İlhamını Shakespeare’den Alan 7 Film

Liste Manşet

2015’te bir Shakespeare uyarlaması ile karşılaştık: Macbeth. Yönetmen Justin Kurzel orijinal oyuna sadık kalmayı tercih etti. Bu filmle beraber, sinemaya uyarlanan Shakespeare oyunları tekrar gündeme geldi. Yıllar boyunca birçok yönetmen Shakespeare‘in oyunlarını filmlerine kaynak edindi.

Macbeth

Justin Kurzel Macbeth’te orijinal metne sadık kalmayı seçti.

Kimi yönetmenler oyunların genel olay örgüsünü ve karakterlerini alıp farklı zamanda, mekanda ve tarihi bağlamda çekmeyi tercih ettiler. Bu filmlerin bazıları orijinal kaynaklarına oldukça sadıkken bazıları da eleştirel bakış olmadan fark edilebilir değildi. Orijinal kaynağa bağlanmayan ancak Shakespeare’in oyunlarının genel hatları hissedilen yedi filmi sizler için hazırladık.

Ran

“Ran” (1985)

Kaynak alınan oyun: Kral Lear

Akira Kurosawa’nın efsanevi filmi “Ran”, Shakespeare’in oyununun tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden birinin zihninden tekrardan anlatımı gibi. Yapıldığı zamanda Ran, 12 milyon dolarlık bütçesiyle çekilmiş en yüksek bütçeli Japon filmiydi. İki buçuk saatlik  zaman diliminde film, Kral Lear oyununun genel hatlarını Japonya’nın Sengoku(1400-1600 yılları) döneminin tarihsel bağlamı içerisine yerleştiyor. Filmde, oyuna paralel olarak tahttan çekilmeye karar vererek ülkesini üç oğlu arasında paylaştırmaya karar veren bir kralın hikayesi konu ediliyor. Film, görselliği, Oscar ödüllü kostümleri ve muhteşem renk kullanımıyla biliniyor.

_________

Kanlı Taht

Throne of Blood (1957)

Kaynak alınan oyun: Macbeth

Ran filminden neredeyse otuz yıl önce, Kurosawa bir başka Shakespeare oyunu  Macbeth’i Feodal Japonya dönemine uyarladı. Kurosawa Shakespeare’in oyununu aşağı yukarı doğrudan ele aldı ancak hikayeyi stil olarak çok daha eski bir teatral formu kullandı: Noh olarak bilinen Japon müzikal dramayı. Bu yapı sadeliğe, minimalizme ve oyuncuların hareketleri özellikle de yüz mimikleri üzerinde sıkı kontrole önem veriyor. Yönetmenin bu uyarlamasında kahraman savaştan sonra eve dönerken ormanda bir ruhla karşılaşan ve bilindik kehaneti öğrenen bir Samuray savaşçısıdır.

__________

Benim Güzel Idahom

My Own Private Idaho (1991)

Kaynak alınan oyun: Henry IV

“My Own Private Idaho” oldukça farklı bir uyarlama. Henry IV karakterleri ve sahneleri daha iyi bir hayat arayışında olan iki genç dolandırıcının hikayesini anlatmak için kullanılıyor. Keanu Reeves’in canlandırdığı Scott Favor karakterinin, IV. Henry’nin oğlu Prince Hal karakteri baz alınarak yazılmıştır ve oyundan bazı konuşmalar filme dahil edilerek bu iki gencin konuştuğu sokak diline uyarlanmıştır.

____________

Yasak Gezegen

“Forbidden Planet” (1956)

Uyarlanan oyun: The Tempest-Fırtına

Bu 1950 yapımı klasik bilimkurgu filmi 20 sene önce sefere gönderilmiş bilim adamlarına ne olduğunu keşfetmek için uzaktaki bir gezegene yollanan bir uzay gemisinin hikayesini konu ediniyor. Uzay gemisindekiler gezegene vardıklarında bilimadamı Morbius ve kızının gezegenin onlardan önceki yerlilerinin teknolojini kullanarak lüks içinde yaşadıklarını keşfederler.  Oyundaki adayı uzak gezegen, gemileri uzay gemileri ve büyüyü bilim olarak düşünürsek filmin ana olay örgüsü Shakespeare’in Fırtına oyunuyla benzerlikler içeriyor.

___________

O

“O”  O Bir Dev Adam (2001)

Othello

Othello, Shakespeare’in modern izleyici için de birçok ders içeren; ırkçılık, kıskançlık ve intikam gibi temaları ele alan önemli oyunlarından biridir. Othello, Venedik ordusundaki Mağribi komutan Othello’nun, karısı Desmonda’nın, üstteğmen Cassio’nun ve asteğmen Iago’nun hikayesini anlatıyor. Hikayede Iago en yakın arkadaşına kıskançlıktan ihanet ediyor ve Othello’nun omuzundaki bir şeytana dönüşerek kendisinden başka herkesten şüphelenmesine neden oluyor. “O” bu dört ana karakteri bir Amerikan lisesine aktarıyor. Filmde Mekhi Phifer Othello rolünü üstleniyor ve O ünvanlı, çoğunluğu beyazlardan (Josh Hartnett) oluyor. Hugo’nun babası önemli bir basketbol maçında Hugo’ya değil de O’ya MVP ödülünü verince Hugo bir intikam planı yaparak O’yu dekanın kızı Desi’yi tecavüzle suçluyor.

_________

10 Things I Hate About You

“10 Things I Hate About You” (1999)

The Taming of the Shrew-Hırçın Kız

10 Things I Hate About You, Shakespeare’in Hırçın Kız oyununun liseye uyarlanarak modernleştirilmiş şeklidir. Filmde Joseph Gordon-Levitt tarafından canlandırılan Cameron okulun en popüler kızına aşıktır ancak Bianca’nın kız kardeşi Kat biriyle çıkana kadar kimseyle beraber olamayacağını öğrenince hayalleri suya düşer. Bunun üzerine, okulun kötü çocuğu Patrick’i, hırçın kız Kat ile çıkmaya ikna eder. Patrick ve Kat oyundaki Petruchio ve Katherina’nın benzerledir. Petruchio sonunda evleneceği inatçı ve dikbaşlı Katherina’yı evcilleştirirken Bianca da ardı kesilmeyen görücü akınlarıyla başa çıkmak zorundadır. Film, Shakespeare’in oyununun evcilleştirilmiş, gençlik romantik komedisi arayışındaki izleyici için biraz daha aşağı çekilmiş versiyonuyken kendi türü içinde bir klasiğe dönüştü ve Heath Ledger’ın ve Julia Stiles’ın kariyerlerinde önemli bir adım oldu.

____________

Aslan Kral

“The Lion King” (1994)

Hamlet

Aslan Kral, Dinsey filmleri arasında en çok sevilen filmlerindendir. Bu filmde, aslan yavrusu Simba, kötü amcası Scar babasını öldürdükten ve Simba’yı sorumlu ilan ettikten sonra mirası olan krallıktan kaçar. Simba, sonraki yıllarını tembel bir Afrika domuzu ve mirketle beraber geçirir. Ancak bir gün babasının hayaleti karşısına çıkar ve ona krallığını geri almasını söyler. Bu olay örgüsü içerisinde değerlendirildiğinde animasyonun hikayesinin Hamlet’inkine benzediği fark edilecektir. Hamlet’te de genç bir prens, babasının hayaleti tarafından hakkı olan krallığı amcasının elinden alması için ikna edilir. Elbette Disney versiyonunda hikayenin sonu Shakespeare’in oyununa göre çok daha mutlu bitiyor. Daha az ölü, daha çok şarkı.

KAYNAK: INDIEWIRE

Çeviri: Sümeyye Topkara

_____________

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up