Bizimle İletişime Geçin

Günün Haberi

Semih Kaplanoğlu Tanpınar’ın “Huzur”unu Çekecek

Semih Kaplanoğlu TRT Haber’de yayınlanan İnsanlık Hali programına konuk oldu.

Yayınlandı

tarihinde

TRT Haber’de yayınlanan İnsanlık Hali programına konuk olan yönetmen Semih Kaplanoğlu Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur romanı üzerinde çalıştığını söyledi.

Prof. Dr. Erol Göka, Kemal Sayar ve Seval Çöpür’ün yer aldığı programda konuşan Kaplanoğlu, “Şimdi birçok şey var aslında paralel, yan yana duran, çok yapmak istediğim. Niyazi Mısrî’nin bir filmi var ama bunu henüz yapacak idrakte ve kıvamda olmadığımı görüyorum. Gidip gidip geliyorum, geri dönüyorum, geliyorum. Yine üçlemeler çalışıyorum. Vicdan, bugünkü hayatımızda sıradan insanların baş edemedikleri iç meseleler, riya, kendi kendini kandırma veya bir şeyi göre göre yapma ama ondan sonra vicdan sorgulamaları yaşayan çeşitli insanlar, farklı katmanlardan.”  dedi.

Semih Kaplanoğlu kitabın günümüze benzer yanları olduğunu vurgulayarak “Bir şey daha, Tanpınar’ın Huzur’u üzerine uzun zamandır düşünüyorum onunla ilgili bir çalışma. İlk kez burada söylüyorum, çalışıyorum. İnşallah muvaffak oluruz. Zor bir roman. Ama ‘Huzur’un tartıştığı mesele; o aşk hikayesinin arka planında “Biz kimiz, biz Türkler kimiz, ne yapıyoruz, neredeyiz, medeniyetimizin ne safhasındayız, ne yapacağız, nereye doğru gideceğiz? O romanın aktardığı tarih 1939 savaş öncesi, dünyanın o anı ve yeni bir Türkiye var. Ve münevverler, aydınlar da “Nasıl bir Türkiye olacak, gelecekte ne olacak, ne vadediyor bize, geriye mi döneceğiz, şimdiyi mi yaşayacağız, biz kimiz?” sorularını soruyorlar tıpkı bugünkü gibi aslında tıpkı yeni bir gelecek var gibi savaş meselesi var. Savaş olabilir vesaire. Bu mesele benim ilgimi çekti. Tabii ki o aşk hikayesi, onun içindeki Doğu-Batı tartışması…” dedi.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ne çalıştım, ama olmadı, yapamadım.”

“Gerçekten şöyle oldu ben o romanı (Huzur) 20’li ve 30’lu yaşlarda okudum. 3. okuyuşum şimdi. Şimdi okuduğumda birden bir koridor açıldı. O roman ve o Mümtaz’ların, o insanların tartıştıkları perspektifle bugün arasında. İnanılmaz. Bir anda açıldı yani şu an gibi. Bizim şu an tartıştığımız şeyler gibi aslında çok çarpıcı o yönden yapılabilir mi bilmiyorum. Yani yapmaya çalışacağım. Senaryosunu yazabilir miyim, tam o hissi verebilir mi? Çünkü daha önce Tanpınar yine çalıştım ben, “saatleri ayarlama”ya çalıştım, ama olmadı, yapamadım. Çünkü romanın dünyasını filme taşıyamadım, yapamadım.”

Kaplanoğlu’nun İnsanlık Hali programında yaptığı konuşmanın detayları için tıklayın.

Kaplanoğlu: Sinemanın Tam Kemale Ermiş Bir Sanat Olduğunu Düşünmüyorum

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

TRT 2’nin Sevilen Programı “Sinema+”da Bu Hafta

18:45‘te TRT 2 ekranlarında.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema+

Türkiye’nin kültür-sanat kanalı TRT 2’nin beğenilen programı Sinema+ bu hafta yine ilgi çekici konuları ile seyirci karşısına çıkacak.

Her hafta bir sinema unsurunun tema olarak işlendiği, vizyona girecek filmlerin ve güncel sinema haberlerinin verildiği, birbirinden değerli konukların ağırlandığı eğlenceli, tematik sinema programı Sinema+ bu hafta yine dolu dolu.

6 Mayıs Perşembe (bugün) saat 18:45‘te TRT 2 ekranlarında sinemaseverlerle buluşacak olan programın bu haftaki rotası:

  • Yönetmen Özkan Yılmaz ve oyuncu Emrullah Çakay ile keyifli bir sohbet.
  • Sinema dünyasından öne çıkan haberler.
  • Yönetmen Asgar Ferhadi‘nin hayatına yakından bir bakış.
  • “Kıyamet Filmleri Listesi” ve çok daha fazlası sizlerle buluşacak.
Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Akis Dünya Prömiyerini Yapmaya Hazırlanıyor

Filmin yönetmenliğini İlker Savaşkurt üstleniyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Akis

Yönetmen İlker Savaşkurt’un, ödüllü ilk filmi Damat Koğuşu’nun ardından yönetmenliğini üstlendiği ikinci uzun metraj sinema filmi Akis (Reflection), dünya prömiyerini 7 Mayıs Cuma günü New York’ta düzenlenen 16. Harlem Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Birçok ödüle layık görülen ilk filmi Damat Koğuşu’yla adından söz ettiren İlker Savaşkurt ikinci uzun metraj sinema filmi “Akis“i (Reflection), 6-9 Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenlenen 16. Harlem Uluslararası Film Festivali’nde seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor. İlk filmiyle 2017’de aynı festivalden “En İyi Yabancı Film” ödülü kazanan Savaşkurt’un yeni filmi Akis, festivalin Dünya Sineması bölümünde 7 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek gösterimiyle dünya prömiyerini yapacak. Film, 10 Mayıs’a kadar festivalin internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak izlenebilecek.

Mehmet Kala’nın 2012 yılında kaleme aldığı bir tiyatro oyunundan Savaşkurt’un uyarladığı, senaryosuna yine Kala’nın imza attığı Akis‘te Selçuk Yöntem, Taro Emir Tekin, Yasemin Szawlowski, Ali Süreyya Tuncer, İbrahim Aköz ve Elit Andaç Çam ile birlikte Avrupalı aktörler rol alıyor.

İnsanoğlunu temsilen, farklı milletlerden karakterlerin bir otelde buluştuğu, Türkiye’de geçmesine rağmen evrensel bir üsluba ve konuya sahip olduğu için İngilizce olarak çekilen Akis, hikâyesiyle yerelden evrensele doğru geçit kuruyor. Alt metinde 7 ölümcül günaha göndermeler yatan fantezi türündeki filmin başkarakteri Aziz Sodom, söyledikleri yalanlar ve yarattıkları kandırmalarla bir noktada yüzleşmek zorunda kalan insanlar için bir ayna görevi görürken, filmdeki diğer karakterlere adeta erken bir kıyamet yaşatıyor.

Okumaya Devam Et

Film

Yeni Asghar Farhadi Filmi “A Hero”nun Haklarını Amazon Aldı

Filmin prodüksiyonu da tamamlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

A Hero

İranlı usta yönetmen Asghar Farhadi’nin merakla beklenen yeni filmi “A Hero“nun ABD haklarını, uluslararası yayın şirketi Amazon Studios satın aldı.

İran’da prodüksiyonu tamamlanan yeni Asghar Farhadi filmi “A Hero“nun ABD hakları, uluslararası yayın şirketi Amazon Studios tarafından satın alındı. 2022’nin festival sezonunda birçok ödüle uzanmayı planlayan film, Cannes Film Festivali’nin yarışma filmlerinden biri olabilir.

Farsça olarak seyirci karşısına çıkacak filmin senaryosu hala gizli tutuluyor. Senaryoya dahil tek sufle, Memento Films International tarafından geldi. Şirket filmin, modern toplumun güncel sorunlarını konu aldığını açıkladı.

Yapımcılığını Farhadi ile Alexandre Mallet-Guy‘ın üstlendiği A Hero‘nun oyuncu kadrosunda Amir Jadidi, Mohsen Tanabandeh, Fereshteh Sadr-Orafai ve Sarina Farhadi gibi isimler yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler