SE-YAP’tan Festival Açıklaması

Festivaller

seyap

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na (İKSV) gönderilen ve “festivallerde gösterilecek filmlerin kayıt tescil belgesi almış olması zorunluluğu”nu hatırlatan yazı nedeniyle, ‘Bakur’ (Kuzey) belgeselinin 34’üncü İstanbul Film Festivali’ndeki gösterimi iptal edilmişti. Bu kararın ardından, SE-YAP bir basın toplantısı düzenledi.

İşte SE-YAP’ın ‘Kamuoyuna Açık Mektup’u:

34. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde, filmlerin gösteriminin engellenmesinin ardından, sinemacılar sansüre karşı kararlı bir dayanışma sergilemiştir. Sansürsüz bir festival talebiyle, festival programında yer alan pek çok film ile ulusal ve uluslararası yarışma jürileri festivalden çekilmiş, festivalin tüm yarışmalı bölümleri ve kapanış töreni iptal edilmiştir. Festival tarihinde ilk kez yaşanan bu durum, sinema ve diğer kültür – sanat dalları üzerinde artan sansür ve kontrol mekanizmalarının yeni bir halkasıdır. Sansüre imkan tanıyan kanun ve ilgili yönetmeliklerin değiştirilmesi için, sinemacılar ve meslek kuruluşları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na birçok öneri sunmuş, ancak ne yazık ki, bugüne dek Bakanlık nezdinde çözüme yönelik somut bir adım atılmamıştır.

Sinemamız son yıllarda uluslararası alanda önemli başarılar kazanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en önemli görevlerinden biri sinemamızdaki bu yükselişi sürdürmeye yönelik gerekli politikaları üretmek ve uygulamak olmalıdır. Bu kapsamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın temel sorumluluğu, sinemacıların özgür sanatsal üretimini teşvik etmek ve üretilen filmlerin izleyiciyle özgür bir şekilde buluşmasını sağlamaktır.

Yaşanan son olaydan hareketle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve kamuoyuna bu konuyla ilgili taleplerimizi tekrar hatırlatmak isteriz:

1. Sinema filmlerinin kayıt ve tescili ile ilgili sınıflandırma ve değerlendirme yönetmelikleri bilimsel ölçütler ve uluslararası uygulamalar gözetilerek yeniden düzenlenmelidir.

2. Film festivallerinde ve benzeri her türlü kültürel ve sanatsal etkinlikte gösterilen yerli filmler, yabancı filmlerde olduğu gibi herhangi bir resmi belge olmaksızın, film sahiplerinin beyanları esas alınarak ve festival yönetimlerinin sorumluluğu altında seyirci ile buluşmalıdır.

3. Bakanlık değerlendirme kurullarının filmlerin ticari dolaşıma ve gösterime girmesiyle ilgili yasaklama kararı verme yetkisi kaldırılmalıdır.

4. Taslak halindeki Sinema Yasası, sinema kurumlarıyla istişare halinde revize edilmeli ve en kısa sürede yasalaşmalıdır.

5. Türkiye Sinema Kurumu’nun kurulmasıyla ilgili nihai hedef doğrultusunda çalışmalar yapılmalıdır.

Kültür ve Turizm Bakanı’nı, sansüre imkan tanıyan yasa ve yönetmeliklerin ivedilikle değiştirilmesi için, meslek birlikleriyle acil bir toplantı düzenlemeye davet ediyoruz.

Aşağıda imzası bulunan sinemacılar, sanatçılar, sinema yazarları, meslek örgütleri, sendika ve festivaller olarak sansüre yönelik her tür uygulamanın karşısında durduğumuzu, her koşulda mesleki özgürlüğümüzü savunmaya hep birlikte ve kararlılıkla devam edeceğimizi kamuoyu huzurunda bir kez daha duyuruyoruz.

İMZA VEREN KURUMLAR

!f istanbul Uluslarası Bağımsız Filmler Festivali

Altyazı Aylık Sinema Dergisi

Anadolu Kültür

Ankara Sinema Derneği (ASD)

Ankara Uluslararası Film Festivali (AUFF)

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB)

Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği (BFKSD)

Canlandıranlar Yetenek Kampı ve Festivali

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD)

Canlandıranlar Derneği

Documentarist Uluslararası Belgesel Film Festivali

Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Film Yönetmenleri Derneği (FİLMYÖN)

Gezici Festival

Görüntü Yönetmenleri Derneği

Hangi İnsan Hakları Film Festivali

İnönü Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali

İşçi Filmleri Festivali

İstanbul Film Festivali

İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali

Kısa Filmciler Derneği

Oyuncular Sendikası

Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR)

Senaryo Yazarları Derneği (SEN-DER)

Sinema Emekçileri Sendikası (SİNESEN)

Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP)

Sinema Oyuncuları Derneği (SODER)

Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY)

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)

Siyah Bant

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK)

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

Yeni Film Fonu

Yeni Film Dergisi

Yeni Sinema Hareketi (YSH)

Yeşilçam Sineması

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up