Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Sessiz Film

Liste

Feyza Yeşilyılmaz hazırladı…

Aya Seyahat (1902)

Alfred Hitchcock: “Sessiz sinema, sinema sanatının en saf halidir” der. Bu filmler, dertlerini hareketlerle ve jestlerle anlatan filmlerdir. Aya Seyahat, Melies’in en tanınmış filmlerindendir. Ayrıca sinemada ilk bilim kurgu türü kabul edilir. Filmin en akılda kalıcı sahnesi ise sinema tarihinde yer etmiş Ay’ın gözüne geminin batmış imgesidir. Film 1902 senesinde çekilmiş olmasına rağmen teknik olarak zamanının çok üstündedir. Melies ilk defa özel efektler bulmuş ve filmde bunu kullanmıştır. Konu olarak; dönemin sömürgeci Avrupa zihniyetini de görüyoruz. Filmdeki bireyler Ay’a gidiyorlar ve Ayda’ki insanlarla tanıştıklarında direk onları öldürmeye başlıyorlar. Burayı işgal edip Fransa’ya geri kaçıyorlar. Sömürgeci Avrupa zihniyetinin Ay’a kadar uzandığını da görmüş oluyoruz.

_________________

The Great Train Robbery (1903)

1903 yapımı The Great Train Robbery, Edison Film tarafından çekilen muhteşem bir soygun hikayesidir. Filmin çoğu sahnesi stüdyo dışında çekilmiştir. Filmdeki karakter dövdüğü adamı maket’e döndürmüştür. Burada özel efektin kullanıldığını görürüz. Hikayeyi olduğu gibi dışarı alıp tren yollarında çekmek o dönem için yeni bir harekettir. Ayrıca kamera sabit dursa bile pan çekim tekniğide yapıyor.

________________

Cabiria (1914)

Cabiria, 1914 İtalya yapımı bir filmdir. Filmin konusu, Kartaca Savaşları olarak da bilinen Pön Savaşları’nın ikincisi sırasında (MÖ 238 – MÖ 203) Kartaca’da geçer ve Kartaca ile Roma Cumhuriyeti arasındaki bu uzun savaşı filmin karakterinin gözüyle yansıtmaktadır. Cabiria, aynı zamanda dünya çapında gişe rekorları kıran ilk filmlerden de biridir. Bu filmle beraber epik hikayelerin ağırlıkta olduğu konulara geçiliyor. Büyük setler ve gösterişli dekorların kullanıldığını da görüyoruz.

________________

Ana (1926)

Ana, Pudovki’nin 1926 yılında Maksim Gorkinin romanından uyarladığı filmidir. Sovyet filmlerinin propaganda yaptığı döneme aittir. Sovyet rejiminin daha fazla benimsediği filmlerdendir. Hikayesi, bir aile üzerinden halkın devrime nasıl katıldığı anlatılıyor. Filmin ilk başlarında anne ve oğulun çatışmasını görürüz. Anne oğlunun devrime katılmasını istemez. Ama sonrasında annede devrime katılır. Teknik olarak kurgu ve kamera hareketlerinin ileri seviyede kullanıldığı bir filmdir.

_____________

Film Kameralı Adam (1929)

Filmde, Sovyetlerin hayatında bir gün nasıl geçer kısmını izleriz. Gerçekçi bir bakış açısı ile bir günde Sovyetlerde gün boyunca neler yaşandığına tanıklık ederiz. Film de teknik olarak, ekranı ikiye bölen ve kameramanınıda göstererek bunun bir film olduğunuda vurgular. Film bir noktada durup kare kare ilerlemeye başlıyor. O noktada kurgucuya dikkatler kesiliyor. Anlatılmak istenen bakın biz bu filmi bu şartlar altında yapıyoruzdur. Filmin yapımında sinema tarihinin her türlü başarısının yanında, bir kameranın yapabildiği muhteşem değişiklikleri de görebilirsiniz. Sanatsal drama alanında bilinen teknikleri değiştiren bir filmdir.

____________

Intolerance (1916)

Intolerance, 1916 yapımı sessiz bir filmdir. Filmin yönetmenliğini D.W.Griffith yapmıştır. Sessiz film döneminin en büyük başyapıtlarından sayılmaktadır. 3,5 saat süren filmde 4 ayrı paralel hikâye anlatılmaktadır. Sinema dilinin temellerinin atıldığı bir filmdir.

____________

Dr. Caligari’nin Muayenehanesi (1920)

Alman Ekspresyonizmi resimden, mimariye ve en son sinemaya sıçramış bir akımdır. Gerçeklik akımına tepki olarak ortaya çıkmıştır. Filmde de her şeyin deforme edildiği çarpıtılmış bir dünya resmediliyor. Deli bir doktor ve onun sözünden çıkmayan uyurgezer hizmetkarının hikayesini görüyoruz. Film, büyüleyici bir asimetri ve iç karartıcı bir dekorda gizli bir cinayeti anlatır.

_____________

Nosferatu (1922)

Beyaz perdenin ilk ünlü vampiri Nosferatu Alman Ekspresyonizminin parlak bir örneğidir. Bu filmde gölge ve karartı ışık teknikleri profesyonelce işlenmiştir. Bundan sonra çekilen korku filmlerinde de bu teknikler uygulanmıştır.

_______________

Potemkin Zırhlısı (1925)

Potemkin Zırhlısı, bir gemi tayfasının çürümüş et yemeğini reddedip ayaklanmasını anlatır. Sonrasında Çarlık rejimine karşı baş gösterilen bir isyanın sokaklara taşması ve ardından gelen polis katliamını görüyoruz. Odessa merdivenlerindeki katliam sahnesi hareketli görüntü sanatındaki bir zirvedir. Filmin yönetmeni Eisenstein bu filmde montaj yeteneklerini de test etmiştir. O, Çarlık rejiminde sömürülen insan hayatlarını hem teknik hem konu olarak çok farklı bir boyutta anlatmıştır.

General (1926)

Orduya katılmak ve Amerikan iç savaşında çarpışmak isteyen Johnny, mühendis olarak daha faydalı olacağı gerekçesi ile orduya alınmaz. Ne var ki, genç adam orduya yazılmakta kararlıdır ve kılık değiştirerek tekrar sıraya girer. Barmen olduğunu söyleyen Johnny, açığa çıkar ve dışarı atılır. Üçüncü denemede, bir başkasının onay kağıdını alırken yakalanan genç adamın şansı tükenmiştir. Ancak, Johnny’nin ‘The General’ adlı lokomotifi, Kuzeyliler tarafından kaçırılmıştır ve genç adamın şansı bu noktada tersine dönecek, savaştan kazanç sağlayan sayılı insanlardan biri olacaktır.

______________

Metropolis (1927)

Bilim kurgu filminin ilk örneğidir. Ve ardından sonra gelen bütün filmleri de etkilemiştir. Fütüristik bir şehir dekorunda geçen Metropolis, işçiler ve patronlar arasında baş gösteren sosyal çatışmayı anlatır. Film üzerinden kapitalist sistem  masaya yatırılıyor. Ve bunu sinema sanatının bütün enstrümanlarını kullanarak yapıyor.

______________

Şehir Işıkları (1931)

Filmin konusu, bir sokak serserisi, kör bir çiçek satıcısına aşık olur. Kıza kendisini zengin bir adam olarak tanıtır. Sonradan hayatını kurtardığı bir milyonerin ona arkadaşça davranıp sözler vermesinden cesaretlenir. Adamın kapısını aşındırıp, sevdiği kızın gözlerinin görmesi için gerekli ameliyat parasını ödünç alabileceğini sanır. Oysa varlıklı insanlar abartılı bir kibarlık içerisinde, ikiyüzlü bir yaşam sürmeye alışkındırlar.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up