Savaştılar… Unutuldular…

TV'de Sinema

‘İsimsiz Kahramanlar’ (Indigènes / Days Of Glory), İkinci Dünya Savaşı’nda görmedikleri Fransa için savaşan Kuzey Afrikalı gönüllülerin hayatını anlatıyor.


Yönetmenliğini Rachid Bouchareb’ın yaptığı filmde Bouchareb, yaşanan haksızlıkları ve savaşın kötü yüzünü anlatıyor. Katıldığı festivallerden önemli ödüller alan film ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Oscar adayı olmuştu. İsimsiz Kahramanlar’da “Jamel Debbouze, Samy Naceri, Roschdy Zem, Sami Bouajila, Bernard Blancan”, 2006 Cannes Film Festivali’nde toplu olarak En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. 1943 yılında Nazilerin baskısıyla köşeye sıkışan Fransa; Cezayir, Fas, Senegal’den asker toplamış ve onları yem gibi öne sürmüştü. Aslında hiç gitmedikleri “vatan”ları için mücadele veren bu insanlara savaş esnasında bile çifte standart uygulanarak Fransız, Müslüman ve kara tenli olarak ayrımcılığa maruz kalmışlardı. Zafere ortak olmalarına rağmen Fransa tarafından savaş sonrasında da unutularak yok sayılmışlardı.

İSİMSİZ KAHRAMANLAR

Yönetmen: RACHID BOUCHAREB

Oynayanlar: AMEL DEBBOUZE, SAMY NACERI, ROSCHDY ZEM

Kanal: 24

Saat: 21.30

[Sinefesto Haber Merkezi]

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up