Sende Olmayanı İsterse Hayat…

Manşet

yazar_serkanbastimar_

Bir masalın iki farklı zamanda yaşadığı Sesime Gel – Were Dengé Mın yönetmen Hüseyin Karabey’in son filmi…

Sesime Gel Film Afişi

Sesime Gel, ortak noktaları evin tek erkeği Temo olan biri 8 yaşında kız çocuğu diğeri 60’larında bir babaannenin hikayesi.

3 kör dengbéjin (anlatıcı desek olur herhalde) dilinden dökülen bu hikaye, Temo’nun bir köy baskınında gözaltına alınmasıyla başlar. Asker, “aldığı ihbar üzerine” silah bulmak için köydeki tüm evleri basar; ancak silah bulamayınca köyün tüm erkeklerini gözaltına alır. Çocuklar ve kadınları geride bırakır, bir de şart koşar: Saklanan silahları getirin kocanızı, babanızı alın, der… Ellerinde ne silah ne de başka bir şey olan Berfe ve torunu Jiyan Temo’nun serbest bırakılmasını sağlamak için yollara düşer…

Sonrası bir yol hikayesidir. Berfe oğlu için, Jiyan babası için silah bulmaya çalışır.

Uzun yollar kat ederler, Berfe gittikleri yol gibi uzun soluklu bir masal anlatır yolda torununa, kuyruğunu kaybeden bir tilkinin çaresizliğini anlatan bu masal aslında onların da hikayesidir.

Yönetmen Hüseyin Karabey bir şiir yazmış sanki. Sonrasında beyazperdeye uyarlamış gibi. Sesime Gel, Doğu Anadolu coğrafyasını, o coğrafyanın zorluklarını, insan ilişkilerini, insanla devlet, Kürtlerle askerin ilişkilerini ücra bir köyden perdeye aktarıyor. Bu görsel şiirin kimi dizelerinde bir gammazcı, hoyrat bir asker, çaresiz bir muhtar, ikilemde kalmış köy korucusu var. Şiirin genelinde ise biri çocuk iki kadının çaresizliklerini sığdıramadığı bir coğrafya konuşuyor.

Yolları uzadıkça el ele büyüyen iki kadının hikayesine üç kör dengbéjin katılmasıyla film daha da olgunlaşıyor.

Yönetmen Hüseyin Karabey’in samimiyeti filmin her karesinde hissediliyor.

Siz bu filme Were Dengé Mın deyin, ben Sesime Gel diyeyim, Avrupalılar Come to My Voice desin, fark etmez.

Ortaya çıkan evrensel bir hikaye. Üstelik özsuyunu Doğu’daki herhangi bir kişinin olası macerasından alan bir hikaye.

Filmin başrolünü Feride Gezer (dudağının kenarında gizlediği o tatlı tebessümle) ve Melek Ülger (koca gözlerindeki sıcak bakışıyla) paylaşıyor.

Yüreği ışıklarla aydınlanmış kör dengbéj rolündeki Muhsin Tokçu’yu da unutmamak gerek.

Sesime Gel, Hüseyin Karabey’in Gitmek: Benin Marlon ve Brandom’dan sonraki ikinci uzun metraj filmi.

Senaryoyu Abidin Parıltı’yla birlikte kaleme almışlar. Güzel bir eser ortaya çıkmış.

Bu haftanın öyle dev bütçeli filmlerinden birisi olmasa da izlenmesi gereken bir yapıt. Sizden alacağı 105 dakikanın hakkını veriyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up