‘Sessiz Sinema Günleri’nden Özel Seçki!

Festivaller Genel Manşet Türkiye

Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, sinema tarihinin efsane komedyenlerinden özel bir film seçkisi sunuyor!

Sessiz sinemanın eşsiz örneklerini geniş kitlelere tanıtan Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin ikincisi, 3-6 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Charlie Chaplin

Kino İstanbul tarafından organize edilen festival, sinemanın öncü örneklerini, her biri mevcut gösterimler için özel olarak hazırlanmış canlı müzikler ve sinema tarihinin az bilinen bir dönemine ışık tutan uzman sunumları eşliğinde bir araya getiriyor. Sinemanın böylece tarih, sosyoloji ve güncel müzikle etkileşime geçtiği festival, Türkiye’de sessiz filmlere adanmış ilk ve tek etklinlik.

2. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri kapsamında yer alan ‘Sinemanın Öncülerine Saygı’ bölümünde Charlie Chaplin’in yarattığı Şarlo karakterinin 100. yaşı, ustanın kısa filmleriyle kutlanacak.

Festivalde ayrıca kendine özgü tarzıyla geniş kitleleri etkileyen Buster Keaton’ın “kendin yap!” felsefesine yüzyıl öncesinden ironik bir bakış getiren Bir Hafta filminin yeni restore edilmiş versiyonu gösterilecek.

——————————————————-

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up