı filmi, Spirited Away bulunmuyor.

1. Kumo to Chûrippu (1943) IMDb 6,8

Kumo to Chûrippu, kara bir örümcek tarafından kovalanan uğur böceğinin hikayesini konu alıyor. 

2. Momotarô: Umi no Shinpei (1945) IMDb 5,7

Japon uzun metrajlı ilk animasyon filmi olan Momotarô: Umi no Shinpei, Japon Deniz Bakanlığı tarafından, II. Dünya Savaşı için propaganda filmi yapması emredilen Mitsuyo Seo tarafından yönetildi.

3. Panda and the Magic Serpent (1958) IMDb 6,5  

Genç bir çocuk olan Xu-Xian, evcil hayvanı olan küçük beyaz bir yılanı ailesi tarafından serbest bırakmaya zorlanır. Bu yılan aslında Bai-Niang adında bir yılan tanrıçasıdır ve sahibi Xu-Xian’a aşıktır. Yıllar sonra Bai-Niang kasırga esnasında düşen bir yıldırımla güzel bir prensese dönüşür ve aşık olduğu insanı aramak için yola çıkar. Ancak yerel büyücü, Xu-Xian’ı, onu korumak amacıyla şehirden sürgün etmiştir, çünkü prensesin kötü bir ruh olduğuna inanmaktadır. Xu-Xian’ın evcil hayvanları olan Panda ve Mimi Xu-Xian’ı bulup geri getirmek için hayvanlardan oluşan bir takım kurarlar. 

4. Alakazam (1960) Saiyûk IMDb 6,0

Saiyûk, kaderinde hayvanların kralı olması yazılı bir maymundur. Ancak herşeyden korkmaktadır. Birgün yine bu korkaklığından dolayı dişi bir maymunun alay konusu olur. Kendisine gülen, adının RinRin olduğunu öğrendiği dişi maymunun üstüne o kadar çok gider ki RinRin ağlamaya başlar. Bir süre sonra da aralarında yanlış anlaşılma kalkar ve çok yakın dost olurlar. Maymunların kralı olduktan sonra çok sıkılır. Bir gün RinRin’in evinde “Büyücü Merlin”in posterini görür ve Merlin’den büyü öğrenmeye karar verir. İlk başta Merlin istemese de sonrada onu çırağı olarak alır ve büyülerini Son-goku’ya öğretir. Ancak Son-goku, küstah ve kendini beğenmiş biridir, RinRin’in getirdiği hediyeyi bile kabul etmez onun yerine güçleriyle ona hava atmayı yeğler. Bu kendini beğenmişliği onu, büyüler ülkesinin kralına meydan okumasına neden olur. Ancak yenilir ve tüm güçlerini kaybetmiş bir şekilde dağa hapsedilir. Zaman geçtikten sonra kraliçe gelir ve Son-goku’ya, prense yolculuğunda eşlik ederse onu serbest bırakacağını söyler. Son-goku teklifi kabul eder. Böylece Son-goku ve prensin yolculukları başlar.

5. Güneş Prensi Hols’un Büyük Macerası (1968) Taiyô no ôji: Horusu no Daibôken IMDb 6,6

Film, Studio Ghibli’nin ünlü yönetmenlerinden Isao Takahata’nın çıkış filmi olarak tanınır. Hayao Miyazaki, Yasuo Ōtsuka, Yoichi Kotabe, ve Yasuji Mori gibi daha sonra animasyon sektöründe başarılı bir kariyere sahip olan kişiler de bu filmde animatör olarak çalışmıştır.

Hols daha küçük bir bebekken, köyleri, Grunwald adı verilen şeytan tarafından saldırıya uğramıştır. Babası ve Hols bu saldırıdan kaçmak için köyü terk etmek zorunda kalmışlardır.Yıllar sonra babası , Hols’a bu gerçeği açıklar ve hayattaki son dileğinin Hols’un tekrar köyüne ve halkının arasına dönmesini istediğini söyler.Hols devasa bir kayadan çıkardığı esrarengiz kılıcıyla beraber babasının son isteğini yerine getirmek için denize yelken açar ve karşılaştığı köydeki insanlara Grunwald’dan kurtulmak için yardım etme sözü verir.

6. Nagagutsu o Haita Neko (1969) IMDb 7,3

Pero adında konuşan ve çizmeli olan bir kedi, bir fareyi yemeyip onu koruduğu için kedilerin kralı tarafından idam edilmesi kararlaştırılır. Pero idam edilmeden kaçmayı başarır. Kedilerin kralı, Pero’yu öldürmesi için 3 kedi yollar peşinden. Bu 3 kedi eğer onu öldüremezse kendileri idam edilecektir. Bu yüzden her ne olursa olsun devamlı Pero’nun peşindedirler.

7. Sen’ya ichiya Monogatari (1969) IMDb 6,6

Su satıcısı Aladdin, Bağdat’a iş için gelir ve burada güzeller güzeli esir Miriam’ı görür görmez ona aşık olur. Aladdin’in Miriam’a aşık olmasıyla bütün hayatı ilginç bir şekilde değişmeye başlar. Başına iyi şeyler geldiği gibi bir sürü felaket de gelir. Bunların üstesinden birbir kurtulmayı başaran Aladdin’in maceraları böylece sürer gider.

8. Sora Tobu Yûreisen (1969) IMDb 7,0

Hayato’nun memleketi devasa bir robotun saldırısına uğrar. Saldırı sonrası Hayato’nun ailesi moloz altında kalır. Hayato’nun geriye kalan tek arkadaşı köpeği olur.

9. Kanashimi no Beradonna (1973) IMDb 7,4

Güzel bir köylü kadını olan Jeanne evlendiği gece şeytani bir baronun tecavüzüne uğrar. Kocası ve köyün geri kalanı tarafından istenmeyen Jeanne, şeytanla bir anlaşma yaparak büyülü güçlere sahip olur.

10. Chirin no Suzu (1978) IMDb 7,1

Chirin adında bir kuzu çiftliklerine düzenlenen bir kurt baskını sonucu annesini kaybeder. Chirin, bunun intikamını almak için evini bırakıp vahşi doğaya karışmaya karar verir.

11. Tatsu no ko Tarô (1979) IMDb 7,5

Genç bir çocuk annesini kurtarmak için uzaktaki bir göle yolculuk yapmak zorundadır. Annesini kimin bir ejderha haline getirdiğini bilmez.

12. Waga seishun no Arcadia (1982) IMDb 7,2

Dünya, paralel bir gezen olan Illumidus imparatorluğu tarafından işgal edilmiştir. Özellikle Japonya, bu işgalden ciddî bir şekilde nasibini almış ve halk köle olarak kullanılnaya başlanmıştır. Çok az kişi bu yönetime baş kaldırır; Maya yaptığı korsan radyo yayını ile insanları, içlerindeki özgürlüğü kaybetmemeleri gerektiği konusunda inandırmaya çalışmaktadır. Kaptan Harlock, görevini tamamlayıp Dünya’ya dönmüştür ve Maya tarafından başlatılan büyük bir isyanın başında yer alacaktır. İsyanı bastırmaya çalışan Illumidus başkanı tarafından başlatılan çatışmalar sırasında Maya yakalanır ve idam edilmek üzere Emeraldas ile birlikte tutuklanır. Kaptan Harlock’a, geri dönmemesi halinde bu esirlerin idam edileceği mesajı yollanır ancak Harlock sessizliğini korumaktadır. İdam sırasında başlayan isyanda yaşanan çatışmalarda Maya yaralanır, artık ayrılmadan önce Harlock’a verdiği
çantanın açılma zamanı gelmiştir ve Kaptanın emriyle bayrak çekilir. Şimdi Kaptan Harlock, bütün evrene korku salacak olan Korsan Kaptan Harlock ismini almış bulunmaktadır.

13. Hadashi no Gen (1983) IMDb 8,0

Japonlar, İkinci Dünya Savaşının sonlarına doğru yaklaşırlarken Gen ve ailesi, Hiroşima’da yaşamaktadırlar. Gen’in babası, artık savaşın kazanılma ihtimalinin olmadığı kanısına ulaşmıştır. Bu nedenle kasaba memurlarının öfkesini toplar ve sırayla tüm komşularından ayrı düşer. Bölgedeki ticaret adamlarından sakınmak sureti ile yiyecek kavramı, Gen ve ailesi için kıtlık noktasına doğru ilerler. Tüm bu şeyler de çok geçmeden anlamını yitirir çünkü Amerikan askerleri, ellerindeki korkunç silahı serbest bırakarak Japonlar üzerindeki son saldırılarına başlarlar.

14. Ginga-tetsudô no Yoru (1985) IMDb 7,1

Giovanni, hasta annesi ile birlikte zor hayat şartlarına karşın ayakta durmaya çalışan, içine kapanık bir çocuktur. Okulda, sınıf arkadaşları tarafından sürekli alay konusu olan Giovanni, okul çıkışı bir matbaada bulduğu part-time iş sayesinde evin günlük ihtiyaçlarını gidermektedir. Yine yoğun bir günün ardından evine gelen Giovanni, annesiyle ufak bir konuşma yaptıktan sonra, o gün gelmeyen sütçüden annesi için süt almaya gider. Sütçüye vardığında sütçünün olmadığı ve daha sonra tekrar gelmesi söylenir. Vakit geçirmek için ufak bir tepeye çıkan Giovanni, Samanyolunu ve çeşitli takımyıldızlarını izlemeye dalar. Aniden beliren bir ışık ile ayaklanan Giovanni, karşına çıkan dev lokomotifi görünce şaşırır. Derinden gelen bir ses, bu trenin Samanyolunu ve takımyıldızlarını dolaşan bir lokomotif olduğu söyler ve Giovanni, vagonlardan birine biner. Giovanni’ye bu macerasında, sınıf arkadaşı olan Campanella da eşlik edecektir. 

15. Tenshi no Tamago (1985) IMDb 7,7

Tenshi no Tamago, ıssız ve karanlık bir dünyada kucağında büyük bir yumurtayla gezen küçük bir kızın, garip bir haç taşıyan bir adamla karşılaşması ve bu iki insanın varoluşu sorgulamalarını konu alır. Film, nesnel bir anlatımdan çok, öznel bir algıya dayanır. Sunulan imgeler ve semboller, izleyicinin kendi yorumunu yapmasına yöneliktir. Oshii, Angel’s Egg’i büyük bir oranda Hristiyanlığın doğumuna ve yaratılış mitlerine dayandırmış ve sembolizmi bu doğrultuda kullanmıştır. Yoshitaka Amano’nun gerçeküstü ve dışavurumcu sanat konusundaki bilgi ve yeteneğinin yapıma katkısı büyüktür. Anlatım durağan bir yapıda olsa da gerçeküstü sekanslar ve gerilim sahnelerinin arzı ile anime tarihinde bu açıdan benzerine az rastlanan bir film ortaya koyulmuştur.

16. Arion (1986) IMDb 6,5

Arion, kör olan annesi Demeter ile yaşamaktadır. Birgün, amcası ve aynı zamanda ölüler tanrısı olan Hades çıkagelir. Arion’a kendisiyle beraber yeraltı dünyasına gelirse annesini iyileştirmenin yolunu bildiğini söylerek onu kaçırır. Burada Arion büyük bir savaşçı olarak eğitim görür. Ölüler tanrısı Hades, Arion’a annesinin kör olmasının sebebinin tanrılar kralı Zeus olduğunu ve o öldüğü vakit annesinin de gözlerinin tekrar görmeye başlayacağını söyler. Arion, yetişkin biri olunca dostu dev Geedo ile birlikte Zeus’u bulmak ve intikam almak üzere yola çıkar. Bu arada deniz tanrısı Poseidon, Zeus’u tahtından indirmek için büyük bir ordu toplamıştır. Olaylar hem Arion hem de tanrılar açısından beklenmedik şekilde gelişecektir.

17. Ôritsu uchûgun Oneamisu no Tsubasa (1987) IMDb 7,3

Bu epik film, paralel dünyaya ilk uzay uçuşunu konu alıyor.

18. Robotto Kânibaru (1987) IMDb 7,0

Robotların fantastik dünyasını anlatan bu filmde en asil olanlar Varlık, Yoksunluk ve Kabustur. Kabus bir gece yükselen ve robotik kölelerinin zincirlerini çözen kötü ve sibernetik bir lordun hikayesidir. Yoksunluk robotlar ordusu tarafından kaçırılan ve sadece gizemli bir sayborg tarafından kurtarılabilecek küçük bir kısın bilim kurgu hikayesidir. Varlık güzel bir dişi sayborg yaratan genç bir oyuncakçının hikayesini anlatıyor. Kadın çok gerçekçi olunca, adam onu yok eder ama hayatının sonuna kadar kadın onun peşini bırakmaz.

19. Komşum Totoro (1988) Tonari no Totoro IMDb 8,2

Komşum Totoro’da anneleri, isimlendirmeyen ve uzun süreli bir hastalığa yakalandığında ona daha yakın olmak için yattığı hastanenin yakınındaki eski bir eve taşınmak isteyen iki küçük kız, bir profesör olan babalarını da ikna edip bu kırsal yere taşınırlar. Küçük kızlar Satsuki ve Mei zamanla evin içerisinde onlarla birlikte yaşamakta olan, bazı varlıkların olduğunu fark ederler. Bu varlıklardan bir şekilde kurtulduklarında, evlerinin karşısındaki ormanda karşılaştıkları büyüleyici varlıklar iki kardeşi büyülü bir dünyanın içerisine sürüklerler.

20. Ateşböceklerinin Mezarı (1988) Hotaru no Haka IMDb 8,5

Grave of the Fireflies, insanlık tarihinin en kara lekelerinden biri olan II. Dünya Savaşı’nın yıkıma uğrattığı hayatları iki küçük kardeş üzerinden anlatıyor. Annelerini savaşa kurban veren Seita ve Setsuka babalarının da savaşta olması nedeniyle yakın bir akrabalarına gönderilirler. Burada tutunamayan bu iki küçük çocuk evden kaçarak, kendilerini savaşın izlerinin anbean körüklendiği sokaklara atarlar. Ancak bu yolculuk bildiğimiz türden yolculukların aksine, kan kokulu sokaklarda verilen bir yaşam savaşına dönüşecektir. Akiyuki Nosaka’nın yarı biyografik romanından uyarlanan film, savaş üzerine yapılmış filmler arasında en dokunaklı ve en gerçekçi üsluba sahip olanlardan biridir.

21. Akira (1988) IMDb 8,0

Sene 2019. Dünya savaşı esnasında esrarengiz bir silah Tokyo’yu yerle bir etmiştir ve bunun üzerinden tam 30 sene geçmiştir. Tokyo’nun yerine inşa edilen Neo-Tokyo, teknoloji çağının tüm gerekliliklerini yerine getirmektedir. Mafya ve terör ise bu şehrin damarlarına sızmıştır. Artık şehre hükmeden bu devasa kaosu engellemenin, ya da onun hızını kesmenin, hiçbir yolu yoktur. İki eski dost olan Tetsuo ve Keneda, çeteleriyle birlikte gizli bir askeri üsse girmeyi başarır. Ancak biri yakalanır ve deneylerde denek olarak kullanılmaya başlanır. Bunun üzerine kazandığı güçleri, kendi istekleri doğrusunda kullanacaktır.

22. Chôjin densetsu Urotsuki dôji (1989) IMDb 6,4

Üç farklı evren arasındaki sınırları yoluna çıkanla beraber nefes kesen yöntemlerle ortadan kaldıran doğa-üstü yaratık Overfiend, aynı zamanda diğerlerinin bu yeni dünyayı kontrol etmesi umutlarını bağladığı bir kahraman. Çoğu Ecchi’lere göre sağlam kurgusu ve özgün sahneleriyle izlememiş olan hentai severlerin bir an önce izlemesi gerektiği düşünülen baş yapıt.

23. Kırmızı Kanatlar (1992) Kurenai no Buta IMDb 7,7

Birinci Dünya Savaşı’nda İtalyan Hava Kuvvetlerinde görev yapmakta olan Porco Rosso bir hava çatışmasında bilinmeyen bir nedenle domuza dönüşür.

Birliğine dönmez ve hava kuvvetlerinde yaptığı işi bırakır. Hava korsanlarını avlayıp karşılığında da ödül almaya başlayan Porco yeni işini bulmuştur ve halinden memnundur. Fakat Amerikalı bir hava korsanı olan Curtis ona meydan okuyup uçağını düşürünce işler kızışır.
Ayrıca bir yandan da İtalya’da olduğu bilgisini alan, faşist rejim yanlısı olmuş eski bir arkadaşının tehdidi ile karşı karşıyadır. Ya orduya geri dönecek ya da öldürülecektir.

Her animesinde başarılı detaylarıyla kendine hayran bıraktıran anime ustası Hayao Miyazaki’den eğlenceli bir savaş draması.

24. Shôjo tsubaki: Chika gentô gekiga (1992) IMDb 6,8

Anne babasını kaybettikten sonra çiçek satıcısı genç Midori, bir panayır grubu tarafından satılığa çıkartılır. Ona güzel bir gelecek için umut veren esrarengiz kısa boylu bir büyücü ortaya çıkana kadar kötü muameleye maruz kalır ve köleliğe zorlanır.

25. Jûbê Ninpûchô (1993) IMDb 7,9

Derebeylerinin hükmettiği devirde, Japonya’da yaşayan Jubei Kipagami, yeteneklerini para karşılığı kiralayan gezgin bir ninjadır. Bir seyahatinde rastladığı dişi ninja Kagero’yu taştan bir şeytan olan Tessai’nin elinden kurtarır. Kanındaki dolaşan zehir, güzel Kagero’nun tenini, dokunanı zehirleyen beyaz bir renkle lanetlemiştir.

Zoraki birliktelikleri, Jubei ve Kagero’nun imkansız aşkını da doğuracaktır. İkili, yendikleri Tessai’nin, Kimon’un Sekiz Şeytanı’ndan sadece biri olduğunu öğrenecek ve kendi hayatlarını kurtarırken, lanetli bir komployu da çözmeye çalışacaktır.

Anime türünün en ciddi örneklerinden olan Ninja Scroll, müthiş aksiyon sekansları kadar, barındırdığı ağır fantastik temalarla da her dönem beğenilen bir film olagelmiştir.

26. Yüreğinin Sesi (1995) Mimi wo Sumaseba IMDb 7,9

14 yaşındaki Shizuku Tsukishima orta okulu bitirmek üzere olan bir genç kızdır. Kitap okumayı çok seven Shizuku, kütüphaneden aldığı kitapların içinde kart bulur.

Kartlarda Seiji Amasawa yazmaktadır. Bu kişinin kim olduğunu merak eden ve araştırmaya başlayan Shiuzku, kendi hayatıyla ilgili de önemli şeyler keşfedeceği bir yolculuğa çıkar.

Hayao Miyazaki’nin senaryosunu yazdığı Whisper of the Heart, filmi yaptıktan bir süre sonra ölen Yoshifumi Kondo’nun tek ve son filmi olma özelliği taşıyor.

27. Memorîzu (1995) IMDb 7,6

2090’lı yılların başlarında uzayda gezinerek hiçbir değeri olmayan nesneleri toplayan bir grup maceraperest, tuhaf bir şeklin içerisine girerler. Kendi halindeki bir araştırma görevlisi kendisini gayri-ihtiyari bir biçimde bir koku bombasına çevirir ve yaşadığı şehrin tüm düzenini alt-üst eder. Savaşın egemen olduğu uzak bir gelecekte tüm şehir mekanikleşmiştir.

Üç ayrı hikaye manga ve animelerin büyük ustalarının ortak filminden peliküle dökülüyor.

28. Kôkaku Kidôtai (1995) IMDb 8,0

Günümüzden uzak bir gelecekte, Japonya’da geçen hikaye The Puppet Master isimli bir siber ajanın hikayesine odaklanır. Dünya 2030’lu yıllara gelmiştir ve teknolojik olarak günümüz halinden millerce yıl ötededir. İnsanlar artık sanal bir gerçeklikte yaşamakta ve düzen de yine sanal yollardan sağlanmaktadır. Bakanlık tarafından yaratılan Puppet Master, bu ortamın yarattığı en yetenekli ajanlardan biridir. Süper ajan, yeterli bilgiye ulaştığında kendisi için bir beden aramaya başlar. Ancak peşine düşen ajanlardan habersizdir.

29. Prenses Mononoke (1997) Mononoke-hime IMDb 8,4

Prenses Mononoke, Ashitaka’nın maceralarını anlatıyor. Huzurlu bir şekilde yaşamını devam ettiren Ashitaka, bir gün ormandan gelen bir kötülüğün farkına varır. Orman Tanrısı, tüm tavizsizliğiyle ve sınırsız gücüyle, temas ettiği her varlığı yıkarak yoluna devam etmektedir. Küçük bir kızı kurtarmak için Orman Tanrı’sına karşı koymaya çabalayan Ashitaka lanetlenir. Bu lanetten kurtulabilmesi için ona yardım edebilecek tek varlık olan ‘Ormanın Ruhu’nu bulması gerekmektedir. Ancak bu arayış için çıkacağı yolculuk, pek de tekin ya da tehlikesiz değildir. Ashitaka kendi korkularıyla yüzleşirken adına savaş denilen bu mücadelede herkesin zarar gördüğünü gözlemleyecektir.

30. Pâfekuto Burû (1997) IMDb 8,0

Ünlü bir şarkıcı olan Mima Kirigoe, şarkıcılık kariyerini bırakıp oyuncu olmaya karar verir. Bu hamle kimi fanatik hayranlarını hayal kırıklığına uğratır. Dahası genç kadının oynadığı filmdeki rolünün tepki çekmesi ve de kimi dergilere çıplak poz vermesi işleri iyice karıştırır. Fanatik bir hayranı tarafından taciz edilmeye başlayan Mima’nın hayatı büyük bir çıkmaza sürüklenir.

 31. Neon Genesis Evangelion: End of Evangelion (1997) IMDb 8,1

Nerv ama Seele bir vahşi saldırı yüzleri bir sinir komada Asuka ve Shinji ile, kısa süre gerçeküstü dönüşüyor. Bu film bir show “Neon Genesis Evangelion” son iki bölüm için biten eşzamanlı sağlayan yapım.

32. Jin-Rô (1999) IMDb 7,4

Alternatif bir gerçeklikte, Japonya baskıcı bir düzenle yönetilmektedir. Kerberos isimli özel polis birimi, çeşitli terörist örgütleri engellemek için gizli bir şekilde faaliyet göstermektedir. Kerberos kuvvetlerinin birinci hedefi Sect isimli aşırı solcu terörist örgüttür. Kerberos , operasyonlarında ağır silah gücü ve güçlü donanım ile acımasız taktikler kullanmaktadır. Birim, savaş sonrasında ülkenin siyasi dengesinin sağlanmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Ancak, 1960lı yıllara gelindiğinde bu gizli birimin polis örgütü içindeki varlık nedeni zayıflamıştır. Polis örgütü, bünyesinde artık böyle bir gizli birim istememektedir. Jin-Roh bu arka plan kurgusu içerisinde Sect bomba kuryesi Kei Amemiya ve Kerberos üyesi Kazuki Fuse’nin hikayesini anlatır.

 33. Revolutionary Girl Utena: Adolescence of Utena (1999) IMDb 7,2

Ikuhara Kunihiko tarafından 1999’da yaratılan film, cinsiyet, haklar ve ergenlikten yetişkinliğe geçiş konularına odaklanıyor.

34. Metoroporisu (2001) IMDb 7,2

Hem kovalamaca hem aşk var bu filmde. Bir kere hikaye şimdiki zamanı aşıyor ve tamamen gelecekte bir yerde geçiyor. Üstelik burası ziyadesi ile göz kamaştıran bir şehir. Adı Metropolis. Duke Red, kötü niyetli biri olarak Ziggurat’ın tepesinden dünyaya hakim olup yönetmenin derdindedir. Tek bir düğmeye basarak tüm dünyadaki makineleri çalışamaz hale getirmeyi ummaktadır. Bir yandan da kaçak bilim adamı Dr. Laughton’a gizli bir laboratuar vermiş, ölmüş kızını örnek alacak çok güzel ve kusursuz bir robot olan Tima’yı sipariş etmiştir. Duke’ün oğlu Rock laboratuarı keşfettiğinde kıskançlık krizine girer ve ortalığı yakıp yıkar. Bu esnada Japonya’dan Dedektif Shunsaku ve yeğeni Kenichi şehre gelirler. Hedefleri Laughton’u enselemektir. Kenichi, Tima’nın gerçek bir insan olduğunu sanarak onu yıkımdan kurtardığında yeni bir kovalamaca başlar… ve de çok güçlü bir aşk!

35. Voices of a Distant Star (2002) IMDb 7,2

Noboru Terao ve Mikako Nagamine, hayatlarını birlikte kurgulamak isteyen ve halihazırda aynı liseye gitmekten başka da bir hedefi olmayan genç bir çifttir. Bu esnada, dünya Tarsian adı verilen uzaylı bir ırka karşı amansız bir mücadele vermektedir. 2048 yılına gelindiğinde Birleşmiş Milletler, Tarsianlara karşı koyabilecek askeri yapılanmayı tamamlamıştır. Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan takip filosuna seçilen pilotlardan birisi de Mikako’dur. Uzayın derinliklerinde yabancı bir ırkın peşindeki Mikako ile dünyadaki yaşantısına devam etmek zorunda kalan Terao arasındaki tek iletişim aracı cep telefonlarından yollayacakları mesajlar olacaktır.

36. Tôkyô Goddofâzâzu (2003) IMDb 7,8

Tokyo Godfathers, ilginç konusuyla 2003 yılının öne çıkan örneklerinden. Yönetmenliğini Satoshi Kon’un gerçekleştirdiği filmde üç homeless’ın hayatı mercek altına yatırılıyor. Tokyo sokaklarında kıt kanaat yaşamakta yaşamaya çalışan bu üç talihsiz evsiz -evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, transseksüel Hana ve orta yaşlı alkolik Gin- bir Noel Arifesi’nde çöplerin içinde bir bebek bulurlar. Kısmet Hana içindir; zira hep anne olma hayali kurmuş olan Hana, bebeği o gecelik yanlarında tutmak için diğer ikisini ikna eder. Sonraki gün bebeğin annesini bulmak için Tokyo’nun köhne sokaklarından ışıklı caddelerle dolu zengin semtlerine doğru yola çıkarlar. Bu yolculuksa hayatlarının macerası olur; çünkü üçlü kendi geçmişleriyle de yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Tokyo Godfathers, komedi ile duygusallığı başarı ile harmanlayan, sevimli ve kaydadeğer bir film.

37. Inosensu: Innocence (2004) IMDb 7,5

Mamoru Oshii, bu defa bir devam filmi ile karşımızda… Animasyon sinemasını yakından takip eden beyazperdecilerin aşina olabileceği gibi, çok tutulan “Ghost in the Shell”in ikincisi ile karşımızda… Batou, artık yaşayan bir kukladır. Tüm bedeni, hatta kolları ve bacakları tamamen insan yapısıdır. Tek geriye kalan beynindeki izler ve bir kadının anılarıdır. İnsanlar ve makinalar arasındaki sınırların geri dönüşü olmayacak şekilde bulanıklaştığı bir zamanda, insanlar insan olduklarını unutmuşlardı. Bir hayalet öyküsü olan Ghost in the Shell, gerçekten sıra dışı bir hikayeye sahip. Öykü, insanlığını geri kazanmaya çalışan bir adamdan arta kalan hayaletin dramı üzerinde yükseliyor.

38. Mind Game (2004) IMDb 7,8

Çizgi roman çizeri olma hayaliyle yaşayan Nishi, beraber büyüdüğü Myon’a çocukluğundan beri aşıktır. Bir akşam Nishi ve Myon’un ailesi kendi restaurantlarında yemek yerlerken içeri giren Yakuzalar tarafından öldürülen Nishi, bu yeni geldiği yerde bambaşka bir dünya ile karşılaşır.

Bir şekilde oradan kaçmayı başaran Nishi, zamanda geriye giderek Myon’u ve kız kardeşini Yakuzalardan kurtarır. Arabayla kaçarlarken denize uçan kahramanlarımız, kendilerini bir balinanın midesinde bulurlar. Bu yeni geldikleri yerde korku ve problemleriyle yüzleşerek aslında kendilerini de bulacaklardır.

Robin Nishi?nin kendi hayatından izler taşıyan mangasından, anime olarak sinemaya uyarlanan film, yönetmen Masaaki Yuasa’nın ve önemli animelere imza atmış Studio 4°C’nin farklı teknikleriyle, başarılı mekan ve karakter tasarımlarıyla, ve müzikleriyle dikkat çeken son dönemlerde yapılmış en kaliteli anime çalışmalarından biri.

39. Hazine Şehri (2006) Tekkon Kinkurîto IMDb 7,6

Tekkonkinkreet, Tokyo’nun Treasure kentinde yaşayan iki küçük çocuğun Siyah ve Beyaz- şehrin getirdiği zorluklarla mücadelesini anlatıyor. ‘Kedi’ adı verilen bu iki öksüz, git gide yok olan ve kargaşanın hakim olduğu bu şehri korumak için Yakuzalarla mücadele etmek zorunda kalırlar.

40. Summer Wars (2009) IMDb 7,5

Dünyadaki tüm insanların zamanlarını Oz adındaki bir sanal ortamda tükettiği bir gelecekte; matematik dehası lise öğrencisi Kenji Koiso bu sistemini yarı zamanlı programlayıcılarından biri olarak çalışmaktadır. Bir gece, Kenji’nin telefonuna e-mail ile bir matematik problemi düşer ve matematik dehası Kenji dayanamayarak bu soruyu çözer. Ancak kısa zamanda gerçek ortaya çıkar: Bu problemin çözülmesi, paralel bir evrenin Dünya ile çarpışmasına neden olacaktır.

41. Mai Mai Miracle (2009) IMDb 7,0

2. Dünya Savaşı’nın üzerinden 10 yıl geçmiştir, zamanında Feodal Japonya için önemli ama o gün için durağan bir yer olan bu kasabada yaşan Shinko, kasaba için sahip olduğu hayallerini gerçekleştirme çabası vermektedir. Shinko’nun, sahip olduğu 1000 yıl öncesinden gelen hayali bir arkadaşı vardır. Bir gün, Tokyo’dan gelen Kiiko ise, Shinko’nun okuluna nakil olur. Geldiği yere ayak uydurması zor olan Kiiko, Shinko ile arkadaşlık kurar. Böylece ikilimiz, birlikte yapacakları bu tarihi yolculuklarına da adımlarını atmış olurlar.

42. Prenses Kaguya Masalı (2013) Kaguyahime no Monogatari IMDb 8,0

Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra çektiği ilk film olan The Tale Princess of Kaguya; yaşlı bir çiftin ormanda buldukları sihirli bir bebeği büyütme macerasını, masalsı ve şiirsel bir dille beyazperdeye taşıyor!

Bir gün, yaşlı bir oduncu ve onun karısı tarafından bir bambu ağacının parıldayan sapında bulunan avuç içi büyüklüğündeki gizemli küçük kız, hızla büyüyerek, güzeller güzeli bir kadına dönüşür. Kendisiyle karşılaşan her insan bu esrarengiz kızdan etkilenir. Prensler bu gizemli prenses ile evlenebilmek için sıraya girer. Fakat Kaguya’nın aradığı çok daha kozmik bir aştır.

Studio Ghibli’nin kurucularından da biri olan Takahata’nın 1999 tarihli Komşularım Yamadalar’dan beri yönetmiş olduğu ilk film olan Prenses Kaguya Masalı Ghibli usulü epik öyküleri özleyenler için duygusal bir şölen vadediyor. Her karesinden ruh fışkıran el yapımı suluboya çizimleri ile sinemaseverlerin gözüne de hitap eden film, eski bir Japon efsanesinden esinlenerek perdeye aktarılmış.

43. Giovanni’s Island (2014) IMDb 7,4

Küçük bir kasaba olan Shikotan, savaştan sonra Sakhalin Oblast bölgesinin hakimiyeti altına girer. Bu iki yerde yaşayan iki çocuk, birbirinden farklı dilleri, kültürleri olmasına rağmen iyi anlaşırlar. Birbirine her fırsatta destek çıkmaya çalışan çocuklar için siyasi gerçekler yüzünü gösterecektir.

44. The Case of Hana & Alice (2015) IMDb 7,1

Ishinomori Ortaokulu’na transfer olan Tetsuko “Alice” Arisugawa, bir yıl önce Sınıf 1’de “Judalar, diğer dört Juda tarafından öldürüldü” şeklinde garip bir dedikodu duyar. Bu olayı araştırırken, gerçeği bilme ihtimali olan biri olduğunu keşfeder ve bu kişi, kendisine komşu olan “Çiçek Ev”de yaşayan Alice’in sınıf arkadaşı Hana’dır.

Judaların cinayeti hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen Alice, inzivaya çekilmiş olan Hana’dan detaylı bilgi edinebilmek ve neden inzivaya çekildiğini ona sorabilmek için Çiçek Ev’e sızar. Hana ve Alice’in bu şans eseri tanışmaları, onları “dünyadaki en küçük cinayet”in gizemini çözecekleri bir maceraya sürükler.

45. Senin Adın (2016) Kimi no na Wa IMDb 8,4

Senin Adın, farkı yerlerde yaşamalarına rağmen birbirlerine bağlı bir hale gelen iki yabancının hikayesini anlatıyor. Hayatından pek memnun olmayan Mitsuha, etrafı dağlarla çevrili bir bölgede yaşar. Vali olarak çalışan babası seçim kampanyaları ile uğraşmaktadır. Evde kendisi, kardeşi ve büyükannesi dışında kimse yoktur. Kırsal kesimdeki yaşamından fazlasıyla sıkılan Mitsuha, Tokyo’da yaşamanın hayalini kurar. Mitsuha ile aynı yaşlarda olan Taki ise, Tokyo’da yaşayan bir gençtir. Taki’nin günleri çalışarak ve arkadaşları ile vakit geçirerek geçer. Ancak bir gün, rüyasında kendini dağların sardığı bir kentte yaşayan bir kız olarak görecektir. Mitsuha ise tam tersi, kendini Tokyo’da yaşayan bir erkek olarak. Birbirine yabancı bu iki genç, garip bir şekilde kendilerini, birbirlerine bağlanırken bulacaktır.

46. A Silent Voice (2016) IMDb 8,2  

Hikaye Nishimiya Shoko isimli işitme engelli olan bir ilkokul öğrencisi etrafında döner. O sınıf arkadaşları, özellikle Ishida Shouya tarafından zorbalığa uğrar.Bu onun başka bir okula geçmesine neden olur.Sonra zorbalık yapana arkadaşlaru zorbalık yapar.Bunun üzerine Shouyanın konuşmak için hiçbir arkadaşı ve gelecek için hiçbir planı yoktur ve kendini dışlanmış hisseder . Daha sonra artık liseye gitmektedir. Hayatına son vermeyi düşünmektedir annesinin bunu anlamasıyla tartışırlar annesi onu yaşmaya ikna etmeye çalışmasıyla ilkokulda yaptığı zorbalığın kefaretini ödemek Nishimiyaya kendini affettirmeye çalışır.

47. The Night Is Short, Walk on Girl (2017) IMDb 7,5  

Siyah saçlı bir kız, Pontocho gece sahnesinden ve Shimogamo’daki ikinci el bir kitap fuarından sonra bir üniversite fuarına kadar Kyoto sokaklarında dolaşıyor. Kendisi için romantik bir hisse sahip olan ana karakter onu gizlice takip ediyor ve tesadüf gibi görünen bir şekilde kendisine yönelebilecek fırsatları arıyor. Ne yazık ki, kız daha “sevgi” ile ilgilenmediğinden dolayı onun hislerini fark etmiyor. Bu iki karakteri bekleyen şey, kendisi Japon efsanevi bir yaratık olan Tengu, ikinci el kitap tanrısı veya üç katlı araçta para havalandırıcı olarak tanıtan bir kişi gibi nedenlerden kaynaklanan çılgın olaylardır.

48. Liz and the Blue Bird (2018) IMDb 7,2  

Mizore Yoroizuka ve Nozomi Kasaki Kitauji Lisesi müzik kulübü üyesi iki yakın arkadaşlardır. Sessiz ve çekingen Yoroizuka oboe çalarken enerjik ve popüler arkadaşı Kasaki de flüt çalmaktadır. Grup bir kız ve bir kuşun hikâyesinden esinlenilmiş bir şarkı olan Liz ve Mavi Kuş’u çalmaya karar vermiştir. Müzik parçası, Yoroizuka’nın solo parçası olması sebebiyle Mizore ve Nozomi’nin ikisini de sahneye koyar ve arkadaşlıklarını yeniden gözden geçirmelerine zorlar.

49. Ongaku (2019) IMDb 7,1

Yönetmenliğini Kenji Iwaisawa’nın üstlendiği film, aynı okulda okuyan suçlu 3 arkadaşın bir müzik grubu kurmaları ile gelişiyor.

50. Promare: Puromea (2019) IMDb 7,2

30 yıl önce alevleri kontrol edebilen yeni bir mutant ırk ortaya çıktı ve insanlığın büyük bir kısmını yok etti. Burnish denen bu kişiler tüm dünyada rastgele bir şekilde ortaya çıkmaya devam ederken uyandıkları yerlere ölüm ve felaket getirmekte. Promepolis Cumhuriyeti, başkanı Kray Foresight’ın muhteşem çabaları sayesinde Burnish’lere karşı ayakta kalabilmektedir. Yangın Kurtarma adında bir itfaiyeci ekibi, mühendisleri Luca Flex’in geliştirdiği son teknoloji makineleri kullanarak bu korkunç mutantlara kaşı gelmekte. Enerjik ve genç bir adam olan Galo Thymos da bu ekibin en yeni üyesidir ve Foresight’ı kendi kahramanı olarak gören birisidir.nnKendilerine Mad Burnish diyen bir terörist grup, tüm ülkede kargaşaya sebep olmaktadır. Bu terörist grubun lideri olan Lio Flotia’yla şans eseri bir karşılaşma yaşayan Galo, mutantların arkasındaki gerçeği araştırmak için bir maceraya atılır. Bu yolda Galo, önceden doğru bildiği her şeyin gerçekliğini sorgulamaya başlayacaktır.

Kaynak: BFI

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up