Sessizlik Hiç Bu Kadar Güzel Olmamıştı

Manşet

kamer-bostan

Yönetmen Alfonso Cuaron, Son Umut filminden tam yedi yıl sonra karşımıza harika bir film olan Yerçekimi(Gravity) ile dönüş yapıyor. Film ilk andan itibaren sizi derin bir sessizlik olan uzayın içerisine götürüyor. Sonsuz boşluk olan uzayda umudunuzun ne pahasına olursa olsun kaybedilmemesini ve küçük bir kıvılcımın sizi hayata döndürebileceğini anlatıyor.

Filmin bazı sahnelerinde aşırı geriliyorsunuz nefes (oksijenin) alıp vermenin nasıl değerli olduğunu anlıyorsunuz. Filmde araya çıktığınızda dışarıya çıkıp içinize derin bir nefes çekmek için ve yere basmak için sabırsızlanıyorsunuz. Çünkü normal hayatın seyrinde bu temel ihtiyaçların önemi ve değeri aklınıza gelmiyor.

Filmin üç boyutlu oluşu da size görsel bir şölen sunuyor. Yerçekimi filmi bizlere birçok sinemaseverin de söylediği gibi ‘96 Saat’ filmini hatırlatıyor. Ama çok daha “korkunç” şartlarda, çok daha imkânsız gibi duran bir durum var. Çaresizliğini izleyene de yansıtıyor ki, 3D bu konuda etkili.

Kadın karakterin durumdan nasıl kurtulacağını ya da (sahnenin, durumun, olayın?) nasıl sonlanacağını sanki ordaymış gibi merak ve korku dolu bekliyorsun. Sinemada izlerken zevk alacağınız ve bir başka açıdan da uzaydan dünyayı görmeyi isteyen biri için tatmin edici bir film olarak karşımıza çıkıyor…

gravity

Filmin tek mekânda geçtiğini göz önünde bulundurunca, -handikapları olarak düşünebileceğimiz- seyirciyi canlı tutma ve bununla orantılı seyircinin sıkılması gibi olumsuz düşüncelerimi de oyunculukların ve özellikle görsel zenginliğin engellemiş olduğunu söyleyebilirim. İzlerken sıkılmadım ve bunda Sandra Bullock’un büyük etkisi var. O psikolojiyi öyle yansıtmış ki âdeta onunla beraber nefes alıyorsunuz, onunla beraber geriliyorsunuz. Çünkü gerçekten başarılı bir oyuncu ve bunu bütün film boyunca tek başına oynayarak bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Filmde bir sonraki adımı merak edip neler olacağını görmek istiyorsunuz. Bu merak sizin filmden (kopmanızı?)soğumanızı engelliyor. Filmin duygusal bir yönünün olması da ayrı bir güzeldi. Çünkü öyle bir atmosfer yaşanıyor ki filmde, etkilenmeye gayet açık oluyorsunuz. Ve iyi yerden yakalanıp hafif bir duygusallık yaşayabiliyorsunuz. Gerilim yüklü sahneleri, görselliği ve 3D farklıyla film size harika bir seyir keyfi sunuyor.

İyi seyirler!

Kamer Bostan yazdı…

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up