Semih Kaplanoğlu Tanpınar’ın “Huzur”unu Çekecek

Günün Haberi Manşet Türkiye

TRT Haber’de yayınlanan İnsanlık Hali programına konuk olan yönetmen Semih Kaplanoğlu Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur romanı üzerinde çalıştığını söyledi.

Prof. Dr. Erol Göka, Kemal Sayar ve Seval Çöpür’ün yer aldığı programda konuşan Kaplanoğlu, “Şimdi birçok şey var aslında paralel, yan yana duran, çok yapmak istediğim. Niyazi Mısrî’nin bir filmi var ama bunu henüz yapacak idrakte ve kıvamda olmadığımı görüyorum. Gidip gidip geliyorum, geri dönüyorum, geliyorum. Yine üçlemeler çalışıyorum. Vicdan, bugünkü hayatımızda sıradan insanların baş edemedikleri iç meseleler, riya, kendi kendini kandırma veya bir şeyi göre göre yapma ama ondan sonra vicdan sorgulamaları yaşayan çeşitli insanlar, farklı katmanlardan.”  dedi.

Semih Kaplanoğlu kitabın günümüze benzer yanları olduğunu vurgulayarak “Bir şey daha, Tanpınar’ın Huzur’u üzerine uzun zamandır düşünüyorum onunla ilgili bir çalışma. İlk kez burada söylüyorum, çalışıyorum. İnşallah muvaffak oluruz. Zor bir roman. Ama ‘Huzur’un tartıştığı mesele; o aşk hikayesinin arka planında “Biz kimiz, biz Türkler kimiz, ne yapıyoruz, neredeyiz, medeniyetimizin ne safhasındayız, ne yapacağız, nereye doğru gideceğiz? O romanın aktardığı tarih 1939 savaş öncesi, dünyanın o anı ve yeni bir Türkiye var. Ve münevverler, aydınlar da “Nasıl bir Türkiye olacak, gelecekte ne olacak, ne vadediyor bize, geriye mi döneceğiz, şimdiyi mi yaşayacağız, biz kimiz?” sorularını soruyorlar tıpkı bugünkü gibi aslında tıpkı yeni bir gelecek var gibi savaş meselesi var. Savaş olabilir vesaire. Bu mesele benim ilgimi çekti. Tabii ki o aşk hikayesi, onun içindeki Doğu-Batı tartışması…” dedi.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ne çalıştım, ama olmadı, yapamadım.”

“Gerçekten şöyle oldu ben o romanı (Huzur) 20’li ve 30’lu yaşlarda okudum. 3. okuyuşum şimdi. Şimdi okuduğumda birden bir koridor açıldı. O roman ve o Mümtaz’ların, o insanların tartıştıkları perspektifle bugün arasında. İnanılmaz. Bir anda açıldı yani şu an gibi. Bizim şu an tartıştığımız şeyler gibi aslında çok çarpıcı o yönden yapılabilir mi bilmiyorum. Yani yapmaya çalışacağım. Senaryosunu yazabilir miyim, tam o hissi verebilir mi? Çünkü daha önce Tanpınar yine çalıştım ben, “saatleri ayarlama”ya çalıştım, ama olmadı, yapamadım. Çünkü romanın dünyasını filme taşıyamadım, yapamadım.”

Kaplanoğlu’nun İnsanlık Hali programında yaptığı konuşmanın detayları için tıklayın.

Kaplanoğlu: Sinemanın Tam Kemale Ermiş Bir Sanat Olduğunu Düşünmüyorum

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up