Saygı Görmen İçin Göstermen Gerekiyor

Serbest Kürsü

altay-yetkin-altayli

Siz hiç toplumdan dışlandınız mı?. Peki, ya bu ayrımcılığa maruz kalanlara karşı tutumunuz nasıl olurdu?. Çeşitli ülkelere demokrasi götürmek adına müdahalede bulunan Amerika’da acaba demokrasi ne denli işliyordu?

70’lı yılların ortalarına baktığınızda ırk çatışmasının yaşandığı bir dönemde büyüyen neslin birbirine besledikleri kin ve nefreti göreceksiniz. Onları ayrışmaya itecek, kutuplaşmalarına sebep olacak birçok unsur vardır.

Latin Amerikalı, Asyalı ya da siyahilerin her an ölüm tehdidiyle yüz yüze olduklarını göreceksiniz. Zayıf olmamanız için sizi dövecekler o yerlerde çünkü zayıfların barınamadığına şahit olacaksınız. Yıllarca ötekileştirilen siyahilerin, kendi Amerikalarını oluşturmak için verdikleri mücadeleyi izleyeceksiniz bu filmde. Irk, onur ve saygı için birbirlerini öldürenlerin yaşamlarını değiştiren idealist bir öğretmen ile tanışacaksınız.

Bir tarafta, bölgenin en iyi okuluyken gönüllü entegrasyon programı çerçevesinde en iyi öğrencilerini kaybeden bir kurum; öteki tarafta ise çeşitli sebeplerden ötürü mahkum olan gençlerin, ıslah evleri yerine tercih etmek zorunda bırakıldıkları bir okul…

FreedomWriters

Öğretmenliğe ilk adımını atmaya hazırlanan Erin Gruwell’in, okulun ilk gününde nasıl bir dünyaya girdiğini anlayacaksınız. Kendini mesleğine adamış bir öğretmenin, kötü koşullar altında yetişmiş, ırkçılığa maruz kalmış öğrencilerle başı derttedir. Herkes tarafından dışlanan öğrencileri hayata tutundurma çabası ve işini iyi yaparak öğrencilerini, kimsenin beklemediği bir hale sokacak olması azminin karşılığıdır. Erin, şartlar ne olursa olsun, hedeflediği şeye olan inancıyla zor olanı başaracak ve öğrencilerini sokaklarda ilan edilmiş savaş ortamından kurtaracaktır.

Irk çatışmasına maruz kalmış gençlerin hayatta kalış hikâyelerini bizlere yansıtan Özgürlük Yazarları adlı filmin orijinal adı Freedom Writers, 2007 yapımı bir Amerikan gençlik, drama filmidir. Film, aynı adı taşıyan kitaptan beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmin başrollerini Hilary Swank, Scott Glenn, Imelda Staunton ve Patrick Dempsey paylaşmaktadır.

Keyifle izleyeceğiniz bir film.

İyi seyirler…

Yorumlar

 

12 Yorum

 1. Yazılarınızı olabildiğince sosyal medyadan takip ediyorum.Çok değişik bir tat var yazılarınızda. O, filmi harmanlıyorsunuz ve insanlara tanıtımını kendinize özgü bir şekilde yorumluyorusunuz. Başarılar dilerim.Mürekebiniz hiç bitmesin

  Reply
 2. Başarılar ve her daim mutluluklar seninle olsun. çok güzel yazı olmuş

  Reply
 3. Altay bey gerçekten çok guzel bir filmi ele almissiniz öncelikle bu ýüzden sizi tebrik ederim. Ayrica yorumlarınızla birlikte film hakkinda daha iyi açıklık getirmissiniz tebrikler, herkesin hayran kalarak izleyeceği bir filmdir. Iyi seyirler :)

  Reply
 4. yazılarınızı severek okuyoruz …. filmi izlemedim ama bu konuyla ilgili onlarca Amerikan yapımı film izlemişimdir. Amerika da ki ırkçılığın kökenleri tüm dünyada olduğu gibi öncelikle ekonomiktir diye düşünüyorum. Altay Bey size tavsiyem bol bol okumaya izlemeye ve yazmaya devam edin, bir yıl sonra geriye dönüp baktığınızda kendinizdeki gelişmeye siz bile inanamayacaksınız. Sevgiler

  Reply
 5. Konu ve anlatım mükemmel başarılar diliyorum

  Reply
 6. Erin Gruwell isimli idealist bir öğretmenin başarısını anlatan gerçek hayat hikayesinden uyarlanan öğretici ve motive edici bu film beğeniyle okuduğumuz sizin yorumunuzla daha bir değer kazanmış, konu başlığı da filmle özdeşleşmiş. bu arada bu vesileyle, şimdiden tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü de kutlu olsun. sevgiyle kalın.

  Reply
 7. Toplumsal ayrımcılık ” Irkçılık, Mezhepçilik ” ve benzeri konularda yorum yapmak oldukça zordur. Çünkü bir nevi siyasi kimliğinizi de istemeden olsada yansıtmış oluyorsunuz. Bu filmin konusu olan “siyah ve beyaz” ırkların çatışması ile yaşanılan travmalar ve etkilerini oldukça iyi betimlemiş konuyu daha da anlaşılır kılmışsınız. sanki filmi izlemiş gibi oldum. Bence sizler gazetelerde de yazmalısınız. Başarınızın devamını diliyorum.

  Reply
 8. başarılar

  Reply
 9. Yine çok güzel bir film yorumu.. Tebrik ediyorum..

  Reply
 10. Irkçılığın çoğunlukla RENKLERLE olduğuna şahit olduğumuz 70 li yıllardan günümüze baktığımızda, IRKÇILIĞIN hala dünya da başka şekillerde devam ettiğini görmek bu filmi izlerken aklımıza takılmaktadır. Öğretmenlik Hayatına yeni başlayacak olan GENÇ öğretmenler için muhteşem bir deneyim… Kaleminize ve Düşüncelerinize sağlık…

  Reply
 11. Yorumuzu çok beğendim. Böylesine iyi yorumculara ihtiyaç duyuyoruz. Her zaman bu tür çalışmalarınızı bekliyor ve çalışmalarınızda böylesine başarılarının devamını yürekten diliyorum….

  Reply
 12. Filmi izlemedim ama bu yazıyla da izleyeceğimi zannetmiyorum. Anlatımınızda bir kopukluk var. Sanki bir puzzle ama yarısı tamamlanmamış. Gayretleriniz daim olsun.Başarılar…

  Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up