Selamun Aleyküm

Fatih Mutlu Serbest Kürsü

(Cafer-i Sadık [r.a.] efendimiz, “Her kim selam vermeden söze başlarsa ona cevap vermeyin” buyuruyor.)

(…ve bu arada, hayatımda ilk defa bir yazıya parantez açarak başladım. Hayrolur inşaallah.)

Hocam Sadık Battal’ın yönettiği, senaryosunu ağabeyim Gökhan Özcan’ın kaleme aldığı sinema eğitimi amaçlı 22 bölümlük seri belgesel “Çek Bir Film”de editör olarak görev almıştım.

Çalıştığım için söylemiyorum, Cenab-ı Allah’a hamdolsun, muazzam bir işti. Şahsen, o kadar çok şey öğrendim ki, paha biçilemez.

Öğrendiklerimden bazılarıdır:

1- Üstadım, ağabeyim Hasan Aycın şöyle diyor “Çek Bir Film”de:

“Ben güneşin altındayım. Ben evrenin içindeyim. Buradayım. Kendi yerimdeyim. Kendi zamanımdayım. Yaratılıştan, yaratılış öncesinden bugüne, benim zamanıma, bana kadar, şu ana kadar ne olduysa ve neler olmaktaysa ve neler olacak ise birileri bana bunları haber vermeli, izah etmeli, açıklama yapmalı.

Ben açıklamaların kimilerini kitaplarda, bana gelen haberlerde, vs buluyorum. Ama, beklediğim açıklamalar bana yapılmadıysa, yeterli kalmadıysa, yeterli olmadıysa ben oturup bu açıklamaları kendime yapmak zorundayım. Kendi açıklamalarımı kendim yapmak zorundayım. Yani izaha muhtaç olan ne varsa izah edilmeli.

Bunun için de bir dile ihtiyacım var; anlarken de, ifade ederken, açıklamayı yaparken de…

Bu dillerden biri de çizgidir.

Benim tevarüs ettiğim yol üstünde çizginin çok izi yoktu. Hatta karikatür, Batı medeniyetinin bir ürünü idi. Bense hep Doğuluydum. Ben hep kendi medeniyetimin yolu üstündeyim ve onun kaygısını taşımak zorundayım. Karikatürle münasebetimde, onun beni kendi bağlamımdan koparmasına müsaade etmemek zorundaydım; benim onu kendi bağlamından koparıp kendimden kılmam, kendime göre kılmam gerekiyor idi. Böyle yaptım; çok da zorlanmadım.”

2- “Çek Bir Film”in hemen her bölümünde, en teknik, en şekle dayalı bahislerde bile üstüne basa basa söylediğimiz bir şey vardı: “Sen ancak kendi hikayeni anlattığın zaman herkesin hikayesini anlatmış olursun ve güzel olur.”

3- Sloganı da şuydu “Çek Bir Film”in: “Rüya gören herkes film çekebilir.”

Bu dünyadaki sınırımız, ucumuz bucağımız, tahayyülümüzün varacağı nokta bellidir. Fakat Cenab-ı Allah bize -vayhin bir cüzü olan- rüyada sınırsız, uçsuz bucaksız, tahayyülümüze sığmayacak şeyler gösterir.

Bunun, biz, sinema aracılığıyla insanlara bir şeyler göstermek isteyenlerin çabalarına yansıması da böyledir. Bir kameramız vardır ve onun görme ve duyma sınırları, bizim görme ve duyma sınırlarımızdan çok daha dardır.

Bu iki husus biz sinemacılara bir şeyler anlatmalıdır.

Öte yandan, ama aynı bağlamda, Aleyhisselatü Vesselam Efendimiz, mealen, “Kim kötü bir rüya görürse onu kimseye anlatmasın. Güzel bir rüya gördüğünde de onu sadece sevdiklerine anlatsın” buyuruyor.

***

İşbu nedenlerle, bir parçası olmaktan şeref ve mutluluk duyduğum Sinefesto’da aşağı yukarı şöyle bir durumum olacak inşaallah:

1- Sinema, benim için, olacaksa; yaratılış öncesinden bugüne, bana gelene kadar olan biteni anlamak için, ifade etmek için ya da açıklama yapmak için kullanacağım bir dil olmalıdır (Henüz tam karar verebilmiş değilim; sinemanın teknolojiyle -mesela kameranın bataryasıyla- yoğun irtibatı net bir sonuca varmama mani oluyor her seferinde.)

2- Sadece kendi hikayemi anlatabilirim, fazlasına ne gücüm yeter ne de yeltenirim. Başkalarının hikayelerini anlatanlarla da problemliyim bu yüzden ve eğer mesela Kürt Meselesi’ni anlatmak isteyen bir Türk’ü eleştirirsem yahut “Bir Alamancı’nın yapacağı ‘Ermeni Meselesi’ filmi tabi ki başarısız olacaktır” dersem bana kızmayın, olur mu?

3- Kötü filmlerden hemen hiçbirimiz hazzetmeyiz. Ben, buna ilaveten, filancanın, falancanın, ya da benden başka herkesin “iyi” dediği, ama kendisi “kötülükler” üzerine bina edilmiş filmlerden de hiç hazzetmiyorum. Tüylerimi diken diken ediyorlar hatta. Konuşmuyorum onları; yanımda konuşulduğunda da elimden geldiğince konuyu değiştirmeye çalışıyorum. Sadece güzeli ve sadece sevdiklerimize anlatabilirsek ne mutlu bize.

***

Nasipse Cuma’dan Cuma’ya selamlaşıyoruz: Vesselamu aleyküm.

twitter.com/fm_fatihmutlu

Yorumlar

 
Fatih Mutlu, TRT Okul için hazırlanan 22 bölümlük 'Çek Bir Film' projesinin editörlüğünü yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde sinema yazıları yazdı. Şimdilerde senaryo doktorluğu yapıyor.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up