Semih Kaplanoğlu: İnsanlığa armağan edecek ütopyalar, düşünceler üretmemiz lazım

Manşet Türkiye
Yönetmen Semih Kaplanoğlu, sanatçıların topluma ışık tutan ütopyalar üretmesi gerektiğini dile getirdi.

Yumurta, Süt ve Bal üçlemesinin ardından 2017 yapımı Buğday filmine imza atan yönetmen Semih Kaplanoğlu, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

Semih Kaplanoğlu, hikaye anlatma biçimlerine dikkat çekerek, topluma ışık tutmak adına yeni ütopik hikayelerin üretilmesi gerektiğini söyledi. “Toplum, kültür, medeniyet olarak insanlığa vereceğimiz, bugün örtülü kalmış ve konuşulmayan değerlerimizi tekrar ortaya sürecek, insanlık için onları insanlığa armağan edecek ütopyalar, düşünceler üretmemiz lazım. Türkiye’nin sanatçıları, düşünürleri, aydınları olarak bizim üzerimize düşen şey bu.” diyen Kaplanoğlu, ülke sanatçılarının da bu konuya dikkat çekmesi gerektiğini ifade etti.

Koronavirüsün bir sürecin nedeni değil, sonucu olduğunu söyleyen yönetmen, “Biz şu anda bunların bedelini ödemeye, sorumluluğunu üzerimize almaya hazır mıyız değil miyiz? Bence bütün kilit nokta burası. Bu konforlu hayatların içinde her gün uçakla bir yerlere gitmek, denizler aşmanın, ülkeler içerisinde seyahat etmenin, ilişkilere girmenin, arkadaşlığın, bütün bu konforun aslında neyin üstünde kurulu olduğunu idrak etmemiz lazım. Bu kadar çok uçak iklim krizine sebep oluyor aslında. Bizim bazı şeylerden feragat mı etmemiz lazım, bazı şeylerin öncülüğünü geriye mi almamız lazım bu konuda bence iyi bir sınav vermedik ve bence o sınavın sonucu da önümüze geldi. Şimdi bunu yaşıyoruz. Hepimiz tümden bütün dünya eve kapandı yani.” dedi.

Bu olumsuz durumu fırsata çevirmek adına insanların kendileriyle baş başa kalması gerektiğini düşünen yönetmen, “Biraz tefekkür, okumak tabii çok önemli. Film izlemek, müzik dinlemek ve kendimizle baş başa kalmak… Kendisiyle baş başa kalmayı becerebilen bir insan aslında yalnız değildir.” sözlerini dile getirdi.

Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın Huzur romanını beyaz perdeye taşıyacak olan yönetmen, hikayenin senaryo aşamasında olduğunu söyledi.

Bağlılık Aslı ile geçtiğimiz yıl sinemaseverlerin karşısına çıkan yönetmen, üçlemenin ikinci filmi Bağlılık Hasan‘ın tamamlandığını ve festival sürecini beklediğini ifade etti.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up