Sigarayı Bırakmamıza Engel Olan En İyi 12 Film Sahnesi

Liste

İlk not: Listeyi yaptıktan 4 ay sonra sigarayı bıraktım. Hala da içmediğimi hatırlatayım. Zor değil, çok zor. Ama yapılabilir.

The Good, Bad and Ugly

“Son bir sigara içelim, öyle git gideceksen.”

İyi Kötü Çirkin’in ‘İyi’si Clint Eastwood ölmek üzere olan askerin üstünü örter. Ve ikili arasında sessiz, sadece bakışlarla anlaşılan bir an yaşanır. Eastwood ağzında tütmekte olan sigarayı askere verir. Tek bir nefes alan asker artık daha rahat ölecektir.

________

Fight Club

“Akciğer kanseri olanların yanında sigara içilmez.”

Her şeyin nedeni olan Marla Singer adsız kahramanımızın dünyasına epey dumanlı ve çakmak kıvılcımı ile girer. Siyah gözlükleri, şapkası ve ağzından burnuna çektiği dumanla Marla ‘Büyük Turist’ filmin akışını kaosa çevirir.

_______

Goodfellas

“Böyle bir içmek görülmemiştir.”

Scorsese’nin vazgeçilmezi De Niro suç filmlerinin takım elbiseli kötü adamı olarak oynadığı Goodfellas’ta öyle bir sigara içer ki, insan sokulup bir dal da bana verir misin, demek ister.

Orada Olmayan Adam

“Kelimeler yerine sigara dumanıyla konuşmak.”

Coen Kardeşlerin bu sıra dışı filminde Billy Bob Thornton’un canlandırdığı berber Ed Crane, sessiz, sakin ve kendi iç dünyasında yaşayan bir adamdır. Traşa başlamadan önce Zippo’sunu ateşler ve ağzında duran beyaz sigara alev alır. Ed Crane traş boyunca gerekmedikçe ağzından sigarasını düşürmez.

Ip Man 3

Wing Chun’un büyük ustası Ip Man iyi bir sigara içicisidir. Kendisinden ders almak Bruce Lee’yi içtiği sigara ile ‘hız testine’ sokar. Ustamız sigarasını yakar, kibriti küllüğe atar. O sırada Bruce Lee boşa epey bir tekme sallar.

______

Yüzüklerin Efendisi

“Sigara dumanından gemiler yapmak.”

İlk Yüzüklerin Efendisi filminde yüzüğü almak için gelen Gandalf doğum günü partisinden hemen önce Bilbo Bagins ile pipo içerler. Bilbo marifetini sergiler ve dumanla yuvarlak çıkarır. Gandalf da durur mu, yapıştırır cevabı. Ağzından üç yelkenli bir gemi çıkarır.

__________

Kazablanka

“Yeniden çal Sam!”

Humhprey Bogart’ın ağzında sigara ile dünyaya geldiğine inandığımız filmin neredeyse her sahnesine Bogart sigarayı efkar objesine çevirir. Özellikle yukarıdaki sahnede, tüm konuşulacaklar konuşulmuştur, geriye tek bir şey yapılmalıdır, o da sigara içmek.

______

Hellboy

“Cehennemde olsa bile sigara içmek.”

Bir Nazi deneyi sonrası kuyruklu bir şeytan olarak dünyaya gelen kahramanımız Hellboy, sert tiplerdendir ve ağzından purosunu düşürmez. Her çetrefilli işin ardından kutlama niyetine bir dala puro yakar.

______

Kahve ve Sigara

“Aslına bakarsan biz sigara ve kahve kuşağıyız.”

Jim Jarmusch’un en geveze filmlerinden olan Kahve ve Sigara bolca kahve ve duman altı olan bir filmdir. Karakterler birini söndürürken diğerini yakar. Tabii eğer siz de sigara içicisi iseniz sizin de bir filmde birkaç sigara içme ihtimaliniz yüksektir.

______

Tiffany’de Kahvaltı.

“Sigara değil sniper tüfeği.”
Audrey Hepburn’un başına buyruk karakteri şapkası, gözlükleri ve elbette uzun ağızlığının ucundaki sigarasıyla hatırlanır.
_________

Hababam Sınıfı

“Ben size burada sigara içmeyin demedim mi!”

Bir Trabzonspor’dan bir de Mahmut Hoca’dan çeken Hababam Sınıfı tüm mevcuduyla (Ahmnet hariç) sigara tiryakisidir. Sigara sahnesi boldur ve epey aksiyon doludur. Bilgi yarışmasında çatılar yanar, Güdük’ün ağzında sigara patlar. Mahmut Hoca tuvaleti basar. Tüm felaketlere rağmen tüm sınıf sigara içmek için muhakkak bir yer bulur.

_______

Ah Güzel İstanbul

“Her şeyden vazgeçtik şu meretten vazgeçemedik. Hem Sipahi hem iki paket günde!”

Sadri Alışık’ın unutulmazlarından olan Ah Güzel İstanbul, Haşmet İbriktaroğlu’nun bir çorba kasesinin başında esneyerek kendisini tanıtması ile başlar. Haşmet Bey sonra sigarasını yakar ve hem anlatır hem de bizi o canım İstanbul ile tanıştırır.
________

Aynı Yıldızın Altında

“Bu bir metafordur.”

Kanser hastası iki sevgilinin hikayesini anlatan bu trajik, duygusal filmde Augustus karakteri hep yanmayan bir sigara ile dolaşır. Ona göre bu bir metafordur, sigara içmesine hiçbir engel yokken o sigarayı içmez. Güç onun elindedir ve sigarayı yenmiştir. En iyisi biz de Augustus gibi yapalım.

_____

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up