Şekli Var, Şemali Yok: Kızıl Tepe

Eleştiri Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Pacific Rim gibi bir talihsizliğin ardından eski filmlerin hatrına kendisini affettğimiz Guillermo Del Toro yine bir Hollywood işi filmle karşımızda.

Gotik bir korku-gerilim hikayesini konu alan Kızıl Tepe (Crimson Peak), Jessica Chastain, Mia Wasikowska ve Tom Hiddlestone gibi son dönemde yıldızı parlayan oyunculardan oluşan bir kadroya sahip.

Crimson-Peak

Servet avcısı iki kardeşin tuzağına düşen romantik bir genç kızın yaşadığı dehşeti görkemli bir şatoda seyrediyoruz Kızıl Tepe (Crimson Peak)’de.

Del Toro‘nun zengin ve özgün hayal dünyasından çıkan görsellik filmin en önemli ve savunulabilir kısmı. Başka filmlerde benzer imge ve öğelerle karşılaşsak bile ıssız şatolar, kanayan tepeler ve formu ecik cücük hayaletler “ben Del Toro‘nun hayal gücünün eseriyim.” diye bağırıyor.

Sürekli yağan kar ve fırtına sıcacık salonda “Açık kapı mı var, cereyan yapıyor.” dedirtiyor insana. Görselliğin temas ettiği estetik yapı diğer duyu organları tarafından da hissedilebilecek kadar etkili.

Ama daha ilk sahneden ölü bir annenin “O tepeye gitme yavrum.” demesi ile klişe bir senaryonun sinyallerini alıyoruz.

crimson-peak-tom-hiddleston-3-1500x844

Çok geçmeden kendimizi Mia Wasikowska ile birlikte Kızıl Tepeler’de hayaletlerle mücadele içinde buluyoruz. Filmin tür matematiği de zaman geçtikçe değişiyor. Adile Naşit‘in Hababam Sınıfı‘ndaki Sıfırcı Hafize tiplemesinin çelişkisi bu filmde açıkça hissediliyor. Yani film, gerilimden kesmeli biçmeli bir kanlı korkuya geçiş yapıyor. Del Toro, Sıfırcı Hafize’nin ‘çıkarın kağıtları sözlü yapacağım’ sözünü başka bir biçimde tekrar ediyor.

Görseli güzel, gerilimi eh işte, hikayesi ise çok bilindik olan Kızıl Tepe (Crimson Peak), 5 üzerinden zorlama bir 2.5 alıyor. Del Toro‘nun artık silkinip kendine gelmesi için sabrımız da tükeniyor. İyi seyirler.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up