Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Seçkin Belgeseller Altın Koza’da

Yayınlandı

tarihinde

Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali, son yıllarda belgesele gösterdiği ilgiyi bu yıl da genişleterek sürdürüyor. Festival, bu yılki programında yine belgesel başyapıtlarına önemli bir yer ayırıyor. Dünya Belgeselleri: Gerçeğin Çölü başlıkla bölümde son bir yıl içinde dünya festivallerinde ses getiren ve çeşitli ödüller toplayan bir düzineye yakın belgesel gösterilecek.

catsA

Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali, son yıllarda belgesele gösterdiği ilgiyi bu yıl da genişleterek sürdürüyor. Festival, bu yılki programında yine belgesel başyapıtlarına önemli bir yer ayırıyor. Dünya Belgeselleri: Gerçeğin Çölü başlıkla bölümde son bir yıl içinde dünya festivallerinde ses getiren ve çeşitli ödüller toplayan bir düzineye yakın belgesel gösterilecek. Bölümde sunulan filmler Çin’den Kanada’ya, Norveç’ten Bangladeş’e, Türkiye’den Hindistan’a uzanan geniş bir coğrafyadan insan manzaraları sunuyor.

Bunlar arasında, eleştirmenler tarafından son dönemde yapılmış en güzel filmlerden biri olan değerlendirilen, Sundance ve HotDocs dahil pek çok festivalde ödül kazanan Gürcistan yapımı “Her Şeyi Yok Eden Makine” (The Machine Which Makes Everything Disappear); eve kapatılmış Müslüman bir kadının mücadelesinin anlatıldığı sarsıcı hikayesiyle festivallerin gediklisi haline gelen “Salma”; Hollanda’da yaşanan Türk bir ailenin ve koca cinayetine kurban gitmiş kızlarının acıklı öyküsü “Bahar”; Hindistan’da elektrik kesintilerinin günde 16 saate ulaştığı bir kentin isimsiz kahramanlarını konu alan “Cereyansız” (Powerless); iki sene önce Oslo’da yaşanan katliamda hayatları trajik biçimde kesişen bir grup insanın hikayesi “Yanlış Zamanda Yanlış Yerde”de (Wrong Time Wrong Place); Bangladeş’te deniz taşkınlarına karşı amansız bir mücadele veren yoksul köylülerin anlatıldığı “Dinliyor musunuz?” (Are You Listening?); ünlü bir sinemacının kendi ailesine ve hikaye anlatımına dair bakışını çarpıcı bir şekilde yansıtan “Anlattığımız Hikâyeler” (Stories We Tell); 1980 darbesiyle hayatları kökten değişen 78 kuşağından bir babanın ve kızının hikayesini anlatan “Babam, Devrim ve Ben” ile Adana’da yaşayan bir engellinin yürek burkan hikayesinin anlatıldığı “Mustafa’nın Yaşam Zinciri” izlenebilir.

Dünya Belgeselleri: Gerçeğin Çölü bölümünde yer alan filmlerin hepsinde, hayatın içinde saklı olup birer roman kahramanı olmayı hakkedecek kadar güçlü gerçek kahramanların hikayeleri anlatılıyor. Hayatın içindeki sinemayı kaçırmayın!

GERÇEĞİN ÇÖLÜ: DÜNYA BELGESELLERİ

Dinliyor musunuz

DİNLİYOR MUSUNUZ? / SHUNTE KI PAO! / ARE YOU LISTENING! 

Yönetmen: Kamar Ahmad Simon

Bangladeş’in nüfusu yoğundur ve ülkenin uzun, değişken kıyı şeridiyle geniş deltası yüzünden neredeyse her yıl yıkıcı sel baskınları olmaktadır. Tahminlere göre iklim değişikliği bu durumu daha da kötüleştirecektir. Dolayısıyla halkın bu yaşam olgusuyla yaşamayı öğrenmekten ve rüzgarla suyun yıktığı her şeyi yeniden inşa etmekten başka yapacak bir şeyi yoktur. Kamar Amad gözlemsel bir yöntemle çektiği belgeselinde bu sorunların genç bir aile üzerindeki etkilerine odaklanıyor. Kamerayı alışılmadık bir şekilde alt açıdan kullanan yönetmen, izleyiciyi neredeyse fiziksel olarak evleri kalın bir çamur tabakası altında kalan ve son iki yıldır Bengal hükümetinden yardım bekleyen halkın içine sürüklüyor. Rakhi ve kocası Soumen’in günlük yaşamları bu kördüğümü çok iyi yansıtıyor. Güçlü bir gelgit dalgası 2009’da sahip oldukları her şeyi yok ettiğinde Rakhi’nin oğlu Rahul henüz dört yaşındaydı. Soumen o zamandan beri işsiz, bu da aileye büyük bir yük bindiriyor. Rakhi, çocuğunun geleceğinin Bangladeş’te devam edip etmeyeceğini merak edip endişeleniyor.

Babam Devrim ve Ben

BABAM, DEVRİM VE BEN / MON PERE, LA REVOLUTION ET MOI / MY FATHER , THE REVOLUTION AND ME

Yönetmen: Ufuk Emiroğlu

Yönetmenin öznel bakışıyla anlatılan bir baba-kız ilişkisi. Bizi 1970’lerin Türkiye’sinden 21. yüzyılın İsviçre’sine götürürken yol boyunca sürgün, hapis, kalpazanlık, düşmüş kahramanlar, yoldan çıkmış hippiler ve bir devrim diskosu arasında dolaştıran belgesel üslubunda bir trajikomedi. Kızı, babasının devrimci hayallerinin nasıl sürgüne, yalana ve suça dönüştüğünü anlamaya çalışıyor. Belgesel, kurmaca ve animasyon arasında gidip gelen filmde yönetmen bizi dünyada bir yolculuğa çıkarıyor. Eski bir komünistin kızı, ütopyanın kapılarını çalıyor ve kendi mirasıyla baş etmeye çalışıyor.

Ödül

Documentarist, Johan Van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü

Bahar

BAHAR

Yönetmen: Carin Goeijers

Babasının karşı çıkmasına rağmen Türk erkek arkadaşıyla çocuk denecek yaşta evlenen Bahar, büyük bir hata yaptığını kısa sürede anlar. Babası ve eşine duyduğu sevgi arasında kalan genç kadın acısını sessizce göğüslemeye, evliliğinde maruz kaldığı şiddeti kimseye anlatmamaya karar verir. Utancını saklamak için mutluymuş gibi davranır. Bahar’ın hayatı ölümcül bir trajediyle sona erer.

Bu sürükleyici belgesel Bahar’ın ve onun ölümü sonrasında yıkılan ailesinin hikâyesini anlatıyor. Bu sevgi dolu ailenin kalpleri kederle dolu bireyleri, yaşadıkları büyük acıyla başa çıkmaya çalışır ama duygularını birbirleriyle paylaşamazlar.

Bahar aşk ve aşkın size nasıl öldürebileceğine dair bir hikâye.

Karadeniz'in Son Korsanları

KARADENİZ’İN SON KORSANLARI / POSLEDNITE CHERNOMORSKI PIRATI / THE LAST BLACK SEA PIRATES

Yönetmen: Svetoslav Stoyanov

Modern bir korsan hikâyesi. Üstelik kaptanından isyancı kanun kaçağı tayfasına, bir prenses ve onun gelinliğinden muazzam bir servete kadar her şey tamam. Sadece tek bir eksik var: O da korsan gemisi. Efsaneye göre, 19. yüzyılın çingene korsanı Vulchan altınla yüklü üç konvoya saldırır. Konvoyları yağmalayan ve gemileri batıran Vulchan, hazinesini sahilde bir yere saklar. Hızlıca günümüze gelecek olursak… Sabıkalı Kaptan Jack, alkolik ve sıradan suçlardan hüküm giymiş bir grup evsiz serseriyi gizli hazineyi bulmak uğruna peşinden sürükler. Fakat Bulgaristan Başbakanı’nın kardeşi Karadeniz’de dev bir turistik tesis yapmaya ilişkin planlarını açıklayınca, bizim ekibin zenginlik ve şöhret ümitleri tehlikeye düşer.

 Mustafa'nın Yaşam Zinciri

MUSTAFA’NIN YAŞAM ZİNCİRİ / THE LIFE CHAIN OF MUSTAFA

Yönetmen: Doğu Akıncı

Mustafa Adana’da yaşayan yoksul bir ailenin en küçük çocuğudur. Zihinsel engelli ve şizofrendir. Hayatı boyunca sadece annesi yanında durmuştur. Artık yaşlanmıştır, yorgundur. Hayatta kalmak için eskisinden daha çok bakıma muhtaçtır. İlk ve belki de son kez, kardeşleri ona destek olmak için bir araya gelirler. Onu hayatta tutmaya çalışırlar, bize Mustafa’nın ve kendilerinin yaşam öyküsünü anlatırlar.

Ödül

Documentarist, Özel Mansiyonu

Herşeyi Yok Eden Makine

HER ŞEYİ YOK EDEN MAKİNE / MANQANA, ROMELIC KVELAFERS GAAQROBS / THE MACHINE WHICH MAKES EVERYTHING DISAPPEAR                       

Yönetmen: Tinatin Gurchiani

Gürcistan, 2011. Bir film yönetmeni 15-23 yaş arası genç oyuncular aradığını ilan eder. Bu arayış onu farklı mekanlara, köylere ve kentlere götürür. İlan için başvuran birçok insan vardır; bazıları filmin bir parçası olmak ister, bazılarıysa kendi duygusal hikayelerini paylaşmak veya ne kadar azimli olduklarını kanıtlamak ister. Yeterince ilginç olduklarını kanıtlayanlar çeşitli dramatik durumları canlandıracaktır.

Yaşamın ne kadar güzel ve insan kahraman olmayı hayal ettiğinde ne kadar zor olabileceği üzerine bir film. Bu filmin karakterleri, gerçeklikten kaçsalar da, bire bir yaşasalar da bu kahramanlığı yaşayıp, hayal ediyor. Yaşlılar ve çok gençler, hayata yeni başlıyorlar. Fakat hepsi de arayışın şiirselliğinde birleşiyor.

Ödüller

Tiflis Film Festivali, En İyi Gürcü Filmi

Sundance Film Festivali, Yönetmenlik Ödülü

Sofia Film Festivali, En İyi Belgesel

It’s All True Belgesel Film Festivali, En İyi Belgesel

Hot Docs Belgesel Film Festivali, Sinemacılar Ödülü

Underhill Film Festivali, DandelionÖdülü

Londra Open City Belgesel Film Festivali, Özel Mansiyon

Halk Parkı

HALK PARKI / RENMIN GONGYUAN / PEOPLE’S PARK

Yönetmen: Libbie D. Cohn, J.P. Sniadecki

75 dakika uzunluğunda, tek çekimden oluşan Halkın Parkı, izleyicileri Siçuan eyaletinin başkenti Çengdu’daki ünlü parkta kesintisiz bir gezintiye çıkarıyor. Film, parkın prizma şeklindeki mekanı içinde onlarca ruh halini, ritmi ve performans anlarını keşfe çıkıyor; vals yapan çiftler, koca ağaçlar, karaoke söyleyenler, cırlayan ağustos böcekleri. Sinemasal zaman ve mekan üzerine duyusal bir meditasyon. Halkın Parkı, Çin’deki insanların birbirleriyle etkileşimi, boş zaman ve kendini ifade etme üzerine yeni bir bakış sunuyor.

Cereyansız

CEREYANSIZ / KATIYABAAZ / POWERLESS                               

Yönetmen: Deepti Kakkar, Fahad Mustafa

Kanpur’da yaşayan 28 yaşındaki bir elektrikçi, elektrik çalmadaki hüneriyle ün salmıştır. Zenginlerin ödediği hatlardan yoksul mahallelere elektrik getirir. Elektrik kesintileri gün boyu sürerken, bir mahalleden diğerine yasadışı elektrik hatları çeker, böylece evler, fabrikalar ve iş yerleri normal düzenlerini sürdürürler. Diğer yandan kent yönetimi, her yıl milyonlarca rupilik kayıplara yol açan elektrik hırsızlığına göz açtırmamak için yeni yöntemler geliştirir. Yılda bir kere yasadışı hatları kaldırmak için yapılan operasyonlar sokak protestolarına ve öfkeye yol açar. Bu arada, elektriksizlikten dolayı insanlar kirliliğe yol açan yakıtlarla çalışan jeneratörler kullanır. Bu da kenti dumana boğar ve Kanpur’u Hindistan’ın havası en kirli kenti haline getirir. Kentsel çürümeyi ve elektriksizlikten kaynaklanan çaresizliği gösteren modern bir karşı ütopya tablosu.

Hindistan’ın batılı markalara ham malzeme sağlayan dericilik başkenti Kanpur’daki yerel kriz enerji eksikliğidir. Nüfusun üçte biri bu temel gereksinimden yoksundur, geri kalanı da gelişi güzel elektrik kesintileriyle boğuşur. Cereyansız, dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden birinin bilinmeyen öyküsünü anlatıyor.

Salma 

SALMA

Yönetmen: Kim Longinotto

Salma, kendi başına verdiği inanılmaz mücadeleyle efsanevi bir aktivist, politikacı ve şair olmayı başaran bir kadının eşsiz hikâyesi. Müslüman ve Tamil Salma ergenliğe eriştiğinde ailesi, gelenek olduğu üzere onu eve kapatır ve evlendirir. Bu evliliğe direndiği için uzun yıllar boyunca tam bir hapis hayatı yaşayan Salma, zor koşullarda sesinin kısılmasına izin vermez. Dünyada milyonlarca genç kızla aynı kaderi paylaşan genç kadın, içinden gelen sesi dinler ve gizliden gizliye şiir yazmaya devam eder. Yirmi beş yıl sonra Salma’nın dünya görüşü demir parmaklıkları aşarken, yıllardır gizlice beslediği sesi de yükselir.

Anlattığımız Hikayeler

ANLATTIĞIMIZ HİKAYELER / STORIES WE TELL

Yönetmen: Sarah Polley

Yazar ve yönetmen Sarah Polley, farklı türleri harmanlayan bu yaratıcı filmde gerçeğin, dile getirene göre değiştiğini keşfediyor. Polley, hikaye anlatıcılarından oluşan bir ailenin sırlarını soruştururken hem yönetmen hem de detektif gibi davranıyor.  Farklı güvenilirliklere sahip bir dizi karakteri şakacı bir şekilde sorgularken, aynı sorulara verilen samimi, fakat çoğunlukla çelişen yanıtlar ortaya çıkarıyor. Her birey aile mitolojisinin kendine has versiyonunu taşırken, bugüne ait anılar, neşeli, eğlence dolu geçmişten nostaljik görüntülere ve gölgelere dönüşüyor.  Polley ailenin özüne inebilmek için paradoksları çözümlüyor: Karmakarışık, yoğun ve sevgi dolu bir çelişkiler yumağı.

Anlattığımız Hikâyeler, hakikat ve hafızanın tarifi zor doğasını keşfe çıkıyor. Fakat özünde, anlatılarımızın nasıl oluştuğu ve bizi bireyler, aileler olarak nasıl tanımladığı üzerine kişisel bir film. Her şey insanlık tarihinin derin, komik ve dokunaklı bir resmini oluşturmak için bir araya geliyor.

Yanlış Zamanda Yanlış Yerde

YANLIŞ ZAMANDA, YANLIŞ YERDE / WRONG TIME, WRONG PLACE

Yönetmen: John Appel       

22 Temmuz 2011’de Oslo’nun merkezinde gerçekleşen bombalı saldırı ve Utoya adasındaki kurşun yağmuru 77 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Bu anlamsız ve acımasız eylemin arkasında tek bir adam vardı: Anders Breivik.

Belgesel, o gün orada bulunan beş kişinin hikâyesini anlatıyor ve bu trajik olayda tesadüfün oynadığı rolü gözler önüne seriyor. Küçük ve önemsiz gibi görünen olaylar zinciri, yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgiyi belirliyor. Bu, kaderle pazarlık üzerine bir film. İnsan yazgısına ne kadar hükmetmeye çalışırsa çalışsın, son sözü söyleyen tesadüf oluyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Nuri Bilge Ceylan “Varşova Türk Filmleri Haftası”nın Onur Konuğu

Etkinlik 3 Aralık’ta sona erecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen “Varşova Türk Filmleri Haftası”nın onur konuğu, “Nuri Bilge Ceylan” olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteğiyle, YEE tarafından 2017’den bu yana 33 ülkede düzenlenen festival, Floransa’dan Petersburg’a, Kudüs’ten Viyana’ya, Toronto’dan Köln’e, yapıldığı her ülkede yoğun ilgi gördü. Bu sene 29 Kasım’da sinemaseverlerle buluşacak “Varşova Türk Filmleri Haftası“nın onur konuğu ise Nuri Bilge Ceylan oldu.

“Ahlat Ağacı” filminin gösterimiyle başlayacak festivalin “masterclass” bölümüne katılan onur konuğu Nuri Bilge Ceylan, sinema tutkunlarına tecrübelerini aktaracak.

İlk uzun metrajlı filmi Af ile başarı kazanan yönetmen ve yapımcı Cem Özay da filminin gösteriminin ardından söyleşi yapacak.

Festivalde ayrıca “Omar ve Biz”, “Ekşi Elmalar”, “Bizim İçin Şampiyon”, “Nasipse Adayız”, “7. Koğuştaki Mucize”, “Aile Arasında”, “İşe Yarar Bir Şey”, “Tamam mıyız?”, “Bizi Hatırla”, “Bizim Köyün Şarkısı”, “Rafadan Tayfa”, “Yol Arkadaşım”, “Kapan”, “Dilsiz” ve “İçimdeki Kahraman” filmleri de izleyiciyle buluşacak. Etkinlik 3 Aralık’ta sona erecek.

Türk Film Haftaları, kasım ayında Zagreb, Budapeşte ile Moskova’da yoğun ilgiyle karşılanan etkinliklerin ardından Fas, İtalya ve Arnavutluk’taki programlarla devam etti.

Türk sinemasını film gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları, yaz okulları, yarışmalar ve sergilerle dünyanın dört bir yanında tanıtmak, Türk yönetmenlerin nitelikli yapıtlarını dünya seyircisiyle buluşturmak ve sinema aracılığıyla ülkeler arasındaki kültürel etkileşimi artırmak amacıyla önemli projelere imza atan YEE, 33 ülkede gerçekleştirilen “Türk Film Haftası” ile 120 bin izleyiciye ulaştı. Festival kapsamında 4 yılda 130 film, 300 seansta sinemaseverlere sunuldu. Ayrıca söyleşiler, yönetmen buluşmaları, atölye çalışmaları ve sergiler düzenlendi.

Türk Filmleri Haftası, Nuri Bilge Ceylan ve Cem Özay’ın yanı sıra farklı ülkelerde, Ercan Kesal, Murat Pay, Seyid Çolak, Yüksel Akça, Sinan Sertel, Halil Kardaş, Timur Acar ve Abdülhamid Güler gibi önemli isimleri de konuk etti.

Faaliyetlerin gerçekleştiği ülkelerdeki önde gelen yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncularla Türk sinemacıların tanışma ve iş birliği yapma olanağı, Türk sinemasına yeni kapılar aralıyor.

aa.com.tr

Okumaya Devam Et

Festivaller

Şişli Belediyesi “11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”ne Ev Sahipliği Yaptı

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali başladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin açılış töreni, Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirildi.

Şişli Belediyesi, bu yıl, 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında 11’inci kez gerçekleştirilecek olan, Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’ne desteğin yanı sıra, ev sahipliği de yaptı. Festivalin açılış töreni, 25 Kasım 2021 Perşembe günü Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde, Pınar Altuğ Atacan ve Hakan Bilgin’in sunumları eşliğinde gerçekleştirildi.

Uluslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, Şişli Belediyesi’nin festivale yapmış olduğu katkılardan dolayı Başkan Muammer Keskin’e bir teşekkür plaketi takdim etti.

“Sanatın toplumun her kesimi için ulaşılabilir olmasına gayret ediyoruz”

Ödül takdiminde bir konuşma yapan Keskin, Şişli Belediyesi olarak 11 yıldır devam eden Suç ve Ceza Film Festivali’nin destekçisi, aynı zamanda ev sahibi olmaktan mutlu olduklarını vurguladı. Keskin, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Malumunuz, sanat son yıllarda layık olduğu değeri göremedi maalesef, ihmal edildi. Oysa sanat iyileştiricidir, birleştiricidir. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali de bizim için çok kıymetli. Bugün 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bugün aramızda yönetmen Sahraa Karimi de var. Kendisi Afganistanlı bir kadın olarak bu şiddeti, Taliban şiddetini en yakından bilen bir kişi. Bizim mücadelemiz sadece kendi coğrafyamız için değil, tüm kadınlar için. Şiddet suçunun sıradanlaştığı ve adeta cezasız kaldığı bir dönemde suç, ceza ve adalet kavramlarının sorgulandığı bu festival daha da anlam kazanıyor. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin sinemaseverlerle buluşmasında ve bu anlamlı iş birliğinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer’e festivalin direktörü Prof. Dr. Bengi Semerci’ye özel olarak teşekkürlerimi sunuyorum.”

Taliban şiddetinden Onur Ödülü’ne

Açılış töreninde Uluslararası Suç ve Ceza Festivali yönetiminin yoğun girişimi ve ilgili resmi makamların devreye girmesiyle Taliban şiddetinden kaçabilen Sahraa Karimi’ye tüm direnen Afganlı kadınlar adına Onur Ödülü takdim edildi. “Her zaman kadın olmaktan gurur duydum. Afganistan’da kadın olmak için çok cesur olmak gerekiyor” diyen Karimi’ye verilen ödülün yanı sıra festivalin açılış gününün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile birleşmesi şiddet karşısında sanatın gücünü de ortaya koydu.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin kapanış töreni, 2 Aralık günü yine Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nden Oliver Laxe Geçti

Oliver Laxe, ustalık sınıfı etkinliği gerçekleştirdi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

22- 27 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin endüstri bölümü olan Son Taslak kapsamında “You All Are Captains”, “Mimosas” ve “Fire will Come” gibi filmleriyle tanıdığımız İspanyol yönetmen Oliver Laxe, ustalık sınıfı etkinliği gerçekleştirdi.

25 Ekim Perşembe günü, Atlas 1948 Sineması’nda düzenlenen etkinlikte İspanyol yönetmen deneyimlerini aktardı ve izleyicilerin sorularını yanıtladı. Etkinliğin moderatörlüğünü ise Son Taslak Direktörü Belkıs Bayrak yaptı.

“Ustaların bu işi dini eğitimsel duygular ve inançla yapıyorlardı”

Üç uzun metraj filminin prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan ve üç filmiyle de Cannes’den ödül kazanan Laxe sözlerine ilk olarak ustaların yaptığı sinema ile gençlerin yaptığı sinemayı ustaca olmadığını düşündüğünü dile getirerek başladı. Bir aktörün işini kalbiyle yapması gerektiğini, bu işi yapan kişilerin karşısındaki insanlarda bir şey uyandırması gerektiğinin altını çizen yönetmen, eskiden bu işlerin daha ciddi olduğunu, ustaların bu işi dini eğitimsel duygular ve inançla yaptıklarını vurguladı.

“Yolunuza bir çocuk olarak devam ettiğinizde korkularınız olmuyor, inancınız oluyor”

Başarısının sırrının kendisinin değişmemesinden ve masumluğunu hala koruması olduğundan bahseden Oliver Laxe; “Hala bir çocuk olarak yoluma devam ediyorum. Yolunuza bir çocuk olarak devam ettiğinizde korkularınız olmuyor, inancınız oluyor. Benim buradaki arkadaşlarıma tavsiyem içlerindeki çocukla bağlantıyı kurabilirlerse faydalı olur.” dedi.  Sinemasının ontolojisinin daha çok görüntüye dayalı olduğunu, sinema hayatına 16 mm bir kamera ile başladığını ve bu süre içinde büyüyerek ve olgunlaşarak yoluna devam ettiğini paylaşan Laxe, şu an yaptığı sinemanın duygularını ve düşüncelerini sinema aracılığıyla kafasındaki bazı şeyleri kapatmak olduğunu dile getirdi. Sinemasındaki kaynakların özellikle aile ve kırsal köylüler olduğunu da belirten Laxe, sinemasının yakalamak istediği o saf yaşantı olduğunu anlattı ve sözlerine; “Bunu sanat anlamı ile ve kişisel anlamda yapıyorum. O hayata dönüş anlamına geliyor benim için. Mesela benim en büyük örneklerimden biri benim büyükannem. Onun anlattıklarından bazı şeyler yakalıyorum. O ses tonundan çok şey çıkarıyorum. Bu açıdan bakınca köylülerin ve anonimlerin yüzlerine baktığınızda hissettiklerimi filme işlemeyi seviyorum” dedi.

Belkıs Bayrak’ın; “Öze dönmek ve ritmi durdurmak mı istiyorsun?” sorusu üzerine başarılı yönetmen; “Şu an baktığınızda insanlar o zamandaki duygularını yitirmiş durumda. Fakat hala bunlar zaman içinde karşılaştığınız insanlar. Sizler gibi kültürü oturmuş ülkelerde bu insanlardan çok var. İnsanlar bana soruyor; ‘Neden dijital kamera ile çekim yapıyorsun?’ diye. Ben de ‘İçimde bulunduğum dönemi temsil ediyorum.” diye yanıt veriyorum.” dedi. “Birçok sanatçıda geçmiş gelecek çarpışmaları var. Bu noktada benim eskiye dönük yaşama isteğim ile içerisinde bulunduğumuz dönem bana izin vermediğinde burada bir nostalji doğuyor.” diye sözlerine ekleyen Laxe; her seferinde sinemasını nostaljiyi azaltarak devam ettiğini, içinde bulunduğumuz dönemi öğrendikçe nostaljiyi kaybetmeye başladığını da ekledi.

“Mimozalar filmini bir sinemacı olarak denemeden ölemezdim.”

7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin açılış filmi olan “Mimozalar” filmini yaparken ki motivasyonuyla ilgili soruya da “Birçok şey var. İnanç üzerine bir film yapmak istiyordum. Bütün hoşuma giden filmleri düşündüm. Tarkovski, Rossellini gibi yönetmenlerin filmlerini düşünüyordum. Benim için örnek teşkil ettiler. Yapımcıma inanç üzerine bir film çekmek istediğimi söylediğimde; ‘Bunu nasıl yapacağız? Müslümanlarla ilgili bir film olduğu için bu bir kamikaze olabilir.’ dedi. Tehlikeli bir film olduğunu biliyordum. Ama bunu üstlendim. Ben böyleyim benim hoşuma giden bu. Bunu yaparken bir sinemacı olarak denemeden ölemezdim. Ben böyleyim değişemiyorum. Bu tür bir film isteğim vardı. İnançsal olarak film yaparak bunu hatırlatmak istedim. Filmin bir tarafında bir ışık bir de karanlık gölgede kalan bir tarafı var. Orada sinema yapımcısı olarak dikkat etmek gereken nokta bunu hissettirmek söylememek. Sen bir sinema yapımcısı olarak fikirlerin olabilir ama bunu yaparken parmak izlerini silmen gerekli. Kafandakiler oraya yansımasın. İdeolojik olmasın. O yüzden burada denge kurulmalı.” diye yanıt verdi.

“Şu an dünya sinema camiasında kuraklık var.”

Son olarak bir sinemacı olarak herkes gibi yüzmeyi öğrendiğini, olgunlaştığını ve bunun yanı sıra anlatım dilini çok da farklı hale getirmek istemediğini belirten Laxe; “Benim çalışma şeklimde birtakım delilikler var. Bu yaptığım filmlerin delilik taşımasına sebep oluyor ve kurgumun dışına çıkarıyor. Film beni kontrol ediyor. Filmlerimde birçok hata var. Bu hatalar size karizmatik gelebilir. Ben de böyle düşünüyorum. Filmim oradan güç alıyor. Hepimiz aynı filmi yaparsak fabrikasyon sanatına dönüşür. Benim filmlerim o yüzden biraz değişik. Şu an dünya sinema camiasında kuraklık var. O yüzden benimkilerdeki farkındalık sayesinde bu kuraklık görünmüyor.” dedi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler