Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Sevdalinka’nın Filmi Çekilecek

Yayınlandı

tarihinde

Yazar Ayşe Kulin’in kaleme aldığı ve Bosna savaşında yaşanan olayların anlatıldığı ”Sevdalinka” eseri, beyaz perdeye aktarılacak.

”Sevdalinka”, ”Adı Aylin” gibi eserleri Boşnakça’ya çevrilen ve Boşnakların yakından tanıdığı Ayşe Kulin, Saraybosna’daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nce düzenlenen edebiyat etkinliğinde okurlarıyla buluştu.

Bosna-Hersek’in en ünlü yazarlarından İndira Küçük Sorguç’la birlikte okurlarının karşısına çıkan Ayşe Kulin, kendisinin Bosna-Hersek kökenli olduğunu ifade etti.

Soy isminin Osmanlı öncesi Bosna’nın en meşhur kralı ”Kulin Ban”dan geldiğini ifade eden Ayşe Kulin, söyleşi yapacağı merkeze Saraybosna’nın merkezindeki ”Kulin Ban Caddesi”nden geldiğini ve bu sırada derin duygulara daldığını söyledi.

Boşnak kökenlerini araştırmak için geldiği Bosna-Hersek’te savaşı anlattığı ”Sevdalinka” kitabının ortaya çıktığını ifade eden Kulin, Boşnak halkının kendisini bu dile çevirisi yapılan ”Sevdalinka” ve ”Adı Aylin” ile tanıdığını belirtti.

Kulin, ancak kendisinin Boşnakları çok iyi tanıdığını belirterek, ”Çünkü büyük babaannem ve büyük babam Boşnak’tı. Onlar bu topraklardan Türkiye’ye gelmişti. Sevdalinka’yı yazarken de Boşnak tarihini, coğrafyasını ve siyasi yapısını çok iyi çalıştım ve bütün acılarınızı yüreğimde hissederek bu kitabı yazdım” dedi.

BEYAZ PERDE HAYALİ GERÇEK OLUYOR

Ayşe Kulin, ”Sevdalinka” kitabının beyaz perdeye aktarılması için yıllardır çalıştığını belirterek, bu konuda Kültür ve TurizmBakanlığının bütçe ayırdığını söyledi.

Boşnak bir gazetecinin ”Sevdalinka”nın senaryosunu yazdığını belirten Kulin, filmin yönetmenliği için de kaybolan eşlerini bekleyen kadınların hikayesini anlattığı ”Kar” filmiyle, Amerikalı oyuncu Angelina Jolie’nin Bosna’daki savaşla ilgili çekimlerine başladığı filme ilham kaynağı olan Bosna-Hersek’in ünlü genç yönetmenlerinden Aida Begiç’le görüştüğünü kaydetti.
Ayşe Kulin, kitabını takdim ettiği Aida Begiç’in filmin yönetmeni olmasını çok istediğini belirterek, şunları kaydetti:
”Çünkü ‘Sevdalinka’ Boşnakların çığlığıdır. Kitapta geçenler burada yaşanmış gerçek olaylardır. Ben Müslüman bir yazarım. Müslüman kadınların, filmde, sanatta, edebiyatta önemli yerlerde olmasını isterim. Batı dünyasında ‘Müslüman eşittir terör’ gibi yanlış bir algı hakimdir. Batı dünyasında, kapalı kadın hiçbir iş yapamaz gibi bir yanlış inanç bulunuyor. Ben Sevdalinka’nın yönetmeninin, hem kadın hem Boşnak hem de başı kapalı olmasını istiyorum. Aida Begiç’te bu özelliklerin tamamı bulunuyor. Kapalı kadınlar, eğim gördükleri takdirde kapalı olmayanların yaptıkları her işi yapabilir. Tabii kocaları müsaade ettiği müddetçe.”
Bu kitabın beyaz perdeye aktarılmasının Bosna-Hersek ve Türkiye’yi birbirine daha çok yakınlaştıracağını ifade eden Kulin, bu filmin ayrıca Boşnak ve Türk halkının dünyada da tanıtımına önemli katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Kulin, ”Sevdalinka” ve ”Adı Aylin” eserlerinin Boşnakça çevirisinden elde edilen gelirleri, Tuzla kentindeki ”Çocuk Evi” ile Bosna-Hersek Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışladığını da vurguladı.
Sevdalinka kitabını kaleme almasında iki temel amacının bulunduğunu ifade eden Kulin, bunlardan birinin ülkede yaşanan savaşın acılarını dünyaya duyurmak, bir diğer amacının ise aşkın sınır tanımayacağı ve ”kırmızı çizgileri” olmayacağı mesajını vermek olduğunu belirtti.
Türkiye’de kendisinin kadın haklarını savunan bir yazar olduğunu da belirten Ayşe Kulin’e, salondaki dinleyicilerden Boşnak bir kadın, ”Türkiye’de başı örtülü kızların neden üniversitelere gidemediği?” sorusunu yöneltti. Kulin, ”Türkiye’de artık Allah’a çok şükür başörtüsü sorun olmaktan çıktı. (Başı örtülü ve açıklar olarak) Birbirimizi anladığımız müddetçe sorun olmayacaktır” dedi.
Kulin, eserleriyle ilgili bir soru üzerine de Enver İbrtahimkadiç tarafından Boşnakça’ya çevrilen ”Sevdalinka”nın ilk yabancı dile çevrilen eseri olduğunu, daha sonra kitaplarının 19 dile çevrildiğini kaydetti.

Ayşe Kulin, Bosna ziyareti kapsamında ayrıca Saraybosna’daki bir yayıncı ile de Osmanlı’nın son 3 yılını anlatan ve Boşnakların Türkiye’ye göçü ile ilgili hikayeyi de içeren ”Veda” kitabının Boşnakça’ya çevrilmesi konusunda görüşme yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

BOŞNAK VE TÜRK HALKININ ÖZDEŞLEŞTİĞİ İKİ KADIN YAZAR

Bosna-Hersek’in en ünlü yazarlarından İndira Küçük Sorguç da Boşnak ve Türk halkının asırlardır kardeş iki halk olduğunu ve bunun asla değişmeyeceğini söyledi.
Kendi soy isminin Tükçe olduğunu belirten Küçük Sorguç, ”Ben Türk kökenli, Türkçe bilmeyen bir Boşnak kadın yazarım. Ayşe Kulin de Boşnak kökenli, Boşnakça bilmeyen bir Türk yazardır. Aslında ikimiz Boşnak ve Türk halkının dostluğunun ve kardeşliğinin en iyi örneğiyiz” dedi.

SEVDALİNKA

Bosna’nın halk müziği olan ”Sevda Şarkıları”ndan ismini alan Sevdalinka kitabında, Osmanlı öncesinde dini nedenlerle Haçlı Orduları tarafından, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları ile 1992-1995 yılları arasındaki savaşta ise Sırplar ve Hırvatlar tarafından sürekli soykırıma tabi tutulan, ama asla yok edilemeyen Boşnak halkının acıları anlatılıyor.
Roman, savaş öncesinde Yugoslavya’da, aşırı milliyetçiliği azdırarak savaşı tırmandıran ve sonuçta ülkeyi alevler içinde bırakan günleri anlatıyor. Savaşın ilk üç yılında yaşananlar kitapta okura aktarılıyor. Kitapta yazılan olaylar belgesel nitelikli, tarihi ve siyasi kişilerin dışındaki karakterler ise kurgu.
Roman kahramanı Nimeta, bir inşaat mühendisi olan Burhan ile evli ve iki çocuk annesidir. Bosna Televizyonu’nda haber görevlisi olarak çalışan Nimeta, mesleği gereği, Bosna Savaşının başlamasına kadar ülke içinde meydana gelen olayları yerinde gözlemler. Bu görevlerden birinde Zagreb’de çalışan gazeteci Stefan ile tanışır. Kısa zamanda ilişkileri aşka dönüşür. Nimeta, ailesi ve Stefan arasında bir tercih yapma zorunluluğu karşısında kendi içinde psikolojik bir savaş veriyor. Aynı günlerde ülke içerisinde de mevcut düzen yavaş yavaş bozuluyor ve Yugoslavya Federasyonu faturasını Boşnakların çok ağır ödeyeceği kanlı bir savaşa sürükleniyor.

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 21 Ocak 2022

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 8 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Şarkını Söyle 2 (Sing 2)

2016 yapımı Şarkını Söyle (Sing)’nin devam filmi, gerçekleştirdikleri şovlarla yerel bir başarıya ulaşan Buster Moon ve arkadaşlarının, gözlerini daha büyük bir amaca dikip büyük bir sahne olan Crystal Tower Tiyatrosu’nda yeni bir şov düzenleme çabalarını anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Koloni (Tides, The Colony)

Tides, uzun bir süre önce büyük bölümü harap olup yaşanmaz hâle gelen Dünya’ya zorunlu bir iniş yapan bir astronotun, yeryüzünde kalan nüfusun kaderine tesir etmesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Şöhretler Okulu

Film, iki okulun bir yarışmayla karşı karşıya gelmesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Ayrı Dünyalar (Ouistreham, Between Two Worlds)

Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün açılışında gösterilen Ayrı Dünyalar, Fransız gazeteci Florence Aubenas’nın kimliğini gizleyerek çalıştığı günleri ve gözlemleri anlattığı kitabı Le Quai de Ouistreham‘dan esinlenilerek sinemaya aktarıldı.

Fragman için tıklayın.

Kara Neme: Gelin Deresi

Film, sosyal medyaya içerik üreten Semih ve eşi Burcu’nun hafta sonu için gittikleri kampta yaşadıkları olayları konu alıyor.

Fragman için tıklayın.

Cumali Ceber 666

Cumali Ceber 666, gördüğü bir kabus sonrası yüzünü dine dönen Cumali’nin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Masal Zamanı “Melez Prenses”

Film, dokuzuncu yaş gününde annesinin bir masal kahramanı olduğunu öğrenen Melisa’nın, Masal Diyarı’na uzanan serüvenini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Afacan Felix (Félix et le trésor de Morgäa)

12 yaşındaki Felix’in annesi, biraz dinlenmek ve rahatlamak için yolcu gemisi ile bir yolculuğa çıkar. Annesinin yokluğunu fırsat gören Fellix, iki yıl önce denizde kaybolan bir balıkçı olan babasını bulmak için yola koyulur.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Bir Zamanlar Gelecek: 2121” Filminin Çekimleri Başladı

Serpil Altın ilk uzun metrajlı filmi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Zamanlar Gelecek: 2121

Serpil Altın’ın ilk uzun metraj filmi olacak “Bir Zamanlar Gelecek: 2121″in çekimleri başladı.

Kısa filmlerinden tanıdığımız Serpil Altın ilk uzun metrajlı filmi “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” filminin çekimleri için kollarını sıvadı. Dünyamızın yaşadığı iklim krizine tepkisiz kalamayan Altın; filmini atmosfer ve konu bakımından distopik ve bilimkurgu tarzında çekiyor. Filmde gelecekte insanlığın geldiği nokta sorgulanıyor. İklim faktörü ve kıtlık nedeniyle yerin altında yaşamaya başlayan koloniden bir aileyi merkeze alan filmin çekimleri Kartal’da Özüdoğru Cici tarafından tasarlanan dekorlarda devam ediyor. Film, aynı zamanda Serpil Altın’ın Türkiye Sineması’nda distopik bilimkurgu türünde film çeken ilk kadın yönetmen olarak anılmasını da sağlayacak.

Selen Öztürk, Çağdaş Onur Öztürk, Ayşenil Şamlıoğlu ve Sukeyna Kılıç’ın başrollerinde olduğu filmin senaryosu Korhan Uğur ve Serpil Altın tarafından yazıldı.

Filmin Konusu

21. yüzyılın sonlarında iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. Hayatta kalabilen az sayıda insan koloni halinde yerin altına kurdukları bloklarda yaşar. 2121’de koloni sistemini kontrol eden Genç Yönetim’in aldığı “Kıtlık Kanunları” gereği dünyaya gelecek genç hayat karşılığında, yaşlı hayatın yok edilmesi zorunludur. Yer altındaki evlerinde kadın, adam, çocuk ve anneanne olarak yaşayan dört kişilik bir ailenin hayatı yeni doğacak bebek yüzünden değişir.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Şöhretler Okulu” Filminin Galası Yapıldı

Şöhretler Okulu bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

21 Ocak Cuma günü vizyona girecek olan “Şöhretler Okulu” filminin galası, filmin oyuncuları ve seçkin konukların eşliğinde gerçekleşti.

CNS Productions yapımcılığında çekilen, başrollerinde Ediz Hun, Berna Üçkaleler, Nisa Sofiya Aksongur, Revna Çolak, Doruk Yılmaz, Ada Şahin, Beren Şenol, Baran Tuğra Genç, Çınar Yükçeker, Metehan Parıltı ve Cemre Demircan gibi oyuncuların yer aldığı aile ve çocuk filmi “Şöhretler Okulu”nun galası 18 Ocak Pazartesi günü gerçekleşti.

Aile ve çocuk filmi olarak yola çıkan “Şöhretler Okulu” filminin galasına, yönetmen ve oyuncuların yanı sıra, sanat ve cemiyet hayatından da ünlü isimler katıldı.

Filmle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncusu ve Yeşilçam’ın efsane ismi Ediz Hun; “Güzel bir film çektik. Küçük sanatçı yavrularımız sayesinde bu film değer kazanacak. İnşallah başka filmlerde de onlarla birlikte çalışma fırsatı bulabiliriz.” ifadelerini kullandı. Filmde sürpriz bir rolde olan Türk futbolunun duayen ismi Yılmaz Vural da çocukları işaret ederek kendimi cennette gibi hissediyorum dedi ve Ediz Hun’un efsane bir isim olduğunu bir kez daha vurguladı.  

Filmde Ediz Hun’un kızını canlandıran güzel oyuncu Berna Üçkaleler filmle ilgili şunları söyledi: “Ediz Hun’la birlikte çalışmanın heyecanını tarif edemem. Güzel bir film ortaya çıkardık. Umarım herkes beğenir.” Filmin senaristi ve yönetmeni olan Adnan Önal ise Ediz Hun’la aynı sette olmak mucizeydi dedi ve ekledi; “Filmle ilgili teşekkür edeceğim çok kişi var. Herkes uyum içinde çalıştı. Güzel bir aile ve çocuk filmi çıkarttık ortaya.

Ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarıyla birlikte gidebilecekleri “Şöhretler Okulu” bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda!

CNS Productions yapımcılığında çekilen, başrollerinde Ediz Hun, Berna Üçkaleler, Nisa Sofiya Aksongur, Revna Çolak, Doruk Yılmaz, Ada Şahin, Beren Şenol, Baran Tuğra Genç, Çınar Yükçeker, Metehan Parıltı ve Cemre Demircan gibi oyuncuların yer aldığı aile ve çocuk filmi “Şöhretler Okulu”nun galası 18 Ocak Pazartesi günü gerçekleşti.

Aile ve çocuk filmi olarak yola çıkan “Şöhretler Okulu” filminin galasına, yönetmen ve oyuncuların yanı sıra, sanat ve cemiyet hayatından da ünlü isimler katıldı.

Filmle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncusu ve Yeşilçam’ın efsane ismi Ediz Hun; “Güzel bir film çektik. Küçük sanatçı yavrularımız sayesinde bu film değer kazanacak. İnşallah başka filmlerde de onlarla birlikte çalışma fırsatı bulabiliriz.” ifadelerini kullandı. Filmde sürpriz bir rolde olan Türk futbolunun duayen ismi Yılmaz Vural da çocukları işaret ederek kendimi cennette gibi hissediyorum dedi ve Ediz Hun’un efsane bir isim olduğunu bir kez daha vurguladı.  

Filmde Ediz Hun’un kızını canlandıran güzel oyuncu Berna Üçkaleler filmle ilgili şunları söyledi: “Ediz Hun’la birlikte çalışmanın heyecanını tarif edemem. Güzel bir film ortaya çıkardık. Umarım herkes beğenir.” Filmin senaristi ve yönetmeni olan Adnan Önal ise Ediz Hun’la aynı sette olmak mucizeydi dedi ve ekledi; “Filmle ilgili teşekkür edeceğim çok kişi var. Herkes uyum içinde çalıştı. Güzel bir aile ve çocuk filmi çıkarttık ortaya.

Ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarıyla birlikte gidebilecekleri “Şöhretler Okulu” bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda!

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler