‘Sessizlerin Sesi Orhan Kemal’ Altın Koza’da…

Festivaller

Yönetmen Mehmet Güleryüz tarafından çekilen ‘Sessizlerin Sesi Orhan Kemal’ isimli belgesel Altın Koza’da gösterilecek. 24 Eylül’de saat 14.00’da gösterilecek olan belgeselin hemen ardından yönetmen izleyicilerle bir de söyleşi gerçekleştirecek. Orhan Kemal’in Adana – Ceyhan doğumlu olması ise bu etkinliğe ayrı bir değer katıyor.

Mehmet Güleryüz: Orhan Kemal hem bir edebiyatçı hem de bir senarist olarak önemli bir aydınımız.

Edebiyatımızda “Aydınlık Gerçekçilik” olarak adlandırılan akımın önemli temsilcisi Orhan Kemal’in ekonomik sıkıntılar ve hapislerle geçen hayatını konu alan “Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal” belgeselin senaryo yazarı Feza Sınar.

Belgeselde Orhan Kemal’in kendi eliyle kaleme aldığı biyografisinden ve tanıklıklardan faydalanılmış.  Drama bölümlerinde ünlü yazarımızı Mehmet Önder’in canlandırdığı belgeselde,   Fikret Otyam,  Müjdat Gezen, Doğan Hızlan, Halit Kıvanç, , Erden Kıral, İbrahim Balaban, Erol Şadi Erdinç, oğulları Işık ve Nazım Öğütçü ile kızkardeşi Uğur Öğütçü’nün anlatımları yer alıyor.

Yönetmen Mehmet Güleryüz “Feza Sınar’ la birlikte  Sinema Tarihimize yönelik belgeseller hazırlayarak ülkemiz sinemasının gelecek  kuşaklara aktarılmasını  hedeflemiştik . Şimdi bunu sanat dünyamızın başka üretim alanlarına taşımak istiyoruz. Orhan Kemal hem bir edebiyatçı hem de bir senarist olarak önemli bir aydınımız. Genellikle  sesleri pek  duyulmayan yoksul insanların hayatlarını kaleme alarak bir anlamda SESSİZLERİN SESİ olmayı seçmiş bir yazar.  Seçmiş diyorum çünkü Orhan Kemal Adana – Ceyhan’daki aile mirası toprakları geride bırakarak İstanbul’a gelmiş,  ekonomik sıkıntılarla polis takibatlarıyla boğuşarak inandığı değerler doğrultusunda yazmış bir aydın.  Edebiyata şiir yazarak başlayan Orhan Kemal için Bursa hapishanesi adeta bir akademi işlevi görmüş çünkü burada Nazım Hikmet’le tanışmıştı. Nazım Hikmet Orhan Kemal’le yakından ilgilenmiş, hikayeciliğini keşfetmiş ve onu düzyazı yazmaya teşvik etmişti. Orhan kemal’in yaşamında Nazım Hikmetin belirleyiciliği,  Yaşar Kemal’ le dostlukları arkadaşlarının ve çocuklarının  tanıklığıyla bir aydının bir insan olarak etkileyici portresi belgeselimizde yer alıyor.”  dedi.

Festivalin etkinlikler bölümü ilgili haberleri önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Sinefesto Haber Merkezi

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up