Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

‘Seyirciye ulaşamayan’ filmlere destek

Yayınlandı

tarihinde

Kültür ve Turizm Bakanlığı önümüzdeki yıldan itibaren özellikle Türk filmlerini ön plana çıkaran sinema salonlarına mali katkı sağlayacak bir çalışma başlattı.

abdurrahman-celikKültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Türk filmlerinin grup sinemalarda yer bulamamasından doğan bir sıkıntı olduğunu söyledi.

Bazı filmlerin salon bulamadığı için sadece 3-4 kopya ile çıktığını ve seyirciye ulaşamadığını anlatan Çelik, ”Bu alandaki sıkıntıyı gidermek amacıyla Bakanlık olarak özellikle Türk filmlerine ağırlık verecek sinema salonlarına mali katkı sağlama yönünden bir çalışma başlatacağız” dedi.

Hedeflerinin Türkiye’de üretilen her filmin vizyon göreceği salon bulmasını sağlamak olduğunu dile getiren Çelik, ”Önümüzdeki bir kaç ay içinde sektör temsilcileriyle toplanıp nasıl bir model uygulayabileceğimizi görüşeceğiz” diye konuştu.

Avrupa’da bu modelin uygulandığına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

”Avrupa kendi filmlerini izlettirmek için Amerikan filmlerine karşı salon desteği veriyor, o salonlarda yüzde 60-70 oranında kendi filminin oynatılması yönünde teşvik ediyor. Dolayısıyla biz de bu aşamada kendi filmlerimizin Türk seyircisine ulaşması konusunda sinema salonu sıkıntısı çekmemeleri için böyle çalışmayı en kısa sürede başlatacağız. Bu yıl sanıyorum tamamlanırsa ona da bir bütçe finansman yapılacak ve önümüzdeki yıldan itibaren böyle bir çalışmayı yapmış olacağız.

Büyük grup sinemalar da oynatırsa onlara da vereceğiz. Kim oynatmak istiyorsa, bir baraj koyacağız. Örneğin yüzde 60 diyelim yerli film oynatacaksa kişi, takip edilecek ona göre biz de salon desteği, teknik tesisat desteği gibi destekleri vermiş olacağız.”

Çelik, bu yıl ilk turda sinemaya verdikleri desteğin daha öncekilerin 2 katı olduğunu belirterek, ”İlk turda 29 filme yapım sonrası desteği çıktı” dedi.

[Kaynak: ntvmsnbc]

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Bu son olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Sinema salonlarının açılış tarihi dün yapılan kabine toplantısı ile bir kez daha ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine iletilen Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi konulu yeni ek genelge ile sinema salonlarının açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Öncesinde 1 Nisan‘da yeniden faaliyete girmesi planlanan sinema salonlarının açılış tarihi 12 Mayıs‘a ertelendi.

Yaz aylarında yeni yeni açılmaya başlayan ve geçtiğimiz aylarda vizyona girme cesareti gösteren filmlerle normalleşme adımları atan sinemaların, 17 Kasım 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda yıl sonuna kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Sinemaların 2021 ile tekrar faaliyete geçmesi planlanırken yıl sonunda yapılan ek genelge ile bu tarihin 1 Nisan 2021 olacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu tarih artan vaka sayısı nedeniyle 12 Mayıs‘a alındı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Yabancı Damat’ın Eleni’si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yabancı Damat'ın Eleni'si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınan Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Asıl adı Atina Miloharakti olan oyuncu Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Uzun süredir bakım evinde kalan Karaca, Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınıp çok sevilmişti.

 Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

17 Mart Çarşamba günü İzmir’de hayatını kaybeden Karaca‘nın cenazesi, bugün saat 12:00’da Uzunçayır Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

Okumaya Devam Et

Popüler