Sen Bir Meleksin Tarkovski

Genel

yazar_serkanbastimar_

Melek Değilse de Aziz

Çocuk olmak dünyanın her kıtasında zordur. Hayat her gün yeni sürprizler çıkarır karşınıza, her gün ‘bir yaşınıza daha basar’ bastıkça da olgunlaşırsınız. Bu zor hayat stajında bir rehber, bir koruyucu ya da yol gösterici şarttır ve hemen yakınlardan bir tane tedarik edilmelidir.

Anne – babası yeni boşanmış 12 yaşındaki evlatlık Oliver’in (Jaeden Lieberher) rehberi de 70’lerine merdiven dayamış, aksi, ‘nalet’ ve huysuz tavırları ile komşuları Vincent (Bill Murray) olur. Annesi, oğlunu okutmak için çifte mesai yaparken Oliver’i Vincent’a emanet eder. Ancak Vincent’ın yöntemleri diğer bakıcılardan oldukça farklıdır. Oliver’i kendi dünyasının içine alır, kumara, barlara, striptiz kulüplerine onunla gider.

Birbirine oldukça zıt karakterlerimizin ortak noktası hayat ve insanlardır. Birçok nedenden dolayı çemberin dışına atılmış ikili yavaş yavaş birbirine sarılır. Vincent, Oliver’e ısındıkça zırhını çıkarır, duvarlarını yıkar. Oliver de Vincent’i tanıdıkça bu huysuz ihtiyarın aslında altın bir kalbinin olduğunu fark eder.

Theodore Melfi’nin yazıp yönettiği St. Vincent – Benim Komşum Bir Melek sımsıcak bir film. Hayatın tam merkezinden kopup gelmiş bu güzel hikayeye usta oyuncu Bil Murray ve Jaeden Lieberher performansları ile renk katıyor. Bu ikilinin yanısıra kadroda sürpriz isimler de var. Hamile striptizci rolünde Naomi Watts, rahip – öğretmen rolünde Chris O’Dowd ve kumar çetesinin tahsilatçısı Terrence Howard hikayeyi performansları ile güçlendiriyor.

Gerekli Destek Verilirse Neden Olmasın?

Haftanın bir diğer filmi ise ismiyle sinemaseverleri kendine çeken Neden Tarkovski Olamıyorum…

Tüm hayali sanat filmi çekmek olan genç yönetmen Bahadır, sanatı üzerine düşünmek yerine geçim sıkıntısı ile mücadele etmek zorundadır. Piyasa işler yapar, sembolik rakamlar karşılığında televizyonlara film çeker.

Fikri ile zikri sürekli çatışma halindeki karakterimiz aşk hayatında da pek başarılı değildir, ailesiyle de kırk yılda bir görüşür. Arkadaş ortamı ise tam bir fiyaskodur.

Sanatını yalnızca rüyalarında yaşayan/yaşatan Bahadır, piyasadan aldığı ufak tefek işlerle geçinmeye çalışır ama borç gırtlağa dayanınca senaryosunu tanıdıklar aracılığı ile bir yapımcıya ulaştırır. Fakat senaryoya ‘sanatsal’ olduğu için onay gelmez.

Usta yönetmen Andrey Tarkovski’ye saygı duruşunda bulunan filmin yönetmeni Murat Düzgünoğlu. Düzgünoğlu, sektöre içeriden bakmış. Zor set şartlarını, yapımcıların ticari bakış açısını deşifre eden Neden Tarkovski Olamıyorum, duru anlatımı ile dikkat çekiyor. Film, ayrıca sanatçının – iş bilenin değil bağlantıları olanların piyasada söz sahibi olduğunu gösteriyor. Türk sinemasına eleştirel gözle bakan bu güzel isimli film, kendi sorduğu soruyu nedenlerini tek tek göstererek yine kendisi cevaplıyor.

İçinden Ahmet Kaya şarkıları geçen bu filmde, Yeşilçam’ın emektar oyuncuları da unutulmamış. Menderes Samancılar, bir anlamda kendisini oynayarak sistem dışına atılmış oyuncuların zorlu yaşam şartlarını simgeliyor.

Adana’dan, Antalya’dan ödüllerle dönen Neden Tarkovski Olamıyorum, Tansu Biçer’in sade ama güçlü oyunculuğu ile anlam kazanıyor. İzlemek gerek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up