Keşfet > Liste 1 yıl önce

Sinefesto

Seçim ve Siyaset Konulu 10 Film

Seçim atmosferini yaşadığımız şu günlerde, kıran kırana geçen seçim süreci, kurnazca hazırlanmış kampanyalar ve kirli oyunlar üzerine hiciv ile dram arasında salınan on muhteşem filmi sizler için derledik.

Başkanın Bütün Adamları / All The President’s Men (1976) IMDb 7,9

Yönetmen: Alan J. Pakula

20. yüzyılın en büyük seçim manipülasyonlarından Watergate Skandalı’na odaklanan film, Başkan Richard Nixon’ın iktidarını korumak adına düzenleyeceği seçim kampanyası için oluşturduğu komitenin karıştığı yolsuzlukları ortaya çıkaran iki genç gazetecinin hikâyesini anlatıyor. Kült filmler kategorisinde çoktan haklı yerini alan film, 49. Akademi Ödülleri’nde sekiz dalda Oscar’a aday olurken dört ödülün de sahibi olmuştu.

Oyum Kime? / Swing Vote (2008) IMDb 6.9

Yönetmen: Joshua Michael Stern 

Sorumluluktan kaçan, çalışmak yerine aylaklık yapıp günü gün eden, kısacası değersiz bir hayat yaşayan Bud Johnson, seçim günü beklenmedik zincirleme olayların sonucunda, başkanlık seçimlerinin sonucunu belirleyecek tek oyun sahibi olur. Sıradaki başkanı belirleyecek tek oya sahip olmanın gücüyle halkın sesi haline gelen Bud’ı ikna etmek için politikacılar yaşadığı küçük kasabaya akın ederler.

No (2012) IMDb 7,4

Yönetmen: Pablo Larraín

Başarılı biyografi filmleri ile adından söz ettiren Pablo Larraín No filminde kadrajını, baskıcı Pinochet Hükümeti'nin kaybetmesiyle sonuçlanan Şili tarihinin en önemli referandumuna çeviriyor. Seçimi kazanması beklenmeyen muhalefetin, Gael García Bernal’in canlandırdığı reklamcı Rene Saavedra’nın sıradışı seçim kampanyasıyla nasıl durumu tersine çevirdiğini anlatıyor. Seçim şarkısını dilinize dolayacağınızı garanti ettiğimiz filmin bir de Oscar adaylığı bulunuyor.

Başkanın Adamları / Wag the Dog (1997) IMDb 7.1

Yönetmen: Barry Levinson

Seçim kampanyasında kullanılan taktiklerle etik ilkeleri sorgulatan Başkanın Adamları, seçimlere çok kısa bir zaman kala başkanın içine düştüğü bir skandalın üstünü örme çabasını anlatan kara komik bir film. Sırf gündemi değiştirmek adına Beyaz Saray'ın sahte bir savaş çıkarmaktan geri durmadığı filmin başrollerinde Robert De Niro ile Dustin Hoffman var.

Nasipse Adayız (2020) IMDb  6.8

Yönetmen: Ercan Kesal

Ercan Kesal’ın oyuncu, yönetmen ve senarist olarak yer aldığı Nasipse Adayız filmi, siyaset dünyasında kendine yer edinmeye çalışan doktor Kemal’in hikayesine odaklanıyor. Belediye başkan adayı olmak için her yolu denemeye hazır olan Kemal'i Kesal canlandırıyor.

Hükümet Kadın 2 (2013) IMDb 6.1

Yönetmen: Sermiyan Midyat

Sermiyan Midyat'ın Güneydoğu'nun ilk kadın belediye başkanı olan babaannesinin yaşamından ilham alarak yazdığı Hükümet Kadın serisinin ikinci filmi, ilk filmin 7 yıl öncesine gidiyor. Xate ve kocası Aziz Veysel’in yaklaşan başkanlık seçimlerine hazırlanma sürecini anlatan film, rakipleri Faruk ile azılı bir mücadeleye giriyor. Filminin başrollerinde Demet Akbağ, Ercan Kesal ve Sermiyan Midyat yer alıyor.

Yılın Başkanı / Man Of The Year (2006) IMDb 6.2

Yönetmen: Barry Levinson

ABD yapımı siyasi hiciv filmi olan Yılın Başkanı, politika ile ilgili bir televizyon programının sunuculuğunu yapan Tom Dobbs’ın hikayesini anlatıyor.  Robin Williams’ı sırf eğlence için başkanlık seçimlerine aday olmaya karar veren Dobbs karakterinde izlerken, Williams’a Christopher Walken ve Laura Linney gibi başarılı oyuncular eşlik ediyor.

Alice ve Belediye Başkanı (2019) IMDb 6.4

Yönetmen: Nicolas Pariser

La Fontaine’in “Kurt ile Köpek” fablından esinlenen Alice ve Belediye Başkanı, birbirine zıt iki ana karakter etrafında kurulan politik bir komedi. Lyon Belediye Başkanı Paul Théraneau, 30 siyaset hayatının ardından artık iyi fikirler geliştiremediğini fark eder. Psikolojik olmaktan çok felsefi bir çıkmaza girdiğini düşünen belediye başkanının bu varoluşsal meseleyi çözebilmesi için felsefe mezunu, parlak zekalı Alice’i danışman olarak işe alınır. Bu felsefi mesele üzerinde çalışırken bir yandan da yaklaşan seçimlere hazırlanmaları gerekmektedir.

Seçimler / Election (1999) IMDb 7.3

Yönetmen: Alexander Payne

Bir lisedeki okul başkanlığı seçimi üzerinden Amerikan toplumunun seçimlere bakışını hicveden ve kitlesel ilgiye “oy vermeyin” önermesine sahip filmde seçimlerde en yetkin olandan ziyade en popüler olanın öne çıkışına tanık oluyoruz.

The Candidate (1972) IMDb 7.0

Yönetmen: Michael Ritchie

Film, kazanma ihtimali olmadığını için düşündüğü her şeyi dürüstçe söyleyen genç aday Bill McKay'i anlatıyor. Fakat, anketlerde kazanma ihtimali belirmeye başlayınca işler karmaşıklaşıyor. Senaryosuyla Oscar ödülü kazanan filmde Bill McKay'i Robert Redford canlandırıyor.

İlginizi Çekebilir