Seni Görmek Güzel

Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Macerası 80’lerde başlasa da 90’ların bilim kurgu klasikleri arasına giren Terminatör yeni bir üçleme ile karşımızda  (gerçi kendisi üçleme olarak kalmamıştı). Üstelik filmin simge ismi Arnold Schwarzenegger ile.

Terminatör Genisys yine Skynet, Sarah Connor, Kyle Reese ve John Connor etrafında geçen postmodern bir kıyameti önleme çabalarını anlatıyor. Aslında karakterlerimiz çoktan kopmuş bir kıyametin başlangıcına dönüyor. Filmin içinde çeşitli yaşlarda Terminatör yani bolca Arnold Schwarzenegger var.

Genisys, Terminator Salvation’u yok sayarak, hatta Rise of The Machines’i görmezden gelerek ilk iki filmin devamı niteliğinde yeni bir öykü ile beyazperdede. Gelecek, geçmiş ve alternatif gelecek ve geçmişler arasında geçen film Skynet’in insanoğlunu ele geçirmesini önlemek için yola çıkan Kyle Reese’nin Sarah Connor ve T-800’ün (Terminatör) bol aksiyonlu macerasına davet ediyor bizi.

Yönetmen koltuğunda başta Game of Thrones olmak üzere çok sayıda diziden ve Thor: Karanlık Dünya’dan tanıdığımız Alan Taylor var. Taylor artık yüksek bütçeli işlerin yönetmeni olmaya başladı.

Sarah Connor’u Game of Thrones’in Khalesi’si, Emilia Clarke canlandırmış. Linda Hamilton’un erkeksiliğini pek beceremese de ilk iki filmdeki karakterin ruhunu 2000’lere taşınmayı başarmış.

Filmin ana karakterlerinden Kyle Rees’i aksiyon filmlerinin genç yıldızı Jai Courtney canlandırıyor. John Connor’u ise yüzünde hep bir kötü adam ifadesi gördüğüm Jason Clarke oynuyor. Ve argo tabirle, en babası, Arnold Schwarzenegger. Çok konuşmayan, ağır çekim karizmamız. Canımız, Terminatörümüz.

Terminator-Genisys-Movie-Poster

Civa adam, T-1000’i temiz yüzü ile Güney Kore’den Hollywood’un kötü adamlığına transfer olan Byung-hun Lee’nin performansı ile izliyoruz. Lee, Acı Tatlı Hayat ile gönlümüzü fethetmiş, daha sonra G.I.Joe’nin iki filminden bizlere selam etmişti. Kötü Terminatörü başka kim oynasa derlerdi aklıma onun adı gelmezdi; ama Lee, Robet Patrick’in soğuk duruşunu daha da karizmalaştırmış.

Ve bir de ilk Spiderman serisinin hızlı konuşan gazete patronu, Whiplash’ın huysuz müzik öğretmeni J. K. Simmons… O da bu filmde sanki biraz eğreti duran Dedektif rolünde.

5. Terminatör filmi olan Genisys, kendinden önceki iki filmin bocalamasının aksine ayakları yere basan nedenler bulup orjinal senaryonun devamını getiriyor. Konunun kalitesi, kahramanların önceki bölümlere göre tutarlılığı başlı başına Terminatör serisine kaybettiği asaleti geri getirmiş.

Gelecek, geçmiş, yakın gelecek ve dün derken, Terminatör Genisys zaman kavramını epey zorlayarak seyircisini karmaşık bir zaman-mekân aksiyonunda kendi macerasına ortak ediyor. Girizgâhta verilen Genisys adlı “her şeyin tek elden kumanda edildiği sistem” ile Skynet arasındaki ilişki ve John Connor’un masumiyeti masaya yatırılıyor.

Terminatör Genisys, ilk iki filme epey bir saygı duruşunda bulunuyor. Bazı sahneler önceki filmlerdekilerle neredeyse aynı. İnce göndermeler filmin hayranlarını ziyadesiyle memnun edecek bence.  Zaten senaryo ekibinde de James Cameron imzası bulunuyor.

Teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanan film Arnold’un yaşlanmasına da güzel bir formül bulmuş. Spoiler vermeyeyim, izleyince anlarsınız. Arnold Schwarzenegger’in filmde büyük bir keyifle oynadığını tahmin ediyorum. Zira bu memnuniyet filmin her yerinden seziliyor.

Bu filme, “Hasta la Vista” ya da “Geri döneceğim” damgasını vurmamış ama Arnold’un dilinde sık sık pis bir gülüşle tekrarladığı bir söz var: Seni görmek güzel.

Kısacası Terminator Geniysy, hem aksiyonu, hem serinin karizmasını kendine dert edinmiş. Gişeye oynamış ancak filmin ritüellerini de elden bırakmamış. Sarah Connor’lar, şekilden şekle giren T-1000’ler… İzlerken kendimi 15 yaşıma dönmüş gibi hissettim. Terminatör’ü yeniden görmek güzel oldu. Devamını iple değil halatla çekiyorum.

twitter.com/karamparca1

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up