Sevdalinka’yı Aida Begiç yönetsin

Türkiye

Ayşe Kulin, Bosna Savaşı’nı konu alan ünlü romanı Sevdalinka’nın beyazperdeye uyarlanması için ödüllü Boşnak yönetmen Aida Begiç ile görüştü. Kulin, Begiç’e övgüler dizdi.

Sevdalinka, Adı Aylin gibi eserleri Boşnakça’ya çevrilen, Boşnakların yakından tanıdığı yazar Ayşe Kulin, Saraybosna’daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nce düzenlenen söyleşide okurlarıyla buluştu. Burada yaptığı konuşmada Sevdalinka adlı romanının filme çekileceğini müjdeleyen Kulin, Bosna savaşını anlatan eserini Boşnak yönetmen Aida Begiç’e emanet etmeye hazırlanıyor. Boşnak kökenlerini araştırmak için geldiği Bosna-Hersek’te savaşı anlattığı Sevdalinka kitabının ortaya çıktığını ifade eden Kulin, “Büyük babaannem ve büyük babam Boşnak’tı. Onlar bu topraklardan Türkiye’ye gelmişti. Sevdalinka’yı yazarken de Boşnak tarihini, coğrafyasını ve siyasi yapısını çok iyi çalıştım ve bütün acılarınızı yüreğimde hissederek bu kitabı yazdım” dedi.

Begiç’i tercih ederim, çünkü…

Sevdalinka’yı yönetmesi için ünlü Boşnak yönetmen Aida Begiç ile görüşen Kulin, ‘Begiç’i tercih etmesinin nedenini de şöyle açıkladı: “Sevdalinka, Boşnakların çığlığıdır. Ben Müslüman bir yazarım. Müslüman kadınların, filmde, sanatta, edebiyatta önemli yerlerde olmasını isterim. Batı dünyasında ‘Müslüman eşittir terör’ gibi yanlış bir algı hakimdir. Batı dünyasında, kapalı kadın hiçbir iş yapamaz gibi yanlış bir inanç bulunuyor. Ben Sevdalinka’nın yönetmeninin, hem kadın hem Boşnak hem de başı kapalı olmasını istiyorum. Aida Begiç’te bu özelliklerin tamamı bulunuyor. Begiç’in filmi yönetmesini çok isterim.”

Sevdalinka neyi anlatıyor?

Bosna’nın halk müziği olan “Sevda Şarkıları”ndan ismini alan Sevdalinka kitabında, Osmanlı öncesinde dini nedenlerle Haçlı Orduları tarafından, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları ile 1992-1995 yılları arasındaki savaşta ise Sırplar ve Hırvatlar tarafından sürekli soykırıma tabi tutulan, ama asla yok edilemeyen Boşnak halkının acıları anlatılıyor. Roman, savaş öncesinde Yugoslavya’da, aşırı milliyetçiliği azdırarak savaşı tırmandıran ve sonuçta ülkeyi alevler içinde bırakan olayların gelişimini anlatıyor.

Begiç, Cannes’da ödül kazanmıştı

Bosna-Hersek’in ünlü yönetmenlerinden Aida Begiç, ilk filmi Kar ile 61. Cannes Film Festivali’nde “Grand Prix Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü’nü kazandı. Kar ile çok sayıda uluslararası festivale katılan Begiç’in bu ilk işi Angelina Jolie’ye de ilham kaynağı oldu. Begiç’in ‘Kar’ filminden etkilenen Jolie, Boşnakların dramını anlatan ‘Kan ve Bal Ülkesi’ isimli bir filme imza attı. Bu günlerde Semih Kaplanoğlu’nun yapımcılığında yeni filmi Yem’in hazırlıklarını sürdüren Begiç, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın projesi olan Unutma Beni İstanbul filmi için bir hikaye çekmişti.

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. çok sevindim büyük bir merakla bekliyorum

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up